Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona końcówka Mc CRYPT PA8000.

09 Kwi 2007 12:31 3319 15
  • Poziom 18  
    Witam serdecznie. Obecnie mam na warsztacie końcówkę Mc CRYPT PA8000. Niestety już po zakupie koleś ja spalił. Mianowicie przy malej mocy zostało zrobione zwarcie... Od razu poszły dwa bezpieczniki od zasilacza o wartości 5A, po wymianie ich palą się następne. Proszę doradźcie, od czego zacząć sprawdzać. Dziękuje

Moderowany przez _PREDATOR_:

Ozdobniki w tytule (poprawiono) i treść!

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Jeden kanał jest na 4 tranzystorach TOSHIBY 2SC5200.
  • Poziom 30  
    to trochę dziwne że taki wzmacniacz jest na tych samych tranzystorach
    a na czym jest drugi kanał czyżby na innych ??
  • Poziom 18  
    nie, nie. Myślałem ze mogę tak napisać i sie pan domyśli, że raczej analogicznie będzie drugi kanał na tych samych :)
  • Poziom 30  
    2SC5200 Tranzystor NPN 230V 15A 150W 30MHz SOT93
    trzeba zmierzyc kazdy z nich i drivery (tranzystory nimi sterujące) Prawdopodobnie będą zwarte tranzystory na końcówce czyli te 2SC5200.
    jesli się okaze że to tylko jeden kanał jest spalony najlepiej jest wymienić wszystkie 4 sztuki w tme są po jakies 7pln.
  • Poziom 18  
    Jeżeli to będą tranzystory sterujące to końcowych nie ruszać, czy już jest prawdopodobieństwo że są uszkodzone? Zwarcie zostało zrobione na jednym kanale przy mocy jakiejś 15-20W
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    djdrix napisał:
    Jeżeli to będą tranzystory sterujące to końcowych nie ruszać, czy już jest prawdopodobieństwo że są uszkodzone? Zwarcie zostało zrobione na jednym kanale przy mocy jakiejś 15-20W

Kolega dziwne pytania zadaje. Jeśli nie masz pojęcia na temat naprawy sprzętu to oddaj go komuś kto się zna a nie pytasz nas czy to się mogło spalić a może to. Lepiej będzie jak weźmiesz miernik do ręki i pomierzysz to będziesz wiedział i nie będzie gdybania. Nie chcem tu być złośliwy ale po prostu jak już zadawać pytania to mądre.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Co to za sztuka sprawdzać każdy element z osobna? Tracić czas na coś, co inni mogą wiedzieć i pomóc w kilka sekund pisząc na forum, prawdę powiedziawszy to nie ja zaśmiecam forum mniej czy bardziej treściwym pytaniem, tylko kolega Wojtek.zse pouczając mnie jak się zadaje pytania... i tak na przyszłość proszę pomagać a nie denerwować ludzi! Chyba, że to tylko pana zajęcie na forum. Ja też nie chciałam być złośliwy. Tak wyszło. Oczywiści popracuje nad zadawaniem bardziej zrozumiałych pytań.
  • Poziom 30  
    djdrix tu nikt nie chce źle dla ciebie , po prostu nie ma złotej metody na serwis jakiegokolwiek sprzetu bez pomiarów (chyba że wymiana całych bloków ale to też nie w 100%) Po prostu dla ciebie najłatwiej jest sprawdzić wszystko z osobna! Nie zapomnij po naprawie o ustawieniu prądu spoczunkowego stopnia końcowego.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • Poziom 31  
    djdrix napisał:
    Co to za sztuka sprawdzać każdy element z osobna? Tracić czas na coś, co inni mogą wiedzieć i pomóc w kilka sekund pisząc na forum,

Sztuką to jest dojść do czegoś samemu a nie pytać i wymieniać co popadnie. Zaraz znalazł by się fachowiec, który poleciłby wymiane wszystkich elektrolitów bo stare mogły powysychać i co wymieniałbys??
    I nie sprawdza się wszystkich elementów tylko trzeba wiedzieć które należy sprawdzić

Po drugie nie pouczałem Ciebie ale jak to często bywa jeśli ktoś zadaje głupie pytania to zazwyczaj może się spodziewać takich samych odpowiedzi ...
  • Poziom 18  
    Wojtek.zse napisał:

I nie sprawdza się wszystkich elementów tylko trzeba wiedzieć które należy sprawdzić
    ...

więc zapytałem co mam sprawdzać, a zostałem zbesztany...

Dodano po 2 [minuty]:

czyli nawet jeżeli załóżmy spalił mi się jeden tranzystor końcowych, to jestem zmuszony do ustawiania na nowo prądu spoczynkowego? dlaczego?
    Pytam ( może po raz kolejny głupie pytanie ale) chce się dowiedzieć. czasami trzeba zadać 5 głupich by potem następne 3 zadać z sensem! dziękuję za odpowiedzi i za wyrozumiałość!
  • Poziom 30  
    dla tego ze nowy tranzystor może miec inną betę β (tzn wzmocnienie prądowe) i albo prąd płynacy przez stopień bedzie za mały albo za duży.
    A dla tego radził bym wymienic komplet tranzystorów aby miały takie same parametry i miedzy innymi β. Choć można zastosowć rezystory w bazie aby zniwelować róże β.
  • Poziom 15  
    Witam
    Chwilowo ja mam ten wzmacniacz w posiadaniu :)
    Sprawdziłem wszystkie tranzystory i wyszło że w jednym kanale poszły i sterujące i mocy przezto pali bezpieczniki. Wylutowałem uszkodzone tranzystory mocy z jednego kanału i wzmacniacz ruszył na jednym kanale (są dwa, prawy i lewy). Na tym jednym kanale gra wszystko ok.

Podłączyłem wzmacniacz pod kompa pod wejście cinch we wzmacniaczu i gra wszystko ok ale wydaje mi sie że niewykorzystuje pełnej mocy. Po rozkręceniu wzmacniacza na maksa i w komputerze też wzmacniacz gra bez żadnych zniekształceń i moc też niejest niewiadomo jaka, więc przypuszczam że to niejest szczyt jego możliwośći. A teraz moje pytanie: czy to co powyżej opisałem jest związane ze zbyt małą czułością wejścia czy przedwzmacniacz jest uszkodzony ??

No chyba że wzmacniacz jest zaprojektowany z takim zapasem mocy ale jakoś nieche mi sie w to wierzyć :P