Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop analogowy z telewizora

andrzejlisek 10 Apr 2007 21:42 6152 6
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Posiadam stary telewizor czerno-biały 7". Uległ on uszkodzeniu polegającym na tym, że obraz niezawsze łapie synchronizację. Słyszałem, że tego nie opłaca się naprawiąć, więc wpadłem na następujący pomysł:

  Z telewizora wyrzucić wszystkie układy odpowiadające za odbiór telewizji, zostawiając jedynie kineskop i regulację kontrastu i jasności.

  Normalnie, to elektrony w kineskopie leciałyby w sam środek ekranu. Tylko cewki odchylające pozwalają sterować odchyleniem wiązki w pionie i w poziomie, co umożliwia ucelowanie w dowolny punkt powierzchni ekranu. Z tego, co słyszałem, to za odchylanie są odpowiedzialne cewki, które są zasilane z trafopowielacza. Układ odpowiedzialny za odbiór obrazu steruje napięciami tych cewek i jasnością wiązki, przez co mamy wrażenie, że na ekranie pojawia się obraz.

  Po przeróbce telewizor byłby pozbawiony anteny, głowicy wysokiej częstotliwości, głośnika i wszystkiego, co jest potrzebne, żeby falę elektromagnetyczną zamienić na obraz i dźwięk. Chodzi o to, żeby jasność punktu była stała, a napięcia na cewkach, czy na trafopowielaczu regulowane ręcznie. Chodzi tu o to, że na zewnątrz byłyby wyprowadzone przewody parami, po dwa na każdą cewkę, z tym, że jeden byłby masą. Jeżeli na obu parach przewodów pojawi się napięcie 0V lub przewody te będą zwarte, to świecący od elektronów punkt byłby na samym środku ekranu, bo nie byłby on odchylany. Bierzemy jedną parę i podłączamy do źródła napięcia stałego z regulatorem. Zaczynamy od 0V. Jak będziemy stopniowo podnosić napięcie, to świecący punkt na ekranie będzie przesuwać się w prawo. Jeżeli wyjście źródła podłączymy odwrotnie, to punkt będzie przesuwać się w lewo. W przypadku drugiej pary wejść, punkt przesuwałby się w górę lub w dół. W przypadku podłączenia generatora sinus o małej częstotliwości, zobaczylibyśmy wahadłowe przemieszczanie punktu w posiomie lub w pionie (w zależności, do której cewki podłączyliśmy).

  Oczywiście do każdej pary wejść trzeba dorobić analogowy układ taki, że jeżeli na wejście poda się napięcie U, to na wyjściu otrzymamy różnicę potencjałów k*U, gdzie k jest regulowane potencjometrem. Umożliwiłoby to posługiwanie się dowolnym zakresem napięć. Tak przygotowane urządzenie umożliwiałoby otrzymywanie krzywych Lissajous, a po podłączeniu do obu wejść odpowiednio lewego i prawego kanału audio z odtwarzacza muzyki, otrzymalibyśmy na ekranie obraz X-Y lub ukośną linię prostą w przypadku odtwarzania dźwięku monofoniczego.


