Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie CB radia na częstotliwość policyjną

Piotrek 81 13 Paź 2003 10:09 68039 111
  • #31 13 Paź 2003 10:09
    Tomek K.
    Poziom 11  

Witam,

androot napisał:

dorobiłem AM (na TCA440), ale jeszcze nie podłączałem bo zajmuję się zrobieniem obudowy.

Też tak poczatkowo zrobiłem, ale okazało się, że wyprowadzenie sygnału z ogranicznika daje dokładnie ten sam efekt.

green33 napisał:
    172 -174 Mhz z krokiem 25 khz

z krokiem 12.5 też chodzą

Jabil napisał:
    300zl za cos takiego to ciut za duzo

faktycznie nie jest to mało, ale w tym jest (wymieniam najdroższe rzeczy): głowica TV Philipsa, wyświetlacz, procek, TSA6057 (b. tani lub b. drogi, w zal. od źródła). Jak się zceny pozostałych 5 scalaczków i stabilizatorów, to też juz wyjdzie 30 zł. Poza tym jak rozumiem, mówimy juz o zmontowanym układzie (chyba).
    a propos BASCOMA: da się w nim napisać przyzwoity program do sterowania takim skanerem (u mnie - 5kb, ale zupełnie bez "wodotrysków").

Chciałem też jeszcze raz wrócić do tematu legalności nasłuchów:
    komentarze, że mozna słuchać, ale nie mozna wykorzystywać informacji itd. są jedynie naszą opinią, wynikającą z tego, że w rzeczywistości łatwo jest robic nasłuchy, a trudno to jest udowodnić.
    Patrząc formalnie jednak mamy zapis w naszym prawie:

USTAWA
    z dnia 21 lipca 2000 r.
    Prawo telekomunikacyjne.
    (Dz. U. Nr 73, poz. 852)
    DZIAŁ I

Art. 6. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przewidzianych wyłącznie do odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do urządzeń radiowych, umożliwiających odbiór w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służb radiokomunikacyjnych, które prowadzą przekaz informacji nie przewidzianych do publicznego odbioru.

(wzięte ze strony W.Gillera),

Pozdrawiam,
    Tomek

• #32 13 Paź 2003 11:05
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomek K. napisał:

a propos BASCOMA: da się w nim napisać przyzwoity program do sterowania takim skanerem (u mnie - 5kb, ale zupełnie bez "wodotrysków").

Zgadzam się.

Ale...
    Tam nie ma zbyt wiele wodotrysków. Oprogramowanie steruje 2 syntezami PLL na 12C, pamięcia na 12C, wyświetlaczem, przetwornikiem A/D (S-metr). W oprogramowaniu znajduje się przyzwoite menu.
    A skanery: pamięciowy i w zakresach trudno nazwać wodotryskiem - one są niezbędne.

• #33 14 Paź 2003 15:55
    IjeSJot
    Poziom 27  

Cześć! Jeżeli chodzi o słuchanie czętotliwośi policyjnej to z tym nie ma problemu! Jeżeli chodzi o budowę odbiornika to z tym nie miałem kłopotu- korzystam z odbiornika radiotelefonu 306 prod. Radmor z oryginalnym kwarcem!!! Niestety mam tylko jeden kanał ale pracuje nad przerobieniem syntezy DDF-a na to pasmo. Może ktoś powie że to zbyt prymitywne ale mi wystarczy:). Nie mam zamiaru budować skanera za 300zł i słuchać rozmów telefonicznych w paśmie 450Mhz - bezsens!!!
    Temat stawiania nośnej w paśmie policyjnym:jeżeli ktos sobie dwa razy pstryknie to głowy nikt nie urwie, raczej trzeba wystrzegać sie rozmów w tym paśmie- tam wszystko jest rejerstrowane!!! Osobiście znam takiego co wtrącał sie w łaczność policji no i niestety na dobre mu to nie wyszło. Podobno słuchać wolno ale inforamcji tam uzyskanych nie wolno rozpowszechniać. Udanych konstrukcji i nasłuchów!!!

• #34 14 Paź 2003 19:54
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

IjeSJot napisał:
    Podobno słuchać wolno ale inforamcji tam uzyskanych nie wolno rozpowszechniać.

