Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praktyczne nawijanie cewek.

06 Kwi 2007 23:51 13954 16
  • Poziom 9  
    Mam pytanie zwiazane z nawijaniem cewek. Mianowicie gdy nawine jedna jej warstwe to druga nawijam w kierunku przeciwnym, czy "przeskakuje" do miejsca w ktorym zaczalem nawijac pierwsza warstwe? Wiem, ze pytanie banalne, ale naprawde zielony jestem:P
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Cewkę musisz nawijać cały czas w tym samym kierunku.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Tak jak napisał poprzednik.
    Zawsze kręcisz w tę samą stronę.
    A jak drutu jest dużo, i wyjdzie cewka wielowarstwowa, to można "przeskoczyć" na początek, ale równie dobrze można po prostu kręcić dalej(nawinąć kolejną warstwę i dojechać/wrócić tak do początku, zamiast do niego skakać). Bez "skoków" będzie nawet estetyczniej.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    pmxxyz napisał:
    Bez "skoków" będzie nawet estetyczniej.

i lepiej ze względu na mniejsze (nie wiele ale zawsze) rozproszenie strumienia
  • Poziom 9  
    Dzieki wszystkim za pomoc:). O to mi chodzilo:)
  • Poziom 43  
    Witam,
    obliczanie ilości zwoi cewki o danej wartości indukcyjności jest działaniem syntetycznym (odwrotnym) do łatwiejszego obliczania jej indukcyjności na podstawie wymiarów zajmowanych przez uzwojenie i ilości jej zwoi (analiza).
    Przede wszystkim, ze względu na spodziewaną wartość płynącego prądu (czy też na zjawisko naskórkowości dla prądów wysokiej częstotliwości), należy określić średnicę drutu nawojowego, by móc wyliczyć zajmowaną objętość uzwojenia dla danej ilości zwoi.
    Wzór ogólnie słuszny na indukcyjność L stacjonarnej cewki jest prosty:
    L = ψ/i,
    ψ - wartość strumienia skojarzonego z uzwojeniem (całym) a wywołanego wartością przepływającego przez uzwojenie prądu;
    i - wartość prądu wywołująca skojarzony strumień z uzwojeniem jak wyżej.
    Wzór prosty, ale jego zastosowanie wcale jest nie proste jeśli każdy zwój cewki (czy też część zwoi) przenika inna wartość strumienia magnetycznego Φ, a pochodzącego od przepływającego prądu (dla obliczeń tych przyjmowany jest jako stały parametr - potem przecież dzielimy...).
    Natomiast obliczanie strumienia magnetycznego Φ od przepływającego prądu i w przewodniku to zagadnienie magnetostatyki prądu elektrycznego - bardzo 'ciekawe' pod względem używanego tam aparatu matematycznego... :D
    Dlatego też wzory na wartość indukcyjności cewki wielowarstwowej - bez rdzenia ferromagnetycznego - jakie można spotkać w opracowaniach i Poradnikach (tam też odsyłam do ich poszukiwania) są wzorami przybliżonymi i często są też podane pomocnicze wykresy wiążące niektóre parametry geometryczne cewki.
    Autor opracowania - najczęściej też - podaje zakres indukcyjności jaką można uzyskać dla wzorów przez niego podanych, oraz zakres rozmiarów cewki dla których te wzory obowiązują.

Przed napisaniem tego postu, przejrzałem "niezawodne" Google i ... tu są one zawodne... :cry:
    Szereg wzorów tam podanych tyczy cewki jednowarstwowej - selenoidu - a spotkane inne, moim zdaniem, mało wiarygodne.
    Wszak to dopiero eksperyment - nawinięcie cewki obliczonej według podanych algorytmów i zmierzenie jej indukcyjności - weryfikuje przydatność podanego przepisu obliczeniowego - algorytmu.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    przeszukalem elektrode i neta najwidoczniej nieskutecznie

dodatkowo do wykonania na prace inz mam obc RL do stanowiska pomiarowego, problem mam z zaprojektowaniem cewki wielowarstwowej

