Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powracający temat LUTOWANIE BGA

psine.pl 08 Feb 2013 14:07 445353 755
lampy.pl
 • #721
  wibi
  Level 21  
  Szkoda, że unikalny w moim pojęciu temat,tylko trochę związany z ogólnym LUTOWANIEM BGA został do tego "tasiemca" wrzucony i jako ew.porada (a do tego chyba jest elektroda?) nie będzie w ogóle dostrzeżony. Nie pytałem przecież jak stawiać kulki i jak je lutować a tylko jak zlikwidować ew. błędy co myślę mogło by pomóc co niektórym.Nie problemem przecież jest postawić KULE o średnicy 0.5 i rastrze 1.0 mm czy to używając gotowych kulek czy nawet pasty (jest o tym wiele różnorodnych poradników i filmów na YouTube) a czym innym kulek o średnicy 0.25 gdy ich wielkość równa jest ostrzu szpilki a na dodatek pole elektromagnetyczne (Ładunek będący na powierzchni padu układu) powoduje wyskakiwanie, naprowadzanej szpilką kulki w otworek sita (gdy rozsypane na sicie kulki nie "wchodzą" we wszystkie otwory). To też jest problem którego nie udało mi się rozwiązać.
  FIsiu_ wrote:

  Jeśli stawianie pojedynczych kulek jest problemem szybciej będzie oczyścić cały układ i postawienie wszystkich kul na nowo.....
  Ja jakoś nie mam przekonania do pasty cynowej, wole zabawę z kulkami. :)

  Tak też robiłem i to kilka razy dlatego napisałem brak od 2-7 kulek.Widzę ponad to, że w takim przypadku raczej nie ma "lekarstwa" chociaż może pomógł by mikroskop? ale i tak grot nawet najcieńszej lutownicy przy tej wielkości kulki jest jak Giewont przy człowieku.
  Ech,łza się w oku kręci...gdzie ta dawna ELEKTRODA? z której mozna było czegos się dowiedzieć,teraz wystarczy jakiś "medrzec" do spółki z pseudoMODERATOREM i temat albo w koszy albo na marginesie.
  Dziekuje za zainteresowanie i porady,szkoda,że niezbyt pomocne.
 • lampy.pl
 • #722
  marek216

  Level 43  
  wibi a jakiej porady oczekiwałeś ?

  Jaki masz problem z dodaniem dodatkowych brakujących kulek sitem lub grotem 0.2-0.5 mm
  Jak brakuje ci precyzji lub cierpliwości to nikt ci nic nie poradzi.

  wibi wrote:
  Ech,łza się w oku kręci...gdzie ta dawna ELEKTRODA? z której mozna było czegos się dowiedzieć,


  Ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem - jeśli Tobie go brakuje to faktycznie na nic ich wypociny.
 • #723
  Fu-Fu
  Level 22  
  Witam!

  Mam stare płyty i9300 i postanowiłem poćwiczyć wylutowywanie klejonych układów bga, ale niestety nie udaje mi się.
  Układy odchodzą z pinami lutowniczymi jak na zdjęciu:
  Powracający temat LUTOWANIE BGA
  Grzeje już 360 stopni i dość długo, potem podważam delikatnie układ jak na tym filmie i kapa..
  https://www.youtube.com/watch?v=rOYo9AcUQQI

  Bardzo bardzo bym prosił o radę doświadczonych serwisantów, bo bardzo zalezy mi żeby się tego w końcu nauczyć.
  Dodam, że z układami typu emifiltry nie mam problemu.

  Dziękuje i pozdrawiam!
 • #724
  tomasz249
  Level 14  
  Po pierwsze układ może być stary i przegrzany, ale pomijając tą ewentualność to może pasowałoby podgrzewać płytę od spodu podgrzewaczem?
 • #725
  wibi
  Level 21  
  @tomasz249
  Odpowiedziałeś na bardzo stary temat ale traktując to jako poradnik pewnie to nie przeszkadza.Masz rację,należy podgrzewać płytę od spodu uważając by nie przekroczyć temp.180stopni (od spodu płyty-na górze gdzie jest układ 160 stopni) bo inaczej zaczną odpadać elementy od spodu.No i używać duuuuuuużżżżooo topnika.Dobrze jest też elementy od spodu i ew.elementy na wierzchu płyty które nie będą poddane procesowi rozlutu zabezpieczyć folią aluminiową,nawet taka domowa-gospodarcza wystarcza.
 • lampy.pl
 • #726
  RafalB

  Level 28  
  wibi wrote:
  @tomasz249
  Odpowiedziałeś na bardzo stary temat ale traktując to jako poradnik pewnie to nie przeszkadza.Masz rację,należy podgrzewać płytę od spodu uważając by nie przekroczyć temp.180stopni (od spodu płyty-na górze gdzie jest układ 160 stopni) bo inaczej zaczną odpadać elementy od spodu.No i używać duuuuuuużżżżooo topnika.Dobrze jest też elementy od spodu i ew.elementy na wierzchu płyty które nie będą poddane procesowi rozlutu zabezpieczyć folią aluminiową,nawet taka domowa-gospodarcza wystarcza.


