Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny home maid do 700zł (głosniki Visaton).

tgaudio 07 Apr 2007 23:56 15409 34
Renex
 • Witam wszystkich.
  Chciałbym przedstawić konstrukcję własnej produkcji, którą wykonałem dla siostry ciotecznej.

  CEL.

  Kolumny miały być przeznaczone do pokoju ok 20m^2, zasilane będą amplitunerem. Zbudowałem wiec po uzgodnieniach z siostrą dwie wolnostojące kolumny.

  MOŻLIWOŚCI.

  Od razu to napiszę by uniknąć odpowiedzi w stylu "ja bym robił frezy i zaokrąglił krawędzie" :) Mam takie możliwości jakie mam, wiec zrobiłem to tak jak umiałem, natomiast jeśli chodzi o wiedzę jaką mam (inż. elektroniki, praca inz robiona w zakładzie akustyki ;) ) to jest spora i okrojona doświadczeniem.

  GŁOŚNIKI.

  Kolumny miały stać blisko telewizora CRT (Cathode Rate Tube), wiec ekranowanie okazało sie niezbędne-kazdy wie czemu. Płyta metalu do środka itp nie wchodziła w grę, a kupować i doklejać magnesów...za bardzo mi sie nie chciało, wiec tylko głośniki ekranowane.
  Wybór padł na konstrukcję dwudrożną bass-reflex-prostotam, małe znikształcenia fazowe w zwrotnicy no i bliżej ideału :). Użyłem dobrych jak na cenę głośników firmy Visaton. Każdy może tu polemizować nad Vifa, Scan Speak itp, ale to kwestia portfela ;)

  Głośnik wysokotonowy to SC 10 N 8om o bardzo przyzwoitych parametrach technicznych, moc nominalna to 50W przy odcięciu przy 3kHz za pomocą HPF 2 rzędu, efektywność 90dB, pasmo 1-20kHz, dobra liniowa charakterystyka w tymże paśmie. Jest oczywiście ekranowany, obudowa masywna, krawędz wokół membrany jest gładka i zaokraglona, całość robi solidne wrażenie jak za tę cenę (51zł !!!).

  Głośnik niskośredniotonowy to głosnik też Visatonu W170 SC. Jest to siedemnastka o mocy ok 50W rms. Membrana z celulozy, 81mm magnes, masywny stalowy kosz, gumowe zawieszenie górne>
  Głośnik ma ładną liniowa charakterystykę bez żadnych "ekscesów" po drodze. Nie jest typowo basowy, wiec do zakresu 1-4kHz idealnie sie nadaje, natomiast jak sie okazało basy również są bardzo przyzwoite ;)

  ZWROTNICA.

  Jak wiadomo, sukces tkwi w szczegółach. Do projektowania zwrotnicy użyłem programu BoxSim firmy Visaton-darmowy ale po niemiecku. Niestety nadaje sie tylko do głośników Visaton i opiera sie na bazie parametrów zmierzonych w komorze bezechowej w firmie, a więc bardzo wiarygodny.
  Niemniej, głośniki te były w bazie wiec udało sie wstępnie ustalić parametry zwrotnicy. Podział padł na około 4,5kHz ze względu na możliwości niskotonowca i by nie obciążać za mocno wysokotonowca. Stromość to 12dB/okt.
  Elementy użyte to cewki powietrzne 1,2mm oraz 1mm (nisko i wysokotonowiec). Kondenstaory to MKP na 400V firmy Janitzen Audio oraz ELKOZ bipolarne. Okablowanie głosnika niskotonowego to kabel OFC 2*2,5mm^2, natomiast wysokotowca to 1mm^2 (zamierzony a nie dlatego że brakło funduszy).
  Zwrotnica została wykonana na formatce mdf 10mm i przykręcona 4 wkrętami za głośnikiem niskotonowym.
  Symulacje wypadły nieźle, by uzyskać łagodniejszy przegieg SPL w funkcji f zastosowałem prosty obwód RC, który podczas prób odsłuchowych...usunąłem ;) Na papierze ładniejsza linia SPL w odsłuchach wprowadzała pewne stłumienie w zakreśie średnich częstotliwości, dźwięk stawał sie nieco przymulony, przestrzeń sie pogarszała.
  Ostatecznie zwrotnica zawierała jedynie 2 cewki i 2 kondensatory. Tłumik wysokotonowca też okazał sie być zbędny. Wysokotowiec ma odwórconą fazę względem niskotonowca.

