Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

inventco.eu 03 Wrz 2008 17:45 429402 737
    pgoral
    Poziom 26  
    Nie nie - 3 piętro to stanowczo za dużo. Popukaj płytką w stół i powyginaj najlepiej w czasie pracy. Jak spada telefon to lekka płytka nie uderza z jakimś wielkim przyspieszeniem - jest takie jak reszty elementów, ale podlega ew. drganiom i naciskom od innych ciężkich elementów.
  • PCBway
    Rhingsm

Poziom 29  
    Ja mam takie pytanie do was koledzy, głównie serwisuje nokie, narazie bylo tylko SW a chce się zabrać także za HW. Które sita polecacie żeby nie kupowac ich wielu i żeby na jednej płytce np był jeden wzór np kulek o srednicy 0.8mm i innych rozmiarów a nie pod konkretne układy?!
    lala166
    Poziom 21  
    trzy matryce a,b,c nie jest ich dużo przecież i są wystarczające ..
    Elektronik25
    Poziom 10  
    Witam
    Stacja lutownicza hot air PT852
    Temp ustawiona na 380 stopni i jest 100% taka jaka pokazuje sprawdzalem swoim termometrem
    Grzalem juz przerozne uklady BGA srednich rozmiarow nie klejone np w plytach glownych od PC
    Niestety zero efektu ! nawet po 30 minut uklady tylko lekko odchodza od plyty np w jednym rogu slychac chrupniecie

Czy ja cos robie nie tak ? moglby ktos podpowiedziec dlaczego tak sie dzieje ? z tego co czytam tutaj bga powinien po jakiejs chwili zaczac plywac uzywam topnik RMA to tez nic nie daje"

Prosze o pomoc w zamian ofiaruje punkty bo mnie juz doslownie szlag zaczyna trafiac od tego sprzetu
  • PCBway
    lala166
    Poziom 21  
    A nadmuch jaki masz ?? Ja ustawiam zwykle na największy dysza średnia .. (Nic nie zdmuchnie jeżeli odpowiednio kieruje dyszę) i naprawdę szybko rozgrzewa ..
    Elektronik25
    Poziom 10  
    lala166 napisał:
    A nadmuch jaki masz ?? Ja ustawiam zwykle na największy dysza średnia .. (Nic nie zdmuchnie jeżeli odpowiednio kieruje dyszę) i naprawdę szybko rozgrzewa ..

Nadmuch tez jest ok na max lub srednio
    Dopiero jak ustawie gdzies na 390 stopni to idzie wylutowac ale malutkie BGA takie z tel ... kom ja sie komorkami nie zajmuje jestem amatorem i chce np naprawiac tunery tv sat tam sa wieksze BGA i ich niestety w taki sposob nie moge wylutowac no chyba ze tak jak napisalem popelniam jakis blad
    wiśniowy18
    Poziom 33  
    Ja zawsze grzeje temperaturą około 400 stopni, wg mnie bezpieczniejsze dla scalaka jest krótkie grzanie większą temperaturą niż długie grzanie mniejszą temperaturą. Pamiętaj że im większy układ gabarytowo tym ma większą tzw pojemność cieplną i mimo że ty grzejesz go temperaturą 400 stopni jego struktura tak szybko nie osiągnie tej temperatury więc układ się nie uszkodzi.
    Elektronik25
    Poziom 10  
    Wg wstepnej analizy jezeli wszystkim tutaj wychodzi
    Wychodzi na to ze ja poprostu zle to grzeje chodzi o to ze cieplo mi gdzies ucieka
    Czy jest moze taka dysza wielkosci jakiegos wiekszego BGA ?
    Tak zeby jak przystawie cieplo nie uciekalo do gory lub na boki taki jakby klosz
    dickheadGSM
    Poziom 31  
    Sproboj bez dyszy z duza iloscia fluxa duzy nadmuch, ale nie przesadz z temperatura.
    Do takich zabiegow jake wykonujesz przydalo by sie kupic podgrzewacz kwarcowy co ulatwi lutowanie i zniweluje uszkodzenie plyty przy punktowym grzaniu.
    Elektronik25
    Poziom 10  
    dickheadGSM napisał:
    Sproboj bez dyszy z duza iloscia fluxa duzy nadmuch, ale nie przesadz z temperatura.
    Do takich zabiegow jake wykonujesz przydalo by sie kupic podgrzewacz kwarcowy co ulatwi lutowanie i zniweluje uszkodzenie plyty przy punktowym grzaniu.

Ok dzieki wszystkim pomocnym rozdalem po pare punktow

Patrze teraz na dysze BGA pytanie czy takie dysze wogole cos daja ??? chyba tylko to ze cieplo nie ucieka do gory ale co z tego jak na bok poleci

Jeszcze chcialem sie zapytac czy jest cos takiego bardzo prostego do zlozenia co podtrzyma mi grzalke hota nad ukladem BGA wiszaca tak zebym przez jakis czas nie musial tego trzymac w reku ?
    dickheadGSM
    Poziom 31  
    Kolego, dysze zmniejszaja powierzchnie grzania oraz siłą rzeczy zwiekszaja nadmuch. Stosuje sie je do małych układow typu glass.
    Co do stojaka jak dobrze poszukasz na pewno cos dobierzesz.
    MARCIN_DOB
    Poziom 17  
    witam

Mam pytanie odnośnie wymiany złącz zasilania - jak to robicie ? Porszę o porady - przeczytałem sporo postów ale nie spotkałem się z opisem jak to dobrze zrobić ( wylutowanie to mniejszy problem - obudowę rozginam i podgrzewam tranformatorówką - nawet dobrze odchodzi - piny złącza grzałem powietrzem - trochę się topi obudowa plastikowa ale to i tak do demontarzu ) Z wlutowaniem mam jednak problem - obudowa jest mocowana przelotowo - z tym sobie radzę kolbówką lub transformatorem - ale z pinami jest problem - pocynowałem lekko piny, pola oczyściłem - dociskam je końcówką lutownicy nie nie łapią - cyny nie mogę dodać bo się zlutowują piny

Jak to robicie ?
    luxxxus
    Poziom 20  
    Witam

Mam pytanko odnoście BGA. Podniosłem flasha z 6610i, telefon przed zabiegiem działał. Wyczyściłem wszystkie pola, postawiłem nowe kuleczki w ten sposób ze pod układ dałem tekturkę żeby szybciej kule sie pojawiły. Grzałem dosłownie 3-4 sek temp 340 stopni. Czy to mozliwe ze przegrzałem układ przez tą tekture ? Cała tem szła na flasha a nie była nigdzie odprowadzana. bo w obecnej chwili telefon nie trybi. BGA napewno dobrze stoi
    lala166
    Poziom 21  
    Raczej nie przegrzałeś .. Postaw jeszcze raz. Stawiam na to, że źle postawiłeś jednak.
    abracadabra
    Poziom 13  
    witam, interesuje mnie jak czysicie sita, bo na zle wyczyszczonym nei moge dobrze ukladu ulozyc zeby roster pokrylsie z sitem, sito starcza mi moze na 2 razy
    wiśniowy18
    Poziom 33  
    Troszkę topnika polewam, potem grotem lutownicy zbieram pozostałą pastę, cynę, następnie wsadzam do pojemnika z brudnym izopropanolem który zlałem z wanienki i szoruję pędzlem albo szczoteczką :D Efekt pioronujący :D Dobrze wyczyszczone sito to podstawa do szybkiego i bezstresowego postawienia kulek :D

Pozdr
    arcus44
    Poziom 14  
    mam problem z czyszczeniem padow na plycie, mianowicie czesto zdarza mi sie urwac jakis pad :( daje duzo topnika kolbowka naciskam plecionke i jade po padach, moze mam za duzy grot w lutownicu a moze za duza temp sam nie wiem, oglodalem troche filmikow i niby robie tak samo a jednak nie wychodzi mi tak dobrze jak powinno
    listek_
    Poziom 17  
    arcus44 Pare rad:
    -temperatura 360- 380 °C (w zaleznosci od cyny)
    -grot musi byc absolutnie czysty
    -plecionka nie moze byc zasniedziala
    -nie zaluj topnika (zamocz w nim plecionke)
    -plecionka po padach wykonujesz ruchy gora- dol (nie przecieraj ich)
    -najlepiej gdyby plyta byla nagrzana
    -pospiech jest bardzo nie wskazany

Rozmiar grota i plecionki tez ma znaczenie. Jezeli trzeba uzyj soczewki zegarmistrzowskiej.

Jezeli wszystkie punkty zostana spelnione to szanse zerwania pana sa znikome.
    Microb
    Poziom 10  
    Witam , niechce zakładać nowego tematu a chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy na temat lutowania elementów BGA.

