Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

inventco.eu 24 Mar 2012 19:58 429006 737
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Jak nie zależy ci na sprzęcie, to możesz sie pobawić.
    Aczkolwiek taka operacja, to loteria, jak będziesz miał szczęście, to podziała, a jak nie, to podziała i usterka wróci.
    Najlepsze rozwiązanie, to wymiana kulek pod układem, co powinno rozwiązać problem.
  • Osprzęt kablowy
    krisos

Poziom 14  
    "Czy gdybym zagrzał układ bez ściągania i nakładania nowych kulek to jest szansa że się cyna zleje i będzie ok"

- Tak na jakiś czas, ale to nie ma sensu bo usterka powróci na 100%.
    Tylko Reballing i to na kulkach ołowiowych. Poza tym to "barbarzyństwo"
    Endrju111
    Poziom 22  
    habrozaurus napisał:
    jak będziesz miał szczęście, to podziała, a jak nie, to podziała i usterka wróci.

A jak pecha to pożegnasz się ze sprzętem, bo opalarka nie do tego służy.
    krisos

Poziom 14  
    Dokładnie tak jak kolega wyżej napisał ... Poza tym nie wiadomo czy brakiem połaczenia jest crash czy zerwane pady :-)
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Dlatego napisałem 1 zdanie - Jak nie zależy ci na sprzęcie, to możesz sie pobawić. Chciałem właśnie uniknąć postów, marudzenia, że to nie do tego itp, ale jak widać nie da się.
    krisos

Poziom 14  
    Że tak jeszcze spytam, na czym chcesz to przygrzać ?? na kuchence gazowej w kuchni ? ;-)
    jozek_d
    Poziom 17  
    Pisałem że chciałbym użyć profesjonalnej opalarki z płynną regulacją o odczytem temperatury i nadmuchu. Można by ni a zagrzać układ do precyzyjnie dobranej temperatury. No ale nie mam doświadczenia w tych sprawach.
    krisos

Poziom 14  
    cyt: " profesjonalnej opalarki z płynną regulacją " - no prosze Cię :-))) farbę będziesz opalał czy zgrzewal plastiki ?? bo do tego to służy. Człowieku poczytaj z pół roku a potem "opalaj" BGA. - bez urazy
  • Osprzęt kablowy
    jozek_d
    Poziom 17  
    Z tego co czytałem głównie chodzi o to by odpowiednio podgrzać układ, więc co za różnica czego się użyje ważne by była właściwa temperatura. Czy nie ?
    A jak kolega nie wie to tego rodzaju nagrzewnice służą między innymi do lutowania z czego nie raz korzystałem. Chodzi mi głównie o to jakie są procentowe szanse na uratowanie płyty głównej no i temperatury oraz czas nagrzewania.
    krisos

Poziom 14  
    no to kolego nie doczytałeś że podstawą jest podgrzanie laminatu od spodu, sprawą wtórną jest grzanie góry, polecam zacząc lekturę nt profili oraz technologii, pierwsze słyszę że te nagrzewnice służa do lutowania, (chyba zderzaków samochodowych)
    Człowieniu jak ja zaczynałem z elektroniką to zapewne nie było Ciebie na świecie (tak bez urazy). Szanse na "uratowanie" masz nikłe bardziej stawiam na zniszczenie tą "technologią" laminatu. Życze udanej naprawy.
    geryon
    Poziom 17  
    Witam serdecznie mam pytanko, jaka temperaturą grzać GSM. Posiadam podgrzewach kwarcowy 853A, interesuje mnie odpowiednia temperatura grzania płyt głównych od spodu w telefonach głównie NOKIA.
    Dodatkowo proszę o optymalne ustawienie HOT AIR i grzanie od góry, jakiego nadmuchu używacie i jakiej temp w lutownicy PT803.
    Dziękuję za odpowiedzi.
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Ja używam jedynie hota. Temperatura 390 - 400 stopni. Podgrzewacza nie używam. Nadmuch tak na połowę przy wylucie, przy wlucie na minimum.
    mefistofilos
    Poziom 28  
    W zaleznosci od tego jak leciwy jest telefon. Starsze telefony wykonywane byly w technologii olowiowej tak wiec i temperatura grzania nie jest taka wygorowana ( 300* spokojnie wystarczalo ). W nowszych jest juz gorzej. Podgrzewacz jest wskazany przy wymianach wiekszych ukladow BGA bo czasami plyty glowne w szczegolnosci przy miejscowym grzaniu ( wysoka temperatura )lubia sie wyginac i rozwarstwiac.

