Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z AVR na ARM AT91SAM7S256 - Soft, Sprzęt, OS

marenc 11 Kwi 2007 21:09 1790 14
  • #1 11 Kwi 2007 21:09
    marenc
    Poziom 24  

Witam, czas wziąć się za coś na czasie, a mianowicie ARM. Mikrokontrolery AVR mam prawie w 100% opanowane, więc pora wziąć się za USB i Ethernet(na początek wystarczy USB).

Jako pierwszy układ wybrałem AT91SAM7S256 ze względu na cenę, przywiązanie do firmy Atmel, możliwość ładowania programu bez jakiegoś specjalnego sprzętu typu JTAG oraz możliwość zaimplementowania systemu dla mikrokontrolerów.

Kiedyś przymierzałem się do softu IAR, ale jest przynajmniej dla mnie mało przyjazne ze względu na nieznajomość rejestrów. Proszę o pomoc w wyborze najbardziej przyjaznego i dającego spore możliwości softu dla tego mikrokontrolera.

Pytanie już kiedyś się pojawiło, ale teraz konkretnie nawiążę ... mikrokontrolery AVR znam dokładnie rejestry(prawie na pamięć), ale czy jest sens uczenia się znów całej architektury ARM'ów? Podobno system operacyjny jest czymś w stylu "nie wiesz jak działa, ale wiesz jak sprawić by działało jak chcesz", więc postanowiłem pisać programy dla ARM'ów na systemie operacyjnym. Proszę o pomoc wyboru systemu dla tego mikrokontrolera oraz pomoc przy jego uruchomieniu(prosty program w styli migającego LED'a).

0 14
  • #2 11 Kwi 2007 21:51
    gufiak
    Poziom 21  

Cytat:
    więc pora wziąć się za USB i Ethernet(na początek wystarczy USB).
    No nie wiem czy to drugie nie będzie prostsze. Poza tym na USB atmel udostępnia gotowe źródła, więc to tylko zostaje zaadoptować do swojego kodu.
    Co do środowiska, to popatrz, potestuj. Każdy ma inny gust i każdemu co innego się podoba. A wybór jest szeroki: IAR, Keil, CrossWorks, WinAvr......
    Cytat:
    ale czy jest sens uczenia się znów całej architektury ARM'ów?
    Architektury? Napewno się przyda, szczególnie jeśli chcesz wiedzieć co robisz i nie zamierzasz korzystać z OS'ów. Jeśli zaś chodzi o rejestry specjalne, to raczej nie wyobrażam sobie wyuczenia się ich na pamięć (chyba, że po kilku latach pisania programów na tą samą rodzinę ARM'ów). Oczywiście te najczęściej wykorzystywane raczej szybko zapadną w pamięć, ale nie widzę sensu wkuwania ich na pamięć. Warto się tylko orientować co jest do dyspozycji i gdzie tego szukać. No i oczywiście obowiązkowo przeczytać dokumentację (600 stron, ale stosunkowo szybko to się czyta).
    Cytat:
    Proszę o pomoc wyboru systemu dla tego mikrokontrolera oraz pomoc przy jego uruchomieniu(prosty program w styli migającego LED'a).
    Proponowałbym jednak na początku zrezygnować z OS'ów, tym bardziej, że miganie diodami w przypadku OS'a to strzelanie z armaty do muchy. Warto na początku przejrzeć przykładowe programy, których nie brakuje w internecie. A co do OS'a, to jest spory wybór, ale polecam FreeRTOS'a. Możesz też pobawić się w zaimplementowanie linuksa. Co kto woli...

0
  • #3 11 Kwi 2007 22:30
    adamusx
    Poziom 27  

Zgadzam sie z przedmowca. Nie ma sensu sie uczyc rejestrow na pamiec, z biegiem czasu te czesto uzywane wchodza w glowe. Chyba malo prawdopodobne by zapamietac wszystkie. Dla przykladu podam, ze w porownaniu do AVRa gdzie do sterowania pinami sa tylko 3 rejestry, tak w ARMie jest ich kilkanascie :) Oczywiscie najczesciej korzysta sie z kilku podstawowych.

Cytat:
    Kiedyś przymierzałem się do softu IAR, ale jest przynajmniej dla mnie mało przyjazne ze względu na nieznajomość rejestrów.

Hmm wydaje mi sie ze z Keilem czy CrossWorkiem bedzie podobnie. Ja osobiscie od poczatku zabralem sie za darmowe srodowisko ( WinARm + edytor DevCpp)
    Na poczatku jest troche trudnosci, ale po ich opanowaniu nauka idzie z gorki :)

0
  • #4 12 Kwi 2007 08:21
    marenc
    Poziom 24  

Co do OS'a to chodzi mi o to, żeby się nauczyć obsługiwać jednego, a nie uczyć się architektury by pisać własne programy od podstaw. Miganie LED'em miało być czymś w rodzaju sprawdzenia, czy poprawnie zaimplementowałem system. Dokumentacje doczytuje na bierząco wedle potrzeb.

O freeRTOS'ie słyszałem już sporo. Z kąd mogę go pobrać i jak go dodać do projektu? Są jakieś przykłady(bo kursów pewnie nie ma)?

0
  • #5 12 Kwi 2007 11:46
    gufiak
    Poziom 21  

Nie no... A słyszałeś o google?

0
  • #6 12 Kwi 2007 12:18
    fantom
    Poziom 31  

adamusx napisał:
    Zgadzam sie z przedmowca. Nie ma sensu sie uczyc rejestrow na pamiec, z biegiem czasu te czesto uzywane wchodza w glowe. Chyba malo prawdopodobne by zapamietac wszystkie. Dla przykladu podam, ze w porownaniu do AVRa gdzie do sterowania pinami sa tylko 3 rejestry, tak w ARMie jest ich kilkanascie :) Oczywiscie najczesciej korzysta sie z kilku podstawowych.
    Cytat:
    Kiedyś przymierzałem się do softu IAR, ale jest przynajmniej dla mnie mało przyjazne ze względu na nieznajomość rejestrów.

Hmm wydaje mi sie ze z Keilem czy CrossWorkiem bedzie podobnie. Ja osobiscie od poczatku zabralem sie za darmowe srodowisko ( WinARm + edytor DevCpp)
    Na poczatku jest troche trudnosci, ale po ich opanowaniu nauka idzie z gorki :)

Co maja wspolnego rejestry procesora ze sterowaniem portow ? Fakt, w AVR-rze sa magiczne sfr-y ale w ARM-ie czegos takiego nie ma. Wszystkie urzadzenia (w tym porty IO) sa zmapowane na pamiec i napewno nie potrzeba znac kilkunastu zeby obsluzyc port ;-).

Dajcie sobie ludzie spokoj z OS-ami na to przyjdzie jeszcze czas.

Czy uczyc sie architektury ? Tak, taki jeszcze raz tak. Jak chcesz cos wiecej zdzialac na tym polu to badz przygotowany na uczenie sie nowych architektur przynajmniej zeby wiedziec co jest grane ale oczywiscie nie uczyc na pamiec , dajcie spokoj. Zreszta jak znasz jedna to reszta pojdzie latwiej (nie mylic z latwo). Warto dodatkowo nauczyc sie jezyka programowania wyzszego poziomu, wowczas nie bedzie tyle problemow z pisaniem oprogramowania na nowe architektury.

W odroznieniu od niektorych mowie to z wlasnego doswiadczenia a nie teoretyzuje.

