Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobic antene na 433.92 MHz/315MHz ?

sobekkk 08 Kwi 2007 13:40 7849 9
  • #1 08 Kwi 2007 13:40
    sobekkk
    Poziom 11  

Witam

Potrzebuję zrobić jakąś antenkę do odbiornika zdalnego sterowania ZDS-2k
    (kupno nie wchodzi w grę bo na samym kablu też działa tylko chciałem zwiększyć zasięg wyciągając antenę na zewnątrz)
    Między anteną a odbiornikiem ma być kolo 2-3 m kabla (jakiego ? 50 ohm? 75? czy obojętne?)
    Jak podłączyć kabel ? (ekran) tam gdzie wchodzi masa zasilająca czy muszę rozebrać odbiornik i gdzieś wlutować ?

odbiornik to http://www.allegro.pl/item163233399_sterowanie_bramy_na_pilota_i_nie_tylko.html

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt

0 9
  • #2 08 Kwi 2007 13:58
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Kabel najlepiej 50 Ohm.
    Pręt długości kabelka, który wystaje z urządzenia lub zrób antenkę 1/4 długości fali. Długość anteny liczy sie do końca ekranu kabla. Nie przesadź z długością kabla, żeby tłumienie nie przekroczyło zysku z wyniesienia anteny.
    Pozdrawiam

1
  • #3 08 Kwi 2007 14:31
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Radiotechnika - CB, KF, UKF, TV

3
  • #4 08 Kwi 2007 15:01
    sobekkk
    Poziom 11  

kabel będzie miał max 2 metry długości
    oryginalny kabelek ma kolo 50 cm (pi razy oko)
    a dla 1/4 długości fali antenka wychodzi 17.2 cm dla 433mhz i 23,8cm dla 315mhz - czyli taka 20 cm była by w sam raz ale gdyby zrobić dla 1/2 długości fali ? (40 cm) wydaje mi się idealnie i gdzieś widziałem ze antena liczona dla 1/2 nie wymaga dostrojenia ...

Ekran z jednej strony podpiąć tam gdzie wchodzi "-" a z drogiej ?

P.S.
    nie wiem czemu ale zawsze mój temat jest przenoszony :( ... sorry za przysparzanie pracy moderatorom ...

0
  • #5 09 Kwi 2007 23:32
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Z dugiej strony możesz zostawić bez podłączenia lub zrobić przeciwagę. Myślę,że nie ma jednak takiej potrzeby, bo jak zrobisz 1/2 fali to uzyskasz zwielokrotnienie zasięgu.
    Pozdrawiam

0
  • #7 13 Kwi 2007 19:53
    adamowicz
    Poziom 21  

przeciwwaga to pręty lub blacha u podstawy anteny połączone z ekranem. Poprawia charakterystykę anteny. Długość przeciwwag 1/4 fali.
    Przyjrzyj się antenom CB radio, niektóre maja cały komplet ( warto by były min. 3)
    Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

rozumiem ,że to tylko prototyp.

0
  • #8 14 Kwi 2007 21:24
    sobekkk
    Poziom 11  

Tak, to prototyp :)

Chodzi Ci o anteny CB bazowe ? one maja kolo 6 takich prętów...
    ile i jakiej długości powinno być tych prętów? Nie chcę żeby antena zbytnio "odstawała" od ściany .. do 40 cm max. Antenę liczyłem dla 1/2 długości fali.

Można zamiast takich prętów zrobić cewkę i jeden koniec połączyć z ekranem ?

W ogóle to z czego najlepiej wykonać taką antenę? aluminium - rurka czy drut ? średnica ma jakiś wpływ ?

0
  • #9 19 Kwi 2007 19:15
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Ja wykonuje anteny z grubego druyu mosiężnego o przekroju 4mm2. Końcówkę gwintuję i przyręcam do podstawy izolacyjnej. Podstawa z pleksy. Rzadko daje pzrzeciwagi( chyba ,że mam problem z zasięgiem). Przeciwagi 1/4 lub 1/2 fali. Od dołu do podłączam przewód gorący koncentryka a ekran do przeciwag , zaciągam na koniec koszulkę termo żeby wilgoć nie wchodziła do kabla. Podłączenie obudowuje pleksą, tak , by ładnie wyglądało. Antena gotowa. Teraz do pleksy przykręcam uchwyt mocujący , tak by zamocować i co ważne odsunąć od ściany budynku lub komina. Co do materiału jaki zastosować na antenę to polecam drut mosiężny lub stalowy o odpowiedniej srężystości ( szprycha rowerowa - zaleta gwint na końcu, ocynkowana, sprężysta..)
    Pozdrawiam

0
  • #10 01 Lut 2015 16:18
    sobekkk
    Poziom 11  

Kupiona oryginalna - zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo