Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

psine.pl 27 Lut 2010 10:37 432210 740
    onrad18
    Poziom 22  
    Mam do wymiany mikrofn w nokia 8800 carbon jest to mikrofon osadzony na 6 kulkach , pierwszy raz mam do czynienia z wymianna takie mikrofonu na co zwrócić szczególną uwage ??
  • Computer ControlsComputer Controls
    jeycooob
    Poziom 14  
    parę postów wcześniej ktoś dodał filmik chyba to była na stronie 19 i płytę przy wylutowywaniu bga miał facet owiniętą w folie aluminiowa oprócz układu który wylutowywał czy ktoś może mi wyjaśni po co ją owiną ??
    dan911
    Poziom 12  
    Witam, dlugo przegladalem forum i nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi ktory Topnik jest b. dobry do reflow'u jak i do stawiania kulek (z wiekszym nacisiekm na reflow). Jedyny ktory czesto jest wymieniany to RMA 223 lecz i on "nie jest rewelacyjny" wiec prosze o podanie nazwy tego rewelacyjnego topnika, dzeki.
    Jeszcze jedno pytanko, co powiecie o stawianiu kulek na ukladach graficznych typu gf6200,7200,7600,8400,8600 i tym podobne, najpopularniejsze dla dwu-trzy letnich laptopow na Uniwersalnych sitach BGA??
    Czyli, zakladam takie sito na uklad posmarowany topnikiem, rozprowadzam kuleczki, wygrzewam i te ktore mialy pod soba pole lutownicze to zostaja a reszte sciagam z sitem - to dziala??
    Co powiecie o takim zestawie:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300402090767&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Wyglada na tani i dobry.. i z chin..
    Prosze o sensowna odpowiedz, dziekuje i pozdrawiam!
    xbox-serwis.eu

Warunkowo odblokowany
    Witam, przed nałożeniem topnika na układ, należy go dobrze oczyścić za pomocą miedzianej splotki. Co do topnika, jest OK. Ja aktualnie używam
    http://sklep.e-kafka.pl/index.php?p4564,topnik-amtech-nc-559-asm-usa-100g
    sprawuje się elegancko :)
    Jeśli chcesz wygrzewać przez sito, musisz pamiętać żeby sita nie były za cienkie, będą się wówczas wyginały od temperatury.
    Pocinas
    Poziom 17  
    Witam Serdecznie. Widzę tutaj szeroki temacik BGA, GSM i Płyty główne czyli coś dla mnie..

Przyznam ze jestem początkujacym w tym własnie kierunku, wsumie może nie do końca ale ponad miesiąc mam juz z tym stycznosc, ale jak widze po sobie i czasem niepowodzeniach to brakuje mi jakiejs wiedzy jeszczej bo jak narazie sukcesów wielkich nie ma.

Uwazam ze przygotowany dosc sprzeto jestem, Hot QUICK 706, podgrzewacz PT 853, czyli nastawienie bardziej na ołowikówke bo jak dowiedzialem sie jest nieco prościej,Moze i nie UNIJNIE ze ołowiowo, ale kto musi wiedziec ;-p a no i mniejsze temparatury lutowania wystepuja w ołowiowym, aczkolwiek wylutowanie to i tak bezołowiowe bo to z fabryki wiec temp. większe

Do czego zmierzam

Uzywam Topnika FUTURe HF REWORK JELLY..? dobre to..? Wylutowanie? Wlutowanie..?

I Cyne/spoiwo w płynie MICROPRINT P2004 czy polecacie cos lepszego..?

Aktualnie bardziej grzebie w GSM niz płyty główne ale zdarza sie.

Interesuje mnie stawianie kulek w GSM, doladnie ukladów TAHVO, BETTY i AVILMA jakie uzywanie sitka dokladnie do stawiania kulek na tych ukladach..? Bo jak wiem pod te uklady typowych nie ma i da sie wykorzystac inne sitka, ale pytanie własnie jakie sita od jakich modeli kom, i jaki model konkretny noki i układu..? Pytam bo jak widzialem jest tego troche, a po co mi kupywac caly zestaw jak mozna dopytac, by niepotrzebnie kupywac..TaHVO bym wsumie pominoł bo nowy uklad za 5 zł kupuje, ale zdarza mi sie ostatnio ze stawialem nowego BETTY i AVILMA i efektu nie było wiec szansa jest ze tamte wylutowane sa sprawne, a BEtka nowa to jakies 10 zl, a Avilma 15, wiec zawsze marnotrawstwa może nie byc.