0
  • #7 12 Kwi 2007 13:27
    kleki
    Poziom 28  

PIOA_SODR
    PIOA_CODR
    PIOA_OER
    PIOA_ODR
    PMC_PCER
    tych rejestrów potrzebowałem do mrugania LED-em... :-)
    Z doświadczenie - dosłownie kilka dni wstecz. :-)

0
  • #8 12 Kwi 2007 13:53
    gufiak
    Poziom 21  

Cytat:
    Co maja wspolnego rejestry procesora ze sterowaniem portow ? Fakt, w AVR-rze sa magiczne sfr-y ale w ARM-ie czegos takiego nie ma. Wszystkie urzadzenia (w tym porty IO) sa zmapowane na pamiec i napewno nie potrzeba znac kilkunastu zeby obsluzyc port
    Z kontekstu wynika, że to nie o rejestry procesora chodziło, lecz o rejestry specjalne (czy rejestry I/O, jak kto woli). Poza tym SFR'y konkretnie są w '51. W AVR'ach są rejestry I/O i również są zmapowane w pamięci (zresztą jak w większości procesorów). Więc pewne podobieństwo jest. Aczkolwiek w AVR'ach dostęp do rejestrów I/O jest możliwy na dwa sposoby (bezpośredni oraz przez pamięć), zaś w ARM'ach polega to tylko na odwołaniu się do konkretnego miejsca w pamięci.
    Co do reszty Twojej wypowiedzi - masz rację.
    Cytat:
    Dokumentacje doczytuje na bierząco wedle potrzeb.
    To nie jest dobry sposób. Dokumentację trzeba chociaż raz przeczytać zanim za cokolwiek się zabierzesz. Najwięcej problemów mają ludzie, którzy tak właśnie podchodzą do sprawy czytania dokumentacji. Naprawdę dobrze jest wiedzieć co się ma do dyspozycji i jakie niespodzianki mogą czyhać zanim zacznie się cokolwiek z tym procesorem robić.

0
  • #9 12 Kwi 2007 14:56
    TWl
    Poziom 19  

kleki napisał:

PIOA_SODR
    PIOA_CODR
    PIOA_OER
    PIOA_ODR
    PMC_PCER
    tych rejestrów potrzebowałem do mrugania LED-em... :-)
    Z doświadczenie - dosłownie kilka dni wstecz. :-)

To nie jest tak duzo, sprowadza sie to tak na prawde do trzech rejestrow - SODR/CODR zostaly wprowadzone by mozna bylo modyfikowac poszczegolne bity za pomoca mniejszej liczby instrukcji. Nie zostalo to wymyslone zeby utrudnic zycie. Rejestr PCER jest elementem systemu zarzadzania poborem energii przez peryferia. Gdyby wszystko domyslnie bylo w nim wlaczone, wiekszosc ludzi nie wiedzialaby ze taki rejestr wogole istnieje.

PS. Prosze Kolege o nie straszenie ze ARMy maja tyyyyle rejestrow i sa taaakie strasznie skomplikowane w programowaniu. Wiekszosc problemow wynika tu albo z niedoczytania dokumentacji, albo z braku podstawowej wiedzy o programowaniu w C - np. jak uzywac wskaznikow (czyli zrozumienia dlaczego PIOA_SODR = costam jest zle, a *PIOA_SODR = costam - dobrze).

0
  • #10 12 Kwi 2007 23:13
    fantom
    Poziom 31  

gufiak napisał:
    Z kontekstu wynika, że to nie o rejestry procesora chodziło, lecz o rejestry specjalne (czy rejestry I/O, jak kto woli). Poza tym SFR'y konkretnie są w '51. W AVR'ach są rejestry I/O i również są zmapowane w pamięci (zresztą jak w większości procesorów). Więc pewne podobieństwo jest. Aczkolwiek w AVR'ach dostęp do rejestrów I/O jest możliwy na dwa sposoby (bezpośredni oraz przez pamięć), zaś w ARM'ach polega to tylko na odwołaniu się do konkretnego miejsca w pamięci.

Wedlug wszelkich znakow na niebie i ziemi sa one zwane sfr-ami przynajmniej przez avr-gcc
    Cytat:

/* avr/sfr_defs.h - macros for accessing AVR special function registers */

Co do reszty faktycznie masz racje. To juz bedzie ze dwa lata jak sie nie zajmuje avr-ami takze moglo mi sie zapomniec. Musze sie rowniez szczerze przyznac ze nigdy wczesniej nie zwrocilem uwagi ze same rejestry procesora sa rowniez zmapowane na pamiec. Chytrze - w zasadzie eliminuje to potrzebe uzywania wstawek asemblerowych (choc podejrzewam ze dostep z uzyciem bezposredniego adresowania pamieci pozera wiecej taktow)

0
  • #11 13 Kwi 2007 07:31
    kleki
    Poziom 28  

Prosta sprawa, że nie jest to coś strasznego. Hehe, kolega TWI pewnie pierwsze co zrobił, to spojżał na moje posty i teraz "targa łacha" że nie śmigam w C/C++. :-)
    Miłe.

