Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unimor M462 - pionowe paski po lewej stronie

07 Paź 2003 14:30 2298 7
 • Poziom 20  
  Telewizor Unimor M462T (z teletekstem) jest to model na jednej poziomej płycie bez żadnych wyjmowanych modułów. Wykorzystuje "kombajn" TDA 8362 .
  Po lewej stronie ekranu pojawia się kilka czerwonych pionowych pasków. Mają szerokość około 5 mm i pojawiają się regularnie co 5 mm. Pierwsze z lewej są intensywne, kolejne coraz bladsze i od połowy ekranu juz przestaja byc zauważalne.
  Zamiana między wejściami do sterowania wzmacniaczy końcowych R<-> G spowodowała , że paski zrobiły się zielone - czyli wzmacniacze końcowe są sprawne.
  Pomiar oscyloskiopem na końcówkach RGB (18,19,20) scalaka TDA 8362 pokazał, że przy przełączeniu na AV i ustawieniu kontrastu, koloru i jaskrawości na minimum na G i B jest ładny przebieg ( 3V w czasie 50 usek wybierania linii a 0V w czasie 14 usek powrotu). Natomiast na wyjściu R w momencie zakończenia 14 usek części wygaszania pojawiają się impulsy w formie gasnących oscylacji o początkowej wartości ok 2V i czasie okresie 1usek (czyli dokladnie to co widać na ekranie).
  Wymieniłem scalaka TDA8362 bez efektu (nie mam 100% pewności czy scalak był dobry bo lutowany). Z noty aplikacyjnej TDA8362 wynika, że nie ma tam kondensatorów odsprzęgających w szczególności 3 szt dla R,G,B więc wymieniłem "garść" elektrolitów "w okolicy" TDA8362 - bez efektu.
  Czy któryś z kolegów może zaproponować kierunek dalszych poszukiwań usterki (wymienić jeszcze raz TDA?) a może problem już jest znany?
 • Tektronix
 • Poziom 17  
  Witam.

  Sprawdź co się dzieje na n.29(R-Y input) i n.22(R input).
 • Tektronix
 • Poziom 20  
  ando napisał:
  Witam.

  Sprawdź co się dzieje na n.29(R-Y input) i n.22(R input).


  Na 22 jest czysto, również na 21= bl-in czyli przełączanie pomiędzy TV a zewnętrznymi sygnałami RGB jest czysto, odłaczenie diody od komputera sterującego wyswietlaniem komunikatów (siła głosu jaskrawość ) też nie zmieniło sytuacji.
  Sygnału R-Y nie testowałem bardzo dokładnie (podpinałem oscyloskop do wszystkich pinów w poszukiwaniu "śmiecia", ale być może zrobiłem to na zbyt małej czułosci i mogłem przeoczyć) . Wydawało mi się, że gdyby coś się pojawiło na R-Y to w wyniku matryowania powinno się przenieść na inne klory ale sprawdzę o jeszcze raz w poniedziałek jak pozyskam schemat M462. Rownież odłacze linie opóźniające luminancji i chroinancji.
 • Specjalista AGD
  Wymień C 609 47 mikro/250V najlepiej na 105 st. C znajduje się zdajsie obok radiatora tranzystora linii S 2055.
 • Poziom 12  
  47mikro/252V wzasilaniu wzmacniaczy wizyjnych
 • Poziom 30  
  Wymień tranzystor linii potrafi wprowadzć zakłucenia
 • Poziom 20  
  Dziękuje peter falk i Lechowi Pawlowskiemu
  Rada okazała sie skuteczna. (Jedna rada - choc w dwóch formach).
  Rzeczywisie pusty byl kondnsator C609 umieszczony pomiędzy tranzystorem odchylania a trafo linii. Pomiar oscyloskopowy na tym konensatorze pokazał przbieg podobny do tego na wyjściu wzmacniacza R i na wyjsciu R z TDA8362.
  Zmyliło mnie to, że po zamianie połączen pomiędzy R a G usterka przeniosła sie na G co spowodowało, że szukałem daleko tego, co bylo blisko.
  Dziękuje i dzielę sie punktami.

  Andrzej
 • Specjalista AGD
  Podsumowujac same zjawisko: jest to częsty objaw gdy na sygnał wizyjny na wzmacniaczach końcowych RGB nakładaja się nieodfiltrowane oscylacje napięcia pochodzacego z trafopowielacza i zasilającego te końcówki: dużo telewizorów to ma. Za punkty dziękuję :-).