Mam okazje dostania się na przyuczenie do serwisu komórek, więc pewnie będe miał styczność z lutowaniem BGA, i wypadało by się dowiedzieć jak to dokładnie wygląda.
    Byłbym ogromnie wdzięczny gdyby ktoś mógł mi odpowiedzieć na pare prostych pytań:
    -żeby odczepić mały element wystarczy że go posmaruje topnikiem przygrzeje powiedzmy powietrzną lutownicą trzymając pensetą ?
    -czyszczenie padów? na czym to polega?
    -matryce , sita, do czego się je stosuje?
    -żeby przylutować element smaruje poprostu miejsce przylutowania pastą lutowniczą przykładam element i podgrzewam? czy może lutuje się jedynie brzegi?
    -Co to jest plecionka?

Przepraszam za umieszczanie takich głupot na forum, gdyby komuś chciało się odpowiedzieć byłbym bardzo zadowolony

Pozdrawiam
    dickheadGSM
    Poziom 31  
    Microb napisał:
    Witam , niechce zakładać nowego tematu a chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy na temat lutowania elementów BGA.

Kolego, przeczytaj temat od poczatku raz, a potem jeszcze 2 razy i wszystko sie wyjasni.

Podpowiem tylko tyle, ze bez doswiadczenie nic nie zrobisz.
    Wez kilka martwych plyt glownych i pocwicz, z biegiem czasu nabierzesz wprawy.
    listek_
    Poziom 17  
    Temat poruszany x razy..

-żeby odczepić mały element wystarczy że go posmaruje topnikiem przygrzeje powiedzmy powietrzną lutownicą trzymając pensetą ?
    - Mniej wiecej tak mozna to ujac.

-czyszczenie padów? na czym to polega?
    - Element SMD/BGA jest przylutowany do padow. Czyszczenie ich polega na usunieciu resztek cyny. Sluzy do tego lutownica kolbowa i plecionka (przeczytaj moj poprzedni post).

-matryce , sita, do czego się je stosuje?
    - Stosuje sie je do reballingu ukladow BGA, czyli mowiac po polsku stawianiu nowych kulek na ukladzie ktory mamy zamiar wlutowac na oczyszczone pady.
    </object>

-żeby przylutować element smaruje poprostu miejsce przylutowania pastą lutowniczą przykładam element i podgrzewam? czy może lutuje się jedynie brzegi?
    - Zalezy co chcesz przylutowac. Np jezeli podmieniasz kondensatorek SMD mozesz go wlutowac uzywajac goracego powietrza. Mozesz rozwniez oczyscic pady i naniesc cyne kolba.

-Co to jest plecionka?
    - Jak sama nazwa wskazuje jest to miedziana plecionka z dodatkiem kalafonii. Sluzy ona do precyzyjnego odciagania cyny.
    Zawija sie nia grot i przyklada do padow.
    Powracający temat LUTOWANIE BGA

Miej swiadomosc ze najlepszy filmik i opis nic Ci nie da bez doswiadcznia, ktore cwiczac wytrwale- zdobedziesz.
    Powodzenia
    arcus44
    Poziom 14  

hm a jak bedzie wieksza np 450-500 C to bedzie zle? moze tu popelnilem blad i dlatego mi pady odpadaja, ale bardziej obstawiam na brudny grot
    pgoral
    Poziom 26  
    Przy większej możesz je odparzyć poprostu.
    listek_
    Poziom 17  
    arcus44 napisał:

hm a jak bedzie wieksza np 450-500 C to bedzie zle?

Tak

Przy 450-500°C topnik i cyna straci swoje wlasciwosci a grot zacznie sie utleniac. Taka temp. lutujemy rynny i instalacje wod-kan. 550°C mozna juz zlutowac calkiem ladny lancuszek ewentualnie pierscionek. Chyba nie to forum a napewno nie ten dzial.
    arcus44
    Poziom 14  
    do tej pory uzywalem topnika w zelu teraz mysle nad tym w plynie rf800 moglby ktos sie wypowiedziec na ten temat?
    krys67
    Poziom 15  
    Rf 800 mocno szkodliwy dla zdrowia a i brzydko pachnie.Pozostań lepiej przy tych w żelu.
    pgoral
    Poziom 26  
    Za to RF800 pozwala błyskawicznie zlutować to co tymi zwykłymi się nie daje zbyt prosto.
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany
    Mieszał ktoś RF800 z flux?
    luxxxus
    Poziom 20  
    Czy do kleju ma juz ktoś jakiś specyfik co ładnie rozpuszcza ??