Mlody uzytkownik elektrody, a calkowicie sie z nim zgadzam!!!
    Podchodze do tego w ten sam sposob!
    Z pewnościa karalne jest rozpowszechnianie nagranych rozmow, udostepnianie czestotliwosci i oczywiscie nadawanie.

Co do radiotelefonow Radmora - z pewnoscia nie powiem ze sa prymitywne!
    Wystarczy zobaczyc glowice i powielacz waraktorowy w FM3011/III
    Takich rozwiazan teraz nikt nie stosuje!!! Calosc posrebrzona, filtry helikalne... ...duze osiagniecie polskiej mysli technicznej lat 70-tych.

• #35 14 Paź 2003 21:13
    muminek
    Poziom 16  

Popieram wyczyny Radmora tam czesci byly selekcjonowane pod wzgledem parametrow i wszystko strojone recznie. Dlatego egzemplarze z lat 70-tych nadal dzialaja i maja sie dobrze

• #36 14 Paź 2003 23:01
    IjeSJot
    Poziom 27  

Witam!!! Jeżeli chodzi o selekcjonowanie elementów do radiotelefonów RADMOR to selekcja następowała tylko do radiotelefonów dla Policji,Wojska,Straży Pożarnej i UOP-u. Jeżeli chodzi o służby cywilne to elementy nie były niestety selekcjonowane, np. z radiotelefonów 3001 z pasma kolejowego trudno było w nadajniku "wyciągnąć" więcej jak 10-12W mocy w.cz , ale z nadajnika policyjnej 306 spokojnie 15W a nawet więcej (przy nieco podwyższonym napięciu kolega uzyskał 18W !!!) Dla niezbyt wtajemniczonych dodam że 3001 i 306 różnią się jedynie obudową i wyposażeniem. Pozdrawiam.

• #37 15 Paź 2003 00:15
    green33

Poziom 31  

Cytat:

Co do radiotelefonow Radmora - z pewnoscia nie powiem ze sa prymitywne!
    Wystarczy zobaczyc glowice i powielacz waraktorowy w FM3011/III
    Takich rozwiazan teraz nikt nie stosuje!!! Calosc posrebrzona, filtry helikalne... ...duze osiagniecie polskiej mysli technicznej lat 70-tych.

Taaaa.... zawsze wydawało mi sie, ze dlatego tam siedział waraktor, bo po prostu w krajach dawnego RWPG byl problem z tranzystorami mocy w.cz. na wyższe frq..... Sprawność powielacza waraktorowego przy pracy X2 wynosi około 60 %... przy X3 około max. 80 %. Fakt zrobili to ładnie ifachowo, ale to raczej były półśrodki. Pomijam ZEW - skrót od: Zrób, Ewentualnie Wyrzuć... Przy okazji,jakby ktoś potrzebował to mam pudło zdekompletowanych ZEWów... :)) Oddam za czteropaka browarka... [/quote]

• #38 23 Paź 2003 16:14
    Ricardo573
    Poziom 13  

Szukacie daleko, całkiem niepotrzebnie, dla tych co nie mają zbyt wielkich wymagań sprzętowych schemat znajdziecie na Elektrodzie,
    https://www.elektroda.pl/radio/index.html , pozycja 15.
    Dodatkowo jest jeszcze możliwość rozbudowy tego odbiornika.
    Może nie jest to "kombajn", ale dla każdego początkującego elektronika "nasłuchowca" który posiada pare części z demobilu, budowa nie powinna stanowić większego problemu. :D

pzdrawiam.

• #40 30 Paź 2003 14:19
    MAREK R.
    Poziom 11  

ODPOWIADAJĄĆ PIOTROWI:

1) Aby przerobic CB RADIO na pasmo policyjne, należy wymienić filtr
    pośredniej częstotliwośći najcześciej jest to LT455HT ( czarny sześcian
    najczęściej wystepujący w środku radia na filtr LT455E lub LT455EW.
    Wymiana ta jest spowodowana tym, iż urządzenia policyjne pracują
    z wiekszą dewiacją niż uzytkownicy CB.