  Co oprócz kineskopu i trafopowielacza będzie potrzebne do zrobienia takiego oscyloskopu?
 • #2
  d_amia_n
  Level 2  
  Też wpadłem na podobny pomysł. Miałem starego Neptuna 150 i chciałem jeszcze z niego coś pożytecznego zrobić. Przeróbkę zacząłem od wymontowania głowiny żeby strumień elektronów był jednolity. Odchylanie poziomu zostawiłem w spokoju natomiast przewody od cewek odchylających obraz w pionie podłączyłem do scalaka wymontowanego z jakiegoś jamnika. Nie pamiętam, co to był za układ, ale był to scalony wzmacniacz 2 * 1W razem z kilkoma rezystorami i kondensatorami. No i oczywiście podłączyłem badany sygnał i zasilanie do scalaka i podziwiałem przebieg na ekranie:) Zmontowałem to bardziej dla zabawy niż do jakiegokolwiek użytku. W moim oscyloskopie brak wszelkich regulacji. Może kiedyś się tym dłużej pobawię.
  Jeżeli zasilisz kineskop (musisz pamiętać o żarzeniu i siatkach) to potrzebny Ci będzie tylko jakiś wzmacniacz podłączony do cewek odchylających.
  pozdr
 • #3
  MarekRozbiecki
  Level 29  
  Młodziezy.
  Takie rzeczy robili już nasi Ojcowie 40 lat temu.
  WKiŁ inż. Janusz Wojciechowski, Nowoczesne Zabawki, wyd.5, str.81
  3.3.5 "Odbiornik telewizyjny oscyloskopem".
 • #4
  Tedij
  Level 16  
  TV nie nadaje się na oscyloskop bo pasmo przenoszenia cewek odchylających jest skromne.
  W normalnej lampie oscyloskopowej strumień odchylany jest nie polem magnetycznym jak w TV ,lecz polem elektrycznym.
  Można zrobić ,ale do ogladania wolnych przbiegów (małych częstotliwości).A to z kolei prościej i przyjemniej zrobić jako przystawka oscyloskopowa do komputera.Takową zrobiłem i dobrze działała.
  Nawiasem mówiąc ,to przystawkę oscyloskopową do TV też mam zaliczoną.
  Obraz był generowany w pionie i kiepskiej jakości (ze względu na swego rodzaju choperowanie (szatkowanie)).
 • #5
  andrzejlisek
  Level 28  
  Słyszałem, że żeby kineskop w ogóle działał, należy doprowadzić napięcie do następujących elementów:

  - katoda
  - coś, coś przyspiesza elektrony (chyba to anoda jest)
  - siatka
  - żarnik katody

  Żeby odchylać elektrony, to trzeba podać napięcie na cewkę, jedna do odchylania poziomego, druga do odchylania pionowego.

  Jakiego rzędu są napięcia na poszczególne elementy kineskopu?
  Czy to są pojedyncze wolty, czy dziesiątki, czy setki?
 • #7
  andrzejlisek
  Level 28  
  Dzisiaj chciałem wrócić do telewizora/oscyloskopu.

  Zauważyłem, że cewka odchylania poziomego ma lepsze parametry niż cewka odchylania pionowego.

  Tymczasowo podłączam jedną cewkę do autotransformatora i ustawiam takie napięcie, żeby było widać linię rozciągającą się na cały ekran. Ponieważ z autotrafa wychodzi sinusoida, to na oscyloskopie nakłada się przebieg biegnący w prawo i w lewo. Ostatecznie w miejscu autotransformatora ma być generator piłokształtny.

  Jak transformator podłączyłem do odchylania pionowego, a kartę dźwiękową do poziomego, to przebieg był wyświetlany poprawnie, tylko, że w pionie. Jak się puściło prostokąt to był prostokąt, jak się puściło trójkąt, to był trójkąt itd.

  Po zamianie cewek przebieg był wyświetlany poziomo, jednak był trochę zniekształcony, np, jak się puściło prostokąt niższej częstotliwości, to przebieg był bardziej podobny do trójkąta.

  Wobec tego chciałem obrócić cewki o 90 stopni, żeby mieć przebieg w poziomie. Obróciłem, jednak jak nie było nic podłączone do cewek to plamka nie była na środku. Przy cewkach były 2 pierścienie metalowe, między cewkami a szyjką kineskopu, które jak się obracało (bez obracania cewek), to plamka się przesuwała. Postanowiłem wyrzucić te pierścienie. Wtedy plamka jest na środku, a oscyloskop dalej działa. Co ciekawe, przed tymi zmianami na kineskopie, amplituda przebiegu była uzależniona od częstotliwości tak, że im wyższa częstotliwość tym niższa amplituda. To dotyczyło obu cewek. Teraz, po obróceniu cewek i wyrzuceniu wspomnianych pierścieni amplituda przebiegu jest stała bez względu na częstotliwość przebiegu, tylko od 20kHz nieznacznie maleje, ale to wynika pewnie z parametrów cewki.

  Jaką funkcję pełniły opisywane pierścienie, które wyrzuciłem?