Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o zasilanie diod 3W, inny niz wszystkie tematy :D

c++ 09 Kwi 2007 14:32 2175 24
  • #2 09 Kwi 2007 15:00
    CMS
    Administator HydePark

zasilanie z bateryjki od komurki odpada

nawet gdybys uzyl 3xAA 3600ma (mocniejszych nie widzialem) to nie wydaje mi sie zeby taka dioda dlugo poswiecila, pomijajac juz straty na stabilizacji

0
  • #3 09 Kwi 2007 15:07
    c++
    Poziom 22  

czemu odpada zasilanie od komorki. Aku. powinny dlygo trzymac. Widzialem na elce latarki z tymi diodami, chodzily dosc dlugo

0
  • #4 11 Kwi 2007 17:48
    djemen
    Poziom 13  

Z akumulatorka od komórki (700 - 900 mAh) można zrobić zasilanie direct drive. Ale najprostszym, lepszym z tych co proponowałeś i najbezpieczniejszym sposobem to zasilanie przez rezystor 1- 1,5 ohm. Dioda dostanie od 700 do 350 mA, w zależności od kondycji akumulatorka i Vf diody. Straty na rezystorze nie są duże. Nie spodziewaj się z tego czasów pracy dłuższych niż 60 - 90 minut, pojemność jest mała. Pamiętaj o odcięciu obciążenia od akumulatora przy spadku jego napięcia poniżej 2,7V. Nigdy nie zwieraj styków akumulatora!

Z diód nie polecam Edisonów, ich rozkład światła przypomina zgniłe jajko. Lepsze, jaśniejsze, ale i droższe są Cree XR-E. Też dostaniesz je na allegro.

Pozdrawiam,
    D.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Kwi 2007 17:52
    CMS
    Administator HydePark

no wlasnie o tym mowie, ten czas swiecenia

wg mnie minimum zeby to mialo sens to akumulatorek zelowy 6v 3,6-4,2ah

0
  • #6 11 Kwi 2007 17:55
    djemen
    Poziom 13  

No to zależy, do czego Kolega barteusius chce wykorzystać to światełko. Najlepsze (wielkość-pojemność) to trzy razy AA Ni-MH. No chyba, że ogniwo 18650 Li-Ion, ale to trzeba z tym z głową.

0
  • #7 11 Kwi 2007 19:30
    Wróblewski
    Poziom 15  

Ta dyskusja b. mnie zainteresowała i też chciałbym zrobić diodowe oświetlenie pokoju biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji i łatwy montaż (przynajmniej tak mi się wydaje). Proszę o jakąś charakterystykę takich diód lub stosowne linki, będę wdzięczny.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Kwi 2007 19:56
    djemen
    Poziom 13  

Po pierwsze, diody.

Polecam najlepsze dostepne w Polsce rozwiązanie:
    http://cree.com/products/xlamp7090_xre.asp

Tu je kupisz:
    http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=185002

Cena to 35 zł, jest to emiter przylutowany do PCB. Daje tyle samo światła co Luxeon III/K2 z dobrego binu, zużywając mniej niż połowę mocy.
    U tego Pana kupisz też różne soczewki do nich.

Po drugie - zasilanie.

Dobrym (all-in-one) rozwiązaniem, dodatkowo o ładnych parametrach roboczych jest to:
    http://allegro.pl/item181781845_driver_230v_do_diod_led_1_3_5w_markowy_bezpieczny.html

Myślę, że warto wydać te 55 zł na driver i nie babrać się w tych wszystkich transformatorkach, rezystorkach, kabelkach i innych duperelach.

Diodki trzeba przykręcić do chociaż minimalnego (ale zawsze jednak obecnego) kawałka aluminium, bowiem im mniejsza temperatura pracy, tym większa żywotność, większa jasność, lepsza jakość światła.

