Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

mi_ma 10 Kwi 2007 14:56 16412 14
  • Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

Poniższy artykuł, dotyczy modułu LCD do skonstruowanego wcześniej układu z obsługą ethernet. Projekt jest dosyć ciekawy i porusza problemy, które pojawiają się przy projektowaniu także innych urządzeń.

- Większość wyświetlaczyLCD potrzebuje 5V, a AVR server jest zasilany 3.3V
    - Prosty schemat "przełącznika on/of" był jedyną dodatkową funkcją dostępna w serwerze stron AVR, ponieważ nie był on przeznaczony do korzystania z formularzy HTML. Wykorzystywano 2 URL'e http://baseurl/password/1 dla przełącznika on http://baseurl/password/0 dla przełącznika off. Ta funkcja nie będzie jednak działać z wyświetlaczem, na którym chcemy wyświetlić tekst wpisany na stronie internetowej. W takiej sytuacji potrzebne jest poprawne dekodowanie formularzy HTML,

Większość wyświetlaczy kompatybilnych z HD44780 potrzebuje zasilania 5V DC. Jest one potrzebne, aby uzyskać dobry kontrast na samym wyświetlaczu i zasilić chip na płytce. Na samych liniach danych wyświetlacze pracują z sygnałami 3Vbez żadnych problemów. Czyli po prostu nie powinno być żadnego problemu, aby podłączyć wyświetlacz do wejść/wyjść serwera zbudowanego na AVR, ponieważ wyświetlacz poradzi sobie z sygnałami odbieranym z chipów Atmega.

Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

Oczywiście można spojrzeć na zagadnienie z drugiej strony. Czy AVR może pracować z zasilaniem 5V? Otóż Atmega mogą pracować z sygnałami 5V, ale tylko wtedy, gdy same są zasilane z 5V. Każde napięcie, które będzie wyższe niż 3.3V pójdzie w diody zabezpieczające przed zbyt wysokim napięciem i jeśli wartość prądu będzie zbyt duża, uszkodzi je. Wystarczy więc podłączyć szeregowo rezystor 100 Ohmowy, aby rozwiązać problem.

A tak w ogóle to ile wyjściowych pinów posiada HD44780? To zależy od linii RW. Jeżeli RW połączymy z GND, to wszystkie linie będą liniami wejść po stronie LCD. Wprawdzie kod sterownika LCD może wtedy już nie pytać wyświetlacza "czy jesteś gotów?" , ale tak naprawdę nie jest to problemem. Sterownik może wtedy poczekać kilka milisekund a wyświetlacz dokończy wykonywanie rozkazu.

Tak więc wyświetlacz może zostać podłączony bezpośrednio do układu urządzenia ethernet bez żadnych dodatkowych elementów. Potrzebne jest tylko napięcie 5V VCC dla wyświetlacza LCD.

Wyświetlacz LCD sterowany przez internetWyświetlacz LCD sterowany przez internet

Program dostępny w źródle
    źródło http://tuxgraphics.org/electronics/200702/article07021.shtml

Fajne!
  • #2 10 Kwi 2007 18:50
    kiler129
    Poziom 27  

Mam iście ochote zrobic takie cudo :D
    Na początku myślałem że ENC28J60 będzie niedostepny albo bardzo drogi ale okazuje sie ze kosztuje ok. 30zł i łatwo go zdobyć, np. tutaj: http://www.kamami.pl/?id_prod=6826

• #3 10 Kwi 2007 19:51
    Pth
    Poziom 26  

nie no 30 zł to bardzo mało, taa... no po prostu groszowe sprawy! Gdyby cały projekt nie był aż tak drogi to sam z chęcią bym sobie coś takiego zrobił :]

• #4 10 Kwi 2007 20:27
    kiler129
    Poziom 27  

Myślę że spokojnie w 70zł sie wyrobisz więc nie sądzę że to aż tak drogo jak na kondtrukcję mikroprocesorową z obsługą TCP/IP :|

Ja narazie się wstrzymam bo robię oswietlenie rgb do pokoju :D

• #5 10 Kwi 2007 23:39
    VSS
    Poziom 21  

Pth napisał:
    nie no 30 zł to bardzo mało, taa... no po prostu groszowe sprawy! Gdyby cały projekt nie był aż tak drogi to sam z chęcią bym sobie coś takiego zrobił :]

nie przesadzaj, 30 PLN to nie majątek, jak chcesz możesz to zrobić na TTLach ale na pewno zapłacisz więcej i będziesz musiał osobne druty z elektrowni pociągnąć.

• #7 11 Kwi 2007 09:48
    morph13
    Poziom 25  

ENC28J60 - to wspaniała alternatywa dla kości RTL, a jak już jeden z przedmówców zaznaczył wcale nie jest to drogie rozwiązanie. A ewentualne wykonanie podobnego układu na TTL-ach to zdecydowanie porażka.

Generalnie projekt bardzo ciekawy.

• #8 11 Kwi 2007 13:52
    paw1976
    Poziom 11  

Nie wiem czy taka wspaniała alternatywa poza tym że jest w obudowie DIP. Gdzieś wyczytałem że to cholerstwo potrzebuje 300mA?

• #9 11 Kwi 2007 14:24
    submariner
    Poziom 32  

nie jest tak zle sredni pobor to 150ma (enc, plus 2 mikrokontrolery), jak ma mocny nadajnik to musi pobierac prad , ale nie wydziela tego w postaci ciepla :)
    problemem moze byc kupienie kwarcu 25 mhz i transformatora ethernetowego , dobrym zrodlem takich czesci sa uszkodzone karty sieciowe.

• #10 11 Kwi 2007 15:21
    ryborz
    Poziom 23  

Są gniazda z transformatorami, takie jak opisane na stronie autora.
    Cena w TME 14 zł.
    TME (str. 3)
    Specyfikacja

• #13 23 Cze 2008 14:37
    Chyllus
    Poziom 17  

Witam.
    Czy ktoś wie jak muszą być ustawione fusebity?

• #14 04 Cze 2009 22:46
    diferenciator
    Poziom 9  

Tak, wystarczy skasowac CLKDIV i powinno smigac;]

• #15 06 Cze 2009 08:47
    Chyllus
    Poziom 17  

:) Dzieki za szybka odpowiedz ;)
    O dziwo układ działa nawet na ustawieniach 1MHz a szczegóły są w pliku readme w każdej paczce z kodami źródłowymi.