Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć głośniki do komputera?! Pomocy

dzeus 06 Kwi 2007 10:02 14014 35
  • #1 06 Kwi 2007 10:02
    dzeus
    Poziom 13  

Witam,

wpadł mi do głowy taki to pomysł. Przypomniałem sobie, że w komórce spoczywają dwa stare głośniki które dobrych parę lat temu trafiły tam po remoncie. Głośniki to unitra tonsil o oznaczeniu ZGP20-8-062, 20W 8 Ohm, podobne do tych z aukcji http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=160769657. Chciałbym je wskrzesić do życia, podłączając do komputera, moja wiedza na tematy elektroniczne jest bardzo mała ale domyślam się że będzie potrzebny do tej sztuki wzmacniacz. Dysponuję także radiem z którym te głośniki grały. Niestety nie jestem w stanie na ten moment podać jego nazwy ani oznaczeń, pamiętam ze było podswietlanie na zielono, po lewej pokrętło do zmiany częstotliwości oraz suwaki(góra-dol) do zmiany głośności, barwy itp.

Chciałbym zaczerpnąć informacji od specjalistów, czyli forumowiczów. Czy da sie użyć tego radia jako wzmacniacz modyfikując jego budowę czy może łatwiej będzie kupię bądź zmontować o własnych siłach jakiś prosty zasilacz? Przyznam ze radyjko do małych nie należy, z drugiej strony zrobienie wzmacniacza od podstaw to chyba ciężka harówka?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i pomoc
    pozdrawiam
    Dzeus

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Kwi 2007 10:08
    mefiu2580
    Poziom 18  

To bardzo proste :)
    Podlacz wzmacniacz do wyjscia karty dzwiekowej komputera a nastepnie do wyjscia wzmacniacza podlacz kolumny i zapodaj muzyke na komputerze.
    Do podlaczenia wzmacniacza do kompa bedzie potrzebny kabel (w jednym koncu mini jack) a w drugim bedzie to zalezne od tego jakie masz wejscie w wzmacniaczu.

1
  • #3 06 Kwi 2007 10:10
    michał 1985
    Poziom 27  

Witam jeżeli był to zestaw z dawnych lat podobny do starego Amatora i jeżeli posiada jakieś dodatkowe wejście sygnału np: aux,tape,itp to mozesz tam podłaćzyć sygnał z karty muzycznej komutera. Jeżeli nie to raczej nie kombinuj lecz poszukaj jakiegoś tajniego wzmaka na allegro są czasem okazje.Pozdr

0
  • #4 06 Kwi 2007 10:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #6 06 Kwi 2007 22:38
    dzeus
    Poziom 13  

No i jestem już po sesji zdjęciowej. Radyjko to model "amator 2b" stereo oczywiście ;). Niestety podczas oględzin dostrzegłem, że wejście kasetowe (o ile tak sie ono nazywa) zostało naruszone. Wszystko widać na zdjęciach. Co jeszcze ciekawsze, widać jakby wyrwane 4 nóżki z lutów, a wszystkie 4 sa podłączone do jedne ścieżki na pcb, trochę tego nie kapuje. Poniżej zamieszczam zdjęcia:

Teraz widać dokładnie te 4-nóżki, czy to jest jakaś masa czy cos?
    Do czego służy wejście po lewej?!

No i wejscia do głośników, bardzo old-schoolowe chyba?!Niestety nie posiadam takowych wtyczek, czy da rade je dostać czy lepiej będzię podłączyć głośniki "na krótko"

No i jak to wygląda z frontu:

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki. Czy wyrwać do końca złącze i lutować na nowo czy tez może podłączyć sie jakoś inaczej?!
    Przepraszam za jakość zdjęć, były robione telefonem :cry:
    Pozdrawiam
    Dzeus

1
  • #7 06 Kwi 2007 22:38
    karolek177
    Poziom 10  

Tak jak wyżej wspomniane npewno jest to Unitra Amator2. Koszt części na taki kabelek nie wyniesie cię więcej niż 5 zł chyba że kupisz juz gotowy kabel miniJack-DIN (din to taka duża okrągła wtyczka z wklęśnięciem i 5 pinami). W miejscowym sklepie 12zł za 3m. z tego co się orientuje z tyłu są 2 wejścia na mikrofon i wejście stereo. w moim amatorku dobrze działało na obojętnie którym z przodu cykasz drugi guzik po prawej od głośnika i graje.

oczywiście ze da radę na krótko ale moze ci czasem trzaskać. Jeśli mocno wepchniesz kabelek nie powinno być problemów. a te odłutowane nóżki nie powinny w niczym przeszkadzać najważniejsze jest to co niewidoczne a więc nóżki za gniazdem jeśli one sa wylutowane to lipa i bez otwarcia sie nie obejdzie

0
  • #8 06 Kwi 2007 23:27
    dzeus
    Poziom 13  

Trochę się zgubiłem, czyli patrząc na tył mojej obudowy to wejście oznaczone kasetą jest wejściem mikrofonowym czy stereo?!I to drugie wejscie to z lupą, hmmm może to nie lupa a oznaczenie mikrofonu?
    Jak najprościej sprawdzić czy to naruszone wejście działa poprawnie??No i te wtyczki do głośników, one sie jakos nazywaja ?!I czy ma znaczenie przy ich podłączaniu polaryzacja??

1
  • #9 07 Kwi 2007 09:44
    michał 1985
    Poziom 27  

Witam tak to z kasetą to wejście stereo.Kup dina na maly jack i podepnij zobacz czy w ogóle działa to owe wejście.To drugie to chyba mikrofon o większej czułości.A jeśli chodzi o wyjścia głośnikowe to ten mniejszy otworek to + większy - .

1
  • #10 08 Kwi 2007 08:19
    dzeus
    Poziom 13  

Schemat DINa znalazłem na tej stronie. Mam tylko jeszcze kilka pytań technicznych, są laickie ale wole się upewnić czy wszystko jest ok:
    1. Lewy kanal z mini-jacka podłączam do wtyczki DIN o numerze 1 IN L wejście kanał lewy,
    prawy do numeru 4 IN R wejście kanał prawy?
    2. Do czego się wykorzystuje piny 3 i 5 w DINie?!Opisane sa jako wyjścia kanałów L i P?!
    3. Czy polaryzacja przy podłączaniu głośnika ma znaczenie??Jak mogę sprawdzić gdzie jest plus a gdzie minus w kablu biegnącym od głośnika?!
    4. Czy muszę podłączać masę do wtyczki DINowej? Jeśli tak to skąd ja wziąć?
    5. Na czym polega przestrojenie radia, jakie koszta się z tym wiąża no i czy rade zrobić to własnym sumptem?!

To bylo było na tyle pytań. Liczę na wasze podpowiedzi i pomoc za która już z góry dziękuję.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim forumowiczom udanych Świąt upływających w rodzinnej atmosferze, oraz mokrego dyngusa :D
    Pozdrawiam
    Dzeus

0
  • #11 08 Kwi 2007 08:35
    Elektryk80
    Poziom 25  

Witam. Jeżeli podłączyłeś tak jak napisałeś to będzie działać prawidłowo. Piny 3 i 5 wykorzystywane były (może i jeszcze są) przy zastosowaniu magnetofonów w zestawie. Jest nimi podawany sygnał do nagrywania. Polaryzacje głośnika możesz sprawdzić podłączając do kabli baterię 4,5V. Jak będzie wypychać membranę głośnika niskotonowego to +baterii oznacza +dla kolumny głośnikowej. Masę musisz podpiąć do wtyczki, w przeciwnym razie usłyszysz bardzo zniekształcony dźwięk. Masa wzmacniacza z reguły jest podpięta z jednego punktu, tam zbiegają się ekrany przewodów sygnałowych.
    Pozdrawiam :)

0
  • #12 08 Kwi 2007 08:44
    dzeus
    Poziom 13  

Czyli mase z kabla mini-jack trzeba połączyć do ekranu kabla DIN. A co sie bedzie działo jak nieprawidlowo podłączymy głośnik, tzn. + do -?Odbije sie to na dzwięku ?!Czy jest innym sposób na sprawdzenie polaryzacji głośnika?Mam miernik elektroniczny, może go wykorzystać?
    pozdrawiam

