Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 razy arn 150-3/8 + GDWK-10-200-4-PJ jaka zwrotnica

10 Kwi 2007 18:30 1410 7
  • Poziom 19  
    szukam już 3 godziny schematu zwrotnicy do tego połączenia i nic tylko jakieś przypuszczenia itp , z tego co przeczytałem to podział gdzieś w okolicach 3500Hz zwrotka 6/12dB , niestety nie mam doświadczenia w projektowaniu zwrotnic może ktoś coś takiego wykonał lub mógłby mi obliczyć , znalazłem zwrotnica ale dla zestawu 8ohm a mi jest potrzebna :
    2 arn150/3/8 równolegle + GDWK-10-200-4-PJ
  • IGE-XAO
  • Poziom 30  
    Jak równolegle !!!!!???????? przecież będziesz miał 2 ohm???
  • IGE-XAO
  • Poziom 19  
    sory mój błąd miało być 2 razy arn 150-3/8
  • Poziom 30  
    przema72 napisał:
    sory mój błąd miało być 2 razy arn 150-3/8

Przema arny 8Ω są znacznie gorsze od 4 Ω zwłaszcza do obudowy br.
    Proponowałbym Ci zrobienie 2,5 way na dwóch arnach 4 Ω.

Dodano po 14 [minuty]:

Zwrotka wyjdzie ciut drożej ale moim zdaniem warto bo otrzymasz impedancję kolumny 4 ohm skompensujesz baffle step - będzie więcej niskich basów. Pierwszy arn odcięty w okolicy 250hz 6db/okt, drugiemu można dać podział w okolicy 3500hz tylko obowiązkowo trzeba policzyć korektor impedancji - raz żeby dostroić działanie filtra a dwa -podobno cywilizuje tego garba którego arn ma koło 5khz.
    Jak coś to pomogę przy schemacie
  • Poziom 39  
    Cytat:
    szukam już 3 godziny schematu zwrotnicy do tego połączenia i nic
    bo takiej jeszcze niema

Cytat:
    Przema arny 8Ω są znacznie gorsze od 4 Ω zwłaszcza do obudowy br
    ze jak??!! mozesz to udowodnic lub podeprzec pomiarami?? bo ja roznicy nie stwierdzilem. minimalne roznice sa w wersjach 03 i 05 ale tylko w ch-ce srednich...

Cytat:
    obowiązkowo trzeba policzyć korektor impedancji
    policzyc tak ale najpierw trzeba pomierzyc
    Cytat:
    podobno cywilizuje tego garba którego arn ma koło 5khz.
    przeciez ARN nie ciagnie tak wysoko i tnie sie go wlasnie max!! 3,5kHz
  • Poziom 19  
    więc tak kolumna musi byc na tych głośnikach co mam zamiana nie wchodzi w gre i musi mieć 4Ω. Zwykresu które są w tym poscie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...arn+gdwk&sid=57a1f57de336ce5555b48e27a4cd5581
    jest zwrotnica 6/12dB policzyłem wszystko programem zwrotnice i wyszło takie coś:
    Ln= 0,181 mH
    Cw= 5,685 µF
    Lw= 0,363 mH
    R1= 2,21 R
    R2= 3,23 R
    charakterystyka jest Linkwitz-Riley , tłumik 7dB
    w poście który podałem wyżej wykres jest dla jednego arn więc pewnie dla dwóch równolegle się zmieni i wysokotonowy jest 8Ω więc moja 4Ω będzie pewnie inna , niestety nie mama X-Over 3 Pro
  • Poziom 30  
    Pawel S. napisał:
    Cytat:
    ze jak??!! mozesz to udowodnic lub podeprzec pomiarami?? bo ja roznicy nie stwierdzilem. minimalne roznice sa w wersjach 03 i 05 ale tylko w ch-ce srednich...

Dla mnie wersja arna 150 8 Ω nie nadaje się do obudowy br tylko do closed przez to nie zejdzie tak nisko jak wersja 4Ω która fajnie sobie radzi w br - dla mnie char- ka w pasmie najniższych basów, jest po prostu ciekawsza w br niż closed.
    Cytat:
    policzyc tak ale najpierw trzeba pomierzyc

Jakby miał pomiary to by pytał o co innego jeżeliby w ogóle o coś pytał.
    Ale jak nie ma to w tej sytuacji zostaje tylko parametry deklarowane przez producenta podstawić do wzoru i go policzyć.
    Cytat:
    ... i tnie sie go wlasnie max!! 3,5kHz

Przede wszystkim i ja i autor topiku pisaliśmy o podziale na 3,5khz a nie o cięciu na tą częstotliwość.
    Cytat:
    przeciez ARN nie ciagnie tak wysoko...

Chcesz mi powiedzieć że jak Fc filtra dla arna policzysz na 3,5khz to 5khz on już nie gra???? Że jak ma himalaja na + 8 db w okolicy 5khz to nie odznaczy się to na paśmie kopułki przy tak wysokim cięciu???