Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

mi_ma 10 Kwi 2007 14:56 16577 14
 • Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

  Poniższy artykuł, dotyczy modułu LCD do skonstruowanego wcześniej układu z obsługą ethernet. Projekt jest dosyć ciekawy i porusza problemy, które pojawiają się przy projektowaniu także innych urządzeń.

  - Większość wyświetlaczyLCD potrzebuje 5V, a AVR server jest zasilany 3.3V
  - Prosty schemat "przełącznika on/of" był jedyną dodatkową funkcją dostępna w serwerze stron AVR, ponieważ nie był on przeznaczony do korzystania z formularzy HTML. Wykorzystywano 2 URL'e http://baseurl/password/1 dla przełącznika on http://baseurl/password/0 dla przełącznika off. Ta funkcja nie będzie jednak działać z wyświetlaczem, na którym chcemy wyświetlić tekst wpisany na stronie internetowej. W takiej sytuacji potrzebne jest poprawne dekodowanie formularzy HTML,

  Większość wyświetlaczy kompatybilnych z HD44780 potrzebuje zasilania 5V DC. Jest one potrzebne, aby uzyskać dobry kontrast na samym wyświetlaczu i zasilić chip na płytce. Na samych liniach danych wyświetlacze pracują z sygnałami 3Vbez żadnych problemów. Czyli po prostu nie powinno być żadnego problemu, aby podłączyć wyświetlacz do wejść/wyjść serwera zbudowanego na AVR, ponieważ wyświetlacz poradzi sobie z sygnałami odbieranym z chipów Atmega.

  Wyświetlacz LCD sterowany przez internet

  Oczywiście można spojrzeć na zagadnienie z drugiej strony. Czy AVR może pracować z zasilaniem 5V? Otóż Atmega mogą pracować z sygnałami 5V, ale tylko wtedy, gdy same są zasilane z 5V. Każde napięcie, które będzie wyższe niż 3.3V pójdzie w diody zabezpieczające przed zbyt wysokim napięciem i jeśli wartość prądu będzie zbyt duża, uszkodzi je. Wystarczy więc podłączyć szeregowo rezystor 100 Ohmowy, aby rozwiązać problem.

  A tak w ogóle to ile wyjściowych pinów posiada HD44780? To zależy od linii RW. Jeżeli RW połączymy z GND, to wszystkie linie będą liniami wejść po stronie LCD. Wprawdzie kod sterownika LCD może wtedy już nie pytać wyświetlacza "czy jesteś gotów?" , ale tak naprawdę nie jest to problemem. Sterownik może wtedy poczekać kilka milisekund a wyświetlacz dokończy wykonywanie rozkazu.

  Tak więc wyświetlacz może zostać podłączony bezpośrednio do układu urządzenia ethernet bez żadnych dodatkowych elementów. Potrzebne jest tylko napięcie 5V VCC dla wyświetlacza LCD.

  Wyświetlacz LCD sterowany przez internetWyświetlacz LCD sterowany przez internet

  Program dostępny w źródle
  źródło http://tuxgraphics.org/electronics/200702/article07021.shtml

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 745, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  kiler129
  Poziom 27  
  Mam iście ochote zrobic takie cudo :D
  Na początku myślałem że ENC28J60 będzie niedostepny albo bardzo drogi ale okazuje sie ze kosztuje ok. 30zł i łatwo go zdobyć, np. tutaj: http://www.kamami.pl/?id_prod=6826
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  Pth
  Poziom 26  
  nie no 30 zł to bardzo mało, taa... no po prostu groszowe sprawy! Gdyby cały projekt nie był aż tak drogi to sam z chęcią bym sobie coś takiego zrobił :]
 • #4
  kiler129
  Poziom 27  
  Myślę że spokojnie w 70zł sie wyrobisz więc nie sądzę że to aż tak drogo jak na kondtrukcję mikroprocesorową z obsługą TCP/IP :|

  Ja narazie się wstrzymam bo robię oswietlenie rgb do pokoju :D
 • #5
  VSS
  Poziom 21  
  Pth napisał:
  nie no 30 zł to bardzo mało, taa... no po prostu groszowe sprawy! Gdyby cały projekt nie był aż tak drogi to sam z chęcią bym sobie coś takiego zrobił :]


  nie przesadzaj, 30 PLN to nie majątek, jak chcesz możesz to zrobić na TTLach ale na pewno zapłacisz więcej i będziesz musiał osobne druty z elektrowni pociągnąć.
 • #7
  morph13
  Poziom 25  
  ENC28J60 - to wspaniała alternatywa dla kości RTL, a jak już jeden z przedmówców zaznaczył wcale nie jest to drogie rozwiązanie. A ewentualne wykonanie podobnego układu na TTL-ach to zdecydowanie porażka.

  Generalnie projekt bardzo ciekawy.
 • #8
  paw1976
  Poziom 11  
  Nie wiem czy taka wspaniała alternatywa poza tym że jest w obudowie DIP. Gdzieś wyczytałem że to cholerstwo potrzebuje 300mA?
 • #9
  submariner
  Poziom 32  
  nie jest tak zle sredni pobor to 150ma (enc, plus 2 mikrokontrolery), jak ma mocny nadajnik to musi pobierac prad , ale nie wydziela tego w postaci ciepla :)
  problemem moze byc kupienie kwarcu 25 mhz i transformatora ethernetowego , dobrym zrodlem takich czesci sa uszkodzone karty sieciowe.
 • #10
  ryborz
  Poziom 23  
  Są gniazda z transformatorami, takie jak opisane na stronie autora.
  Cena w TME 14 zł.
  TME (str. 3)
  Specyfikacja
 • #13
  Chyllus
  Poziom 17  
  Witam.
  Czy ktoś wie jak muszą być ustawione fusebity?
 • #14
  diferenciator
  Poziom 9  
  Tak, wystarczy skasowac CLKDIV i powinno smigac;]
 • #15
  Chyllus
  Poziom 17  
  :) Dzieki za szybka odpowiedz ;)
  O dziwo układ działa nawet na ustawieniach 1MHz a szczegóły są w pliku readme w każdej paczce z kodami źródłowymi.