  OBUDOWA.

  Jak wspomniałem wczesniej, mam ograniczone możliwości warsztatowe-jedynie mały pokój i skromne narzędzia ale niedługo sie polepszy ;)
  Obudowa jest wykonana nietypowo, ponieważ składa sie z przedniej, tylnej, górnej i dolnej formatki mdf 18mm sklejonych razem pod dociskiem i doklejonych po bokach płyt wiórowych z laminatem 18mm. Dziwne...wiem, ale efekt naprawdę ładny, a sama konstrukcja prosta i wytrzymała.
  Wymiary to wys 100cm, szerokość 21cm, głębokość 26cm. ( z tego co pamiętam :) )
  Żywy mdf pokryłem czarną okleiną, natomiast boki są koloru wiśnia, gdzie krawędzie zostały ozdobione PCV w tym samym kolorze (zakład stolarski).
  W środku konstrukcji jest poprzeczne wzmocnienie (formatka o wymiarze podstawy i góry) z wycietymi 4 otworami-powstaje ramka z krzyżem w środku.
  Na dole jest bassreflex z zaokraglonym wylotem o średnicy 75mm, wiec nie ma żadnych przykrych szumów. W kołnierzu wykonałem wpusty pod śruby o łbach stożkowych, wiec tunel siedzi mocno na miejscu a nie na wcisk.
  Z tyłu znajduej sie standardowe gniazdo okragłe z terminalami typu gniazdo banan. Obudowa wytłumiona jest włokniną syntetyczną o grubości ok 2,5cm.
  Podczas prób zrezygnowałem z robienia małej komory na wysokotonowiec-jest masywny od tyłu i szczelny i zakryty materiałem wytłumiającym.
  Każdy może sie czepnąć ze ten głośnik winien być wyżej a ten niżej itp...pewnie że tak, ale po to sie robi testy, ja także wykorzystywałem możliwości BoxSima, który uwzględnia wymiary i rozmieszczenie głośników łacznie z bassreflexem i podaje rozkład SPL w funkcji kąta (horyzontalnie i radialnie) tak wiec to rozmieszczenie było jednym z optymalnych.
  Obudowa stoi na 4 nózkach gumowych 15mm (wys) na 35mm (średnica).
  Do obudowy dorobiłem maskownice w postaci formatki mdf z wyciętym środkiem, wiec to też powód dla którego nie zaokraglałem krawędzi-załamanie i ugięcie fali dżwiękowej i tak będzie obecne na wymiarach ramki.
  Obudowę robiło sie łatwo i przyjemnie, oczywiście konieczne było wyrównywanie krawędzie i połaczeń i stosowanie szpachlówki. Oklejałem mdf dookoła jednym długim kawałkiem. Okleina była następnei zawijana na boczne krawędzie i krótko odcinana pozostawiając ok 1,5mm na przekroju ścianki 18mm. Reszta okleiny była zaprasowywana żelazkiem, by klej ścianki bocznej nakładanej na to mocno trzymał i by nie było zadnej szczeliny.
  Szczelność obudowy oczywiście sprawdziłem ;)

  STROJENIE.

  Oczywiście praktycznie na słuch bo kolumny się słucha a nie patrzy na jej wykres SPL o czym sporo ludzi zapomina.
  Stroiłem do ok 42Hz. Obudowa ma 36 litrów wiec sporo sporo, przy czym rezonans tego głośnika to 36Hz wiec mozna poszaleć...i faktycznie-bas jest wiecej niż zadowalający.
  Symulacja dała opóźnienei grupowe na poziomie 15ms dla 32Hz, wiec nie jest to rewelacja, ale coś za coś z pełną moją świadomością. Jednocześniej próby z wytłumieniem wykazały pełną akceptowalność tego rozwiązania. O wrażeniach potem ;)

  WRAŻENIA.