  Co ja czytam?

  Temperatura rozplywu lutu bezolowiowego to ok 217 stopni
  Z płyty nic nie odpadnie ponieważ napięcie powierzchnowe utrzymuje elementy.
  Topnika nalezy używać odpowiednio mało, a nie zalewać całą płytę.
  Folia aluminowa bardziej na czapke na głowę się tutaj nadaje...
 • #727
  tomasz249
  Level 14  
  Pod spodem zabezpieczam taśmą kaptonową a grzeje płytę do 190st bo to PbFree, wtedy hotair kilka sekund i układ wylutowany
 • Helpful post
  #728
  Glemark1
  GSM specialist
  tomasz249 wrote:
  Pod spodem zabezpieczam taśmą kaptonową a grzeje płytę do 190st bo to PbFree, wtedy hotair kilka sekund i układ wylutowany

  Po co od spodu obklejasz płytę taśmą kaptonową. Taśma kaptonowa służy do zabezpieczenia elementów przed działaniem wysokiej temperatury. Grzejesz płyę a dodatkowo ją zabezpieczasz przed tym grzaniem? Czegoś nie rozumiem.
 • #730
  tomasz249
  Level 14  
  190 od góry.
  Zabezpieczam plastiki i półprzewodniki bo od spodu jest zapewne wiecej niż 190 a są wrażliwe na wysoką temperaturę to wole nie ryzykować. Mam też taką folię aluminiową na kleju.
 • #731
  88wasylek
  Level 6  
  Witam,

  Mój telefon ma problemy z ładowaniem. tzn...na ładowarce nie pokazuje że ładuje i generalnie ciągle ma kilka procent baterii. Podobno jest za to odpowiedzialny układ - https://store.ti.com/TUSB1211A1ZRQR.aspx , który kupiłem....ale nie wiem jak się zabrać do tego. Podgrzałem lutownicą na powietrze ten układ ale on nie chce odejść od płyty...nie wiem już co mam zrobić...jest to mój pierwszy układ takiej wielkości i pierwsze użycie takiej lutownicy. Może ktoś mi wyjaśni jak to zrobić..ile stopni itp...albo jest tu dobry człowiek z Warszawy i okolic, który zrobiłby mi to za jakąś opłatą...już się załamałem ...


  Pozdrawiam
 • #732
  nutergsm
  Moderator of GSM
  88wasylek wrote:
  albo jest tu dobry człowiek z Warszawy i okolic, który zrobiłby mi to za jakąś opłatą...

  Zawsze możesz założyć odpowiedni temat w dziale bazar GSM.
 • #733
  wibi
  Level 21  
  To nie jest taka prosta sprawa wymienić układ "na kulkach BGA", musiał byś podgrzewać płytkę od dołu i grzać z góry uważając aby nie "zdmuchnąć" elementów obok. Zapewne jest to lutowane "bezołowiowe" co wymaga naprawdę sporego doświadczenia i umiejętności dlatego rada kol. powyżej jest sensowna. Biorąc zaś pod uwagę ceny obecnych telefonów (i smartfonów) operacja raczej nieopłacalna i ryzykowna gdyż łatwo można wyrwać pady lub uszkodzić wlutowywany układ przez przegrzanie.Możesz też "olać" wskazania stanu baterii, zakupić drugą i ją ładować w zewnętrznej ładowarce na zmianę.
 • #734
  Teg
  Level 15  
  Przy cienkiej PCB i małym układzie, nie trzeba podgrzewać od dołu. Najtrudniejsze będzie oczyszczenie pól (padów) z lutu bezołowiowego już po odlutowaniu - wymaga wprawy, dobrego topnika i dobrej tasiemki absorbcyjnej. Musi być idealnie równo oczyszczone z lutowia no i trzeba padów nie powyrywać. To nie jest kwestia ile stopni, trzeba zastosowac odpowiedni profil temperaturowy do prawidłowego demontażu a potem inny prawidłowy do montażu, to nie działa tak że traktujesz układ cały czas taką samą temperaturą. W przypadku "hot air" bez możliwości układania profili, można "symulować" profil poprzez oddalanie i przybliżanie do PCB... ale to już doświadczenia wymaga. Poza tym, łatwo uszkodzić układ wylutowując bez profilu tylko grzejąc jedną temperaturą, bez kontroli jaka temperatura panuje w trakcie procesu na samym układzie i jego kulkach. Do tego dochodzi jeszcze problem przechowywania takiego układu przed montażem (popcorning pod wpływem wilgoci). Ja wiem że "serwisy" osiedlowe jadą "na pałę" albo i opalarkami, też się da.
 • #735
  hacker_ice

  Level 24  
  Szok jak czytam że ktoś naprawia płyty przy pomocy opalarki to już siąść i płakać co Tu się dzieje. Co do czyszczenia padów i lutowania BGA ja stosuje jedną tylko jedną temperaturę dla lutownicy jak i dla powietrza. Jedyne zmiany to przepływ powietrza co przy telefonach mniej więcej i tak jest taki sam.

  Ktoś kto do laptopa lub telefonu leci z opalarką to klient powienien uciec w drugą stronę. Dostałem raz Macbooka do naprawy po właśnie takim "serwisie" padł kontroler od mosfetów zasilających CPU. Jeden układ i co "serwis" zrobił? Każdemu układowi BGA małemu i dużemu zrobili reflow, jak to widziałem to nie wierzyłem że ktoś usunął klej z każdego nawet małego układy byle by był BGA i zrobił mu reflow. Oczywiście płyta kosz, a klient mówił no to był dobry serwis "kiedyś" jak robili telewizory kineskopowe i magnetowidy. Po rozmowie wziął laptopa i pojechał do tego ów "serwisu" co uzyskał już się nie dowiedziałem, ale taka jest rzeczywistość jak ktoś już coś dotyka to jak nie wie to lepiej zostawić niż odkupować klientowi sprzęt, chyba że klient się nie pozna a kit można wcisnąć. Cóż takie "serwisy" prędzej czy później umierają jak uczyć się nie chcą.
 • #736
  olvwictr
  Level 10  
  W pełni zgadzam się z kolegą wyżej.
  Ze swojej strony polecić mogę sposób na piekarnik.
  Coś podobnego tylko prowizorka jest na tym filmiku:


  Opalarka nierówno podgrzewa płytę oraz może przegrzać układ.
  Dobry piekarnik ma wystarczającą moc grzewczą oraz stosunkowo wolno narastającą temperaturę.

  Ja zawsze kładę na "rożku" płyty do reflow kawałeczek cyny i gdy widzę że ta zmieniła kształt (stała się płynna) to szybciutko otwieram piekarnik i wyłączam grzałki.
  Należy odczekać aż płyta sama wystygnie ponieważ zbyt szybkie wychłodzenie np. wentylatorem może doprowadzić do uszkodzeń na skutek szoku termicznego.

  Plusem takiej komory grzewczej jest również poprawa zimnych lutów na elementach smd a nie tylko pod układami bga.


  Moderated By gulson:

  Na forum Elektroda nie popieramy metod piekarnikowych. Piekarnik służy do wypieków rogali.

 • #737
  poster
  Level 14  
  Stacje BGA? Profile dostosowane do rodzaju i grubości laminatu płyty? Kontrolowana temperatura?
  No po co to komu? Przecież jest piekarnik.

  Ręce opadają.
 • #738
  lufex
  Level 14  
  poster wrote:
  Stacje BGA? Profile dostosowane do rodzaju i grubości laminatu płyty? Kontrolowana temperatura?
  No po co to komu? Przecież jest piekarnik.

  Ręce opadają.


  A są jeszcze świeczki z ikei :D

  Bez nagrzania płyty do odpowiedniej temperatury(od dołu) to opalarką to można ew, sobie grilla odpalić :D
 • #739
  psine.pl

  Level 30  
  Ogólnie rzecz ujmując widziałem nawet metody z kapslem wypełnionym saletrą :D
  Widziałem także pokazówkę jak chłopak zapalniczką wylutowywał układ w iphone....
  TYLKO PO CO !?

  Uczenie się lutowania BGA korzystając z metod kowalskich mija się z celem po prostu.
  Nie twierdzę, że się nie da !
  Ktoś chce się uczyć pracy w celach zarobkowych (BGA nie robi się dla jaj)...
  To może zainwestować nawet w prosty podgrzewacz i hot air....
  I na tym się uczyć.