Kolejne pytanie czy przy wylutowaniu/wlutowaniu własnie w GSM (TAHVO, BETTY, AVILMA) i inne używacie podgrzewacza..? i jaka maxymalna/progowa temperatura na HOCIE..? Chwilowo nie dorobilem sie jeszczej PIROMETRU do mierzenia temp na ukladzie, wiec jedynie narazie na oko oraz jaki nawiew na tym HOCIE..?

Oczywiuście i koniecznie wszystko zawsze wokól lutowania zabezpieczam KAPTONEM bo to KONIECZNOŚĆ, czyszczenie po lutowaniu to PCC KONTAKT

Co do kolegów w wyzej piszacych postach którzy wymieniaja JOYe w Sonych Erikach typu K750i i podobne

Ja jeszczej niedy nie wymienialem joya, mimo ze przyszedl do mnie fon własnie do wymiany bo mam na to MYK, Efekt taki jak narazie ze 4 fony z Joyami bez wymiany a 4 sprawne wracały do Klienta/znajomego. A robłem to tak :-)

Zazwyczaj Joy w środku sie zasyfia i własnie potem szwankuje no to psikam w JOYA od góry delikatnie plyn czyszczaco-smarujaco-penetrujacy "WD40" ewentualnie ostatnio kupilem DB600 bo WD nie mieli i też dobry

Wsumie typowo w niego nie psikam zeby nie zabryzgac calej plyty tylko w jakas nakretke psikam troche plynu i potem wkretakiem malym plaskim nanosze na joya, który to wpija płyn z Srubokreta jak gąbka i tyle go daje zeby plyn z niego wyciekał, potem troche ruszam joyem w wszystkie strony, nastepnie przykladam recznik papierowy do joya tak by wchlonoł nieco plyn z JOYA i brud i resztki na zewnarz, i potem jeszczej raz dokladam troche plynu az nie zacznie wyciekac z joya i tak juz to zostawiam.

No więc jak pisalem wyzej z 4/4 efekt był udany, bez wymiany JOYA :-),
    Tak tez wiec zalecam przed ewentualna wymiana własnie zastosowac taki myk jak ja to robiłem :-D
    Choć przyznam że raz zauwazylem ze po takim przeczyszczeniu i zakonserwowaniu nie działał JOY tak do końca może az tak jak nowy, ale przynajmniej funkcjonował dosc poprawnie, jedynie miał chyba czasem problem w lewo , bo trzeba bylo mocniej przycisnac ale bylo to do przyjecia, a pocztakowo to kicha na maxa z nim była. No chyba ze takie czyszczenie i konserwacja nie pomoze to wymiana JOYA oczywiscie jak ma posluzyc to nie bawic sie w podróby tylko JOYE ORGINAŁY, bo ponoc Podróbki szybko padaja.

A Pamietam sam czasy (ze 3-4 lata termu) gdy mialem Szałowego Sonego Erika K700i gdzie joye w nich padały nawet po niecałym pol roku uzywania od nowosci a po wymianie podróbek po 2 miesiacach wracały na serwisy, czy nawet do Serwisu Autoryzowanego no wiec ja zastosowalem WD40 i ponad 2 lata mialem z tym spokoj, az znajomi sie dziwili ze mi działa :-) bez wymiany

