Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

inventco.eu 08 Lut 2013 14:07 428574 737
    wibi
    Poziom 21  
    Szkoda, że unikalny w moim pojęciu temat,tylko trochę związany z ogólnym LUTOWANIEM BGA został do tego "tasiemca" wrzucony i jako ew.porada (a do tego chyba jest elektroda?) nie będzie w ogóle dostrzeżony. Nie pytałem przecież jak stawiać kulki i jak je lutować a tylko jak zlikwidować ew. błędy co myślę mogło by pomóc co niektórym.Nie problemem przecież jest postawić KULE o średnicy 0.5 i rastrze 1.0 mm czy to używając gotowych kulek czy nawet pasty (jest o tym wiele różnorodnych poradników i filmów na YouTube) a czym innym kulek o średnicy 0.25 gdy ich wielkość równa jest ostrzu szpilki a na dodatek pole elektromagnetyczne (Ładunek będący na powierzchni padu układu) powoduje wyskakiwanie, naprowadzanej szpilką kulki w otworek sita (gdy rozsypane na sicie kulki nie "wchodzą" we wszystkie otwory). To też jest problem którego nie udało mi się rozwiązać.
    FIsiu_ napisał:

Jeśli stawianie pojedynczych kulek jest problemem szybciej będzie oczyścić cały układ i postawienie wszystkich kul na nowo.....
    Ja jakoś nie mam przekonania do pasty cynowej, wole zabawę z kulkami. :)

Tak też robiłem i to kilka razy dlatego napisałem brak od 2-7 kulek.Widzę ponad to, że w takim przypadku raczej nie ma "lekarstwa" chociaż może pomógł by mikroskop? ale i tak grot nawet najcieńszej lutownicy przy tej wielkości kulki jest jak Giewont przy człowieku.
    Ech,łza się w oku kręci...gdzie ta dawna ELEKTRODA? z której mozna było czegos się dowiedzieć,teraz wystarczy jakiś "medrzec" do spółki z pseudoMODERATOREM i temat albo w koszy albo na marginesie.
    Dziekuje za zainteresowanie i porady,szkoda,że niezbyt pomocne.
  • PCBway
    marek216

Poziom 43  
    wibi a jakiej porady oczekiwałeś ?

Jaki masz problem z dodaniem dodatkowych brakujących kulek sitem lub grotem 0.2-0.5 mm
    Jak brakuje ci precyzji lub cierpliwości to nikt ci nic nie poradzi.

wibi napisał:
    Ech,łza się w oku kręci...gdzie ta dawna ELEKTRODA? z której mozna było czegos się dowiedzieć,

Ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem - jeśli Tobie go brakuje to faktycznie na nic ich wypociny.
  • PCBway
    Fu-Fu
    Poziom 22  
    Witam!

Mam stare płyty i9300 i postanowiłem poćwiczyć wylutowywanie klejonych układów bga, ale niestety nie udaje mi się.
    Układy odchodzą z pinami lutowniczymi jak na zdjęciu:
    Powracający temat LUTOWANIE BGA
    Grzeje już 360 stopni i dość długo, potem podważam delikatnie układ jak na tym filmie i kapa..
    https://www.youtube.com/watch?v=rOYo9AcUQQI

Bardzo bardzo bym prosił o radę doświadczonych serwisantów, bo bardzo zalezy mi żeby się tego w końcu nauczyć.
    Dodam, że z układami typu emifiltry nie mam problemu.

Dziękuje i pozdrawiam!
    tomasz249
    Poziom 13  
    Po pierwsze układ może być stary i przegrzany, ale pomijając tą ewentualność to może pasowałoby podgrzewać płytę od spodu podgrzewaczem?
    wibi
    Poziom 21  
    @tomasz249
    Odpowiedziałeś na bardzo stary temat ale traktując to jako poradnik pewnie to nie przeszkadza.Masz rację,należy podgrzewać płytę od spodu uważając by nie przekroczyć temp.180stopni (od spodu płyty-na górze gdzie jest układ 160 stopni) bo inaczej zaczną odpadać elementy od spodu.No i używać duuuuuuużżżżooo topnika.Dobrze jest też elementy od spodu i ew.elementy na wierzchu płyty które nie będą poddane procesowi rozlutu zabezpieczyć folią aluminiową,nawet taka domowa-gospodarcza wystarcza.
    RafalB