  Co do kleju na układach bga... dajesz niską temp rzędu 140 - 160 stopni dmuchasz i specjalnym nożykiem najpierw odkrawasz badziewie wokół układu dopiero później trzeba układ podgrzać do temperatury topnienia lutowia i delikatnie podnosić.
  Pola się obrywają nawet najlepszym. Do tego później stosuje się mikroskop i techniki regeneracji padów.

  Nie ma złotego środka prócz ćwiczenia!
  Nie ma metody przyjdź pokażę jak i zrobisz wszystko.

  Najważniejsze jest to by nie grzać za długo układu z jednej strony jesli po drugiej jest też klejonka... wyskoczą kulki spod tego drugiego i zonk.

  Jeśli chodzi o robienie kulek maleńkich i ich wyskakiwanie bardzo często spowodowane jest to po prostu gównianymi kulkami :-(
  A przy naprawdę małych prościej położyć pastę niż kulki.

  Pamiętajmy, że istnieją stacje, które nie dmuchają :D czyli IR

  Pozdrawiam
 • #740
  przemyslaw111187
  Level 5  
  Witam.
  Zainteresowalem sie mikrolutowaniem i BGA w GSM telefonach.Szukam dobrej pasty lutowniczej do stawiania ukladow bga.Jaka polecacie?
  Koki czy Warton ?
  Jaki sklad i ziarnistosc bo troche tego jest do bga?

  Moze ktos doswiadczony cos doradzi?
  Dziekuje.
 • #742
  d.rect
  Level 6  
  Witam. Sam stoję przed wyborem DOBREGO topnika do BGA (xboxy i inne konsole) jak i płyty główne, karty graficzne, SMD. Który z topników będzie najlepszy i w sumie miał długi termin używalności?:
  - Alpha OM-520 (w sumie ciężko dostępna)
  - Amtech NC-559-ASM-TPF(UV)
  - Coockson OM-338 RMA
  - Warton Future Hf Rework Jelly Flux

  Na razie do hot air.
 • #743
  rebtelqx
  Level 7  
  Warton Future Hf Rework Jelly Flux - najbardziej wydajny, wystarczy mała ilość do poprawnego procesu BGA, ma wysoką zdolność do rozpływu (zwilżalności) pod dużymi układami, bardzo dobrze przewodzi ciepło, trudno z nim o błąd podczas naprawy
  ALE
  osobiście polecam OM-338, mi się najwygodniej na nim pracuje, może trzeba zużywać go trochę więcej niż wartona ale nie zostawia tak ciężkich do usunięcia pozostałości (choć teoretycznie obydwa topniki są "no clean" to w moim przypadku jednak potrafią zostawiać lepkie smugi) oraz nie wydziela w takiej ilości jak warton oparów podczas procesu

  warton przy przechowywaniu próżniowym potrafi u mnie po ponad roku nie wykazywać utraty właściwości,
  om-338 nie wiem, zbyt szybko mi się kończy, 3 miesiące bez problemu wytrzymuje ale to chyba nic zadziwiającego dla lepszych topników

  amtecha nie polecam, a zwłaszcza nc-559 UV ponieważ 90% rynku to podróbki z Chin, zwykły bez UV jest podrabiany na mniejszą skalę ale mimo to niesmak pozostaje, a poza tym szybko traci przydatność,