0
  • #9 11 Kwi 2007 19:59
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    chodzi mi o zrobienie latarki, z odblysnikiem, wiec odblysnik bedzie skupiac swiatlo, i nie bedzie to przypom,inalo zgnilego jajka. Dlaczego mam odcinac zasilanie?? Czekam na ta diode, zobaczymy co z tego wyniknie... Dam takie zasilanie: 3x aku. 1,5V 2500mAh przez rezystor 1ohm. Tylko jestety jest problem: do mojej latarki zmieszcza sie tylko dwa aku. zobaczymy moze cos znajde.
    PZDR

0
  • #10 11 Kwi 2007 20:27
    djemen
    Poziom 13  

barteusius napisał:
    Witam,
    chodzi mi o zrobienie latarki, z odblysnikiem, wiec odblysnik bedzie skupiac swiatlo, i nie bedzie to przypom,inalo zgnilego jajka. Dlaczego mam odcinac zasilanie?? Czekam na ta diode, zobaczymy co z tego wyniknie... Dam takie zasilanie: 3x aku. 1,5V 2500mAh przez rezystor 1ohm. Tylko jestety jest problem: do mojej latarki zmieszcza sie tylko dwa aku. zobaczymy moze cos znajde.
    PZDR

Będzie przypominać zgniłe jajko, bo miałem te diody i sam widziałem. Są te ż słabsze niż Cree. Gorąco nie polecam, jeżeli zależy Ci na jakości (jasności), a nie na kosztach. Cree wymaga głębokiego odbłyśnika, np. IMS 20 o średnicy 20,5 mm

Odcinasz zasilanie, bo absolutnie ŻADEN akumulator nie toleruje drenowania do zera. Akumulatorki Ni-MH nie tolerują nic poniżej 0,9 V/cell, a Li-Ion (np z komórki) nie cierpią nic poniżej 2,7V. 2,4V oznacza dla nich pewną śmierć. Zresztą, dioda przy tym spadku napięcia świeci już słabiutko i sama Ci powie kiedy należy je podładować.

Skoro wchodzą tylko dwa AA, to będzie kiepsko, trzeba zastosować przetworniczkę podwyższającą napięcie, ale co i jak to już koledzy od elektroniki a nie od LEDów podpowiedzą.

0
  • #11 11 Kwi 2007 20:39
    CMS
    Administator HydePark

jak zastosujemy przetwornice na 2aa to czas swiecenia spadnie tak drastycznie ze bez plecaka akumulatorow lub agregaciku nie bedzie sensu nawet do piwnicy tej latarki zabierac

0
  • #12 11 Kwi 2007 20:41
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    no wlasnie, zostaje mi tylko albo kupienie jakiegos aku, ktore ma 3,6, albo dorobienie sterczacej baterii, albo cieszenie sie jasnoscia diody przy 3V.
    Wlasnie mi dioda przyszla, ach ta poczta polska, nawet wieczorem przysylaja :D. Podlaaczylem pod trzy aku. 1,5V przez rezystor 1ohm, swieci ze az milo i nie ma efekty zgnilego jajka. az sie zdziwilem, przy dobrym odblysniku, a taki mam :) naprawde mocno swieci.tylko teraz musze pomyslec jak to z dwoch aku. zasilic, albo ew. jakos te trzy aku. w obudowe zmiescic. Choc jak zagladam do noty katqalogowej, to ta dioda ma min. napiecie 3,1V, wiec moze bedzie chodzilo?? Oczyiscie z rezystorkiem 0,1ohm 3W.
    PZDR

0
  • #13 11 Kwi 2007 20:44
    djemen
    Poziom 13  

CMS nie przesadzaj, policz sobie watogodziny swojego plecaka akumulatorów, moc diody, sprawność przetwornicy więcej niż 80% i wyjdzie Ci 20 godzin jak nic:) Toż na misję do Afganistanu tej lampki nie zabiera. Mam LL przerobionego na Cree XR-E, IMS20 i zasilanie to 3 x AAA NI-MH 750 mAh puszczone przez rezystor 1,5 ohm. Prąd diody od 700 do 350 mA. Wystarcza na półtorej godziny świecenia jasnym światłem.

