Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator na max038 zniekształcony przebieg

Hamster_71 06 Apr 2007 18:08 2058 7
    Hamster_71
    Level 13  
    Witam. Postanowiłem złożyć generator korzystając z tego opisu:

http://bc107.republika.pl/html/max038.html

Jako że nie można już dostać układów Max442 zastosowałem układy max4310. Wszystko złożyłem do kupy, sprawdziłem i odpaliłem. Generator jest zasilany 5V napięciem z zasilacza stabilizowanego. Podałem sinusa na oscyloskop, ale przebieg jest bardzo zniekształcony - przedstawia go zdjęcie. Zmieniałem zakresy i wciąż nie mogę otrzymać stabilnego obrazu. Biorąc pod uwagę, że oscyloskop ( ST-509A ) otrzymałem od wujka, nie mam pewności czy oscyloskop jest również w 100% sprawny. Oscyloskop otrzymałem około pół roku temu, w tamtym czasie działał, ale te pół roku przeleżał w komórce i kto wie czy mu to nie zaszkodziło... Jest jakiś sposób, aby sprawdzić czy generator czy oscyloskop jest walnięty?
    Teraz są święta i nie mam dostępu do laboratoriów,
    KmiecikSe
    Level 15  
    Robilem juz uklad na tej kosci i moge tylko stwierdzic ze jest ona czula na zaklucenia... Takze mailem przebieg znieksztalcony na wyjsciu i pomoglo mi tylko przylutowanie dwoch kondensatorow do zasilania maxa, tylko nie tak na pale, tylko przy samych nozkach zasilania maxa...
    Hamster_71
    Level 13  
    Jak to przylutowanie 2 kondensatorów? Nie bardzo rozumiem, możesz bardziej szczegółowo opisać?
  • Helpful post
    KmiecikSe
    Level 15  
    Jak to jak... Moje znieksztalcenia wygladaly inaczej :D wiec nie jestem pewien czy Tobie to pomoze ale przylutuj 2 kodensatory po 100n jak najblizej max038 jeden do masy i -5V a drugi do masy i +5V... Bo jak mialem na plytce ok 7 cm od scalaka kondensatory to wlasnie mialem znieksztalcenia...

Dodano po 3 [minuty]:

A tak w ogole to zrob moze tak... Podlacz ten uklad pod baterie a nie pod zasilacz... Albo akumulator... jak jest za duze napiecie to daj stabilizator... I tu juz mozesz byc pewny na 100% ze jak znikna znieksztalcenia to wina zasilania i musisz lepiej odfiltrowac... Jak nadal bedzie to samo, to pewnie masz scalaka ubitego, albo blad w schemacie, no chyba ze cos z oscyloskopem...
    Hamster_71
    Level 13  
    Pierwsze co zrobię, to wymienię kabel koncentryczny, bo mój aktualny nie jest w zbyt dobrym stanie i może to wina tego. Osnośnie tych kondensatorków, to mam właśnie tak 2 przylutowane i są w odległości 0,5 cm od scalaka.
    KmiecikSe
    Level 15  
    Sprobuj z ta bateria a wtedy Ci sie wszystko wyjasni
    Hamster_71
    Level 13  
    Wymieniłem kabel, minimalnie rpzebieg si.ę poprawił, ale dalej nie przypomina tego co ma przypominać. Nie mam baterii 5V, mogę zasili go 5V z zasilacza z komputera? Tutaj jest już raczej dobrze odfiltrowane.
    Hamster_71
    Level 13  
    Dziwne. Podczas podłączania generatora pod zasilanie kompytera ( +5V ) gdy podłączyłem sam - . Pokazał mi się na oscyloskopie przebieg piły... dziwne, gdy podłączyłem + przebieg został już zniekształcony i wszystko jak wcześniej :/ Niżej są fotki. Nie wiem co jest źle, czy scalak, czy coś źle zmontowane, czy oscyloskop...

Dodano po 9 [minuty]:

Dziwne. Podczas podłączania generatora pod zasilanie komputera ( +5V ) gdy podłączyłem sam - . Pokazał mi się na oscyloskopie przebieg piły... dziwne, gdy podłączyłem + przebieg został już zniekształcony i wszystko jak wcześniej :/ Niżej są fotki. Nie wiem co jest źle, czy scalak, czy coś źle zmontowane, czy oscyloskop...