Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiator i ich dziwne opisy

Michał~88 13 Kwi 2007 07:17 4036 11
  • #1 13 Kwi 2007 07:17
    Michał~88
    Poziom 14  

Witam.
    Obliczyłem radiator po stabilizator LM350.
    Wyszedł mi iż mam zastosować radiator o rezystancji termicznej 7oC/W przy 5W .
    I tu moje pytanie w innych katalogach znajduje się opis np. Rezystancja termiczna 8oC/W przy 20W a w innych tylko Rth [K/W] 25 i jak to się mam do mojego wyniku czy jest jakiś wzór który zmieni mi wynik na podany w innych katalogach.
    Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

0 11
  • #2 13 Kwi 2007 12:10
    kleki
    Poziom 28  

zapis Rth [K/W]25 to moim zdaniem to samo co 25oC/W.
    R - rezystancja
    th - temperaturowa
    [K/W] - kelwin na wat (jednostka)

0
  • #3 13 Kwi 2007 14:14
    Michał~88
    Poziom 14  

Szukałem tego lecz nie jestem pewien co do tego wzoru. Więc mam pytanie czy jest Pan pewien:?:

0
  • #5 13 Kwi 2007 22:21
    Michał~88
    Poziom 14  

Gdy rezystancja termiczna wynosi 7oC/W przy 5W i znajdę taki w katalogu polskim lecz gdy szukam w zagranicznym i piszę 2,3K/W to jaki wynik mi wyjdzie z moich obliczeń :?:

0
  • #6 14 Kwi 2007 02:49
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Nie znam się na obliczaniu radiatorów ale wiem, że kelwin to jednostka miary temperatury z tym, że 0 kelwinów to zero absolutne czyli -273 st. Celsjusza.

Odległość pomiędzy stopniami Kelwina i Celsjusza jest taka sama, więc wzrost temperatury o 1 Kelwin oznacza wzrost temperatury o 1st. Celsjusza (nie wnikając w konkretną jej wartość).

W związku z tym myślę, że jeśli radiator ma 2.3K/W, to jest to równoznaczne z 2.3oC/W.

Pozdrawiam

0
  • #7 14 Kwi 2007 03:21
    tronics
    Poziom 36  

Dokładnie jest tak jak powyżej napisał Artur k. Wiem, bo akurat troszkę liczyliśmy parametrów cieplnych układów prostowniczych na tyrystorach i trzeba było dobierać odpowiednie radiatory. K/W to jest to samo co st. C/W .

0
  • #8 14 Kwi 2007 09:31
    Michał~88
    Poziom 14  

OK to rozumie tylko jak to się ma do mojego wyniku 7oC/W przy 5 W.
    Czy nie jest to 7[K/W] tylko co z 5 Watami jakie mi wyszło.
    Gdy u mnie jest 7oC na 5W to może to jest 35[K/W]

0
  • #9 14 Kwi 2007 09:51
    tronics
    Poziom 36  

Napisz jaką max temp. przewidujesz dla LM, ile on max mocy będzie wydzielał w postaci ciepła, może się coś wymyśli. Ogółem to może ci pomoże:
    Radiator i ich dziwne opisy
    Tj - dopuszczalna temp. obudowy układu
    Ta - temperatura otoczenia
    Ptot - moc wydzielana w postaci ciepła
    Rthjc - rezystancja termiczna złącze-obudowa (u ciebie raczej nieważne)
    Rthcr - rezystancja termiczna obudowa-radiator
    Rthra - rezystancja termiczna radiator-otoczenie
    Oblicza się podobnie jak obwód elektryczny (mimo, że w zasadzie nie jest domknięty).
    Tj=Ta+Ptot*(Rthjc+Rthcr+Rthra)
    Z tego wzoru można po przekształceniu otrzymać wymaganą wartość Rthra dla danej mocy, temp. dopuszczalnej i temp. otoczenia. Oczywiście części parametrów nie będziesz wykorzystywał.
    Zatem jeśli moc wydzielana na układzie to 5W, a rezystancja termiczna to 7st. C/W, przyjmując, że temp. otoczenia to 24st. C Twój układ będzie mieć temp. 24+5*7=59st. C. Oczywiście pomijając rezystancje termiczne obudowy itp. Realnie dobrze by było wziąść lepszy radiator, ew. wymusić przepływ powietrza.

0
  • #10 14 Kwi 2007 10:23
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Michał~88 napisał:
    Witam.
    Obliczyłem radiator po stabilizator LM350.
    Wyszedł mi iż mam zastosować radiator o rezystancji termicznej 7oC/W przy 5W .
    I tu moje pytanie w innych katalogach znajduje się opis np. Rezystancja termiczna 8oC/W przy 20W a w innych tylko Rth [K/W] 25 i jak to się mam do mojego wyniku czy jest jakiś wzór który zmieni mi wynik na podany w innych katalogach.
    Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

ponieważ rezystancja termiczna Rth radiatora jest nieliniowa od traconej mocy, czyli od ilości energii rozpraszanej (a moc to średnia wartość energii w przedziale czasu), to konieczne jest podawanie przy jakiej mocy rozpraszanej P ta rezystancja termiczna występuje.
    Zdolność rozpraszania ciepła różnych radiatorów łatwo jest porównać, jeśli wymnoży się podaną rezystancję termiczną podaną dla danej mocy.
    Radiator sprawniejszy (lepszy) to taki, dla którego przyrost temperatury Δτ jest mniejszy:
    Δτ = P•Rth

Pozdrawiam

0
  • #11 14 Kwi 2007 12:28
    Michał~88
    Poziom 14  

A więc tak. Podam wyniki jakie mi wyszły.
    Maksymalna temperatura pracy 100oC a temperatura otoczenia 30oC
    Pstr 12,098W
    Rthra 1,586oC/W

Obliczenia pod dany radiator
    Wybrałem 7oC/W przy 5W
    A oto obliczenia sprawdzające jak będzie zachowywał się radiator.
    Temperatura złącza 86oC
    Rthra 0,429oC/W
    Temperatura radiatora 35,188
    Temperatura stabilizatora 93,608
    Więc taki radiator był by dowry
    Tylko nie wiem jak obliczyć inne radiatory które są inaczej opisane

0
  • #12 14 Kwi 2007 12:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    ojj... ale tak nie można. Wziąłeś radiator dla którego moc rozpraszana wynosi tylko 5W, a chcesz rozpraszać przeszło 12W.
    Nie tędy droga... Musisz znaleźć radiator o podobnej (lub większej) do Twego przypadku mocy rozpraszanej i wtedy przeliczyć.
    Zauważ, iż właściwie to sprawdzasz nierówność i kiedy wynik obliczeń wyjdzie "po właściwej stronie" to jest dobrze.

Pozdrawiam

0