Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działają zwrotnice go głośników?

TB_86 06 Kwi 2007 09:42 1572 4
  • #1 06 Kwi 2007 09:42
    TB_86
    Poziom 1  

Witam Wszystkich, jestem nowy wiec proszę mnie bardzo nie krytykować, szukałem na tym forum czegoś o zwrotnicach ale niczego konkretnego nie znalazłem. Interesuje mnie to jak one działają, po co są i jaki dają efekt ? Czy można na zwrotnicach podłączyć więcej głośników pod samo radio ?
    Mój zestaw w Cinquecento to 2x Pioneer 10cm montowane w seryjnych miejscach, 2x Blaupunkt GTx 693 na półce, tuba magnat i wzmacniacz GTO tylko pod tube. w przyszłosci chce pozbyć sie tych głośników na półce i ogólnie półki, a dziś robie w pracy boczki na tył i tam chce wsadzić głośniki 16 cm ale chce je podpiąć pod radio tak jak te co mam na półce, czy to dobry pomysł czy lepiej kupić te zwrotnice ? jaki to bedzie miało efekt ?
    Panele drzwiowe nie wchodza w gre :) Prosze o pomoc, i ogólne wiadomości o tych zwrotnicach

• #2 06 Kwi 2007 09:55
    małpski666
    Poziom 14  

zwrotnice to filtry o charakterze czwórnika, pewnie Ci chodzi o filtr reaktancyjny...jest to element, który odcina pewne pasmo czestotliwości powyżej albo poniżej okreslonej czestotliwości. Najcześciej stosuje sie zwrotnice 2 drożne tzn. rozdzielaja Ci one sygnal na wysokie tony i niskie tony, 3 drożne rozdzielaja Ci pasmo na wysokie, niskie i średnie.
    Zwrotnice musisz stosować do glosnikow, chyba ze masz glosniki szerokopasmowe.... tyle w skrócie

• #3 06 Kwi 2007 10:02
    john_t
    Poziom 29  

Zwrotnica głośnikowa.
    Filtr elektryczny, stanowiący obwód wewnątrz głośnika, który rozdziela sygnał wejściowy na dwie lub więcej części – tony niskie, średnie i wysokie. Zwrotnice mogą być pasywne i aktywne. Używanie zwrotnic jest konieczne, ponieważ głośniki nie są w stanie odtwarzać całego pasma akustycznego z zadowalającą jakością. Podstawowe parametry zwrotnicy to:

- Częstotliwość podziału,
    - Nachylenie zbocza (np. 12 dB/oktawę),
    - Typ filtru (Linkwitz-Riley, Bessel, Butterworth)

Układ dwudrożny (trójdrożny...)
    Układ kolumny głośnikowej składający się z dwóch (dwudrożna) lub więcej głośników. Każdy głośnik przetwarza inne pasmo częstotliwości. Podział pasma akustycznego odbywa się za pomocą zwrotnicy elektrycznej.

• #4 06 Kwi 2007 10:08
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: CarAudio

• #5 07 Kwi 2007 14:55
    stopi
    Poziom 28  

Zwrotnica to nic innego jak najprościej mówiąc "rozdzielacz pasm częstotliwości sygnalu" :) Po prostu zwrotnica zajmuje się tym,aby na każdy np. z dwóch głośników(z czego jedn np.niskotonowy,a drugi wysoko-) przenieśc potrzebne mu częstotliwości. W tym przypadku piszę o zwrotnicy dwudrożnej (bo takiej potrzebujemy dla 2-ch głośników). "Przepuszcza" ona wysokie tony na głośnik wysokotonowy a niskie na niskotonowy. Gdyby nie było zwrotnicy to wtedy ten sam sygnał szedłby na oba głośniki. Zwrotnice z reguły opłaca się chyba kupic w sklepie. Nie są to kosztowne rzeczy. Jeśli znasz impedancję swoich głośników to kupujesz zwrotnicę pod ich impedancję (np. 8Ohm) i od odpowiednim rozdziale pasma. Pasmo audio zazwyczaj zawiera się w granicach 16z-20kHz. Zatem jak np.masz głośnik wysokotonowy który przenosi od powiedzmy 6kHz to powinieneś zastosowac zwrotnice o podziale pasma ok. tych 6kHz. Wtedy taka zwrotnica puszcza tony do 6kHz na głośnik niskotonowy a te powyżej przepuszcza na wysokotonowy. Nachylenie jest to jakgdyby stopień tłumienia przy tej granicy,ponieważ nie jest to tak,że masz równiutko do 6kHz i nagle ciach - powyżej tego już nic nie pojawi się na głośniku niskotonowym. Tak na prawdę te częstotliwości powyżej tych przykładowo 6kHz też są prznoszone,ale są tłumione z odpowiednim nachyleniem.. Im większe to nachylenie (np. 12dB/okt a nie 6dB/okt) tym mniejszy "ogon" ponad tymi 6kHz przejdzie na głośnik niskotonowy.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson