Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

inventco.eu 27 Cze 2007 19:41 427140 737
    Poziom 27  

jak nazywa sie to urzadzonko na podcisnienie gdzie to mozna dostac i ile to kosztuje

Poziom 10  

Stawiam kulki bez sita to mi sie zlepiaja wszystkie w jedno. Jak to zrobić żeby sie nie zlepiały?
    Tylko nie mówcie o tym osobnym temacie na poczatku bo prezczytałem a itak nic ciekawego tam nie pisze.

Poziom 19  

może więcej szczegółów .. tzn czym stawiasz te kulki albo czym chcesz je postawić
    możesz kupić ampułke z gotowymi kulkami i stawiać jedna po 2 giej
    ( wymaga to trochę wprawy )
    albo nabyć sita i porządną paste i idzie gładko ..

Poziom 10  

no właśnie mam takie gotowe z ampułki i nijak tego nie moge postawić - posmaruje troche topnikiem układ, poukładam kulki na tym układzie i zaczne delikatnie z góry grzać to kulki sie zlepiają w jedno

• Pomocny post
    Poziom 19  

1.czyścisz układ z cyny ..
    2. trochę wódki ( czy to w czym kąpiesz telefony) żeby pozbyć się topnika ...
    3. kładziesz sobie kuleczki
    4. trochę topnika i po sprawie oczywiście na koniec warto układ wyczyścić z topnika
    pozdrawiam
    gsmrybnik

• Pomocny post
    Poziom 20  

ja nie polecam dawac topnika bo wlasnie wtedy kulki zaczynaja latac po ukladzie;] co wiecej zmniejsz nadmuch;]

Poziom 10  

no własnie chyba dlatego tak mi sie zlewaja bo daje topnik - zobaczymu jak pójdzie bez topnika :) nadmuch daje mały wiec to nie jego wina

Poziom 27  

jak sie da topnik to one plywaja po topniku i dlatego sie
    zlepie lepiej bedzie bez toppnika

Poziom 15  

Ja mam takie pytanie. Ponieważ chciałem kupić sita tylko nie wiem jakie wybrać. Czy uniwersalne(po rozmiarach), czy do jak największej ilości układów(na allegro do 144 tel), czy jeszcze jakieś inne. Pytanie skierowane do osób, które znają się już na rzeczy :)

Poziom 15  

To zalezy jakie masz w tym doswiadczenie, ale skoro pytasz o sita to sadze ze niewielkie. Kup na poczatek sita pod typowe uklady. O wiele latwiej sie na nich pracuje. Sita uniwersalne stosuje sie tylko do nietypowych ukladow.

Poziom 15  

Co prawda dopiero z kuleczkami zaczynam, więc chciałem kupić takie abym mógł je wykorzystać w jak najszerszej gamie telefonów.

Poziom 10  

niestety takie układanie kulek to marnowanie czasu bo itak nic z tego nie wychodzi! nie dośc że nie mozna ich ułożyć tak równiótko bo wiadomo po kolbówce pady nie sa całkiem równomierne to na dodatek pod wpływem temp one robią sie wieksze i szersze i sie zlepiają, dawałem kulki 0.3 i bez sita to szkoda zachodu

Poziom 10  

Witam.
    Mam ptanie , któś napisał kiedyś że 80% tego ,że są problemy z powstaniem kulek to zależy od tego jak przechowywana jest pasta. To moje pytanie jak ją najlepiej przechowywać jesli jest na niej od 0 do 10*? Czy można trzymać ją w lodówce?

Poziom 29  

Ja trzymam w lodowce i pozostaje swiezutka. :)

Użytkownik usunął konto  
    Poziom 15  

Jesli kupisz oryginal KOKI to moze lezec gdziekolwiek, natomiast z podrobkami roznie bywa ale najbezpieczniejszy zamrazalnik:) Ja trzymam tam swoja KOKI i nawet na zmrozonej do -5'C normalnie sie pracuje.

Użytkownik obserwowany

Oj ,była kiedyś taka cyna na allegro do takiego wylutu smd.zalewało się wszystkie nóżki aby całość miała odpowiednią temperature do wylutowania.a tak zdaża sie ze grzejąc hotem któraś jeszcze trzyma i przy podniesieniu z płyty odchodzi razem ze scieżką.
    tu zapewne chodziło o prezentacje że nawet zapalniczka można.

Poziom 18  

tak chodzi o prezentacje. ale po takiej temperaturze uklad raczej do wyminy. widzialem jak to typ robil moze z raz mu sie udalo cos wylutowac ale nigdy tego nie próbujcie!!!!!. widzialem jak plyta puchnie w momenie, nie wytrzymuje tak durzej temperatury, przelotki sie odczepiają i plyta do kosza

Użytkownik obserwowany

Zalać można wszystkie nózki układu i kolbą podgrzewamy cyne aż roztopi sie dookoła układu.
    ja wolę sposob na drut miedżiany ,przekladam pod wszystkie nóżki z jednej strony układu .trzymam oba końce i z jednej strony grzeje drut (lutownicą grot) ,jego temperatura podrzewa nóżki .delikatnie pociągam za jeden koniec drutu ,odchodza nóżki po koleji.Ma zastosowanie przy SMD,przy TSOP nie ,jeśli pod ręką nie ma hotaira.

Produkuje na własne potrzeby ok1000szt kul z L60 dziennie, tak bez wysiłku.Wychodzą różne wymiary ,po obiciu i przesianiu w bębnach potrzebuje średnice 0.6mm wychodzi ok 500szt.reszta od 0.3 mm do 0.8mm.A mam zamiar z dodatkiem srebra o ile temperatura topnienia odpowiednia.
    W czym t o przechowywac ?zakładam ze te chinskie z allegro w buteleczkach są z jakimś gazem obojetnym.na razie trzymam w topniku.
    w srodku wiertło 0.4mm
    Powracający temat LUTOWANIE BGA

Poziom 11  

Witajcie!!
    Zaczynam dopiero zabawe z servisem telefonów i miałbym pytanie takie jak w tytule. A jeśli chodzi o sprzęt to miałbym jeszcze jedno pytanie. Mam narazie zestaw wkretakow i penset, wanienke ultra dzwiekowa 35/60W, cruisera+ i stacje lutownicza hot air + lutownica kolbowa. Co jeszcze możę mi sie przydać do servisowania sony ericssonow oprócz oczywistego setoola ?

Poziom 25  

Troche wiedzy i wprawy do obsługi tych urządzeń.

Poziom 11  

Ręka nie dyga ale głównie chodzi mi o ten topik :) Jaki jest w miare tani, wydajny i dobry?

• Pomocny post
    Poziom 13  

Wydajny i na pewno dobry jest RMA7 ale nie jest najtańszy:)

• Pomocny post
    Poziom 19  

a ja polecam ASA-223
    za przystępną cenę i sprawdza się bardzo dobrze :)

pozdrawiam
    gsmrybnik.

Poziom 11  

A gdzie to najlepiej kupić, w jakiej mniej więcej są cenie i opakowaniach(pojemność a nie kolor :P ) ? Żebym zbytnio nie przepłacił bo sie dopiero rozkrecam :) Troche więcej detali Panowie.

• Pomocny post
    Poziom 13  

Nie chcę się tu spierać o takie rzeczy ale choć RMA7 jest chyba dwa razy droższy od tego 223 to i tak wolę tamten. Nie ma porównania...

Poziom 11  

A co z topnikiem RF 800 nadje się to do czegokolwiek? Bo na poczatku nie chce niczego spaprac :P

• Pomocny post
    Poziom 23  

Uzywam RF800 od ok 3 lat jest OK