Było by tyle i czekam na ODP. co do moich pytań
    kielbik_
    Poziom 13  
    ale sie rozpisales:)
    trzy sprawy.
    1. nie trzeba oklejac nic kaptonem jak wymieniasz elementy (chyba że coś może się stopić)
    2. Joya nie wolno niczym zalewać, nawet isopropanolem. czyścisz pola i bez dodawania topnika na gorącej płycie lutujesz kolejno punkty. wszelkie mechaniczne styki powinny byc lutowane bez topnika (albo na prawde b.male ilosci) zeby nie zanieczyszczac stykow (a takie ryzyko istnieje).
    3. co do czesci masz na priva
    Pzdrawiam
    ransoft
    Poziom 17  
    Witam mam taki ostatnio dziwny problem z Hot airem a właściwie lutowaniem nie wiem może jakiś błąd w sztucę robię ale próbuję odlutować PA z dajmy na to noki 6030.
    Temperaturę nastawiłem na 350s (to był trup oczywiście) i z zegarkiem w ręku bez drżenia dłoni dobre 4 minuty i nic.... nawet nie pływał...
    Topnik nakładam od góry i rozsmarowuję boki.
    Bardzo mnie to dziwi bo nigdy nie maiłem problemów z lutowaniem aż do chwili...
    Używam PT852 i BFJ..
    Liczę na pomoc i wyrozumiałość :cry:
    Może popełniam jakiś krytyczny błąd stąd ten problem?

PS w jakiej temperaturze zalecacie lutowanie?
  • Computer ControlsComputer Controls
    dan911
    Poziom 12  
    Ja bym Ci poradzil stala kontrole realnej temp. plyty glownej, np. multimetrem z dodatkowym sensorem temp.
    Wtedy bedziesz pewien ze przy tej temp. czyli okolo 220st.C uklad musi sie ruszyc.
    ransoft
    Poziom 17  
    Niestety nie mam takiego miernika temperatury...
    A wracając do tematu to jakich pęset używacie,może macie jakieś namiary..
    Chodzi mi o dokładną numerację...
    Bo przydały by się jakieś porządne gdyż większość u mnie jest powyginana albo wyszczerbiona...
    k750i
    Poziom 17  
    Jeżeli chodzi o pęsety to ja używam chirurgicznych. Znajoma protetyczka wybierała sie na targi i ja poprosiłem o zakup kilku różnych. Powiem szczerze że są super, bardzo twarde i wytrzymałe. Koszt nie był wielki bo ok. 12zł za szt. Wcześniej używałem jakichś no name to przy większym nacisku potrafiła się wykrzywić przy tych co teraz mam nie ma szans, prędzej coś pęknie niż się pęseta zdeformuje:)
    Bride
    Poziom 16  
    ransoft napisał:
    Niestety nie mam takiego miernika temperatury...
    A wracając do tematu to jakich pęset używacie,może macie jakieś namiary..
    Chodzi mi o dokładną numerację...
    Bo przydały by się jakieś porządne gdyż większość u mnie jest powyginana albo wyszczerbiona...

Wystarczy na Allegro wpisać multimetr, wybrać taki aby posiadał pomiar temperatury, ułatwia życie a koszt niewielki.

Ja troszkę z innej beczki, aczkolwiek tez o lutowaniu BGA. Chciałbym się dowiedzieć jak zdjąc takie sitko z układu GPU XBOX 360 juz po wygrzaniu
    Powracający temat LUTOWANIE BGA

żeby je nie wygiąć, mam z tym często problem, kulki potrafią się oderwać.
    Następne moje pytanie to z jaka temperaturą hota topić owe kuleczki BGA 0,6mm? Nie wszystkie się stapiają.
    Proszę o odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    mad81
    Poziom 12  
    Jeśli użyjesz zbyt dużych kulek w tedy masz ten problem. Zwykle sito trzyma się na resztkach fluxu.
    bula1990
    Poziom 13  
    Witam Wszystkich!

Posiadam lutownice Hot Air PT 803, lutowałem, nią już dyski HDD i płyty główne PC. Używałem do tego zwykłej cyny i kalafonii.
    Kilka razy wymieniałem Joye w SE. Teraz muszę wymienić mikrofon w Nokii N93.
    I chciałem zapytać jaką temperaturą muszę grzać HOT'em, aby nic nie przegrzać i jakich past (czego używać) do owego lutowania, aby to dobrze zrobić.
    Powiem szczerze, że co do lutowania telefonów HOT'em jestem jeszcze zielony, ale chciałbym się nauczyć i dowiedzieć czegoś ciekawego na ten temat.

Liczę na pomoc.

Pozdrawiam,
    Piotrek
    kielbik_
    Poziom 13  
    aby uniknac przegrzania mikrofonu najlepiej nalozyc paste lutownicza (nie cynowac mikrofonu) na wyczyszczone punkty na plycie i kladziesz na nie mikrofon. polecam lekko docisnac i grzac, zaczac od nizszej temp stopniowo zwiekszajac. i tyle:)
    Teg
    Poziom 15  
    Witam, aktualnie poszukuję i testuję różne topniki do bezołowiowego montażu BGA (np. układy Vitesse), montaż układów z "gotowymi" fabrycznymi kulkami. Obecnie używam topnika w żelu AIM NC254 (czyli, to jest chyba, topnik dedykowany przez AIM do ich pasty NC254). Chciałbym znaleźć coś lepszego, bo ze względu na specyfikę urządzeń i stosowanych układów topniki mają ciężkie życie (wysokie temperatury, długie czasy, nietypowe PCB, problemy z minimalnymi odkształceniami PCB itp.).

Znalazłem takie dwa topniki w żelu: Kester TSF-6592LV (do kupienia w Polsce z Renexie), Future HF Rework Jelly (nie wiem gdzie go w Polsce kupić, ze względu na specyfikę firmy odpada Allegro, e-Bay itp). Czy będą to dobre topniki do tego zastosowania?

Potrzebuję też dobrego (najlepszego!) topnika w płynie do przegrzewania (reflow). Nie mam pojęcia co wybrać, ktoś polecał Kester 951 ale też nie wiem gdzie go w Polsce kupić, może znacie inne bardzo dobre topniki do "reflow" w ciężkich warunkach?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    kielbik_
    Poziom 13  
    tez uzywam AIM NC254 i moim zdaniem jest OK, jest jeszcze NC256 (czy jakos podobnie, bardziej agresywny).
    jesli chodzi o topnik w plynie to uzywam EXEL LF 7, production solution pod warszawa to sprzedaje. u mnie sie sprawdza..
    k750i
    Poziom 17  
    Witam!
    Panowie stanąłem przed wyborem zakupu preheatera i mam pytnie.
    Zastosowanie będzie głównie wymiana filtrów w telefonach komórkowych (bezołowiowe) Moje pytanie brzmi który rodzaj wybrać tj.
    - Podgrzewacz kwarcowy 853A czy
    - PODGRZEWACZ Z NADMUCHEM 853?
    kielbik_
    Poziom 13  
    kwarcowe są fajne (akurat uzywam innego) bo nie grzeją po łapach:), większa swoboda.
    chociaż z tego co widzę po zdjęciu ten kwarcowy 853A jest za duzy, do telefonów wystarcza taki 10x10cm, chyba ze pozaslaniasz go troche
    k750i
    Poziom 17  
    no jest dosyc duży ale to chyba raczej in plus bo i może w przyszłości jakieś płyty z laptopa popróbuję:) jeszcze przez weekend pomyślę i raczej zakupię tę na podczerwień:)
    Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Xeo
    Poziom 19  
    kielbik_ napisał:
    ale sie rozpisales:)
    2. Joya nie wolno niczym zalewać, nawet isopropanolem.

Można można tyle żeby używać myjki ultradźwiękowej płucze oraz czyści idealnie.

Xeo
    psine.pl

Poziom 29  
    Witam
    Podgrzewacz to tylko ten Aoyue 853A lub w wersji Int 853A .
    Ten z nadmuchem to w zasadzie stara i przestarzała konstrukcja.
    Aoyue wypuściło nowe podgrzewacze z sondą temperaturową i większą powierzchnią grzewczą.
    Są to modele Aoyue Int863 i Int883 jednakże są droższe od poprzednika.
    Dostępne u dystrybutora www.pohua.pl.

Podgrzewacz dobieraj na przyszłość. Gdyż im większe rzeczy podgrzewasz tym większy podgrzewacz się przyda. Pracuję przy tego typu urządzeniach już kawał czasu.