  Chyba najważniejsze bo tego ma sie słuchać :)
  Nie mogłem ich zawieźć do komory odsłuchowej i bezechowej na wydziale PW wiec musicie zawiezyć, że dźwięk jest poprawny pod względem barwy. Zwrotnica mimo wielkiej prostoty (a moze tu jest jej zaleta??) prawidłowo dzieli sygnał. Nie ma przebarwień w okolicy f podziału. Przestrzenność też wydała mi sie jak najbardziej prawidłowa, wokal jest bardzo dokładny i detaliczny, wysokie tony są łagodne (jak lubię i moja siostra oczywiście) a nie ostre jak w większości tanich wysokotonowców. Dystrybucja przestrzenna jest poprawna, stojąc w drzwiach pokoju pod kątem 90 stopni do kolumn ma sie wrażenie pokoju równomiernie wypełnionego muzyką (a nie tylko stojąc na wprost).
  Baza stereo jest poprawna, detalizm jak za tę cenę mocno zastanawiający, można dokładnie zlokalizować poszczególne instrumenty orkiestry o ile tylko nagranie na to pozwala.
  Bas zostawiłem na sam koniec. Jak na głośniki 17cm bas jest lepszy niz w niejednych 20cm które słuchałem (litraż 36l robi swoje). Czuje sie głębię niczym w dobrym subwoferze, występują bardzo znamienne niskie zejscia które wywołują wibracje kanapy:)
  Ogólnie-wrażenia bardzo dobre.
  Docelowo w pokoju siostry (20m^2 a wiec sporo ) spisują sie bardzo dobrze. Na brak basu absolutnie nie można narzekać-regulator zawsze na 0dB podbicia. Maksymalne podkręcenie basów nie robi zbytniego wrażenia na głośniku niskotonowym-praca membrany jest liniowa nawet w sporym zakresie przemieszczenia membrany (według producenta +/- 10mm).
  Całość była testowana na wzmacniaczu firmy pioneer i cd z przetwornikiem burr-brown.

  KOSZTY.

  W170SC ok 130zł,
  SC10N 51zł,
  zwrotnice ok 50zł,
  skrzynki ok 150zł,

  no i te przesyłki itp... można sie zamknąć w ok 700zł i myslę że warto, bo brzmienie i mam nadzieje ze wygląd są przyzwoite.
  Zostawiam to juz waszej ocenie, ale proszę WAS byście przeczytali najpierw cały opis a nie tylko ogladali fotki :)
  POZDRAWIAM!!!

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  tgaudio
  Level 14  
  Offline 
  tgaudio wrote 117 posts with rating 1. Been with us since 2006 year.
 • Renex
 • #2
  K602
  Level 1  
  Ta długa część obudowy bez głośnika nie wygląda najciekawiej ale to da się wytrzymać a tak nawiasem fajny Komp.
 • #3
  gucio.
  Level 22  
  witam

  konstrukcja bardzo ładna i starannie wykonana

  co do zwrotnicy jak juz uzywałes tej klasy przetworników to mogłeś odrazu dac w kazdym torze kondensatory JATZENA

  ale pozatym to pięknie 6-/6
 • #4
  Adrianot
  Level 13  
  Pieknie wykonane. Wyglądają jak fabryczne no i skoro dobrze brzmmią, siostra pewnie jest bardzo zadowolona :)
 • #6
  maxrider
  Level 20  
  bardzo ładne tylko BR mogło być przyklejone zamiast przykręcone!!
  a tak to ocena +5/6 bardzo ładnie Ci one wyszły!!
 • Renex
 • #8
  tgaudio
  Level 14  
  Dzięki za docenienie pracy :)
  Same obudowy to praca przez ok 2..3 dni łącznie ze szpachlowaniem i czekaniem na wyschnięcie, docinanie okleiny itp. (pomijam wkład umysłowy czyli projektowanie i szukanie odpowiednich częsci w necie)

  Kondensatory faktycznie nie są górnolotne, więc masz rację Gucio ;) mogłyby być lepsze, ale tu grała rolę kwestia ekonomiczna :)

  Tunel jest przykręcany, ponieważ cięzko było wykonać otwór akurat pod niego (tunel miał wiele odstających żeberek wiec otwór musiałby być naprawdę duży i tunel mógłby sie w końcu obluzować).
  Wkręty mocujące są wpuszczane w tunel i nie wystają praktycznie no i trzyma sie solidnie :)
 • #9
  gucio.
  Level 22  
  wiem cos o tych BR bo sam ich uzywam i jest je prze....... zamontowac ale jakos sie udaje :)
 • #10
  KOSTEK_K1
  Level 15  
  Ładnie wykonana …Fachowa robota , siostra zadowolona???