0
  • #14 11 Kwi 2007 20:56
    CMS
    Administator HydePark

nie chodzi mi o sam czas swiecenia

wez jeszcze pod uwage zywotnosc akumulatorkow...

jak kupisz aku np 7AH i podlaczysz do niego obciazenie 7A na jedna godzine to jak sadzisz co akumulator na to powie ?

0
  • #15 11 Kwi 2007 20:58
    c++
    Poziom 22  

to jeszcze raz ja
    jak mam trzy aku. 2500mAh to ile bedzie chodzic dioda ktora pobiera 700mA pradu??
    Bo wlasnie wpadlem na pomysl jak zmiescic tam trzy aku.:
    mam dwie takie latareczki, jedna stara, obudowa troche podarta, a dryga nowa, w ktorej montuje diode, szlifierka katowa pare sekund i mam tulejke, tylko wkrecic, na termo, i bedzie git. Tylko to nie dzis, bo jutro mam egzamin szostoklasisty i jakois sie zle czuje przed nim. :D
    PZRD

0
  • #16 12 Kwi 2007 08:53
    djemen
    Poziom 13  

CMS napisał:
    nie chodzi mi o sam czas swiecenia

wez jeszcze pod uwage zywotnosc akumulatorkow...

jak kupisz aku np 7AH i podlaczysz do niego obciazenie 7A na jedna godzine to jak sadzisz co akumulator na to powie ?

CMS,

Akumulator AGM, który masz na myśli, jest projektowany do znoszenia bardzo niedużych obciążeń, np C/10, C/20. Wiadomo, że pod obciążeniem 1C zostanie z niego 30% pojemności, jeśli nie siądzie całkiem. Dlatego dobre są w centralach alarmowych, systemach przemysłowej TV, gdzie są małe prądy i moce, ale nie w oświetleniu, które może z nich pociągnąć prąd 1C. A za to Ni-MH, czy Li-Ion są zaprojektowane dla znoszenia dużych obciążeń i dla nich praca przy prądzie 1C lub więcej to norma.

barteusius,

Jest na to wzór:

r×(U×C)/(Vf×If)

gdzie:
    U - Napiecie znamionowe akumulatorków (3×1,2V = 3,6V)
    C - Pojemność baterii (2500 mAh -> 2,5 Ah)
    Vf - Napięcie przewodzenia diody (jakieś 3,4V)
    If - Prąd diody (700 mA -> 0,7A)
    r - efektywność przetwornicy w % (u ciebie to będzie równe 1)

Jako, że używasz rezystora, napięcie diody pozornie wzrośnie do napięcia pracy akumulatorków, czyli będzie 3,6V.
    Resztę sobie policzysz.

D.

0
  • #17 12 Kwi 2007 09:20
    CMS
    Administator HydePark

"Akumulator AGM, który masz na myśli, jest projektowany do znoszenia bardzo niedużych obciążeń, np C/10, C/20. Wiadomo, że pod obciążeniem 1C zostanie z niego 30% pojemności, jeśli nie siądzie całkiem. Dlatego dobre są w centralach alarmowych, systemach przemysłowej TV, gdzie są małe prądy i moce, ale nie w oświetleniu, które może z nich pociągnąć prąd 1C. A za to Ni-MH, czy Li-Ion są zaprojektowane dla znoszenia dużych obciążeń i dla nich praca przy prądzie 1C lub więcej to norma. "

zwracam honor, tego nie wiedzialem

0
  • #18 12 Kwi 2007 17:32
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    dziekuje za tak duze zainteresowanie tym tematem. Z moich obliczen wyszlo mi ze bedzie to swiecic wiecej niz 2 godz. dobrze??
    PZDR

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

Witam,
    diode przetestowalem na baterii od komorki, dzialala super. Czy takie zasilanie dla komórki bedzie dobre??

