Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz gitarowy malej mocy - problemy konstrukcyjne

yellow_ 09 Kwi 2007 14:54 1508 4
  • #1 09 Kwi 2007 14:54
    yellow_
    Poziom 11  

nie wiedzialem gdzie zamiescic temat - wiec jesli jest dzial do ktorego lepiej pasuje, to prosze przeniesc

moja przygode z lampami dopiero zaczynam i na poczatek chcialem zlozyc cos prostego - padlo na projekt wzmacniacza gitarowego ze strony: http://www.audioton.republika.pl/gitarowiec.html glownie dlatego ze poza schematami i wzorami plytek jest do tego dobry opis. zdobylem juz prawie wszystkie elementy i pojawily sie nastepujace trudnosci - obudowa po starym radiu miesci prawie na styk plytke z lampami (wiem ze obudowa powinna miec chassis, ale ta niestety bedzie miala tylko dwa katowniki na ktorych beda znajdowac sie gniazda i potencjometry, wiem tez ze plytki w konstrukcjach lampowych wzbudzaja oglne obrzydzenie - ale poki co nie chce skladac "na pajaka" konstrukcji w ktorych wystepuje napiecie rzedu 300V) ale to co mnie najbardziej martwi to fakt ze nie jestem pewien czy przy malej obudowie temperatura wewnatrz bedzie odpowiednia - zlaczylem foto obudowy z ulozonymi elementami, nie wiem czy szukac nowej obudowy czy moze wystarczy jakis wentylator (bez komutatora i zasilany z innego transformatora). drugi moj problem to transformator wyjsciowy - zdobylem tg 2,5-1-666, wiem ze bedzie odpowiedni bez przewijania ale nie wiem ktore wyprowadzenia do czego sluza - rowniez wstawiam foto, dane z transformatora jesli ktos niemoze odczytac to:
    ZATRA TG 2,5-1-666
    5-6 fi 0,6 - 78
    6-3 fi 0,6 - 35
    8-7 fi 0,2 - 78
    1-4 fi 0,14 - 2800
    sadze ze 1-4 to pierwotne, 5-6 wtorne 8ohm, 6-3 wtorne 4ohm, a 8-7 sluchawki? prosze aby poprawil mnie ktos kto zna sie na tym lepiej

z gory dziekuje za pomoc, mateusz

0 4
  • #2 09 Kwi 2007 15:26
    Pi-Vo
    Poziom 36  

W tej obudowie masz mnóstwo luzu i nie trzeba wentylatora.Te 2 lampki aż tak nie nagrzeją otoczenia.Uzwojenie 1-4 to anodowe.Natomiast 5-6 i 8-7 to wyjściowe ale trzeba je połączyć równolegle, ale tu uwaga - koniecznie w fazie, czyli początek z początkiem a koniec z końcem czyli 5 z 8 i 6 z 7.6-3 zostaw luzem bo ono było używane do sprzężenia zwrotnego lub do słuchawek.U Ciebie nie ma sprzężenia.

0
  • #4 09 Kwi 2007 23:09
    yellow_
    Poziom 11  

Czy brak chassis jest do zaakceptowania? Metalowe bede mial tak jak juz napisalem 2 katowniki, z porzodu i tylu obudowy, do nich beda zamocowane, potencjometry, ganiazda, przelaczniki. Owe katowniki powinienem podlaczyc do masy i polaczyc razem ze soba (katowniki)? Wiem tylko ze przelaczniki i gniazda powinny miec kontakt z metalowa obudowa, uziemione jednostronnie, a gniazda jack podlaczone ekranem i rowniez uziemione z jednej strony. Czy brak jako takiej metalowej obudowy moze wplynac na zaklocenia?
    Nagrzane lampy pewnie nie uszkodza plytki bo tak bylo to oryginalnie w projekcie, ale jak zaznaczylem odstep lampy od obudowy to tylko 2cm, moze tak zostac? Do jakiej temteratury nagrzewaja sie lampy (ECC83 i EL84)? Czy powinienem ekranowowac lampe preampu? a moze obie?

Przepraszam za tyle prostych pytan, ale naprawde jestem w tych sprawach zielony.

Edit: swietny artykul, naprawde bardzo mi pomogl, gratuluje

0
  • #5 10 Kwi 2007 08:31
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Po pierwsze: lampa EL84 nie nagrzewa się tak bardzo aby trzeba ją było jakoś specjalnie chłodzić. Po jej bokach jest tak dużo miejsca, że spokojnie może tak chodzić. Jak naprawdę chcesz aby miła komfortowo to polecam wywiercić pojedynczy otwór od góry o srednicy 12mm. Co do ekranowania to ja bym wykleił te pudło od wewnątrz folią aluminiową. Można jeszcze odseparować jakimiś blachami trafa, ale to już chyba oststeczność.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo