Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy - 12 czy 24 dB/okt ???

09 Kwi 2007 22:19 1604 2
 • Poziom 15  
  Witam

  Mam zamiar zbudować filtr dolnoprzepustowy do subwoofer'a na podstawie schematu ze strony http://www.diyaudio.pl/portal.php?show=17.
  Przerobiłem go trochę na moje potrzeby.
  Mam dwa pytania:

  1) Jest to filtr 12 dB/okt. Czy warto łączyć dwa takie w szereg w celu uzyskania filtra 24 dB/okt ? Słyszałem, że takie szeregowe łączenie wprowadza opóźnienie do sygnału i może go trochę tłumić. Jaki będzie to miało wpływ na jakość dźwięku ?

  2) Jeden z potencjometrów P2A, P2B służy do regulacji częstotliwości odcięcia 20-100Hz (jak napisano w opisie), ale który to oraz do czego służy drugi z nich. Nie wiem tez co reguluje się za pomocą potencjometru P1.
 • Poziom 15  
  Wiem już, że P2A i P2B to podwójny potencjometr służący do regulacji częstotliwości odcięcia. Natomiast P1 służy do regulacji głośności.

  Nadal jednak pozostaje problem - 12 dB/okt czy 24 dB/okt (pytanie nr 1).
 • Poziom 37  
  Skoro to jest filtr aktywny nie powinien (zbytnio) osłabiać sygnału, niemniej wprowadzane jest opóźnienie fazowe (i grupowe), co może nieco zmniejszać wrażenia estetyczne audiofili :)
  BTW połączenie chyba kaskadowe a nie szeregowe?
  24dB raczej znowu dla audiofili, przeciętny użytkownik nie zauważy nawet różnicy, ale dla suba pewnie lepsze tłumienie byłoby in plus.