Poziom 27  
    wibi napisał:
    @tomasz249
    Odpowiedziałeś na bardzo stary temat ale traktując to jako poradnik pewnie to nie przeszkadza.Masz rację,należy podgrzewać płytę od spodu uważając by nie przekroczyć temp.180stopni (od spodu płyty-na górze gdzie jest układ 160 stopni) bo inaczej zaczną odpadać elementy od spodu.No i używać duuuuuuużżżżooo topnika.Dobrze jest też elementy od spodu i ew.elementy na wierzchu płyty które nie będą poddane procesowi rozlutu zabezpieczyć folią aluminiową,nawet taka domowa-gospodarcza wystarcza.

Co ja czytam?

Temperatura rozplywu lutu bezolowiowego to ok 217 stopni
    Z płyty nic nie odpadnie ponieważ napięcie powierzchnowe utrzymuje elementy.
    Topnika nalezy używać odpowiednio mało, a nie zalewać całą płytę.
    Folia aluminowa bardziej na czapke na głowę się tutaj nadaje...
    tomasz249
    Poziom 13  
    Pod spodem zabezpieczam taśmą kaptonową a grzeje płytę do 190st bo to PbFree, wtedy hotair kilka sekund i układ wylutowany
  • Pomocny post
    Glemark1
    Spec od GSM
    tomasz249 napisał:
    Pod spodem zabezpieczam taśmą kaptonową a grzeje płytę do 190st bo to PbFree, wtedy hotair kilka sekund i układ wylutowany

Po co od spodu obklejasz płytę taśmą kaptonową. Taśma kaptonowa służy do zabezpieczenia elementów przed działaniem wysokiej temperatury. Grzejesz płyę a dodatkowo ją zabezpieczasz przed tym grzaniem? Czegoś nie rozumiem.
    tomasz249
    Poziom 13  
    190 od góry.
    Zabezpieczam plastiki i półprzewodniki bo od spodu jest zapewne wiecej niż 190 a są wrażliwe na wysoką temperaturę to wole nie ryzykować. Mam też taką folię aluminiową na kleju.
    88wasylek
    Poziom 5  
    Witam,

Mój telefon ma problemy z ładowaniem. tzn...na ładowarce nie pokazuje że ładuje i generalnie ciągle ma kilka procent baterii. Podobno jest za to odpowiedzialny układ - https://store.ti.com/TUSB1211A1ZRQR.aspx , który kupiłem....ale nie wiem jak się zabrać do tego. Podgrzałem lutownicą na powietrze ten układ ale on nie chce odejść od płyty...nie wiem już co mam zrobić...jest to mój pierwszy układ takiej wielkości i pierwsze użycie takiej lutownicy. Może ktoś mi wyjaśni jak to zrobić..ile stopni itp...albo jest tu dobry człowiek z Warszawy i okolic, który zrobiłby mi to za jakąś opłatą...już się załamałem ...

Pozdrawiam
    nutergsm
    Moderator - GSM
    88wasylek napisał:
    albo jest tu dobry człowiek z Warszawy i okolic, który zrobiłby mi to za jakąś opłatą...