Dla mnie ARM jest póki co trudny w czymkolwiek z prostego powodu - dopiero zaczynam. C/C++ też "gryzę" od podstaw, więc zaskoczeniem jest również instrukcja i++, czy 0x1 << 5.

Jak się zatrybi, to z górki - nie mam racji?
    Dla początkującego na pewno nie jest to łatwe, ani naturalne.

PS - można prosić o wyjaśnienie, dlaczego zapis z gwiazdką jest lepszy niż bez gwiazdki? Ciekawi mnie to jak diabli, tym bardziej że bez gwiazdki mi jak najbardziej zadziałało. Jest jakoś wygodniej, pewniej, czy jak? Co nam to daje?

pzdr

0
  • #12 13 Kwi 2007 08:02
    fantom
    Poziom 31  

Spokojnie panowie, wszystko zalezy od tego jak jest zdefiniowane makro PIOA_SODR w pliku naglowkowym. Jesli tak:

Code:

#define PIOA_SODR (*(volatile int*)0xffff)

to wowczas PIOA_SODR = 0x1111. Natomiast jesli tak:
    Code:

#define PIOA_SODR ((volatile int*)0xffff)

to wowczas *PIOA_SODR = 0x1111.Ot i cala filozofia.

0
  • #13 13 Kwi 2007 11:52
    kleki
    Poziom 28  

Chyba kapuję... - nagłówek decyduje, czy przez PIOA_SODR masz dostęp do rejestru, czy do jego adresu w pamięci(czyli wskaźnika)?

To by mi nawet pasowało. :-) Wszystko układa się w logiczną całość. :-) A jeszcze taka sprawa, niemal na osobny temat - jest jakaś możliwość sterowania osławionym HD44780 w C? Nie masz może do tego jakiś .h i .c + ew. przykład użycia?

pozdrawiam

0
  • #14 13 Kwi 2007 12:00
    fantom
    Poziom 31  

kleki napisał:
    Chyba kapuję... - nagłówek decyduje, czy przez PIOA_SODR masz dostęp do rejestru, czy do jego adresu w pamięci(czyli wskaźnika)?

Dokladnie
    Cytat:

To by mi nawet pasowało. :-) Wszystko układa się w logiczną całość. :-) A jeszcze taka sprawa, niemal na osobny temat - jest jakaś możliwość sterowania osławionym HD44780 w C? Nie masz może do tego jakiś .h i .c + ew. przykłąd użycia?

pozdrawiam

Zawsze jest mozliwosc ale ta zalezy scisle od tak jak ten wyswietlacz podlaczysz. Gdzies tam na dysku zakurzone pewnie lezy ale mysle ze szybciej znajdziesz to na elektrodzie lub zrobisz samemu gdyz nie ma z tym jakis duzych problemow. Mozesz zaczac chocby tutaj

0
  • #15 13 Kwi 2007 21:58
    gufiak
    Poziom 21  

Cytat:
    Wedlug wszelkich znakow na niebie i ziemi sa one zwane sfr-ami przynajmniej przez avr-gcc
    W avr-gcc może i jest, ale w notach katalogowych te rejestry nazywane są rejestrami I/O, zaś w przypadku '51 rejestry te nazywane są SFR'ami. Niemniej jednak, to jest to samo i moim zdaniem nazwa SFR w przypadku AVR'ów nie jest błędna.
    Cytat:
    To juz bedzie ze dwa lata jak sie nie zajmuje avr-ami takze moglo mi sie zapomniec.
    Kurcze, u mnie to chyba z 5 lat będzie ;)

0