Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WT102 - przeskakiwanie programatora

10 Kwi 2007 22:34 5280 5
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam pralkę jak w tytule. Problem przedstawia się następująco:
    po załączeniu na jakiś program pralka rozpoczyna normalny tryb prania, pobiera wodę i zaczyna się obracać w pewnym momencie po okoł 30 min. programator zaczyna przeskakiwać do okoła bez przerwy. Tak dzieje się na programach z krótszym czasem prania. Jeżeli się ustawi program o dłuższym czasie np. nr 4 (105min) to pralka pierze bez przerwy nawet po 2h nic się nie zmienia.
    Jeżeli przełączy się tryb płukania i dalej wirowania (można wybrać taki tryb, z pominięciem wyboru programów) to normalnie odbywają się te cykle, pralka pobiera wodę płucze wypompowuje wodę, odwirowuje i przełącza się po kolei po odpowiednich funkcjach aż dojdzie do stopu.
    Na programie 4 w którym pralka długo pierze na pewno nie grzeje wody, gdyż po tak długim obserwowaniu jej i po przełączeniu w tryb płukania wypompowywana woda była zimna. Pralka ma 5lat. Przypuszczam że jest to awaria grzałki albo coś z elektroniką, jednak jak to sprawdzić zanim zadzwoni się po niezbyt tani serwis?
  • Specjalista AGD
    Cześć.
    Musisz sprawdzić grzałkę omomierzem ,jeżeli jest dobra to trzeba sprawdzić czy dochodzi do niej napięcie .
  • Specjalista AGD
    jak pokrętło sie obraca to ile razy mruga dioda ?
  • Poziom 17  
    Jeśli grzałka jest dobra to będziesz musiał obejrzeć moduł.
  • Specjalista AGD
    leszkju napisał:
    Jeśli grzałka jest dobra to będziesz musiał obejrzeć moduł.

a jeśli moduł jest dobry to co proponujesz ??
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. W pierwszym poście brakowało mi danych jaki opór grzałki powinien wskazywać omomierz. W wcześniejszych postach które przeglądałem na tym forum znalazłem informacje że około 20-25 kilo omów jednak zmierzona wartość wynosiła 30 omów (nie kilo) i jest to prawidłowa wartość.
    Dobrałem się do sterownika i całej płytki na której rzucało się w oczy w jednym miejscu brak lutu-musiał odprysnąć (miejsce to było lekko przypalone-pewnie nie łączyło i robiło się małe zwarcie które w końcu doprowadziło do tego że lut zniknął) i to w taki sposób że nóżka tego układu w ogóle nie dotykała ścieżki na płytce. Na szczęście miałem lutownicę i po krótkiej chwili wstawiłem całą płytkę drukowana w swoje miejsce. Sprawdziłem ponownie omomierzem grzałkę (sam nie wiem po co) i dalej na liczniku było 30 omów. Załączyłem pralkę na najkrótszy program, tem. 30 stopnie i sprawdziłem napięcie na grzałce było 220V. Pralka przeszła cykl bez problemu. Jak widać jak to czasami była usterka była prowizoryczna lecz objawy trudne do wykrycia.
    Nie pamiętam ile było mrugnięć przy tej usterce.
    Porobiłem zdjęcia całej płytki drukowanej z umieszczonymi na niej układami gdyby się komuś miały przydać to proszę o info a zamieszczę je tutaj lub wyślę.
    Przy okazji rozwiązywania tej usterki naprawiłem inną związaną z podskakiwaniem pralki podczas wirowania -wypadło jedno zabezpieczenie "amortyzatora" -w tym modelu są dwa takowe.