Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik (i odbiornik) 144,8MHz - system APRS

Adam Pyka 10 Apr 2007 16:50 6950 20
Optex
 • #1
  Adam Pyka
  Level 19  
  Witam!
  Poszukuję informacji, schematów itp dot. budowy PROSTEGO nadajnika na częstotliwość 144.8MHz. Jak ktoś ma schematy odbiornika to też nie zaszkodzi podrzucić :)
  Wyjaśniam dlaczego ma to być prosty nadajnik - mam zamiar zrobić mobilną bezobsługową stację meteo, z przesyłaniem danych przez APRS. Sęk w tym, że nigdzie w internecie nie znalazłem prostego nadajnika, a przecież nie wsadzę tam sprzętu za 200zł.
  Nadajnik ma pracować wyłącznie na częstotliwości 144,8MHz, więc odpada koszt przestrajania, itp. Dewiacja 2.5kHz - 3.5kHz.
  Moc - mała :)
  Może ktoś się przyłączy do projektu?
  Pozdrawiam,
  Adam Pyka
 • Optex
 • #2
  sq6ade
  Level 40  
  Mało sensowne i mało opłacalne. Kwarce do FMek radmora na 144.800 są dostępne więc lepiej zakupić np FM-315 w cenie złomu i uruchomić na kwarcach.
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  Pomijając temat celowości całej instalacji, do FM315 w samochodzie potrzeba
  przetwornicy +12v -> -12V. Można próbować separacji galwanicznej
  na kablu antenowym i izolowania radia, ale to niepraktyczne i niebezpieczne.
  Były nowsze kwarcowe radia Radmoru ręczne już z "minusem" na masie
  (wymagały innych kwarców, powielanie w odbiorniku chyba x2)
  Ponieważ ma być tylko 1 kanał, to warto takiego poszukać - surowego lub
  już przestrojonego. Uwaga na impulsy w samochodowej instalacji zasilającej:
  potrafią być nawet b. krótkie ale rzędu 100V, wskazane zabezpieczenia,
  stabilizatory, gdyż nie jedno radio bez tego może nie przeżyć.
 • Optex
 • #5
  Adam Pyka
  Level 19  
  A konstrukcja nadajnika od "zera" na jakimś scalaku jest opłacalna? Zastanawiam się nad ne612.

  Zapomniałem dopisać - ja nie potrzebuję jednego urządzenia tylko aż 4, więc wolałbym gdyby były identyczne. Ułatwiało by to sprawę konserwacji.
  Pozdrawiam,
  Adam Pyka
 • #6
  sq6ade
  Level 40  
  Adam Pyka wrote:
  A konstrukcja nadajnika od "zera" na jakimś scalaku jest opłacalna

  Opłacalna jeśli wynikiem końcowym jest zdobyta wiedza i doświadczenie . Inaczej się nie opłaca niestety - takie czasy nienajlepsze są.
 • #8
  irekr
  Moderator
  Proponuje poszukać w sklepach z instalacjami alarmowymi. W radiowych systemach alarmowych stosuje się niewielkiej mocy nadajniki na pasmo 160 MHz, niektóre modela maja syntezy z mozliwościa przestrajania w dość szerokim zakresie. tanie to to nie jest ale jest fabryczne, ma homologację, porzadna obudowę z zasilaniem buforowym z akumulatora. Wiem że to przekracza założone 200 PLN ale jak sobie policzysz wszystkie koszty wliczając w to czas i siły to może sie okazać nieco tańsze.
 • #9
  dj_volt
  Level 25  
  Temat zainteresował również mnie.
  Właśnie pracuję nad prostym RXem na bazie "najprostszego radiotelefonu FM - 2m" SP5AHT. Kwarc 48MHz -> 48 MHz x 3 = 144MHz. Pośrednia na TBA120 800KHz i po sprawie!
  Za parę dni RX powinien ruszyć. Napiszę, porobie fotki - ocenicie :-)
  73!
  SQ3LLX
 • #10
  Adam Pyka
  Level 19  
  Witaj!
  Bardzo chętnie ujrzę Twoje dzieło. Proszę również o ewentualne przesłanie schematu.
  Pozdrawiam,
  Adam Pyka
 • #11
  sq6ade
  Level 40  
  dj_volt wrote:
  . Pośrednia na TBA120 800KHz i po sprawie!

  W sumie nieźle, lusterko wypada poza pasmem od dołu gdzie jest cisza.
  Tylko jak z selektywnością , jaki jest ten filrt p.cz. 800kHz w tej konstrukcji?

  irekr wrote:
  W radiowych systemach alarmowych stosuje się niewielkiej mocy nadajniki na pasmo 160 MHz, niektóre modela maja syntezy


  Można takie kupić czasami na alledrogo ... jeden z takich był tematem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic630797.html
  Po małej burzy mózgów temat już jest opanowany :)
 • #12
  dj_volt
  Level 25  
  Ta kontrukcja to naprawdę prościzna :-)

  Początkowo miał być to rtlf przemiennikowy, jak w oryginale. Zmiana planów, brak rezonatorów.

