Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja pogodowa Ethernet

mi_ma 10 Apr 2007 14:03 8754 2
 • Stacja pogodowa Ethernet

  Guido Socher zbudował tą stację pogodową z Ethernet'em wykorzystując mikrokontroler AVR do obróbki danych z czujników. Na jego stronie dostępne są także schematy i programy potrzebne do działania układu jak i jego obsługi.

  Rozbudowując już wcześniej skonstruowane urządzenie na bazie AVR obsługujące Ethernet, udało się stworzyć stację pogodową z wewnętrznym serwerem.

  Pierwotnym założeniem było zbudowanie urządzenia z czujnikami temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wiatru. Na początku powstał prototyp z czujnikami temperatury i ciśnienia, ale bez czujnika wiatru, ponieważ wymagał on więcej pracy i poświęcono mu osobny artykuł. Dopiero po polepszeniu czujnika wiatru, zostanie on dołączony do projektu.

  Jak na razie stacja posiada dwa czujniki temperatury i czujnik ciśnienia. Pracuje poprawnie i dość dokładnie po kilku miesiącach testów.
  Stacja pogodowa Ethernet


  Jako czujników użyto:

  - czujnik temperatury: LM335. Czujnik jest stosunkowo tani i ma liniową charakterystykę w szerokim zakresie temperatury. Pozwala on na stosunkowo dokładne wskazania temperatury w szerokim zakresie. Dokładność będzie stała w całym zakresie pomiarów.

  - Motorola/Freescale MPX4115A to czujnik absolutnego ciśnienia powietrza. Czujnik jest już skalibrowany w czasie produkcji. Nie jest on przeznaczony do zastosowań na zewnątrz, ale nie jest to wielki problem. Układ może zostać umieszczony w suchym i bezpiecznym miejscu w domu, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest dokładnie takie samo jak na dworze.

  Stacja pogodowa EthernetStacja pogodowa Ethernet

  źródło http://tuxgraphics.org/electronics/200704/article07041.shtml

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 794, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • #2
  _TERMINATOR_
  Pupil
  Pierwszy
  Daruj sobie to ze jestes pierwszy. Nikogo to nie obchodzi! Androot
  Witam bardzo fajna konstrukcja tylko szkoda że niema wilgotności :cry:
 • #3
  KuchateK
  Level 11  
  Urzadzenie pozwala bez problemu podpiac wiecej roznych czujnikow. Soft jest udostepniony, mozna latwo zmodyfikowac dopisujac obsluge w/g upodobania. Wszystko to kwestia inwestycji. Niestety poza czujnikami temperatury czujniki wilgotnosci czy cisnienia kosztuja tyle ile mikrokontroler z enc oraz reszta elementow.

  Podstawa jest swietna. Koszt stosunkowo niewielki, prosty do modyfikacji i rozszerzania mozliwosci.