potrzebuje cewke na poziomie 200mH

wpisujac w rozne programy i liczac ze wzorow dla cewki o przykladowych wymiarach

r karkasu 3 cm
    dlugosc uzwojenia 40cm
    srednica z uzwojeniem (przyjmuje 4 uzwojenia, DNE 1.1) 6,88 cm
    ilosc zwojow 1454 (400/1.1=363 aby uzwojenia byly kolo siebie)

i L cewki wychodzi na poziomie 11,4 µH
    na oko cewka jest dosc spora
    prosze o pomoc co robie zle badz co zle licze

P.s. cewka musi byc powietrzna
    P.s.2 niezbyt rozumiem wzory poniewaz nigdzie w nich sie nie okresla ilosci warstw ani srednicy drutu, a na indukcyjnosc ma wplyw czy cewka jest zrobiona z 2 warstw drutu 3 mm czy z 6 warstw drutu 1mm. i jakos nie wydaje mi sie zeby parametry dlugosci i ilosci zwojow okreslal to dokladnie w obliczeniach
  • Poziom 10  
    dla potomnych

po poszukiwaniach doszedlem do wnioskow ze dla czestotliwosci sieciowej mozna przyjac wzor na cewke jednowarstwowa i wstawic srednia srednice[ srednice powiekszona o grubosc uzwojenia]. wtedy wynik jest realny

opinia uzytkownika

Cytat:
    Mija się z prawdą. Niech to sprawdzi empirycznie na reprezentatywnej ilości cewek nawiniętych na różnych średnicach i z różna ilością zwoi, oraz z różną długością cewki, a potem niech opublikuje na Forum swe wyniki pomiarów porównane z teoretycznymi obliczeniami wg podanego w raportowanym poście przybliżenia.

sa to tylko moje przypuszczenia
    niestety nikt nie odpowiedzial na mojego posta wiec sam szukalem i do powyzszych wnioskow doszedlem nie sprawdzajac nic empirycznie

a dla podanych w ksiazkach wzorach dla cewki wielowarstwowej wychodza krotko mowiac glupoty
  • Poziom 36  
    W tym przypadku z dobrym przybliżeniem można przyjąć wzór na cewkę jednowarstwową. Jednak nie dlatego, że to jest dla częstotliwości sieciowej, ale dlatego, że grubość uzwojenia jest wielokrotnie mniejsza od długości uzwojenia (0,44cm << 40cm) oraz grubość uzwojenia jest kilkukrotnie mniejsza od jego średnicy. Fizycy lubią takie przybliżenia, rozsądni ludzie używają miernika indukcyjności :).

Dodam, że stosowałem wzór na indukcyjność cewki wielowarstwowej z książki Sławomira Wolszczaka o odbiornikach tranzystorowych, i indukcyjność zgadzała się ze zmierzoną z dokładnością lepszą niż 10%.
  • Poziom 10  
    dzieki ptolek, niestety najpierw musze cos policzyc zeby zaczac robic, uroki pracy inz. jednak podczas nawijania pomiary i tak beda wykonywane bo podane wzory empiryczne sa z pewnym przyblizeniem i najprawdopodobniej nie bedzie tak jak sie wyliczy :)

Dodano po 10 [minuty]:

Ptolek napisał:

Dodam, że stosowałem wzór na indukcyjność cewki wielowarstwowej z książki Sławomira Wolszczaka o odbiornikach tranzystorowych, i indukcyjność zgadzała się ze zmierzoną z dokładnością lepszą niż 10%.