0
  • #13 08 Kwi 2007 08:45
    mrrudzin
    Poziom 39  

1 - TAK
    2 - Taka sama wtyczka może przecież służyć do podłączenia do amplitunera do magnetofonu i nagrywanie z radia. W Radmorach posiadających wyjści korektorowe jedną parą wychodził sygnał do korektora, a drugą wracał.
    3 - Polaryzacja ma znaczenie jedynie przy większej niż 1 ilości głośników. Mówi się o fazowaniu głośników - czyli ustawieniu ich tak, że gdy na wyjściu wzmacniacza jest np. dodatnie napięcie, to obie membrany głośników wychylają się w tą samą (nie ma znaczenia którą) stronę. Jak to sprawdzić np. przy 2 głośnikach? Postaw kolumny mniej więcej w równych odległościach od wzmacniacza (po 2 preciwnych stronach), włącz muzykę. Przestaw balans na którąś z kolumn. Jeśli "brzmienie " dźwięku się poprawiło - oznacza to w jendej z kolumn należy zamienić + z -. Żeby zobaczyć jak to działa proponuje po prostu poprzełączać się kilka razy (zamienić + z -). Uważaj żeby nie zrobić zwarcia.
    4 - Tak - musisz podłączyć masę z sygnału wejściowego. Aby wzmacniacz mógł wzmacniać musi mieć na wejściu jakąś różnicę potencjałów. Punktem odniesienia jest tu masa. Jeśli podłączasz się za pomocą wtyczki minijack - jedna z końcówek (ta "na początku" wtyczki - od strony kabla) jest oznaczona jako GND. Trzeba ją podłączyć do GND (3cia końcówka) wtyczki DIN.

5 -Da się to zrobić. Trzeba przestroić głowicę. Warto przed oddaniem do serwisu zapytać ile to kosztuje, żeby cena nie przekroczyła wartości radia. Teoretycznie można to zrobić samemu.

0
  • #14 08 Kwi 2007 09:06
    dzeus
    Poziom 13  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam pytanko co do punktu 4-tego. Przecież w DINie jest pod pinem nr. 2 GND masa, tak wiec trochę nie rozumiem czemu trzeba ja podawać dwa razy?!Drążę ten temat ponieważ jak można to zaobserwować na zdjęciach gniazdo jest naruszone, wyrwane sa bolce od ekranu ;/(nie wiem jak ktoś to zrobił,ale mu się udało ;/), i teraz nie wiem co robić. Czy tą masę jakoś wyprowadzić czy spróbować to gniazdo osadzić?
    Zdaję się na Wasze rady

0
  • #15 08 Kwi 2007 09:11
    mrrudzin
    Poziom 39  

Oczywiście masa jest do pinu 2 - mój błąd.

http://pinouts.ru/Home/DinAudio_pinout.shtml

Cytat:

Przecież w DINie jest pod pinem nr. 2 GND masa, tak wiec trochę nie rozumiem czemu trzeba ja podawać dwa razy?!

Osobną masę ma wzmacniacz, a osobną źródło dźwięku. Aby wszystko działało - trzeba te masy połączyć. Wtedy będzie jeden wspólny punkt odniesienia.

Jeśli gniazdko jest połamane, albo uszkodzone - zawsze możesz wykorzystać to obok (chyba że używasz gramofonu) :)

0
  • #16 08 Kwi 2007 09:20
    Elektryk80
    Poziom 25  

Możliwe że komuś kto wcześniej użytkował ten amplituner pojawiał sie przydźwięk po włożeniu wtyczki do gniazda i odkrył że odłączenie masy z ekranu wtyczki (jej obudowy) zlikwidowało przydźwięk. Ale przyczyn mogło być więcej i ciężko dojść czemu gniazdo zostało w ten sposób uszkodzone. Trzeba też pamiętać że masa powinna zbiegać się w jednym punkcie układu i nigdzie indziej nie powinna się łączyć ze sobą bo dojdzie to tzw. "pętli masy" i pojawi się przydźwięk.

0
  • #17 08 Kwi 2007 09:21
    dzeus
    Poziom 13  

To gniazdo obok ma znaczek lupy, co również kojarzy mi się z mikrofonem. Nie wiem czy można je wykorzystać zamiennie z tym magnetofonowym?!

Czyli zamykając ostatecznie temat masy, we wtyczce DIN pin nr 2 musze zewrzeć z ekranem wtyczki?!
    pozdrawiam
    EDIT:
    W moim przypadku masa w mini-jacku jest wspólna dla lewego i prawego kanału. Nie da się tego inaczej chyba rozwiazać? A we wtyczce DIN chciałbym zewrzeć ekran z pinem 2-gim, tak na chłopski rozum.

