Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie cyfrówki?

08 Kwi 2007 19:25 4838 8
  • Poziom 21  
    Witam przyszedł czas na zakupienie aparatu cyfrowego.
    Dysponnuje kasą do 500zł.Chodzi mi tu o aparat kompaktowy, ale o dość dobrych parametrach.No i przydało by się jakiejś bardziej znanej firmy np.nikon,canon.
    Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego aparatu?
    I jakie funkcje są przydatne i jakie mogły by byc za tą cenę .
    Aparatu potrzebuje generalnie do wszystkiego.
    Nie oczeuję czegoś profesjonalnego, ale normalnego ;d
    pozdrawiam i proszę o odpowiedz
  • Poziom 38  
    - rozdzielczosc matrycy
    - obslugiwane karty co za tym idzie ich cena w pozniejszym zakupie
    - jakosc zdjec robionych z uzyciem lampy blyskowej po ciemku (z tym bywa bardzo roznie)
  • Poziom 21  
    i generalnie tyle??
  • Poziom 24  
    możesz wykonac prosty test, zrób zjęcie swojego palca na różnych parametrach, chodzi tutaj o to jaka jest ostrośc przy zbliżeniu. Aparat powinien mieć zbliżenie cyrowe conajmniej 3 krotne. Możesz stanąc w odległości ok 2m od kartki papieru i zrobić zdjęcie na max zbliżeniu.
  • Poziom 19  
    Na cyfrowe to ty się nie patrz, bo tylko rozciąga piksele i pogarsza jakość, a nie jak optyczne które przybliża jak w lornetce bez utraty jakości. Fajnie byłoby żeby w aparacie był optyczny stabilizator obrazu. A co do megapikseli to powinno wystarczyć ci około 5-8. Jak nie będziesz drukował w dużych formatach to i 4MPX Ci starczy.
  • Poziom 38  
    co do 4mpx to jest to troche malo sam mam wlasnie taka rozdzielczosc. Pewnego dnia bedziesz chcial zrobic duze zdjecie i okaze sie ze nie bedzie to mozliwe bynajmniej z dobra jakoscia . Np format 20*30 juz beda problemy. Raczej sie nie robi takich zdjec ale bywa roznie. Wiec na ta chwile te 4mpx to takie min choc ja bym wybral min 5mpx
  • Poziom 21  
    o dziękuję za odpowiedzi z pewnością mi się przydadzą.Jak komuś się jeszcze coś przypomni proszę pisać :-)
  • Poziom 17  
    Do tej ceny dobre są Canony A5xx (510, 520 jak znajdziesz).
    Natomiast według mnie najważniejsze parametry poza min. 5mpx matrycą, to ZOOM optyczny, dobre makro i czułość(!). Stabilizator niekoniecznie, ale oczywiście przydaje się.
  • Poziom 19  
    slavo666 napisał:
    Do tej ceny dobre są Canony A5xx (510, 520 jak znajdziesz).
    Natomiast według mnie najważniejsze parametry poza min. 5mpx matrycą, to ZOOM optyczny, dobre makro i czułość(!). Stabilizator niekoniecznie, ale oczywiście przydaje się.

Jesli nie szukasz typowego automata to wybierz coś z CANONów serii A - dają Ci możliwość dalszego rozwijania się, a wykorzystując opcje ustawień manualnych będzisz mieć wpływ na wygląd zdjęć (auto nie zawsze się sprawdza np. jakieś makro, głębia ostrości itp...).

Do rozmiaru A4 wystarczy Ci ok. 3mgpix. - dzisiaj z nowych aparatów raczej nie otrzymasz matrycy poniżej 5-7 mgpix. co nie zawsze dobrze wpływa na jakość zdjęć ('szumy' - stosunek wielkości matrycy do ilości pixeli).

Generalnie: obojętnie czy wybierzesz coś z kompaktów CANONa, NIKONa, OLYMPUSa, FUJI, KODAKa, SONY itp. to kwota 500zł. nie pozwala na zbyt wiele (mówię o sprzęcie nowym).

Do aparatu najczęściej trzeba dokupić:

- pokrowiec
    - karta pamięci
    - ładowarka (jeśli nie ma w wyposażeniu fabrycznym)
    - akumulatorki (najlepiej typu AA; tanie i ogólnodostępne; aku dedykowane są drogie, a zamienniki czasem marnej jakości)