Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mysz optyczna a pomiar prędkości obrotowej

10 Kwi 2007 14:19 2052 4
  • Poziom 9  
    Chciałbym użyć myszy optycznej do badania prędkości obrotowej. Na forum były próby wykorzystania iptyki myszy do pomiaru małych przesunięć, mi jednak chodzi o całkiem duże przesunięcia - kilka m/s (około 100 ob./s). Czy jest to możliwe ? Może jakieś pomysły :)
  • Poziom 30  
    Do tego bardziej nadaję się transoptor szczelinowy plus tarcza albo odbiciowy...
    Napisz dokładnie prędkość czego chcesz mierzyć...
  • Poziom 9  
    Układ z z diodą, fototranzystorem i tarczą z otworami mam już gotowy, ale chodziło by mi również o możliwość wykorzystania innej metody optycznej pomiaru prędkości obrotowej silnika, dlatego pomyślałem o myszy optycznej :D
  • Poziom 30  
    Mysz optyczna w zasadzie mierzy przemieszczenie...
    Zakładając, że układ optyczny nadąży z przetwarzaniem musiałbyś wysyłane przez mysz informację o przemieszczeniu przeliczać na obroty w zależności od tego jaki jest obwód wału.
    Dodatkowym utrudnieniem jest to, że mysz powinna być max do kilku milimetrów nad powierzchnią wału...
    Jeżeli wał nie ma żadnych odchyłek podczas pracy, może jest to realne ale nie raz widziałem jak idą w strzępy czujniki indukcyjne które też mają zasięg kilku milimetrów...
  • Poziom 9  
    Jakoś nikt mnie nie popiera w moim pomyśle, więc może spróbuje inaczej: ma ktoś jakis pomysł na pomiary prędkości silnika metoda optyczną (ten z dziurkowaną tarczą, diodą i fototranzystorem jest już wykonany, wiec moze jakieś inne ?)