Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik tranzystorowy AM

08 Kwi 2007 15:33 2689 8
 • Poziom 10  
  Prezentowany odbiornik został zaprojektowany do odbioru I programu Polskiego Radia, nadawanego na falach długich 1322 m, co odpowiada częstotliwości 227 kHz. Jego wysoka czułość zapewnia odbiór audycji nawet przy granicach naszego kraju.

  Zasada działania
  Na rysunku przedstawiony został schemat ideowy odbiornika, którego pierwszym stopniem jest wzmacniacz w.cz. Ma on za zadanie wzmocnić sygnał uzyskiwany z wejściowego obwodu rezonansowego złożonego z elementów L1 i Cr.
  Z wyjścia tego wzmacniacza napięcie o częstotliwości 227 kHz jest doprowadzane do detektora. Detektor wydziela sygnał akustyczny z sygnału w.cz. zmodulowanego częstotliwościowo. Ponieważ na wyjściu detektora jest obecna częstotliwość nośna 227 kHz, więc za detektorem znajduje się filtr likwidujący resztki napięcia fali nośnej.
  „Czysty" już sygnał akustyczny doprowadzony jest do wstępnego wzmacniacza m.cz.

  Tranzystory T1, T2, T3 pracują w układzie tzw. kaskody, w celu uzyskania maksymalnego wzmocnienia całego stopnia w.cz.(zadaniem kaskody jest również "likwidacja" pasożyniczych pojemności występujących w
  układzie)
  Tranzystor T1 pracuje w układzie wspólnego kolektora; T2 - w układzie wspólnej bazy; T3 - w układzie wspólnego emitera.

  Z kolektora T2 wzmocniony sygnał w.cz. dociera przez kondensator C3 do diody detekcyjnej Dl. Dioda ta jest włączona w konwencji prostownika jedno-połówkowego. Za diodą otrzymuje się sygnał małej częstotliwości zakłócony jeszcze napięciem częstotliwości nośnej. Zakłócenia eliminowane są w filtrze dolnoprzepustowym, utworzonym z elementów R6 i C5, C6. Pozbawiony zakłóceń sygnał m.cz. wędruje dalej przez kondensator sprzęgający C8 do wejścia wzmacniacza wstępnego z tranzystorem T4.
  Sygnałem pobieranym z kolektora tranzystora T4 można sterować wzmacniacz głośnikowy małej częstotliwości. Jeszcze innym sposobem otrzymania większego sygnału z odbiornika jest umieszczenie diody detekcyjnej, takiej samej jak Dl w miejsce rezystora R14. Odbiornik pobiera prąd o wartości 2,5 mA.

  Uruchomienie
  Odbiornik zbudowany ze sprawnych elementów nie wymaga specjalnych zabiegów i działa bezpośrednio po włączeniu zasilania. Wystarczy jedynie dostroić go kondensatorem Cr do częstotliwości stacji nadawczej.
 • IGE-XAO
 • Poziom 10  
  I właśnie do w/w układu i opisu mam parę pytań i wątpliwości, gdyż nie posiadam jeszcze tak rozłożonej wiedzy proszę o pomoc

  - czy elementy C8 i C10 można zamienić na kondensatory elektrolityczne i jakie mogłyby wprowadzić zmiany w układzie??

  - jaki cel ma zastosowanie na lini zasilania (+9V) elementów R7 i C7 gdyż od razu wygląda to na filtr dolnoprzepustowy??

  - czy element C9 wprowadza w układzie efekt Millera, jeśli nie jakie jest jego zadanie??

  Jeśli w układzie lub treści wyżej umieszczonej znajdują się jakieś błędy proszę o poprawienie mnie. W niedługim czasie postaram się umieścić tabele z wartościami elementów użytych w układzie

  z góry dziękuję za pomoc


  Dodano po 8 [minuty]:

  wykaz elementów
 • IGE-XAO
 • Poziom 10  

  poniższy tekt dotyczy tylko osób klasowych
  P.S.
  jak mi ktoś gwizdnie ten schemat na zaliczenie do Bogusia to łeb ubije
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  C8 i C10 to są kondensatory elektrolityczne.
  Elementy R7 i C7 dodatkowo filtrują napięcie zasilania.
  A C9 ustala górną częstotliwość wzmacniacza na T4.
  ps. opisu nie czytałem ale AM to modulacja amplitudy.
 • Poziom 10  
  Jaka jest rożnica w układzie jeżeli C8 i C10 są kondensatorami elektrolicznymia nie zwykłymi kondensatorami??
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Praktycznie nie ma żadnej różnicy. Kondensatory elektrolitycznie zachowuje się jak „zwykły” kondensator z tą różnicą ze wymaga odpowiednie polaryzacji.
  Zresztą nie ma „zwykłych” kondensatorów o tak dużej pojemności, tylko elektrolityczne.
 • Poziom 10  
  Jeszcze jedno i temat będe mógł uznać za zamknięty:

  - w jakiej fazie otrzymamy sygnał poza kaskodą czyli na kondensatorze sprzęgającym C3 (jęsli by ktoś nie wiedział o co chodzi tzn. czy sygnał będzię obrócony w fazie o 180°, 360° czyli zgodny z fazą początkową)??

  - i czy ktoś potrafi narysować drogę sygnału przez kaskodę (bądz ewentualnie ją opisać przez jakie przechodzi elementy)??
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  kaskoda zachowuje sie jak wzmacniacz WE.
  wejście sygnału jest na bazie T3 a wyjście na kolektorze T2 i tak sami jak WE odwraca fazę o 180'

  PS. a skąd masz ten schemat??
 • Poziom 10  
  odp na PS-a
  znalazłem go kiedyś w gazecie a teraz musze zaliczyć dowolny schemat oparty na tranzystorach (jeśli chodzi o nieścisłości w wartościach elementów to sory sam w większości potrzebuje bardzo dokładnej ideii działania)