  co do OM-520 - nie znam tego topnika
 • #744
  d.rect
  Level 6  
  Właśnie o to chodzi, nie lutuję za często więc zależy mi by topnik "pożył" trochę dłużej, niż termin ważności. Słyszałem, ze Amtech'a oryginalnego posiada sklep TME.
  A jak z pastą lutowniczą z cyną? którą wybrać do małych układzików?
 • #745
  rebtelqx
  Level 7  
  Dzięki za info, sprawdziłem ofertę TME i faktycznie mają dwa topniki od Amtecha ale nie jest to ani stary standardowy flux ani wersja UV. Cenowo wychodzą średnio, być może to dobre produkty jednak raczej nie zdecyduję się na testy, ponieważ zwyczajnie nie mam takiej potrzeby.
  Gdy wymieniam układy bga to zawsze staram się kupować takie już "zakulkowane". Jednak do pamięci emmc gdy potrzebuję za pomocą sita pocynować układ używam taniej pasty z aliexpress o symbolu XGSP30 np. pod linkiem: XGSP30 Sn63/Pb37
  sprawdza się dobrze. Przechowuję ją w pojemniku próżniowym i do pół roku da się jej użyć, potem już wysycha ale ratuje ją cena oraz to że zwyczajnie spełnia zadanie.
  Ogólnie to chińskiego spoiwa lutowniczego nie polecam. Cynę drutową, której dużo zużywam czy z topnikiem czy bez staram się kupować u polskich producentów np. Cynel. Kiedyś chciałem niepotrzebnie wymieniać groty w lutownicy gdy się okazało, że chińska cyna (podejrzewam, że pochodziła z jakiegoś odzysku lub była z wysoką ilością zanieczyszczeń) miała praktycznie zerową lepkość do grotów i niewiele lepszą do miedzi.
 • #746
  d.rect
  Level 6  
  Amtech podobno nie produkuje NC-559-ASM-TPF(UV), wszystkie te fluxy to podobno podróbka.
  Do zestawienia jeszcze dodałbym AIM NC254.
 • #747
  bert_studionapraw
  Level 22  
  d.rect wrote:
  Amtech podobno nie produkuje NC-559-ASM-TPF(UV), wszystkie te fluxy to podobno podróbka...


  Nic podobnego, Amtech ma się dobrze i ciągle produkuje i sprzedaje flagowy NC-559-ASM oraz wysokozakresowy V2-TF. Po prostu nie da się tego kupić w sklepie u Pana Czesia... tym bardziej u chińczyka (tam tylko podróbkę można znaleźć). Kto używał oryginału chociaż raz, rozpozna od ręki. Miodek i radość :)
  - pozdrawiam
 • #748
  tplewa
  Level 39  
  bert_studionapraw wrote:

  Nic podobnego, Amtech ma się dobrze i ciągle produkuje i sprzedaje flagowy NC-559-ASM oraz wysokozakresowy V2-TF. Po prostu nie da się tego kupić w sklepie u Pana Czesia...


  Kolego to może zdradzisz tą tajemnicę gdzie można obecnie kupić oryginał NC-559-ASM ? Ewentualnie kto jest dystrybutorem w PL/EU ?

  Napisałem właśnie do Amtecha zapytanie u jakiego oficjalnego dystrybutora można obecnie kupić w UE/PL, ale może będzie szybciej i innym się przyda taka informacja. Kiedyś kupowałem w TME, niestety obecnie nie mają już produktów Amtech w ofercie...
 • #749
  bert_studionapraw
  Level 22  
  czołem cześć,

  Najszybciej było tu: https://store.rossmanngroup.com/blog/flux-soldering-tools.html - zawsze oryginalny z aktualnym terminem użycia.
  Ostatni mój zakup jednak był tu: https://microsolderingsupply.com/index.php?route=product/category&path=74_77 I także było ok.
  Z obu powyższych mam dobre odczucia, czas realizacji przesyłki nie przekroczył 14 dni (dla pewności jednak staram się kupować zimą).
  Jakiś czas temu znalazłem tu: https://amtechdirect.com i mam zamiar za niedługi czas wypróbować. Serwis jest zarejestrowany w USA od 6 lat i wygląda na legalny.

  -pozdrawiam
 • #750
  tplewa
  Level 39  
  bert_studionapraw wrote:
  czołem cześć,

  Najszybciej było tu: https://store.rossmanngroup.com/blog/flux-soldering-tools.html - zawsze oryginalny z aktualnym terminem użycia.
  Ostatni mój zakup jednak był tu: https://microsolderingsupply.com/index.php?route=product/category&path=74_77 I także było ok.
  Z obu powyższych mam dobre odczucia, czas realizacji przesyłki nie przekroczył 14 dni (dla pewności jednak staram się kupować zimą).
  Jakiś czas temu znalazłem tu: https://amtechdirect.com i mam zamiar za niedługi czas wypróbować. Serwis jest zarejestrowany w USA od 6 lat i wygląda na legalny.

  -pozdrawiam


  Ok dzięki za info ;) już w sumie myślałem przestawić się na Alpha OM-338 :) bo widać z Amtechem zrobiła się kupa. Zamówię zapewne w którymś z tych sklepów i będzie trzeba czekać. Stronę https://amtechdirect.com widziałem, ale sklepów w EU lub PL. Zobaczymy jeszcze co odpiszą z Inventec https://www.inventec.dehon.com odnośnie zapytania co do dystrybutorów w EU. Jak coś dam znać co tam odpisali...