Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR 5102 - słaby sygnał radiowy.

11 Kwi 2007 14:03 2285 4
  • Poziom 2  
    Witam mam problem z moim radmor5102. Sygnał radiowy jest słaby to znaczy nie sam sygnał a jego siła która jest przekazywana dalej . Mam nadzieję że zrozumiecie mnie bo nie znam się aż tak dobrze na elektronice i nie wiem jak opisać problem . Dodam iż sam go spowodowałem gdy próbowałem przestroić radio to dodknęłem śrubokrętem czipa który się znajduje na płytce od programatora stacji i złonczełem dwie nóżki w lewym czipie dodam ze wzmacniacz dobrze pracuje podłąnczony jest pod magnetofon a radio muszę teras rozgłosić na ful aby coś było słychać. tak więc domyślam się że wzmacniacz i przedwzmacniacz jest dobry tylko nie wiem co jest zepsute i gdzie to szukać . Dziękuję z góry za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Witam.

Jeżeli rzeczywiście zwarłeś nóżki scalaka to ja go bym wymienił na pewno jest to UL1111 będzie kosztował parę groszy. Problem z sygnałem tkwi gdzie indziej jednym słowem głowica po przestrojeniu za słabo wzmacnia sygnał i trza jej dać kopa poprzez wlutowanie kondensatora ceramicznego o wartości 3,3p między cewkami L105 i L106 pełen skan wyślę ci na emaila.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Załącznik usunięto z wiadomych powodów ;)

• Poziom 2  
    witam dodam że wszystko było okej póki nie zwarłem tych dwóch nóżek ,a tak pozatym to reszta działa dobrze to znaczy ; wybieranie kanałów jak i palenie się diod przy zmianie kanałów radiowych . Wiem że takie gadanie pisanie to strata czasu ale nie posiadam schematu no i nie wiem w jakim linku on jest ras mi się udało doszukać tylko że brakowało mi punktów aby ko ściognoć .
  • Poziom 13  
    Witam
    Na początek wykonaj prosty test.
    Na plastikowych sankach toru FM masz 4 moduły (dekoder,automatyka,pośrednia i PGUB ) - wszystkie są połączone pionowo zamocowaną płytką z kołkami.
    Właśnie na tej pionowej płytce możesz szybko i bez ryzyka spowodowania zwarcia i usterki zmierzyć napięcia zasilacza. W oklicy modułu dekodera na pionowej płytce znajdziesz odsłonięte 2 punkty z długimi ścieżkami / biegnącymi w prawo /.

Na tych 2 punktach możesz zmierzyć napięcia zasilacza / pierwsze - to varicapowe - około 33 volt , zaś w drugim punkcie zasilanie całego toru FM , nie pamiętam dokładnie, ale chyba 18 volt ( sprawdź to ze schematem )

Z Twojego postu zrozumiałem , że zrobiłeś zwarcie / śrubokrętem /.
    Istnieje więc możliwość ,że padł zasilacz właśnie w torze 18 volt.

Jeżeli to napięcie odbiega od normy jaką podaje schemat - lokalizacja usterki nie będzie trudna.
    Przy padniętym zasilaczu 18 V występowały między innymi objawy - ściszenia odbioru w torze UKF. Dodatkowo z głośników na tło odbieranej audycji nakłada się przydźwięk / brum / 50 hz.

Gdzie i jak szukać? - w kilku zdaniach:

1. Między płytką PPN5 - od siły głosu , a trafem sieciowym znajduje się zasilacz.

2. w tym zasilaczu w okolicach BD135 widoczny jest rezystor MŁT 0.5 wata
    dokładnej wartości nie pamiętam, ale chyba jest to 48 oM.

3. właśnie ten rezystor najczęściej fajczy się pierwszy - przy uszkodzeniu zasilacza. Dlatego sugeruję wizualny wgląd na stan tego rezystora. Jeżeli jest zdymiony zasilacz na 100% jest padnięty.

Co w tym zasilaczu padało najczęściej ?

- rezystor 48 oM
    - BD135
    oraz mikowa podkładka pod tranzystorem.

jest to zestaw obowiązkowy do wymiany. Warto jednak też sprawdzić tranzystory współpracujące z tym BD135.

BD jeżeli już padało , to najczęściej na zwarcie Kolektor - Emiter.
    Demontując zasilacz należy ostrożnie odkręcać BD pamiętając, że pod nim jest mikowa podkładka i z nią należy obchodzić się delikatnie bo łatwo pęka.

Test i możliwość szybkiego pomiaru napięcia18V i 33V na pionowej płytce toru FM polecam wszystkim którzy chcą naprawiać OR5102. Wyjątkowo w tym miejscu trudno jest zrobić zwarcie przy pomiarze , dzięki temu nie grzebie się po bardziej niedostępnych miejscach i unika nieprzewidzianych usterek.

Ciche granie UKF rzeczywiście może też być tłumione przez płytkę automatyki.

Łatwo to zdiagnozować przez wyjęcie automatyki - odbiornik powinien grać. Siła dźwięku będzie wówczas normalna / nie stłumiona /.

Ten test nie do końca jednak oznacza, że padł UL1111 w płytce automatyki. Faktyczna usterka może być też w torze PPcz np. zwarty C223, ale to już są indywidualne awarie OR5102.