  Wczoraj wywaliłem elementy TX'a z płytki, zostawiłem RX.
  Po drobnych modyfikacjach układ ruszył.
  Dziś, jutro przeprowadzimy z kolegą Dominikiem SQ3LLQ testy. Napiszę jakie wyniki.

  W załączniku PDF z dokumentacją.

  Mam pytanko: czy modem w rodzaju AVT-355 (na wzmacniaczu operacyjnym :-) będzie "gadał" z UI-Wiev?
 • #13
  sq6ade
  Level 40  
  Tym odbiornikiem będziesz odbierać sąsiednie kanały Packet - ruch jest tam mały więc chyba nie będzie przeszkadzać. UI-VIEW najlepiej ożeń z kartą muzyczną odpowiednim drajwerem.
 • #14
  dj_volt
  Level 25  
  SQ6ADE - tak sie zastanawiam: może coś dla Linux'a? Tak czy siak 24h na dobę pracują 2 serwery. Moge je wykorzystać do APRSu Znalazłem javAPRS. Muszę pokopać dokumentację. Nie mam pojęcia jakie modemy obsługuje. Do duspozycji mam jeden RS232C i dźwiękówkę w jednym serwerze oraz 2x RS232C w drugim.
  Jakieś pomysły, propozycje?

  Co ro RX'a - postawie go w maszynowni windy (mam tam wolne pół szafki teletechnicznej 230VAC, + 24V, + 12V, +5V), antena na maszt (który stoi pusty) a audio po UTP za pomocą konwerterów na parę symetryczną.
  Taki jest plan :-) Jakieś sugestie?

  73!
 • #16
  dj_volt
  Level 25  
  OK, RX działa. Co prawda nie najlepiej...

  - czułość: nie mam jak zmierzyć, ale z dopiętą anteną helikalną odbiera pracujący z mocą 300mW TX z odległości około kilometra w terenie miejskim (również antena helikalna).
  - selektywność: ufff..... stawiając nośną TRXem trzymanym w odległości 0,5 metra od odbiornika: przy zestrojeniu (na słuch)na 144.800 "łapie" od około 144.710 do 144.920MHz.
  Pomiędzy potencjometrem R5 (schemat wrzuciłem wcześniej) a wzmacniaczem m.cz (LM386) dorzuciłem preamp m.cz na TL072 SMD (pozostałość po innych wynalazkach).

  P.cz 800KHz. W związku z tym, iż filtry ceramiczne na tą częstotliwość nie są produkowane zastosowałem filtry LC. dławik 120uH + pojemność 330pF.
  Plany: obecnie układ istnieje na kawałku laminatu zmontowany przestrzennie. Jutro mam zamiar zrobić osobno generator, osobno mieszacz (BF966) i p.cz oraz m.cz na nowych płytkach i wpakować wszystkie bloki do ekranu po starej głowicy w.cz. Może to pomoże w uzyskaniu lepszej selektywności. Obecnie układ jest nieekranowany - łapie co leci :-)
  Następny krok to filtry. L2 + C3, C7+L3,L4+C11,C13+L5. Zmiana dławików na cewki na ferrytach. Zastanawiam się, czy filtrów C7+L3 oraz L4+C11 nie wrzucić w osobny ekran.

  W chwili obecnej zamiast UL1242 używam A223D. Ale z tego co mi wiadomo to to samo :-)

  Właśnie: jakiś pomysł na DOBRE filtry pasmowe??  73!
 • #17
  Driver-
  Level 38  
  Pozwoliłem sobie na małą modyfikację, może nie jest jescze za późno. Schemat poniżej. Filtry pasmowe na jaką frekwencje 145 MHz czy jakąś inną. Dodaj też filtr dolnoprzepustowy między anteną wyjściem-wejściem (C1). Cewki L1, L2 L3 L4 najlepiej powietrzne ze srebrzanki 0,8-1mm. Ekranowanie [L1; L2 C3], [L3; C3'][2,2p][L4; C3''] na schemacie nie zaznaczone, żeby nie zaciemniać. Popatrzę też za programem na Linux'a, jadę cały czas na Mandriva Linux 2007 Power Pack, ale program Do APRSu nie był mi potrzeby.
 • #18
  dj_volt
  Level 25  
  Za późno nie jest - zacząłem konstrukcję od znalezienia obudowy. Na razie mam zrobiony wzmacniacz m.cz i preamp o którym mówiłem wcześniej.
  Sprawdze Twoją koncepcję.

