Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik dodatkowego urządzenia

makskey 07 Apr 2007 23:49 2048 7
Testo
    makskey
    Level 11  
    Potrzebny jest włącznik który będzie uruchamiał wyciąg trocin automatycznie przy włączeniu np piły lub innego urządzenia. Niestety nie udało się tego osiągnąć aby zawsze osoby korzystające z maszyn włączały wyciąg razem z urządzeniami, rury z wyciągu się zapychają, konieczne jest coś co zapobiegnie lenistwu. Wyciąg jest trójfazowy, piła, wyrówniarka, taśmówka także trójfazowa, Przeciąganie dodatkowych przewodów, majstrowanie przy włącznikach nie wchodzi w grę. Myślę o czymś co wykrywa przepływ prądu w przewodzie zasilającym (są np mierniki cęgowe wykrywające wzrost prądu w przewodzie) i uruchamia przekaźnik. Może ktoś spotkał się z takim problemem i ma doświadczenie jak to zrobić. Najlepiej jakiś gotowy schemat, bo nie jestem zbyt mocny z elektroniki teoretycznej, potrafię kupić elementy, zrobić płytkę, polutować, ale z teorią słabo. Pewnie są takie urządzenia w sklepach z automatyką przemysłową ale pewnie są drogie, a zakład nie jest jakoś super dochodowy. Znalazłem schemat pt. "włącznik dodatkowego urządzenia" ale jednofazowy no i moc do 200 W ( do monitora do kompa) a maszyny mają po kilka kW. Próbowałem prostych rozwiązań, nawinąłem na kontaktron kawałek przewodu zasilającego ale nie zadziałało, zresztą maszyny na "jałowym biegu" nie pobierają zbyt dużo prądu, potrzeba trochę elektroniki.
  • Testo
    pol032
    Level 24  
    witam
    do wyłącznika dodatkowego urządzenia można podłączyć cewkę stycznika który to za pomocą styków włączy 3-fazy do dmuchawy
  • Testo
    makskey
    Level 11  
    pol032 wrote:
    witam
    do wyłącznika dodatkowego urządzenia można podłączyć cewkę stycznika który to za pomocą styków włączy 3-fazy do dmuchawy
    no tak ale to oczywiste chodzi mi oto co uruchomi stycznik (cewkę) pisząc o kontaktronie miałem na myśli uruchomienie cewki stycznika (z np 12 v w obwodzie z zasilacza + zwierający kontaktron a to uruchamia 3 stykowy obwód do wyciągu), ale jak wspomniałem to nie działa, może przewód trzeba nawinąć na jakiś rdzeń ferrytowy albo rdzeń z blaszek transformatorowych, ale to moje gdybania.
    pol032
    Level 24  
    pisałes że znalazłeś schemat do datkowego załanczania urządzenia na 220 volt 200 wat , jesli możesz to prześlij mi schemat na Pw
  • Helpful post
    and61
    Level 26  
    Witaj makskey
    piszesz o przekaźniku prądowym to może ten cię zainteresuje , co prawda jest jednofazowy ale to on moze sterować stycznikami urządzeń które maja być załączane z opóźnieniem
    http://www.merazet.pl/pdf/katalog/791.pdf
    makskey
    Level 11  
    krzychupar wrote:
    Włączanie piły i urządzenia wyciągu trocin robimy na dwóch stycznikach trójfazowych. Do załaczania cewki drugiego stycznika(cewka na 230V) od wyciągu wykorzystujemy wolne styki pomocnicze zwierne od stycznika pierwszego. Pozdrowienia !!!.
    chodzi mi o bezinwazyjne załączanie, ale dzięki za dobre intencje

Dodano po 2 [minuty]:

and61 wrote:
    Witaj makskey
    piszesz o przekaźniku prądowym to może ten cię zainteresuje , co prawda jest jednofazowy ale to on moze sterować stycznikami urządzeń które maja być załączane z opóźnieniem
    http://www.merazet.pl/pdf/katalog/791.pdf
    prawie o to chodziło, ciekawe ile to kosztuje i czy są trójfazowe