Dodano po 38 [minuty]:

Witam,
    diode przetestowalem na baterii od komorki, dzialala super. Czy takie zasilanie dla komórki bedzie dobre??

0
  • #19 13 Kwi 2007 19:46
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Zasilanie z komorki nie bedzie dobre jak juz koledzy wyzej napisali z 2 prostych powodow:
    1. Dioda pobiera zbyt duzo pradu co skraca zywotnosc ogniwa i wiaze sie z punktem 2...
    2. Dioda nie poswieci Ci dlugo (okolo godziny) a potem do ladowania...

Sam sprawdz czy to bedzie dobry wybor podlanczajac aku od komorki :D

Dodano po 1 [minuty]:

Co powiecie na to http://www.allegro.pl/item185027551_cr123a_1000mah_max_idealny_do_latarek_z_luxeon_.html
    ??

0
  • #20 13 Kwi 2007 19:54
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    luxeonik swieci juz 4 godziny na 3 aku. 2500mAh.
    Dziwne, ale nie stracil jasnosci.
    PZDR

0
  • #21 13 Kwi 2007 20:01
    dowodca_armii
    Poziom 30  

barteusius napisał:
    Witam,
    luxeonik swieci juz 4 godziny na 3 aku. 2500mAh.
    Dziwne, ale nie stracil jasnosci.
    PZDR

Jesli te aku sa nowe i na maxa naladowane to jeszcze dlugo dlugo poswieci :)
    Bo razem te aku maja 7,5Ah a jak led pobiera 0,7A to wystarczy podzielic i mamy okolo 10,7 godzin swiecenia diody :D

0
  • #22 13 Kwi 2007 21:03
    djemen
    Poziom 13  

dowodca_armii napisał:
    Bo razem te aku maja 7,5Ah a jak led pobiera 0,7A to wystarczy podzielic i mamy okolo 10,7 godzin swiecenia diody :D

Guzik prawda.
    Doczytaj ten topic, tam napisałem prawidłowy wzór.

0
  • #23 13 Kwi 2007 21:25
    c++
    Poziom 22  

djemen napisał:
    dowodca_armii napisał:

Guzik prawda.
    Doczytaj ten topic, tam napisałem prawidłowy wzór.

Witam,
    no wlasnie, pisze sie posty tylko po to zeby napisac. wyszlo mi ok.2 godz swiecenia z obliczen, ale teraz dioda razi mnie w oczy po ponad 5 godz. pracu. Cud??
    PZDR

0
  • #24 13 Kwi 2007 21:41
    djemen
    Poziom 13  

Ja tam obliczyłem i przy stałym prądzie 0,7A wyszło mi 3,6h. Cud? ;)

Jak Cię razi w oczy, to na pewno ma jeszcze 350 mA.

A do czego zmierzam...
    Gdy akumulatorki się wyczerpują, spada ich napięcie, a więc i natężenie prądu z tych początkowych 700 mA jakie zmierzyłeś mając 3 x 1,35V (świeżo po naładowaniu) na akumulatorkach, do 350 mA przy napięciu 3 x 1,1V (przy końcu cyklu rozładowania akumulatorków Ni-MH) A jeśli prąd maleje 2x, to i czas pracy rośnie 2x do prawie 7,2h. Wystarczy trochę fizykę i życiową logikę ogarnąć i juz jest OK.

Pozdrawiam.

0
  • #25 16 Kwi 2007 20:23
    c++
    Poziom 22  

witam,
    wlasnie skonczylem moja latarke,
    jest zasilana z trzech aku. energizer 3,600mAh (ok. 20zł za sztuke) drozszych nie widzialem, ale kupilem w tajtanszym sklepie. Latarka jest bardzo mocna, daje ladne swiatlo, ponizej kilka zdjec.

w przygotowaniu jest jeszcze latareczka na oryg. Luxeon k2

PZDR

0