  A propo dystrybucji: ja używam Slackware 10.2 oraz Slackware 11 ale bez "X" - czytsa konsola (server:-)

  73!
 • #19
  Driver-
  Level 38  
  W sumie AHT robił całkiem przyzwoite konstrukcje. Może warto by było pobawić się z radmorowskim murzynkiem. Praktycznie wszystko masz gotowe, wystarczy przestroić, a do sterowania wykorzystać złącze od selektywnego wywołania. Na Allego kupisz takiego za parę groszy nie trzeba kombinować z zasilaniem, duże to to nie jest, a czułość selektywność i moc bez porównania lepsza. Filtr kwarcowy w odbiorniku jak by nie patrzeć ma dużo lepsze parametry nawet niż 5 obwodowy LC. A'propo fitru pasmowego LC, na jaką częstotliwość potrzebujesz na w.cz. czy na pcz 800 kHz. Zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny do obliczania takich filtrów, więc jak by co mogę przeliczyć.
  No tak na serwerze X-sy nie są potrzebne, na desktopie jednak się przydają :). Chyba jeden z lepszych to program Xastir, pozwalający na pracę w APRS, napisany specjalnie dla Linux'a i będący alternatywą dla programu UI-view pracującego w środowisku Windows.
  Oprócz tego masz jeszcze do dyspozycji aprsd, DigiNed, javAPRSSrvr.
  Potrzebne biblioteki:
  libax25-dev
  libax25
  ax25-apps
  ax25-tools
  Więcej informacji na stronie APRS RADOM i polskiej grupy APRS
  Powodzenia w kompilacji :)
 • #20
  dj_volt
  Level 25  
  Ojjj... z konstukcjami SP5AHT - nie użyłbym stwierdzenia przyzwoite. Może dawniej, ale teraz.... Wiele układów ma w sobie "coś" co staje się problemem kontruktora. Przytoczę "Antka", którego sam wykonałem (z problemami, co prawda niewielkimi), RX CB-19 (błędna aplikacja?) oraz kilku innych wynalazków. Ale niektóre układy pracują bez zarzutu.
  W przypadku przytoczonego przeze mnie TRX'a problem to rezonatory - nie do zdobycia w handlu chyba, że po znajomościach lub z demobilu.

  OK, wracając do RX'a: potrzebuję filtry pasmowe na 148.800, chociaż filtrów p.cz też jeszcze nie "ugryzłem". Na razie mam problemy z miernikiem indukcyjności. Próbowałem na dławikach, ale szkoda czasu. Za duży rozrzut parametrów.

  Linux:
  Xastir chyba nie przejdzie. Najprawdopodobniej nie ma szans ruszyć w konsoli albo jako demon. Zainteresował mnie mocno javAPRSSrvr. Pytanie: gdzie dorwać paczki dla Slackware'a lub źródełka oraz w miarę przejrzysty opis konfiguracji? I jak z modemem?
  Co do bibliotek: generalnie nie mam ochoty rekompilować kernela. Za dużo mam w nim swoich udziwnień. Wolałbym zastosować moduły ładowane przy starcie systemu.
 • #21
  Driver-
  Level 38  
  Najbardziej wiarygodne informacje o javAPRSSrvr nasz na stronie autora. jak wrzuciłem w Google javAPRSSrvr to wywaliło mi tyle stron że nie wiedzałem od czego zacząć.
  O konstrukcjach AHT pisałem w czasie przeszłym, a określenie "przyzwoite" to według mojej nomenklatury, której oczywiście nie znasz :), oznacza na poziomie dostatecznym.
  Wracając do sedna. W modyfikacji powyżej są już dwuobwodowe filtry pasmowe, można je rozbudować do 3 czy 4 obwodowych dodając kolejne ogniwa identyczne LC. Przykładowo przy 3 obwodowym filtrze szerokość pasma będzie około 700 kHz, pojemności sprzęgające musiały by być około 0,035 pF a oporność dynamiczna filtru 45 kΩ. Dobroć cewek nie mniej niż 240. Pojemności sprzęgające na druku, małe kondensatory ceramiczne rurkowe, lub filtry helikalne. Przy dobrym zestrojeniu wytłumisz co najwyżej częstotliwość lustrzaną. Sam więc widzisz że selektywność na odpowiednim poziomie osiągnąć można dopiero na p.cz. Właśnie do filtrów na p.cz. trzeba podejść poważnie, tym bardziej że chcesz robić z pośrednią 800 kHz i wszelkie ceramiczne filtry odpadają. Jeśli pośrednia będzie za szeroka, włazić Ci będą sąsiednie kanały, wypadać będą pakiety i trzeba je będzie je powtarzać.