Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tosca 303 - szybkie pytanie...

Piquś 06 Oct 2003 02:50 2163 9
 • #1
  Piquś
  Level 18  
  Witam!
  Czy po przełączeniu źródła sygnału w Tosce 303 np. na magnetofon diody z radia (zero, sygnał, stereo) powinny się dalej świecić? Podobnie z diodą stereo - nawet przy pracy mono (przełącznik w pozycji mono, w głośnikach również mono słychać) dioda stereo dalej się świeci, oczywiście tylko przy odpowiednim poziomie sygnału. ;) Ponoć kumpel też tak miał, ale trochę to nienaturalne w amplitunerach...

  Pozdrawiam,
  Piquś
 • #2
  music
  Level 28  
  Nawet jak przełączysz na inne źródło sygnału to i tak tuner jest dalej zasilany więc diody się świecą, a co do włącznika stereo to w tym amplitunerze zwierane są nim tylko oba kanały. Ze stereodekodera wychodzi dalej sygnał stereo.Można to przerobić. Tylko po co?
 • #3
  Piquś
  Level 18  
  Dzięki za odpowiedź! Nie chcę tego oczywiście przerabiać, ale zachowanie co najmniej dziwne, jak na amplituner (do tego polski ;) ). Dziwiło mnie to trochę, bo kolega też tak miał. Mimo wszystko myślałem, że to jakaś usterka... Dzięki za wyprowadzenie mnie "z błędu". :D

  Pozdrawiam,
  Piquś
 • #4
  kdom
  Level 14  
  przerobić warto,ponieważ przy słabym sygnale na stereo nie da się słuchać.
 • #5
  kaem
  Level 28  
  kdom wrote:
  przerobić warto,ponieważ przy słabym sygnale na stereo nie da się słuchać.


  Spokojnie. Może i warto z kilku względów, ale akurat nie z przyczyn dźwiękowych! Jest przeze mnie sprawdzone, że zwarcie kanałów stereofonicznych odbiornika daje taki sam efekt jak zablokowanie dekodera - nawet przy słabym sygnale i szumach. Wynika to z zasady systemu MPX, bo szum na stereo bierze się z demodulacji sygnałów o częstotliwościach ponadakustycznych (znaczne poszerzenie pasma przenoszenia), w których to sygnałach zawarty jest dźwięk różnicowy. Zwierając sygnały obu kanałów, blokujemy cały szum, więc efekt jest ten sam co zablokowanie dekodera w tradycyjnych tunerach i amplitunerach.
 • #6
  Alberto86
  Level 14  
  Ja jak bym miał taki tuner to bym w nim nic nie zmieniał bo to, że diody świecą siecały cczas nikomu chyba nie przeszkadza a poza tym nie ma się co czarować-Tosca to amplituner wymarłej generacji. Tym tunerem nie steruje mikroprocek a jedynie przełącznik zakresów i wejść. Ja osobiście nie szukałbym żadnych przyczyn dlaczego te Ledy świecą.
 • #7
  music
  Level 28  
  Alberto86 wrote:
  Ja jak bym miał taki tuner to bym w nim nic nie zmieniał bo to, że diody świecą siecały cczas nikomu chyba nie przeszkadza a poza tym nie ma się co czarować-Tosca to amplituner wymarłej generacji. Tym tunerem nie steruje mikroprocek a jedynie przełącznik zakresów i wejść. Ja osobiście nie szukałbym żadnych przyczyn dlaczego te Ledy świecą.  Uważasz, że dyskawalifikuje ten sprzęt jako sprzęt dobry to, że nie steruje nim kontroler???????
 • #8
  kaem
  Level 28  
  Tutaj są dwie różne sprawy: działający cały czas tuner (bez względu na włączoną funkcję wzmacniacza) i działający cały czas dekoder MPX (bo funkcja MONO dotyczy tylko wzmacniacza w.cz., co moim zdaniem całkowicie wystarcza i jest w 100% równoznaczne z blokadą samego dekodera w większości innych amplitunerów).
  Pierwsza sprawa świadczy moim zdaniem bardzo dobrze o konstrukcji całości - po co odcinać zasilanie od tunera na czas np. odtwarzania magnetofonu, destabilizować termicznie głowicę, skracać żywotność przełączników poprzez przełączanie nimi gałęzi zasilających o znacznych prądach, itp. A jak jest w wieżach segmentowych? Też przecież tuner może pracować cały czas i nikomu to nie przeszkadza. Czymś chyba różni się Tosca od np. Amatora czy Pioniera Stereo. Poza tym, zdaje się że w Tosce są dwie oddzielne płytki: tunera i wzmacniacza... Moim zdaniem Tosca AWS-303 była już sprzętem nieco bardziej zaawansowanym niż typowe plastikowe "radio stereo dla wszystkich" z epoki Gierka.
  Druga sprawa to dekoder i dioda STEREO. I to faktycznie jest trochę kontrowersyjne i z tego akurat Tosca słynęła. Być może po prostu uznano, że separacja płytek tunera i m.cz. narzuca także przejęcie pewnych funkcji od tunera przez wzmacniacz oraz umożliwia dowolność w zaprojektowaniu miejsca na druku dla przełącznika MONO (dodatkowe ścieżki lub kabelki ze switcha do układu UL1621 mogłyby się stać źródłem zakłóceń, a tak robimy prosty mostek w sekcji m.cz. i z punktu widzenia montażu, układ tunera znacznie się upraszcza).
 • #9
  Jon-X
  Level 28  
  Ale nie czarujmy się, tuner jest źródłem zakłóceń i przesłuchy są, niestety takie są realia a to co dobre w teorii po zderzeniu z praktyką wychodzi tak a nie inaczej.
 • #10
  Alberto86
  Level 14  
  Ja nie dysktredytuję starego sprzętu za to, że nie ma w nim procków i innych nowinek technicznych ale uważam, że powinne one zostać takie jakie są. Naprawiałem już wiele krajowych odbiorników i wiele osób miało pytania o takie a nie inne zachowanie sprzętu. Odpowiedź jest zazwyczaj taka: 'Ten typ tak ma...'

  Dekoder stereo z Tosci jest zbudowany na UL1621. Dekoder można wyłączyć przez podanie masy na 9końcówkę-wyłączenie detektora synchronizmu. Wtedy Led STEREO na 100proc zgaśnie.