2) Kolejnym krokiem jest wymiana kwarcu 10.240 na 10.245 MHz.

3) Wykonanie głowicy wraz z mieszaczem 172-174 na p.cz. 10,7 MHz
    na trzech tranzystorach BF 966S - uproszczona wersja posiada 6 cewek
    do zestrojenia.

4) wykonanie plytki syntezera na układzie cena SAA1057 - 15 zł wraz z mikroprocesorem sterujacym ten wyswietlacz np AT89C2051 - 12 zł
    zaprogramowanie mikrokontrolera. Można dodac wyświetlacz Led lub
    LCD - 30 zł. Program mozna napisac w Bascomie zajmuje okolo 1,8 kB.

5) Przecinasz sciezke doprowadzającą sygnał z wzmacniacza RX CB do
    filtru 10,7 ( z reguly jest on koloru pomaranczowego ma 3 nowki i widnieje
    tam napis np S10,7J lub E10,7 . Wyjście głowicy z pasma policyjnego wpinasz na wejście tego filtru.

6) Strojenie:

Polega na skorygowaniu cewek w glowicy tej na BF966. Przydaje sie wowczas generator w.cz. Korekcja w detektorze FM oraz korekcja trymerkiem przy kwarcu 10.245 Synteza zawiera jedna cewke strojoną

w sumie CB radio np ONWA plus filtr 455EW oraz kwarc 10.245
    2 plytki Głowica plus Syntezer zamieniaja ją w policyjny odbiornik

Wykonałem 2 takie urządzenia i przyznaje ze nie jest to az tak strasznie skomplikowane jak sądzi wiekszość osób.

Jeśli chodzi o nasłuch to przecież jeśli kupuje skaner w sklepie i jest informacja ze może służyć do nasłuchu pasma policyjnego to jakoś zadne służby nie wymagają od sprzedawcy w sklepie pozwolenia, czyli moge miec skaner tylko nie wolno mi sluchac pewnych wycinków pasma to istne bzdury. Powinni wowczas przyczepic sie do sprzedawcy takiego sprzetu
    a nie do uzytkownika.

• #41 30 Paź 2003 14:33
    IjeSJot
    Poziom 27  

Kolego a jak z czułością takiego urządzenia???
    Pozdrawiam IjeSJot

• #42 14 Lis 2003 09:00
    piraniamax
    Poziom 13  

Witam chciałem zapytać o taką sprawe radia motoroli, które aktualnie sa używane przez poicje(np motorola gp 380) jakim squelchem są otwierane ( tam jest kilka rodzajów chyba tpl, dpl i jaszcze coś nie pamientam już ) :?:

• #43 27 Lut 2004 15:23
    Piter K.
    Poziom 23  

hubiwit napisał:
    Piotrek 81 napisał:
    Czesc slyszalem od kumpla ze mozna przerobic cb radio zeby odbieralo czestotliwosci policyjne czy to prawda a jezeli to prawda to jak mam to zrobic

NIE TRZEBA PRZERABIAĆ RADIA TYLKO WYSTARCZ MIEĆ JAKIEŚ RADIO NA NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI TZ. JAKIEŚ STARE JA KUPILEM KIEDYŚ NA GIEŁDZIE THOMPSONICA I TROCHĘ SIĘ BAWIŁEM. TRZEBA WSADZIĆ DO NIEGO BATERIE PODEJŚ BLISKO JAKIEGOŚ RADIOWOZU LUB POLICJANTA Z RADIEM I POSZUKAĆ NA CZĘSTOTLIWOŚCIACH; UKF, AM ,LW BO NIE PAMIĘTAM NA KTÓRYCH TO BYŁO.
    HUBERT

tak jak znam zycie to172xxMHz to na LW :lol: poco tak mieszac policji sie slucha zeby sluchac a nie zeby cos wiedziec(musze sie jakos tlumaczyc...)no a co do sluchania na cb to konwerterek(to nie transwerter!jesli cos nada to na 11metrach)a co do scannerow to za 200 zyli mozna kupic jakiegos antyka i bedzie kaplet pogotowie,kolej etc.tylko takie odbiorniki nie maja przeszukiwania ale jesli sie zna czestotliwosc to nie przeszkadza,moja przygoda zaczela sie od glowicy hiperband i r105 ale to hardcore i nie polecam.jako anegdote powiem ze mam qmpla policjanta no i odkupil odemnie moj pierwszy skaner tak mu sie spodobalo :D (to juz chyba zboczenie)