  6/6
 • #11
  tgaudio
  Level 14  
  Siostra wniebowzięta ;) zwłaszcza jak wcisnąłem LOUDNESs :P przy piosence Lenny Kravitza

  Dodano po 3 [minuty]:

  aaaa, i zapomniałem dodać: elementy na zwrotnicach specjalnie łaczę przewodami a nie wytrawiam płytki PCB bo:
  a) płytka PCB jest giętka i rezonuje mocno zwłaszcza jak sie ją umieści za niskotonowcem mimo dobrego przykręcenia na tulejkach
  b) formatka z mdf jest oczywiście sztywniejsza a powiem dodatkowo że przenikalność elektryczna powietrza aniżeli materiału (laminatu) w PCB jest korzystniejsza, wiec po co niepotrzebnie trawić płytkę? ;)
  Pozdrawiam :)
 • #12
  postiga
  Level 25  
  Podobne kolumny do moich ;), tylko ze twoje sa ladniejsze :)
  Kolumny home maid do 700zł (głosniki Visaton).
 • #13
  oleczek1988
  Level 21  
  Kolumny wykonane z dużą starannością.
  Duze pochwały należą ci się za:
  położenie okleiny + maskownice a do tego ten bass reflex przykręcany. Całość ładnie się prezentuje.


  Życzę przyjemnego słuchania :)

  a tak na marginesie twój projekt podobny do moich kolumn podłogowych:

  http://img123.imageshack.us/my.php?image=obraz0442lv.jpg

  ;)
 • #14
  crazy_88
  Level 42  
  Popre zdanie oleczka bardzo ładne wykonanie:)
 • #15
  tgaudio
  Level 14  
  Witam.
  Faktycznie, konstrukcje pomijając głośniki, kolorystykę są niemal identyczne :) aż sie miło robi :)
  Ubloewam tylko nad swoimi kanciastymi krawędziami ale dziś nabyłem frezarkę górnowrzecionową ;) nowa jakość ;)
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarze !
 • #16
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  bardzo fajne wykonanie, ciekawie komponuje się czarny pas kolumny z maskownicami. Świetny tweeter (za tą cenę). Mam natomiast pytanie. Jak 170SC sprawuje się w tak ogromnej paczce? W sumie w nocie katalogowej ten głosnik ma aplikacje nawet w 50l :!: i bardzo niskie strojenie, ale czy go nie "muli"? Jak z odpowiedzią impulsową. Moze warto było go zaaplikować w LT?
 • #17
  tgaudio
  Level 14  
  WItam, no właśnie, W170SC o dziwo nie muli tak bardzo, bas dobrze kontrolowany jak dla mnie, widać panowie z Visatonu wiedzieli co robią wsadzając go nawet w 50L :)
  F rez = 36Hz jest niezłe jak na głośnik o koszu 18,7cm ;)
  Opóżnienie z symulacji jest troszkę rozlazłe i ma dwa max jedne dla ok 33Hz(15ms) i dla 64Hz (10ms)..nie jest to rewelacja, ale kolumny miały schodzić nisko za cene impulsu (jak to w naturze-coś za coś ;) )
  Pozdrawiam
 • #18
  czoi
  Level 12  
  Kolumienki, bardzo ładnie i starannie wykonane, doświadczenie napewno dało dobre rezultaty

  "Wysokotowiec ma odwórconą fazę względem niskotonowca." - dlaczego??
 • #19
  tgaudio
  Level 14  
  odwrócenie fazy ma związek z zastosowaniem zwrotnicy 2*12dB, dodatkowo odsłuchy szumu białego/rózowego dały lepsze rezultaty z odwróceniem fazy. Bez odwracania dało sie słyszeć dziurę pomiędzy głośnikami nisko i wysokotonowym, przy odwróconej fazie była reprodukowana "całość" bez dziur.
  Pozdrawiam
 • #20
  paker_bor
  Level 22  
  bardzo ładna konstriukcja

  jak sie dobrze dopatrzyłem to B jest przykręcany na śrubki mnie by to denerwowało :D ale to kwestia gustu :)
 • #21
  GREGOR:-)
  Level 12  
  kolumienki bomba!!!! a Gdzie kupowałeś głośniki W170SC? Patrzyłem na Greltonie ale tam mają tylko W130SC.... POZDRAWIAM i gratuluję konstrukcji!
 • #22
  tomaszo
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Bardzo poprawna konstrukcja, podoba mi sie tez opis.
  Jak sie okazuje nie trzeba wymyslac Ameryki od nowa, zeby powstaly udan konstrukcje.

