Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Word a Writer pomóżcie porównać

marcindrut 12 Apr 2007 15:02 5042 5
 • #1
  marcindrut
  Level 10  
  Witam.

  Mam prośbę, czy moglibyście mi pomóc.

  Mam za zadanie na infe zrobić referat "Porównaj Worda i Writera". Możecie podrzuciść kilka wskazówek czym te dwa programy się różnią, jakie mają różne opcje a co mają wspólnego, ile kosztują i który jest łatwiejszy w obsłudze.

  Nie może być to zerżnięte żywcem z neta więc prosze o wasze prywatne wypowiedzi :)

  dzieki
 • #2
  gregor_lca
  Level 20  
  Writer kontra Word
  Bruce Byfield wziął na warsztat dwa edytory tekstu: Worda 2003 (MS Office) oraz Writera 2.0 beta (OpenOffice.org) i szczegółowo porównał ich możliwości. Ponieważ uznał, że podstawowe czynności w takich programach nie są szczególnie ciekawe, zbadał 12 funkcji interesujących głównie dla zaawansowanych użytkowników. Sądząc po uwagach, porównywał je w obu przypadkach z możliwościami FrameMakera.

  W tym zestawieniu wygrał stosunkiem 9:5 Writer. Zdrowy rozsądek nakazuje ostrożność wobec takiego werdyktu czynionego przez kogoś, kto już w zestawieniu MS Worda 2000 z Writerem 1.0.3 napisał, że ten drugi pokonuje konkurenta pod niemal każdym względem. Jednak to, co najcenniejsze w artykule, to masa testowych konkretów, które można już sprawdzić i ocenić samodzielnie.

  Writer wygrał dzięki zdecydowanemu postawieniu na style, brakowi problemów z szablonami (występujących za to u przeciwnika), lepszej implementacji list i wypunktowań, prostszej i bogatszej obsłudze nagłówków oraz stopek, bardziej zaawansowanym możliwościom indeksowania i tworzenia spisów treści, zdolności definiowania warunkowego tekstu, wreszcie dzięki stabilnym i nieco łatwiejszym w użyciu dokumentom głównym.

  Word zwyciężył z kolei w kategoriach nawigowania po dokumencie, używania tabel (zwłaszcza ich autoformatowania) oraz tworzenia odnośników (Writer nie oferuje tu żadnej automatyzacji). Remis oba edytory osiągnęły na polu narzędzi do grafiki (Visio w MS Office do wykresów kontra OO.o Draw do rysunków) oraz narzędzi dodatkowych (bogactwo dodatków w MS Word kontra zaawansowany eksport do PDF jaki oferuje OO.o Writer).

  OpenOffice.org miał tu zapewne fory, ponieważ np. dokumentacja całego tego pakietu powstaje właśnie pod Writerem. Z drugiej strony autor testu nisko ocenił jego niespójny interfejs. Po stronie niedostatków OO.o znajduje się również (opisany w innym, ale równie wnikliwym artykule ) nierozwiązany dotąd problem jednolitego i dającego się zautomatyzować sposobu dystrybucji rozszerzeń pakietu.

  Na podstawie LinuxNews.pl .
 • #3
  zaytzev
  Level 13  
  marcindrut wrote:
  ile kosztują


  Writer jest za free :P
  Ja jeszcze zwrócę uwagę na edytor równań. Na początku odrzuciło mnie od Math'a w OO. Choć są tam przyciski przypominające Equation z MS Word, to nie da się bez edycji skryptu napisać bardziej złożonego wzoru.
  Teraz jednak go wolę, bo nauczyłem się podstawowych poleceń i pisanie skryptu idzie mi dużo szybciej niż szukanie po zakładkach w Equation.
 • #4
  piochuxl
  Level 20  
  Z writerem to tak jak z Chińskimi podróbkami np radii samochodowych.
  Oferuje znacznie więcej za niższą cenę(tu darmo) ale wszystko się sypie.
 • #5
  przemo_wielki
  Level 24  
  Można zaznaczyć również stopień zaawansowanych operacji w edytorze jeżeli chcemy tylko pisać i w podstawowym zakresie formatować to writer jest lepszy bo darmowy!! Schody zaczynają sie dopiero przy bardziej złożonych operacjach wtedy word ma bardziej czytelny i prostszy w użyciu interfejs (przynajmniej dla mnie ;) ).
 • #6
  Mody
  Level 25  
  Składam e-booki w writerze i według mnie jest lepszy od worda ale to moje osobiste zdanie. Jego główną wadą to przenoszenie dokumentów linux <-> windows choć ma się te same wersje to tekst lekko się rozjeżdża :|. Ogólne dla mnie wygodniej się na nim pracuje może to kwestia przyzwyczajenia.

  piochuxl wrote:
  Z writerem to tak jak z Chińskimi podróbkami np radii samochodowych.
  Oferuje znacznie więcej za niższą cenę(tu darmo) ale wszystko się sypie.

  Porównanie do chińskich radii jest ... hmm bo nie napisały go chińskie rączki :P.

  Pozdrawiam