Dodatkowo przy RoHS i wymianie ukladow mozesz uzywac dobrego topnika ( np. RMA-7 ) co gigantycznie ulatwia prace.
    mefistofilos
    Poziom 28  
    To co podpina to zasilacz serwisowy. Co do kulek i BGA. Wszystko zalezy od tego jaki to uklad, jakiego rozmiaru sa kulki itp. Na kulkach 0.5mm lub wiekszych smialo mozna tylko ocynowac obie strony i bedzie dzialac. Ale po co tak partaczyc? Latwiej owszem, ale co to da? Szybciej w takich przypadkach powstaja zimne luty i pojawiaja sie inne usterki. Takze gra nie warta swieczki. Oszczedzisz czasu na poczatku, ale pozniej bedzie duzo wiecej pracy ;)
    luis112
    Poziom 8  
    ale co to trzeba ocynować same pady na płycie?
    Bo jak się ocynuje pady na płycie i układzie to ciężko będzie potem nim wcelować...
    mefistofilos
    Poziom 28  
    A czytales ten temat od poczatku? Wydaje mi sie, ze nie...
    luis112
    Poziom 8  
    a wyobraź sobie ze tak!
    tak ciężko odpowiedzie???
    chyba po to ten temat jest...
    mefistofilos
    Poziom 28  
    Jezeli wszystkie informacje zawarte sa w temacie, to po co po raz kolejny pisac to samo?

Ech... Cynujesz obie strony - plyta, uklad. Cyna olowiowa koniecznie. Podlewasz topnikiem np. RMA-7, kladziesz uklad i grzejesz. Musisz ulozyc uklad jak najdokladniej potrafisz, a pozniej podczas grzania topnik i cyna zalatwia swoje. Scalak sam skoryguje swoje polozenie.
    nuda
    Poziom 17  
    Chciałbym się dowiedzieć jaki mikroskop czy może okulary polecicie do naprawy padów BGA?
    toon
    Poziom 28  
    Czy topnik Brown Flux Jelly jest dobry do lutowania bga?
    fstp1
    Poziom 8  
    no wlasnie
    ja zadam te same pytanie co do brown flux jelly
    jezeli ten topnik ma 50gram i kosztuje okolo 50zl
    to jaka jest roznica pomiedzy nim a innym rodzajem Future Hf Rework Jelly tej samej firmy ktory
    kosztuje tyle samo a ma tylko 10gram ?
    gdzies wyczytalem ze niby jest ok nie podraznia ukladu oddechowego i dziala jak trzeba ale nie nadaje sie do sit i ukladania kulek bga i stad ta roznica w cenie
    czy ktos moze to potwierdzic ?
    sam szukam topnika nie musi super najwazniejsze zeby nie byla to chinszczyzna poniewaz te jak wiadomo wszystkie produkty z chin sa w wiekszosci rakotworcze jak zabawki dla dzieci itd
    cos mi sie wydaje ze warton 50g nie posiada wogole aktywatorow dla cyny bezolowiowej a tylko kalafonie z acetonem czy czyms podobnym rozpuszczona i stada taka cena i opis
    nuda
    Poziom 17  
    Jeżeli chodzi o topniki to do ustawiania kulek i wlutu układu używam NC-559-ASM-UV natomiast do wylutu stosuje tani RMA223. Mi się najlepiej pracuje na nich chociaż próbowałem różnych topników, te dwa spełniają moje wymagania, fakt rma mocno dymi lecz mi to nie przeszkadza mam pochłaniacz dymu.
    wibi
    Poziom 21  
    Mój problem dotyczy stawiania BRAKUJĄCYCH kulek w już postawionych. Układ to procesor QSD8650 (Snapdragon) posiadający 604 pady dla kulek o średnicy 0.25mm i rastrze (rozstępie pomiędzy rzędami) 0.5mm. Po postawieniu kulek (używam gotowych i sita uniwersalnego) okazuje się, że od 2-7 kulek nie stoi (nie przylutowało się). Co w tej sytuacji zrobić biorąc pod uwagę wielkość układu 15x15mm i ilość oraz wielkość kulek i rastra.Próbowałem już kilka razy stawiać ale nie udało mi się wszystkich postawić, może jakieś pomysły? może te kulki po prostu przykleić np. kalafonią licząc na "dolutowanie" w trakcie lutowania na płycie? Używałem różnych topników,głównie 223 ale i tak brakowało mi od 2 kulek do 7 i to w różnych miejscach
    FIsiu_
    Poziom 26  
    Dobrze oczyść układ i pady, użyj lepszego topnika, ja do małych jak i dużych układów używam AMTECH-a i bardzo dobrze się sprawdza choć nie jest najtańszy. Posmaruj bardzo delikatnie układ tam gdzie chcesz postawić kulki, dobrą lupę lub mikroskop i ręcznie ustaw kulki, później hot i grzanie aż kulki wtopią się na swoje miejsce.

Układ musi być tak delikatnie posmarowany żeby po podgrzaniu hotkiem kulki nie zaczęły wędrować po układzie, mają być tylko lekko przyklejone do padów żeby trzymały się na swoim miejscu.
    wibi
    Poziom 21  
    Używałem też AMTECH-223 (pisze o tym wyżej) ale może Ty miałeś inny TYP? Trochę boje się dmuchać na układ bez sita, bo te kulki są takie "mikroskopijne", że małe drgnienie reki i już coś zdmuchnie a niestety, mikroskopu nie posiadam. Będę próbował tak jak radzisz bo cóż mi pozostało innego. Ale jak by ktoś znał jakąś inną metodę to proszę o uwagi.
    Glemark1
    Spec od GSM
    A może spróbuj zrobić te kulki pasta a nie stosować gotowe kulki. Ja w większości takich układów stosuję pastę i kulki wychodzą ok. [/u]
    wibi
    Poziom 21  
    Dzięki, mam pastę do kulek KEDA ale ona chyba nie jest za dobra? Nie stawiałem jeszcze kulek pastą i trochę się boję a nie mam na czym "potrenować", ale w ostateczności spróbuję.Strasznie to małe wszystko i nawet trudno zobaczyć wynik swojej pracy (czy kulki dobrze postawione). Przy paście chyba nie trzeba używać topnika?czy też odrobinkę posmarować układ przed nałożeniem sita?
    Glemark1
    Spec od GSM
    Ja osobiście używam pasty KOKI i jest ok.
    Cytat:
    Nie stawiałem jeszcze kulek pastą i trochę się boję a nie mam na czym "potrenować", ale w ostateczności spróbuję.

Tak jak pisałem wyżej ja stawiam w większości pastą bo jest szybciej. Na początku raz jest lepiej raz gorzej ale można dojść do wprawy i potem zrobienie nowych kulek to jest max 5min roboty..
    Cytat:
    Strasznie to małe wszystko i nawet trudno zobaczyć wynik swojej pracy (czy kulki dobrze postawione).

Dlatego do inspekcji czy wszystko jest ok tzn czy kulki dobrze leżą czy maja odpowiednią wielkość itp przydaje się mikroskop inaczej czasami ciężko jest wychwycić powstałe błędy.
    Cytat:
    Przy paście chyba nie trzeba używać topnika?czy też odrobinkę posmarować układ przed nałożeniem sita?

Ja osobiście nie stosuję pasta już w sobie zawiera topnik i to w zupełności wystarcza.
    FIsiu_
    Poziom 26  
    Glemark1 napisał:
    Dlatego do inspekcji czy wszystko jest ok tzn czy kulki dobrze leżą czy maja odpowiednią wielkość itp przydaje się mikroskop inaczej czasami ciężko jest wychwycić powstałe błędy.

Przydaje się mikroskop ale nie jest konieczny, ja stawiam kule 0,25 np na GAZOO bez mikroskopu.

Jeśli stawianie pojedynczych kulek jest problemem szybciej będzie oczyścić cały układ i postawienie wszystkich kul na nowo.

wibi napisał:
    Używałem też AMTECH-223 (pisze o tym wyżej) ale może Ty miałeś inny TYP?

Ja używam AMTECH-a 559 w dużych tubkach i uważam że jest rewelacyjny.

Ja jakoś nie mam przekonania do pasty cynowej, wole zabawę z kulkami. :)