Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny włącznik świateł

...KUBA... 10 Apr 2007 13:50 2194 2
    ...KUBA...
    Level 24  
    Witam. Na forum elektroda znajduje sie wiele tematów tego typu, ale mi chodzi o coś innego. Chodzi mi o to zeby włączenie świateł podobnie jak we wczesniejszych tematach odbywało sie za pomoca kontrolki oleju lub o ładowania i po okreslonym czasie np.5-10s dopiero zalączaly sie światła. Mozna wykozystac tu Timer NE555 tylko nie bardzo wiem jak i dlatego prosze o pomoc. Znalazłem cos na tem temat ale nie za bardzo mi to odpowiada http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=398
    Albercik 321
    Level 25  
    I jak się tu nie denerwować???Użyj chłopie wyszukiwarki.Ten temat jest ostatnio na topie i jest obecnie już poruszany na tym forum.Wystarczy odrobina inteligencji!!!!
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czego z tych schematów nie rozumiesz? 555 robi za czasówkę, która po podaniu impulsu na wejście opóźnia załączenie przekaźnika/przekaźników odpowiedzialnych za włączanie świateł głównych pojazdu 9wraz z kombinacją innych sygnałów: wejścia plusa po stacyjce). I impulsem może tu być w zależności od rozwiązania: podanie plusa ze stacyjki, pojawienie się/zanik masy/plusa na kontrolkach od ciśnienia oleju/ładowania.
    Najlepiej zobacz sobie opis układu 555 i jego możliwości. Jest temu układowi poświęcone ładnych kilka stron w necie, a i na elektrodzie niejedno znajdziesz.