a mogl bym prosic o przytoczenie tego sprawdzonego wzoru

ja korzystalem z
    poradnik radioamatora WKŁ
    cewki do odbiornikow Borowskiego
    poradnik ultrakrotkofalowca WKŁ
  • Poziom 11  
    Odgrzeję kotleta zaznaczając że nie bardzo orientuję się w tematyce elektryczności elektroniki i innej magii :) A sprawa dotyczy uszkodzonej cewki cylindrycznej elektromagnesu pchającego. Jest to element odpowiedzialny za poprawne uruchamianie zimnego silnika diesla. Po podaniu napięcia bolec wysuwa się o około 3mm. Serwisówka podaje że powinna mieć rezystancję 65-160 Ohm, miernik pokazał 12. Zasilanie z akumulatora 12v instalacji samochodowej, nic więcej nie wiem na temat tej cewki a bez niej mam problem z samochodem, auto ma 20 lat i ten element jest nieosiągalny. Cewka jest zalana plastikiem pewnie w celu odseparowania od środowiska zawierającego olej napędowy, jutro zrobię przekrój tej cewki, sprawdzę jaką ma wysokość ile warstw i jaką średnicę drutu może mi ktoś pomoże :) Zastanawiam się również na zastosowaniem uniwersalnego elektromagnesu jako popychacza ale łatwiejsze wydaje się jednak wykonanie cewki.
  • Poziom 38  
    Zmierz grubość drutu, kup tej średnicy typu DNE (najprościej pytać w zakładach przewijających silniki), nawiń tę samą ilość zwojów (jeśli nie policzyłeś zwojów na oryginalnej to nawijaj na tę samą grubość uzwojenia, dokładnie zwój obok zwoju), po próbach zalej żywicą epoksydową.
    Obawiam się, że rozwalając oryginalny karkas (z prowadnicami trzpienia) zrobiłeś sobie kłopot.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odzew, postaram się tak zdemontować resztę tak żeby chociaż sama cylindryczna część karkasa mi została. Zmierzę sobie wysokość i grubość, z policzeniem zwojów to będzie problem. Ten elektromagnes jest włączony do momentu osiągnięcia przez silnik temperatury pracy czyli, kilkanaście minut. Nie spowoduje przepalenia? I co jeśli rezystancja będzie inna?
  • Poziom 38  
    Jeśli nawiniesz tą samą grubością drutu, dokładnie i ściśle zwój obok zwoja, tę samą ilość warstw (wysokość nawoju) - będzie dobrze. W razie wątpliwości można (bezpiecznie będzie) nawinąć nieco więcej, np 1 warstwę więcej, ale uważaj aby zostało miejsce na izolację na wierzchu (żywica epoksydowa?).

Ilość drutu - najlepiej zważ tę cewkę (całą - razem z plastikiem) i kup tę samą ilość (wagę) drutu o tej samej średnicy.

Co do rezystancji - ilość zwojów można oszacować (widać ilość warstw "N", pomierz grubość drutu - z długości cewki wyliczysz ilość zwojów w warstwie "n"), więc ilość zwojów=Nn.
    Znając grubość drutu (patrz tabele - średnica miedzi drutu będzie nico mniejsza od zmierzonej średnicy z izolacją) możesz obliczyć rezystancję takiej cewki R=rl/S; - r- rezystancja właściwa miedzi, S - pole powierzchni przekroju drutu o danej średnicy miedzi, l - długość drutu - obliczysz jako ilość zwojów razy długość średniego zwoju - tu zmierz suwmiarką/linijką jaką średnicę ma "środek" uzwojenia, albo oblicz jako średnia arytmetyczna z średnicy najmniejszego zwoja i największego zwoja, ze średnicy oblicz długość zwoja średniego.
    Swoją drogą podana w specyfikacji rezystancja 65-160 ohm to bardzo duży przedział, dziwne.
  • Poziom 11  
    Dzięki za kompleksowe omówienie sprawy :) Zawsze podziwiałem elektroników bo nie jestem w stanie ogarnąć takiej ilości danych, nauczyłem się lutować :] Mam zmierzoną wysokość i w przybliżeniu grubość warstwy, trudno było jednoznacznie oszacować, nieco poniżej 5mm. I zostają 2mm na izolację.
  • Poziom 38  
    Zmierz dokładnie grubość drutu suwmiarką.