0
  • #18 08 Kwi 2007 09:48
    Elektryk80
    Poziom 25  

To gniazdo ("z lupą" jak to nazwałeś) służy do podłączenia gramofonu dynamicznego i podłączenie sygnału liniowego z komputera objawi się dużą zawartością niskich częstotliwości a znikomą wysokich. Będziesz musiał zastosować filtr tzw. "Anty RIAA" który zrównoważy korekcję wprowadzoną przez obwód wyjściowy dla tego wejścia.
    Wtyczka DIN ma też wspólny pin masy dla obydwu kanałów. Po prostu, połącz pin 2 wtyczki DIN z masą miniJacka i napewno będzie działać. Możesz we wtyczce połączyć pin2 z jej obudową, uzyskasz w ten sposób jej ekranowanie które zostało odłączone w gnieździe.

0
  • #19 08 Kwi 2007 10:22
    dzeus
    Poziom 13  

Czyli podłączenie masy miniJacka z pinem 2-gim w DINie załatwia sprawę?Nie jest konieczne podłączanie tej samej masy Jakca do ekranu DINu?! A co za tym idzie kombinacje z osadzeniem złącza w gnieździe, bo na ten moment ekran gniazda jest skutecznie wyrwany z PCB plyty i trzeba by sie nakombinować żeby go połączyć.
    Pozdrawiam i dziekuje Wszystkim za pomoc :)

0
  • #20 08 Kwi 2007 11:09
    the_wizard
    Poziom 16  

Ale niektórzy głupoty wypisują, aż oczy bolą od czytania. Amator 2 nigdy nie miał wejścia dla gramofonu z wkładką magnetoelektryczną, jakby sobie spojrzeć w schemat (nota bene dostępny na Elektrodzie) to tam widać czarno na białym, że obydwa gniazda są połączone równolegle. Więc gdzie tu korektor RIAA?
    dzeus skoro magnetofonowe gniazdo masz połamane, to użyj gramofonowego. Powtórzę jeszcze raz : pin 3 -> wejście kanału lewego, pin 5 -> wejście kanału prawego, pin 2 -> masa. Pin 2 i ekran DIN-a jak to określiłeś, możesz połączyć ze sobą, da to lepsze ekranowanie, bo z tego co pamiętam, to chyba nie były ze sobą połączone w radiu. Ale jak ich nie złączysz, to też będzie działać.
    Pozdrawiam!

EDIT

I jeszcze jedna uwaga - postaraj się mimo wszystko zdobyć wtyki głośnikowe (oznaczenie WG-2) i nie kombinuj z upychaniem kabli, bo jak zrobisz przypadkowo zwarcie, to spalisz stopnie mocy. Hybrydy GML 026 od dawna nie są produkowane i ich zdobycie graniczy z cudem, a jeśli pojawią się na pewnym serwisie aukcyjnym na "A" to ceny osiągają kosmiczne wręcz wartości. Wtyki powinny być jeszcze dostępne w handlu.

0
  • #21 08 Kwi 2007 20:52
    dzeus
    Poziom 13  

the_wizard napisał:
    skoro magnetofonowe gniazdo masz połamane, to użyj gramofonowego. Powtórzę jeszcze raz : pin 3 -> wejście kanału lewego, pin 5 -> wejście kanału prawego, pin 2 -> masa.

Fajnie że tych wtyczki mogę użyć zamiennie ale nie jestem pewien czy sie nie pomyliłeś przy opisywaniu pinów? wg ten strony klik pin 3 to wyjście kanału lewego a 5 to wyjście kanału prawego?! No chyba ze można ich używać zamiennie tzn. wejscia z wyjściem?!
    A jesli chodzi o model radia to jest to dokładnie Amator 2b, mam nadzieję że to nic nie zmienia jeśli chodzi o schemat i zamienność gniazd?
    Pozdrawiam i dzięki za pomoc :)

0
  • #22 08 Kwi 2007 21:02
    the_wizard
    Poziom 16  

Nie, drogi Dzeusie raczej się nie pomyliłem. Fakt, na podanej przez Ciebie stronce pisze odwrotnie, ale sygnał podaj na piny 3 i 5. Amator 2 i 2B różniły się rodzajem wskaźnika poziomu sygnału - 2 - wychyłowy, 2B - diody.
    Zobacz SCHEMAT
    Pozdrawiam!

