Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zrobic antene na 433.92 MHz/315MHz ?

08 Apr 2007 13:40 11377 9
  • Level 11  
    Witam

Potrzebuję zrobić jakąś antenkę do odbiornika zdalnego sterowania ZDS-2k
    (kupno nie wchodzi w grę bo na samym kablu też działa tylko chciałem zwiększyć zasięg wyciągając antenę na zewnątrz)
    Między anteną a odbiornikiem ma być kolo 2-3 m kabla (jakiego ? 50 ohm? 75? czy obojętne?)
    Jak podłączyć kabel ? (ekran) tam gdzie wchodzi masa zasilająca czy muszę rozebrać odbiornik i gdzieś wlutować ?

odbiornik to http://www.allegro.pl/item163233399_sterowanie_bramy_na_pilota_i_nie_tylko.html

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt
  • Level 21  
    Witam.
    Kabel najlepiej 50 Ohm.
    Pręt długości kabelka, który wystaje z urządzenia lub zrób antenkę 1/4 długości fali. Długość anteny liczy sie do końca ekranu kabla. Nie przesadź z długością kabla, żeby tłumienie nie przekroczyło zysku z wyniesienia anteny.
    Pozdrawiam
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Radiotechnika - CB, KF, UKF, TV
  • Level 11  
    kabel będzie miał max 2 metry długości
    oryginalny kabelek ma kolo 50 cm (pi razy oko)
    a dla 1/4 długości fali antenka wychodzi 17.2 cm dla 433mhz i 23,8cm dla 315mhz - czyli taka 20 cm była by w sam raz ale gdyby zrobić dla 1/2 długości fali ? (40 cm) wydaje mi się idealnie i gdzieś widziałem ze antena liczona dla 1/2 nie wymaga dostrojenia ...

Ekran z jednej strony podpiąć tam gdzie wchodzi "-" a z drogiej ?

P.S.
    nie wiem czemu ale zawsze mój temat jest przenoszony :( ... sorry za przysparzanie pracy moderatorom ...
  • Level 21  
    Witam.
    Z dugiej strony możesz zostawić bez podłączenia lub zrobić przeciwagę. Myślę,że nie ma jednak takiej potrzeby, bo jak zrobisz 1/2 fali to uzyskasz zwielokrotnienie zasięgu.
    Pozdrawiam
  • Level 21  
    przeciwwaga to pręty lub blacha u podstawy anteny połączone z ekranem. Poprawia charakterystykę anteny. Długość przeciwwag 1/4 fali.
    Przyjrzyj się antenom CB radio, niektóre maja cały komplet ( warto by były min. 3)
    Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

rozumiem ,że to tylko prototyp.
  • Level 11  
    Tak, to prototyp :)

Chodzi Ci o anteny CB bazowe ? one maja kolo 6 takich prętów...
    ile i jakiej długości powinno być tych prętów? Nie chcę żeby antena zbytnio "odstawała" od ściany .. do 40 cm max. Antenę liczyłem dla 1/2 długości fali.

Można zamiast takich prętów zrobić cewkę i jeden koniec połączyć z ekranem ?

W ogóle to z czego najlepiej wykonać taką antenę? aluminium - rurka czy drut ? średnica ma jakiś wpływ ?
  • Level 21  
    Witam.
    Ja wykonuje anteny z grubego druyu mosiężnego o przekroju 4mm2. Końcówkę gwintuję i przyręcam do podstawy izolacyjnej. Podstawa z pleksy. Rzadko daje pzrzeciwagi( chyba ,że mam problem z zasięgiem). Przeciwagi 1/4 lub 1/2 fali. Od dołu do podłączam przewód gorący koncentryka a ekran do przeciwag , zaciągam na koniec koszulkę termo żeby wilgoć nie wchodziła do kabla. Podłączenie obudowuje pleksą, tak , by ładnie wyglądało. Antena gotowa. Teraz do pleksy przykręcam uchwyt mocujący , tak by zamocować i co ważne odsunąć od ściany budynku lub komina. Co do materiału jaki zastosować na antenę to polecam drut mosiężny lub stalowy o odpowiedniej srężystości ( szprycha rowerowa - zaleta gwint na końcu, ocynkowana, sprężysta..)
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    Kupiona oryginalna - zamykam.