Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praktyczne nawijanie cewek.

bng123 06 Apr 2007 23:51 17500 16
 • #1
  bng123
  Level 10  
  Mam pytanie zwiazane z nawijaniem cewek. Mianowicie gdy nawine jedna jej warstwe to druga nawijam w kierunku przeciwnym, czy "przeskakuje" do miejsca w ktorym zaczalem nawijac pierwsza warstwe? Wiem, ze pytanie banalne, ale naprawde zielony jestem:P
 • Helpful post
  #2
  alexplus
  Level 16  
  Cewkę musisz nawijać cały czas w tym samym kierunku.
 • Helpful post
  #3
  pmxxyz
  Level 20  
  Tak jak napisał poprzednik.
  Zawsze kręcisz w tę samą stronę.
  A jak drutu jest dużo, i wyjdzie cewka wielowarstwowa, to można "przeskoczyć" na początek, ale równie dobrze można po prostu kręcić dalej(nawinąć kolejną warstwę i dojechać/wrócić tak do początku, zamiast do niego skakać). Bez "skoków" będzie nawet estetyczniej.
  Praktyczne nawijanie cewek.
 • Helpful post
  #4
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  pmxxyz wrote:
  Bez "skoków" będzie nawet estetyczniej.

  i lepiej ze względu na mniejsze (nie wiele ale zawsze) rozproszenie strumienia
 • #5
  bng123
  Level 10  
  Dzieki wszystkim za pomoc:). O to mi chodzilo:)
 • #6
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  obliczanie ilości zwoi cewki o danej wartości indukcyjności jest działaniem syntetycznym (odwrotnym) do łatwiejszego obliczania jej indukcyjności na podstawie wymiarów zajmowanych przez uzwojenie i ilości jej zwoi (analiza).
  Przede wszystkim, ze względu na spodziewaną wartość płynącego prądu (czy też na zjawisko naskórkowości dla prądów wysokiej częstotliwości), należy określić średnicę drutu nawojowego, by móc wyliczyć zajmowaną objętość uzwojenia dla danej ilości zwoi.
  Wzór ogólnie słuszny na indukcyjność L stacjonarnej cewki jest prosty:
  L = ψ/i,
  ψ - wartość strumienia skojarzonego z uzwojeniem (całym) a wywołanego wartością przepływającego przez uzwojenie prądu;
  i - wartość prądu wywołująca skojarzony strumień z uzwojeniem jak wyżej.
  Wzór prosty, ale jego zastosowanie wcale jest nie proste jeśli każdy zwój cewki (czy też część zwoi) przenika inna wartość strumienia magnetycznego Φ, a pochodzącego od przepływającego prądu (dla obliczeń tych przyjmowany jest jako stały parametr - potem przecież dzielimy...).
  Natomiast obliczanie strumienia magnetycznego Φ od przepływającego prądu i w przewodniku to zagadnienie magnetostatyki prądu elektrycznego - bardzo 'ciekawe' pod względem używanego tam aparatu matematycznego... :D
  Dlatego też wzory na wartość indukcyjności cewki wielowarstwowej - bez rdzenia ferromagnetycznego - jakie można spotkać w opracowaniach i Poradnikach (tam też odsyłam do ich poszukiwania) są wzorami przybliżonymi i często są też podane pomocnicze wykresy wiążące niektóre parametry geometryczne cewki.
  Autor opracowania - najczęściej też - podaje zakres indukcyjności jaką można uzyskać dla wzorów przez niego podanych, oraz zakres rozmiarów cewki dla których te wzory obowiązują.

  Przed napisaniem tego postu, przejrzałem "niezawodne" Google i ... tu są one zawodne... :cry:
  Szereg wzorów tam podanych tyczy cewki jednowarstwowej - selenoidu - a spotkane inne, moim zdaniem, mało wiarygodne.
  Wszak to dopiero eksperyment - nawinięcie cewki obliczonej według podanych algorytmów i zmierzenie jej indukcyjności - weryfikuje przydatność podanego przepisu obliczeniowego - algorytmu.

  Pozdrawiam
 • #7
  lukaskom1
  Level 11  
  przeszukalem elektrode i neta najwidoczniej nieskutecznie

  dodatkowo do wykonania na prace inz mam obc RL do stanowiska pomiarowego, problem mam z zaprojektowaniem cewki wielowarstwowej

  potrzebuje cewke na poziomie 200mH

  wpisujac w rozne programy i liczac ze wzorow dla cewki o przykladowych wymiarach

  r karkasu 3 cm
  dlugosc uzwojenia 40cm
  srednica z uzwojeniem (przyjmuje 4 uzwojenia, DNE 1.1) 6,88 cm
  ilosc zwojow 1454 (400/1.1=363 aby uzwojenia byly kolo siebie)

  i L cewki wychodzi na poziomie 11,4 µH
  na oko cewka jest dosc spora
  prosze o pomoc co robie zle badz co zle licze

  P.s. cewka musi byc powietrzna
  P.s.2 niezbyt rozumiem wzory poniewaz nigdzie w nich sie nie okresla ilosci warstw ani srednicy drutu, a na indukcyjnosc ma wplyw czy cewka jest zrobiona z 2 warstw drutu 3 mm czy z 6 warstw drutu 1mm. i jakos nie wydaje mi sie zeby parametry dlugosci i ilosci zwojow okreslal to dokladnie w obliczeniach
 • #8
  lukaskom1
  Level 11  
  dla potomnych

  po poszukiwaniach doszedlem do wnioskow ze dla czestotliwosci sieciowej mozna przyjac wzor na cewke jednowarstwowa i wstawic srednia srednice[ srednice powiekszona o grubosc uzwojenia]. wtedy wynik jest realny

  opinia uzytkownika

  Quote:
  Mija się z prawdą. Niech to sprawdzi empirycznie na reprezentatywnej ilości cewek nawiniętych na różnych średnicach i z różna ilością zwoi, oraz z różną długością cewki, a potem niech opublikuje na Forum swe wyniki pomiarów porównane z teoretycznymi obliczeniami wg podanego w raportowanym poście przybliżenia.


  sa to tylko moje przypuszczenia
  niestety nikt nie odpowiedzial na mojego posta wiec sam szukalem i do powyzszych wnioskow doszedlem nie sprawdzajac nic empirycznie

  a dla podanych w ksiazkach wzorach dla cewki wielowarstwowej wychodza krotko mowiac glupoty
 • #9
  Ptolek
  Level 36  
  W tym przypadku z dobrym przybliżeniem można przyjąć wzór na cewkę jednowarstwową. Jednak nie dlatego, że to jest dla częstotliwości sieciowej, ale dlatego, że grubość uzwojenia jest wielokrotnie mniejsza od długości uzwojenia (0,44cm << 40cm) oraz grubość uzwojenia jest kilkukrotnie mniejsza od jego średnicy. Fizycy lubią takie przybliżenia, rozsądni ludzie używają miernika indukcyjności :).

  Dodam, że stosowałem wzór na indukcyjność cewki wielowarstwowej z książki Sławomira Wolszczaka o odbiornikach tranzystorowych, i indukcyjność zgadzała się ze zmierzoną z dokładnością lepszą niż 10%.
 • #10
  lukaskom1
  Level 11  
  dzieki ptolek, niestety najpierw musze cos policzyc zeby zaczac robic, uroki pracy inz. jednak podczas nawijania pomiary i tak beda wykonywane bo podane wzory empiryczne sa z pewnym przyblizeniem i najprawdopodobniej nie bedzie tak jak sie wyliczy :)

  Dodano po 10 [minuty]:

  Ptolek wrote:

  Dodam, że stosowałem wzór na indukcyjność cewki wielowarstwowej z książki Sławomira Wolszczaka o odbiornikach tranzystorowych, i indukcyjność zgadzała się ze zmierzoną z dokładnością lepszą niż 10%.


  a mogl bym prosic o przytoczenie tego sprawdzonego wzoru

  ja korzystalem z
  poradnik radioamatora WKŁ
  cewki do odbiornikow Borowskiego
  poradnik ultrakrotkofalowca WKŁ
 • #11
  sharpshuter
  Level 12  
  Odgrzeję kotleta zaznaczając że nie bardzo orientuję się w tematyce elektryczności elektroniki i innej magii :) A sprawa dotyczy uszkodzonej cewki cylindrycznej elektromagnesu pchającego. Jest to element odpowiedzialny za poprawne uruchamianie zimnego silnika diesla. Po podaniu napięcia bolec wysuwa się o około 3mm. Serwisówka podaje że powinna mieć rezystancję 65-160 Ohm, miernik pokazał 12. Zasilanie z akumulatora 12v instalacji samochodowej, nic więcej nie wiem na temat tej cewki a bez niej mam problem z samochodem, auto ma 20 lat i ten element jest nieosiągalny. Cewka jest zalana plastikiem pewnie w celu odseparowania od środowiska zawierającego olej napędowy, jutro zrobię przekrój tej cewki, sprawdzę jaką ma wysokość ile warstw i jaką średnicę drutu może mi ktoś pomoże :) Zastanawiam się również na zastosowaniem uniwersalnego elektromagnesu jako popychacza ale łatwiejsze wydaje się jednak wykonanie cewki.
  Praktyczne nawijanie cewek.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  sharpshuter
  Level 12  
  Dzięki za odzew, postaram się tak zdemontować resztę tak żeby chociaż sama cylindryczna część karkasa mi została. Zmierzę sobie wysokość i grubość, z policzeniem zwojów to będzie problem. Ten elektromagnes jest włączony do momentu osiągnięcia przez silnik temperatury pracy czyli, kilkanaście minut. Nie spowoduje przepalenia? I co jeśli rezystancja będzie inna?
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  sharpshuter
  Level 12  
  Dzięki za kompleksowe omówienie sprawy :) Zawsze podziwiałem elektroników bo nie jestem w stanie ogarnąć takiej ilości danych, nauczyłem się lutować :] Mam zmierzoną wysokość i w przybliżeniu grubość warstwy, trudno było jednoznacznie oszacować, nieco poniżej 5mm. I zostają 2mm na izolację.
 • #17
  User removed account
  Level 1