Zawsze możesz założyć odpowiedni temat w dziale bazar GSM.
    wibi
    Poziom 21  
    To nie jest taka prosta sprawa wymienić układ "na kulkach BGA", musiał byś podgrzewać płytkę od dołu i grzać z góry uważając aby nie "zdmuchnąć" elementów obok. Zapewne jest to lutowane "bezołowiowe" co wymaga naprawdę sporego doświadczenia i umiejętności dlatego rada kol. powyżej jest sensowna. Biorąc zaś pod uwagę ceny obecnych telefonów (i smartfonów) operacja raczej nieopłacalna i ryzykowna gdyż łatwo można wyrwać pady lub uszkodzić wlutowywany układ przez przegrzanie.Możesz też "olać" wskazania stanu baterii, zakupić drugą i ją ładować w zewnętrznej ładowarce na zmianę.
    Teg
    Poziom 15  
    Przy cienkiej PCB i małym układzie, nie trzeba podgrzewać od dołu. Najtrudniejsze będzie oczyszczenie pól (padów) z lutu bezołowiowego już po odlutowaniu - wymaga wprawy, dobrego topnika i dobrej tasiemki absorbcyjnej. Musi być idealnie równo oczyszczone z lutowia no i trzeba padów nie powyrywać. To nie jest kwestia ile stopni, trzeba zastosowac odpowiedni profil temperaturowy do prawidłowego demontażu a potem inny prawidłowy do montażu, to nie działa tak że traktujesz układ cały czas taką samą temperaturą. W przypadku "hot air" bez możliwości układania profili, można "symulować" profil poprzez oddalanie i przybliżanie do PCB... ale to już doświadczenia wymaga. Poza tym, łatwo uszkodzić układ wylutowując bez profilu tylko grzejąc jedną temperaturą, bez kontroli jaka temperatura panuje w trakcie procesu na samym układzie i jego kulkach. Do tego dochodzi jeszcze problem przechowywania takiego układu przed montażem (popcorning pod wpływem wilgoci). Ja wiem że "serwisy" osiedlowe jadą "na pałę" albo i opalarkami, też się da.
    hacker_ice

Poziom 24  
    Szok jak czytam że ktoś naprawia płyty przy pomocy opalarki to już siąść i płakać co Tu się dzieje. Co do czyszczenia padów i lutowania BGA ja stosuje jedną tylko jedną temperaturę dla lutownicy jak i dla powietrza. Jedyne zmiany to przepływ powietrza co przy telefonach mniej więcej i tak jest taki sam.

Ktoś kto do laptopa lub telefonu leci z opalarką to klient powienien uciec w drugą stronę. Dostałem raz Macbooka do naprawy po właśnie takim "serwisie" padł kontroler od mosfetów zasilających CPU. Jeden układ i co "serwis" zrobił? Każdemu układowi BGA małemu i dużemu zrobili reflow, jak to widziałem to nie wierzyłem że ktoś usunął klej z każdego nawet małego układy byle by był BGA i zrobił mu reflow. Oczywiście płyta kosz, a klient mówił no to był dobry serwis "kiedyś" jak robili telewizory kineskopowe i magnetowidy. Po rozmowie wziął laptopa i pojechał do tego ów "serwisu" co uzyskał już się nie dowiedziałem, ale taka jest rzeczywistość jak ktoś już coś dotyka to jak nie wie to lepiej zostawić niż odkupować klientowi sprzęt, chyba że klient się nie pozna a kit można wcisnąć. Cóż takie "serwisy" prędzej czy później umierają jak uczyć się nie chcą.
    olvwictr
    Poziom 9  
    W pełni zgadzam się z kolegą wyżej.
    Ze swojej strony polecić mogę sposób na piekarnik.
    Coś podobnego tylko prowizorka jest na tym filmiku:

Link

Opalarka nierówno podgrzewa płytę oraz może przegrzać układ.
    Dobry piekarnik ma wystarczającą moc grzewczą oraz stosunkowo wolno narastającą temperaturę.

Ja zawsze kładę na "rożku" płyty do reflow kawałeczek cyny i gdy widzę że ta zmieniła kształt (stała się płynna) to szybciutko otwieram piekarnik i wyłączam grzałki.
    Należy odczekać aż płyta sama wystygnie ponieważ zbyt szybkie wychłodzenie np. wentylatorem może doprowadzić do uszkodzeń na skutek szoku termicznego.

Plusem takiej komory grzewczej jest również poprawa zimnych lutów na elementach smd a nie tylko pod układami bga.

Moderowany przez gulson:

Na forum Elektroda nie popieramy metod piekarnikowych. Piekarnik służy do wypieków rogali.

poster
    Poziom 13  
    Stacje BGA? Profile dostosowane do rodzaju i grubości laminatu płyty? Kontrolowana temperatura?
    No po co to komu? Przecież jest piekarnik.

Ręce opadają.
    lufex
    Poziom 14  
    poster napisał:
    Stacje BGA? Profile dostosowane do rodzaju i grubości laminatu płyty? Kontrolowana temperatura?
    No po co to komu? Przecież jest piekarnik.

Ręce opadają.

A są jeszcze świeczki z ikei :D

Bez nagrzania płyty do odpowiedniej temperatury(od dołu) to opalarką to można ew, sobie grilla odpalić :D