Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o pomoc z elektrotechniki - dam 40 punktów

09 Kwi 2007 01:08 975 3
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem bo mam rozwiązać zadania z elektrotechniki a nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Problem polega jeszcze na tym że muszę je miec jutro do 16.. ;/ ;/
    podobno są to proste zadania ale ja sie na tym niestety nie znam...
    W zamian oferuję wszystkie moje punkty czyli 40 :), mogę też pomóc w grafice komputerowej lub stronie www.
    Dziękuję za okazaną pomoc z góry!

    zdjęcie tego pliku znajduje się tu: http://www.zsmio.lomza.info/photo4.jpg
    po pobraniu i powiekszeniu jest dobrze czytelne..
    błagam o pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    do 16..to dziesiec razy znajdziesz pare prostych wzorow w swoich podrecznikach...i sam to rozwiazesz...bedzie lepiej dla ciebie na przyszlosc..no chyba ze nie potrafisz czytac...to rozumiem to blaganie o pomoc
    przepraszam za zlosliwosc ale jestem belfrem...
  • Poziom 9  
    nie jestes zlosliwy a ja sie tego nie uczę i nie mam podeczników. poprosiła mnie o to koleżanka która dostała masę zadań z fizyki i sama już nie wyrabia. staram się jej pomóc ale się wogóle nie znam na fizyce:) no trudno jakoś będzie :)
  • Poziom 19  
    MASAKRA... Większość zadań wymaga tylko podstawiania do wzorów!
    A wzory są w internecie, nawet nie trzeba wielkich książek...

    Zestaw C.
    Zad.1
    Rz=[(200+600+30k)*30k]/(200+600+30k+30k)=15,1974k.
    I1=100V/30,8k=3,2467mA P_rezystora2=I²*R2=0,006325W W=P*t=0,06325J P_całego_układu=U²/Rz=0,658W.
    Zad.2
    P=U²/R czyli zmiana napięcia 2 razy, da zmianę mocy 4 razy.
    Zad.3
    I=Q/t=4C/2s=2A P=U*I=20W E=P*t=40J
    Zad.4
    E=½*I²*L=25J
    Zad.5
    F=B*I*l=1*200*0,7=140N.
    Zad.6
    e=B*l*v=0,1*1*0,1m/s=0,01V.

    Zestaw B.
    Zad.1
    E=½*U²*C=4J
    Zad.2
    C=Q/U U=Q/C=6mC/6µF=1000V E=½*U²*C=3J
    Zad.3
    Pierwszy sposób(napięcie stałe):
    1/Cz=1/0,2nF + 1/0,3nF + 1/(50p+20p+30p) sprowadzić do wspólnego mianownika i odwrócić.
    Cz=0,0545nF Q=C*U=0,0545nF*100V=5,45nC
    U1(na równolegle połączonych U będzie to samo)=Q/C=5,45nC/0,1nF=54,5V
    U2(kondensator 0,2nF)=5,45nC/0,2nF=27,25V
    U3(na kondensatorze 0,3nF)=5,45nC/0,3nF=18,6667V
    Sposób drugi(traktujemy układ jakby pracował przy napięciu przemiennym).
    Wymyślamy częstotliwość, np. 50Hz. Reaktancja X=1/(2*π*f*C)=58,435107MΩ.
    Prąd w obwodzie I=U/X=1,711µA.
    Spadki napięć na poszczególnych pojemnościach(trzeba obliczyć X każdego kondensatora).
    U1=I*X=1,711µA*31,847133MΩ=54,5V U2=27,25V U3=18,6667V. Razem≈100V.
    Zad.4
    Na każdym kondensatorze jest to samo napięcie(bo są połączone równolegle).
    Ładunek zależy od pojemności: Q=C*U.
    Zad.5
    Rozwiązać tak samo jak zadanie 3.
    Zad.6
    Tak samo jak zadania 3, 4 i 5. :)
    Zad.7
    To jest to samo co zadanie 2.
    Zad.8
    Tak samo jak 2, 3, 4, 5, 6, 7.
    Zad.9
    Można uzyskać 4 różne pojemności:
    -przy połączeniu szeregowym będzie to (1/3)µF,
    -przy równoległym 3 razy większa(3µF),
    -dwa równolegle i trzeci szeregowo z nimi C=(2/3)µF,
    -dwa szeregowo i trzeci równolegle z nimi C=1,5µF.
    Zad.10
    Ładunek całkowity układu Q=Q1+Q2=0,00025+0,0001=0,00035C.
    Pojemność po złączeniu równoległym wzrośnie C=C1+C2=15µF.
    Napięcie spadnie do U=Q/C=23,333V.

    Zestaw D.
    Zad.1
    I=U/R=230/570=0,4035A*10sztuk(jeśli pracują równolegle)=4,035A
    Zad.2
    I=P/U=100/220=0,4545A R=U/I=484 I=U/R=230/484=0,475A
    Zad.3 Belfer popełnił błąd. Nie podał współczynnika mocy cosφ.
    Komputer(z tanim zasilaczem bez korekcji PFC) to odbiornik mocno nieliniowy(poza cosφ ważny jest też PF-power factor - one nie są sobie równe).
    http://www.sep.krakow.pl/kjee/pdf/publikacje/filtracja_i_detekcja.pdf
    Ale robimy karygodne uproszczenie, że cosφ=1.
    P=U*I*cosφ=598W=0,598kW. W=P*t=3,588kWh
    Zad.4
    P=U²/R, E=P*t.
    Energia zależy od mocy, a moc zależy od kwadratu napięcia. E=funkcja(U²).
    Przyjmując czas potrzebny na zagotowanie wody z Polsce jako 100%, mamy nowy czas:
    tn=W/P=W/(W/t)=U²/(U²/100%)=230²/(120²/100%)=367,36% czasu pierwotnego!
    W praktyce są straty, i zagotowanie wody w ogóle by się mogło nie udać przy niższym U.
    Zad.5
    Opłata=Cena*E. Więc E=opłata/cena=2zł/(0,2zł/kWh)=10kWh.
    E=P*t czyli t=E/P=10kWh/0,46kW=21,74h => 21godzin:44minuty:21sekund.
    Zad.6
    P=U²/R a więc R=U²/P czyli P=U²/(U²/P)=230²/(220²/100W)=109,3W
    Zad.7
    Moc P=R*I². Aby była największa, prąd musi być największy. I=U/Z więc impedancja musi mieć minimum. Pulsacja ω=2*π*f. Częstotliwość f=50Hz.
    |Z|=√[R²+(Xl-Xc)²]. Reaktancje Xl=ω*L oraz Xc=1/(ω*C).
    Aby impedancja była najmniejsza, musi zajść równość ω*L-1/(ω*C)=0.
    Czyli ω*L=1/(ω*C), więc ω*C=1/(ω*L), i dostajemy C=1/(ω²*L)=202,8µF.
    Zad.8
    Tak samo jak zadanie 4. Niech stara moc stanowi bazę dla obliczeń, niech będzie traktowana jako 100%. Nowa moc wyniesie: Pn=190²/(230²/100%)=68,24% starej mocy.

    P.S.
    Żadnych punktów nie chcę - wystarczy kliknąć "Pomógł".