• #44 27 Lut 2004 16:29
    Michał Król
    Poziom 15  

A ja zaczolem na radiu własnej roboty.Glowica VHF-FM od radia samochodowego dalej posrednia 10,7 Mhz w zwyklym radiu typu kasprzak + antena na pasmo 173Mhz na wysokosci 14 metrów typ GP ze wzmacniaczem na BF966.Ile było czynosci ze zestrojeniem głowicy glowa mala ale pare tygodni niezlej zabawy.Czyli mozna słuchac na kazdym badziewiu a jesli ktos nie potrafi to sklepy ze sprzętem sa pełne.Jezeli kolega bedzie cos robił sam to sluże radą a te wypowiedzi o zakazie sluchania to do śmietnika.Przyklad to kolesie od pomocy drogowej np.w Warszawie prawie wszyscy mają skanery w samochodach nastawione na policyjne czestotliwości i policja nie robi im problemu.

• #45 27 Lut 2004 16:47
    Piter K.
    Poziom 23  

Michał Król napisał:
    A ja zacząłem na radiu własnej roboty.Glowica VHF-FM od radia samochodowego dalej posrednia 10,7 Mhz w zwyklym radiu typu kasprzak + antena na pasmo 173Mhz na wysokosci 14 metrów typ GP ze wzmacniaczem na BF966.Ile było czynosci ze zestrojeniem głowicy glowa mala ale pare tygodni niezlej zabawy.Czyli mozna słuchac na kazdym badziewiu a jesli ktos nie potrafi to sklepy ze sprzętem sa pełne.Jezeli kolega bedzie cos robił sam to sluże radą a te wypowiedzi o zakazie sluchania to do śmietnika.Przyklad to kolesie od pomocy drogowej np.w Warszawie prawie wszyscy mają skanery w samochodach nastawione na policyjne czestotliwości i policja nie robi im problemu.

czy masz moze schemat tego wzmacniacza na bf966?a jesli tak to czy moglbys go udostepnic?

• #47 02 Mar 2004 09:58
    Renegat_pol
    Poziom 20  

radiosimon napisał:
    Jakie kłopoty? Przeciez podsłuchiwać nikt nie zabroni chyba ze ktoś zacznie nadawać. Co do odbioru to już na pewno nikt tego nie sprawdzi bo jak?

Słuchać i owszem, można. Ale wykożystywać tak zdobyte informacje to juz przetępstwo.

• #48 02 Mar 2004 22:55
    49712
    Użytkownik usunął konto  
  • #49 03 Mar 2004 04:32
    Piter K.
    Poziom 23  

odpowiadam markowi r masz racje sam konwerter nie wystarczy sama szerokosc kanalu 10 KHz czyli ni w piec ni w dziewiec(policjia 25 i 12KHz)ale ja pomimo to sprobowal bym czytalem o takich probach na necie i ponoc(bardzo ponoc)wyszly pomyslnie.a'propos radmora slyszlem ze posrednie sa dobre szegolnnie te"murzynskie" hmm tylko,ktore bo murzynkow bylo kilka ale miejsza o to w moim miescie przemiennik na 2m jest zrobiony z takiego radmora lecz z inna glowica-byly ponoc przeprowadzone proby z motorola ale...wyszla gorzej(chodzi o same posrednie)radmor to moja kultowa firma poczawszy od najlepszego polskiego sprzetu audio(nie produkowanego juz niestety)a skonczywszy na fachowych,wojskowych urzadzeniach lacznosci-naprawde z gornej polki i to nie zart.niestety na ulicach widzi sie tylko motorole i w naszym wojsku rowniez dlatego radmor robi radia przedewszystkim na eksport.policja i motorola na 172-174MHz oni podobno maja wprowadzic scrumbling to tez nie wesolo

• #50 03 Mar 2004 10:33
    MarekM
    Poziom 11  

Panowie, nie ma się czym podniecać i nie ma sensu zawracać sobie głowy robieniem jakichkolwiek skanerów dla potrzeb słuchania służb. Czas emisji na "dolnych" pasmach jest już policzony i krótki - UE wymaga obsługi na "górnych" pasmach od 70cm w górę i to wszystko będzie chodziło co najmniej w trunkingu, a na pewno będzie docelowo kodowane - takie są wymogi. Jak chcecie słuchać dolnych pasm to lepiej za paredziesiąt złotych kupić np. murzynka z Radmora, ale za parę stówek można mieć niezłą Motorolę na giełdzie lub w necie. Poza tym mniej popularne skanery bez obsługi dekodowania są relatywnie tanie. Na wysokich pasmach kodowanych zabawa staje się nieopłacalna i bajońsko droga. Pozdrawiam - Marek z Krakowa.

• #51 03 Mar 2004 12:40
    fantom
    Poziom 31  

Przeciez mowimy tu tylko i wylacznie o celach naukowych :wink:

• #52 04 Mar 2004 08:24
    MarekM
    Poziom 11  

Fantom, ja nie neguję zabawy w celach naukowych, tylko zrobisz urządzenie, które za chwilę wyrzucisz do lamusa albo co najwyżej posłuchasz radiotaxi. Jeżeli już coś takiego tworzyć to może o większych możliwościach pod inne zastosowania, zakupiony jakikolwiek radiotelefon, nawet Radmor może się przydać choćby do celów radiołączności w jakimś paśmie np. ogólnodostępnym .

• #53 04 Mar 2004 08:35
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

MarekM napisał:
    Radmor może się przydać choćby do celów radiołączności w jakimś paśmie np. ogólnodostępnym .

A może coś konkretnego ? Jaki radmor do jakiego pasma ogólnodostępnego ? Co masz na myśli pisząc "pasmo ogólnodostępne"?
    Noże napisz tak:
    typ radmora - pasmo
    typ ragmora - pasmo
    itd ...

Jestem zainteresowany konkretami , bo wypowiedzi ogólnikowych jest cała masa . ( Ciekawe , po co takie pisać ??? ) :D

.

• #54 04 Mar 2004 22:23
    MariuszB.
    Poziom 11  

A nie lepiej poprostu kupic ręczniaka za parę złotych pracującego w paśmie ..... i po kłopocie,zresztą wystarczyłby pewnie sam skaner których to mnogo na wszelkiego typu giełdach za dosłowne "grosze"
    chyba ze zrobiona samodzielnie konstrukcja przynosi w pelni zadowolenie i satysfakcje,to oczywiscie popieram.

• #55 04 Mar 2004 23:28
    Jarol
    Poziom 11  

Witam!Mam takie (może śmieszne) pytanie: czy można przestroić tuner unitry t3015 na policyjną częstotliwość? :) Bo mam opis przestrojenia tego na górny ukf, tam trzeba tylko wywalić kondki 20p.Przy przestrajaniu wyżej trzebaby chyba zmniejszyć zwoje na cewce heterodyny o ile dobrze myśle.
    Pozdro - Jarol

• #56 05 Mar 2004 06:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #57 05 Mar 2004 21:47
    Jarol
    Poziom 11  

Może być mały problem, bo nie mam generatora, ale może jakoś uda mi się zrobić.Niedługo będę miał ten tuner i zobaczymy co z tego wyjdzie.
    Pozdro - Jarol

• #58 06 Mar 2004 08:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 20 Mar 2004 23:21
    piotrek_bak
    Poziom 22  

napisze ktoś jasno jak przestroić na panow w niebieskich czapeczkach radyjo??
    moze byc na priv

• #60 20 Mar 2004 23:43
    HUGO
    Poziom 15  

Witam wszystkich

Chlopaki o czym wy wogle piszecie kanaly policyjne sa kodowane wiec mozliwosc podsluchania praktycznie zerowa kiedys mozna bylo ale teraz maja radia w systemie TETRA wiec niema szans na podsluchanie

pozdrawiam

Andrzej