0
  • #23 08 Kwi 2007 22:26
    dzeus
    Poziom 13  

Ciekawostka na jaką się natknąłem na stronie
    klik

Cytat:

Opisane powyżej wyprowadzenia odnoszą się do złącza DIN, które jest wykorzystywane zarówno dla wchodzących sygnałów, jak i wychodzących. W sprzęcie starszego typu, gdzie DIN jest wykorzystywany jako wejście np. radio Amator, wyprowadzenia są następujące:
    1 - wejście pierwszego kanału
    3 - masa (środkowy)
    5 - wejście drugiego kanału

przyznam, że już zupełnie sie pogubiłem co jest pod jakim pinem!?
    Trafiłem tez na inne schematy
    klik
    klik2
    Tak się zastanawiam skąd wziął się taki zamęt w tej numeracji pinów i czy da sie to jakoś sprawdzić na drodze eksperymentu który pin za co odpowiada?
    Liczę na Waszą pomoc
    Pozdrawiam
    Dzeus

1
  • #24 08 Kwi 2007 22:57
    the_wizard
    Poziom 16  

Połącz tak, jak Ci napisałem i ma być dobrze, pod warunkiem, że radio jest sprawne. Gdybym nie był pewien swoich wypowiedzi, to nie upierałbym się tak - schemat, który załączyłem rozwiewa wszelkie wątpliwości.W cytowanym przez Ciebie tekście ktoś po prostu się pomylił - ludzka rzecz.

0
  • #25 09 Kwi 2007 08:12
    Adam-T
    Poziom 38  

dzeus napisał:
    czy da sie to jakoś sprawdzić na drodze eksperymentu który pin za co odpowiada?

Podłącz tak jak napisał the_wizard a napewno będzie dobrze. A jeśli chcesz sprawdzić doświadczalnie to jest na to bardzo prosty sposób: podłącz głośniki, przełącz amatora tak jak ktoś wyżej opisał drugi przycisk z lewej, ustaw nie za dużą głośność i trzymając cienki drucik wtykaj poszczególne piny gniazda magnetofonowego (czyli to co masz częściowo wyrwane). Na dwóch pinach (a będą to napewno 3 i 5) usłyszysz wyraźnie głośniejszy przydźwięk (warkot) w głośnikach (i tam podłączasz kabelki).

Pozdrawiam
    Adam

PS w tym drugim gnieździe w/g schematu pin 1 i 5 są ze sobą połączone ale to w niczym nie przeszkadza.

0
  • #26 10 Kwi 2007 13:31
    dzeus
    Poziom 13  

Witam,
    Piny 3 i 5 to był strzał w dziesiątkę. Radyjko gra jak trzeba, tak przynajmniej mi sie zdaje. Wielkie dzięki dla Wszystkich forumowiczów zaangażowanych w ten temat :).

Niestety pojawił sie kolejny problem. Po wygrzebaniu drugiego głośnika z komórki (ciężka przeprawa) zabrałem się za czyszczenie. Po zdjeciu maskownicy szlag mnie trafił, a oto co zobaczyłem :

Od razu odkreciłem głośnik aby zorinentować się czy da się go wymienić:

no i jestem podłamany bo nie wiem co z tym zrobić. Głośnik podłączyłem i gra, starałem się wyłapać jakies charczenie z tego uszkodzonego głośniczka ale nic takiego nie słyszałem.

Zdaję się na Waszą pomoc i rady, co robić?Probować to jakoś wymienić/naprawić czy zostawić jak jest?Czy to uszkodzenie może sie pogłębiać?

Z góry dziękuję za pomoc
    pozdrawiam
    Dzeus

0
  • #27 10 Kwi 2007 21:51
    the_wizard
    Poziom 16  

Witam!
    Z tym wysokotonowym to nic nie zrobisz, dobrze byłoby wymienić. Jak pozostawisz go w takim stanie, to nic złego się nie będzie działo. Natomiast niskotonowy ma zerwane zawieszenie górne i tu konieczna jest naprawa, bo używanie go w takim stanie jest niedopuszczalne. Inne rozwiązanie to wymiana na nowy. Głośnik taki można tanim kosztem zregenerować, najwyżej, jak się nie powiedzie, to wtedy można kupić nowy. Poczytaj na forum o regeneracji głośników. Podaj symbole uszkodzonych głośników.
    Pozdrawiam!