  Glosniki w Twoim zestawieniu slyszalem, sa naprawde spokojnie w klasie sredniej i to nie na dole, taka srednia-srednia. To juz dobry poziom pozwalajacy sluchac muzyki z wieloma detalami i z niezla stereofonia.

  Dla chcacych wykonywac podobne konstrukcje - jednak polecam jeden W170S, niz dwa W130S - 13tki swietnie sie nadaja do zestawow trojdroznych jako wspomaganie srednicy, same jakko niskosrednio jednak oferuja wiecej dobrej srednicy, niz namiastki pelnego basu. W170S za to juz conieco moze, rzeczywiscie spory skok jest tutaj duza zaleta, a mimo to srednica jest niezla i mozna go puszczac do 3,5kHz bez wiekszego ryzyka. Tam moze troszke faza sie chrzani, predzej niz w W130S, ale jak mowie, slyszalem i 3,5 - 3,8 kilo nie jest klopotem.
 • #23
  dybas
  Level 38  
  Bardzo ładne. Ale złośliwie zapytam kim jest ów(owa) "home maid"
  z tytułu tematu. Znaczy, że nie jest to praca samodzielna. A szkoda.
  A może nie należało popisywać się angielszczyzną?
 • #24
  tgaudio
  Level 14  
  Witam
  hehe, był to zabieg specjalny w celu sprowadzenia na stronę jak największej liczby "oglądaczy" ;)
  ciekawe że dopiero Ty to zauważyłeś ;)
  Pozdrawiam
  PS na wykwalifikowaną akustycznie pokojówkę niestety mnie jeszcze nie stać ;)
 • #25
  MJ_Seba
  Level 11  
  musze powiedziec ze bardzo ładnie sie to prezentuje :]
  tego głosnika basowego nie znam i jestem ciekaw jak on gra , no ale SCNa mam no i radzi sobie naprawde niezle , jestem ciekaw jak to gra :]
  POzdrawiam
 • #26
  inkognito09
  Level 29  
  Noo, ładnie ładnie. Wykończenie proste i bez zbędnego kombinowania. Podoba mi się. Może fakt że troszkę za duża ta buda, ale skoro gra ok... Zawsze można ją wypchać czymś, jak się zmieni zdanie. Jedyne co mi się średnio podoba, to maskownice. Zbyt kanciaste jak dla mnie. Sprawiają wrażenie szerszych od samych kolumn (przynajmniej na zdjęciach). Przynajmniej projekt robiony z głową.
 • #27
  tgaudio
  Level 14  
  Witam.
  Dzięki za słowa uznania :)
  Maskownice są szerokości kolumn i niestety jeszcze jak je budowałem nie miałem frezarki górnowrzecionowej a na szlifowanie papierem do uzyskania łuku nie miałem czasu-lecz krawędzie były przeszlifowane by materiał się nie strzępił na krawędziach i jest lekki łuk (na foto nie za bardzo to widać).
  Pozdrawiam :)
 • #28
  NeptykTomek
  Level 13  
  Witam gdy zobaczyłem te kolumny to cos mi zaswitało ze juz je widziałem patrze w fotki na twardym dysku i oto co znalazłem.
  Kolumny home maid do 700zł (głosniki Visaton).
  Kolumny home maid do 700zł (głosniki Visaton).

  I z tego co dobrze pamietam to sciagłem je z jakiegos tematu diy własnie na elce pzdr :D:D:D
 • #29
  tgaudio
  Level 14  
  Witam.
  Hehe...no widzę że moje wyroby są znane :D
  Miło miło :)
  Pozdrawiam :)
 • #30
  czaroslaww
  Level 26  
  wszystko fajnie, ale...
  brakuje mi podfrezowan...

  ps...
  zainwestuj w lepszy kabel... moze sporo zmienic.