Pozdrawiam
    Marek
    Sobota
    Poziom 26  
    Odświeżę temat. Czy jest możliwe wykonanie wylutu GPU karty graficznej oraz jego ponowne wlutowanie przy pomocy hota aira bez podgrzewacza itp? Oczywiście karta graficzna ma potem działać jak należny ;)
    fischer8
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Podejrzewam że nawet podgrzewacz nie pomoże, mała wydajność cieplna.
    Sobota
    Poziom 26  
    Wyjaśnij w jaki sposób może podgrzewacz nie pomóc skoro on+ hot daje rade praktycznie każdemu scalakowi nawet na płytach ATX 50mm chipsetowi?

Chyba że myślisz na temat innego podgrzewacza niż ja.
    psine.pl

Poziom 29  
    Witam.
    Bez podgrzewacza zapomnij.
    Podgrzewacz w zasadzie dowolny. Ale najlepsze efekty uzyskasz na IR.
    I jeszcze jedno "większość" ciepła daje podgrzewacz. Hotair (lub inne urządzenie) od góry w zasadzie ma przekroczyć "barierę" topliwości.

Osobiście mam przerobiony podgrzewacz 853A+ i osiąga wyższą temperaturę niż "normalny".
    Daje to taką możliwość, że na niektórych płytach nie muszę w ogóle używać hotair'a.

Posiadam oryginalny podgrzewacz Aoyue 853A+ , i oryginalną stację 908.
    Do tego mam miernik temperatury bezdotykowy (ten na podczerwień).

Posiadam także stację Aoyue Int720 (ale czasem szkoda jej odpalać) i szybciej mi się pracuje poprzednio wymienionym zestawem.

Reasumując bez podgrzewacza nie da rady (choć może by i się dało ale układ pewnie byłby uszkodzony termicznie)

Pozdrawiam
    Marek
    fifii69
    Poziom 29  
    Podzielam zdanie poprzedników zwykłym hotair zapomnij . Nawet mając podgrzewacz 853A i hota 852A owszem zrobisz to ale musisz długo grzać lub dac wyższa temperaturę grzania ale wtedy łatwo przegrzać układ tym samym naprawa staje sie nie profesjonalna proprostu ma zbyt małą powierzchnię grzejną a co za tym idzie mała wydajność cieplna. Podgrzewacz powinien podgrzewać całą płytę.
    telegsm
    Poziom 12  
    Mam taki problem przy wymianie filtra klawiszy w 6300 że wylutować wyszedł ładnie natomiast ni diabła nie mogę go przylutować. Grzeję 400 stopni 5 min a on dalej się nie chce przylutować. Na pady nakładam kalafonie lub rf800 ale to nic nie daje.
    Może jakaś rada jak to zrobić dobrze. Filtry mam nowe z kuleczkami.

Jeszcze pytanko na podgrzewaczu kwarcowym 853A jaką temperaturę ustawić aby spełniało to swoje działanie a jednocześnie nie przegrzać plastików?
    xbox-serwis.eu

Warunkowo odblokowany
    Daj na dole ok 200stopni, czym grzejesz z góry? usunąłeś starą cynę z płyty za pomocą miedzianej taśmy?
    picador
    Poziom 33  
    telegsm napisał:
    Mam taki problem przy wymianie filtra klawiszy w 6300 że wylutować wyszedł ładnie natomiast ni diabła nie mogę go przylutować. Grzeję 400 stopni 5 min a on dalej się nie chce przylutować. Na pady nakładam kalafonie lub rf800 ale to nic nie daje.
    Może jakaś rada jak to zrobić dobrze. Filtry mam nowe z kuleczkami.

Jeszcze pytanko na podgrzewaczu kwarcowym 853A jaką temperaturę ustawić aby spełniało to swoje działanie a jednocześnie nie przegrzać plastików?

Witam , nie bardzo wiem w czym masz problem ... , większy miałbyś przy wymianie filtra LCD obok key vol+ ...

Daj od spodu 300 kwarcem a od góry 340 i poszło , oczywiście trzeba zabezpieczyć złącze karty sim i wsio ...