0
  • #28 11 Kwi 2007 02:02
    dzeus
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedz. Trochę mnie ona zmartwiła ale po kolei:

1.Jeśli chodzi o wysokotonowy w lewej kol. to mówimy o wymianie całego głośniczka czy jedynie papierowej membrany?Czy obecny stan tego głośnika będzie wprowadzał charczenie?

2.Ten nieszczęsny niskotonowy prawej kolumny, chociaż w obu głośnikach niskotonowy wygladaja podobnie. Cyknąłem kilka fotek gdzie można to obejrzec dokładnie. Jeśli chodzi o zerwanie zawieszenia górnego nie wiem nawet gdzie tego szukac :(. Oto zdjecia:
    prawa kolumna(tutaj dostrzeżono to zerwanie w niskotonowym):
    całość
    niskotonowy prawy

lewa kolumna:
    całość
    niskotonowy lewy

Tyle jeśli chodzi o zdjęcia. Głośniki maja swoje lata, pytanie czy warto w nie inwestować i naprawiać?Ich cena rynkowa to pewnie jakies 50zl. Może lepiej je "dojechać" do konca ich dni i jak padną kupić nowe/używki?

Czemu

Cytat:
    Natomiast niskotonowy ma zerwane zawieszenie górne i tu konieczna jest naprawa, bo używanie go w takim stanie jest niedopuszczalne.
    używanie głośnika z takim uszkodzeniem jest niedopuszczalne?Nie słychać aby coś wpadało w drgania, albo miało za chwilę odpaść?

W gwoli scisłości podam sygnaturke z głośników
    "UNITRA TONSIL ZGP20-8-062
    20 W 8 Ohm
    NR 850"

Czy znacie Państwo jakiś serwis/osoby prywatne/pasjonatów/ludzi dobrej woli :) w Łodzi, który byłby w stanie podjąć się naprawy/regeneracji tychże głośników za normalne pieniądze?O ile w ogóle warto inwestować w nie?!

Pozdrawiam i zdaję się na Waszą pomoc
    Dzeus

Proszę zmniejszyć zdjęcia lub wstawić miniatury bo przeglądarka sie rozjeżdza. Ck

0
  • #29 11 Kwi 2007 08:03
    mrrudzin
    Poziom 39  

Te zawieszenia głośników niskotonowych są zalane klejem czy mi się tylko wydaje. Z daleka faktycznie wygląda jak ubytek, a z bliska widać że zawieszenie zaczynało się kruszyć i ktoś je przykleił.

Cytat:

używanie głośnika z takim uszkodzeniem jest niedopuszczalne?Nie słychać aby coś wpadało w drgania, albo miało za chwilę odpaść?

Głośnik wysokotonowy ma bardzo mały skok cewki. Więc nawet zdeformowana membrana nie powoduje szybkiego uszkodzenia, i głośnik gra w miarę znośnie.
    Głośnik niskotonowy ma spory wychył, więc jeśli jest zerwane zawieszenie - cewka nie jest ułożona centralnie w szczelinie i po krótkim graniu i obcieraniu o magnes (będzie "charczało") zedrze się izolacja powstanie zwarcie i głośnik "się skończy".

0
  • #30 11 Kwi 2007 09:42
    dzeus
    Poziom 13  

Tak, rzeczywiście, zawieszenia są zalane klejem lub czymś podobnym, co ciekawe w jednym i drugim głośniku do okoła ktoś je tak obsmarował. Nie wygląda to za pieknie, dlatego wnioskuje ze to nie sprawka producenta a domowy sposob ich "ratowania". Sami widzicie w jakim stanie jest ten sprzęt, czy warto w niego inwestować czy po prostu wykończyć?
    Czy "skończenie głośnika" może skończyć także wzmacniacz?
    Mogę rozejrzeć sie za tym wysokotonowym, tyle że na spodzie głośnika (wydać na jednym ze zdjęć) jest cos przyklejonego, takie cuś zielone. Nie wiem czy sam sobie poradzę.
    Gdzieś wyczytałem ze moj amatorek 2b ma 2x10W. A każdy z tych głośników ma oznaczenie 20W, dlatego chyba jeśli dobrze kombinuje to sa one wykorzystywane jedynie w połowie co chyba wydłuża ich żywotność?
    Pozdrawiam

0