Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy transfer energii

13 Kwi 2007 10:08 3982 23
  • Poziom 16  
    Witam ! Chciałem poruszyć nurtujący mnie od dawna temat przesyłu energii bezprzewodowo i nie chodzi mi o dyskusje na temat np. p. Tesli tylko o pomysły na konkretnie tylko wymieniony temat. I stwirdzenia że to fantastyka albo utopia mnie nie interesują bo np. samochód w średniowieczu taż byłby fantastyczną utopią .Liczę na rzeczową dyskusję.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 18  
    Temat rzeka i zagadnienie w temacie zbyt ogólnie zawarte. może troszką byś zawęził i zkonkretyzował swoje zapotrzebowanie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    No na przykład laptop którego chwilę ładować nie trzeba ładować ale bez "pępowiny* kabla ,albo inne drobne urządzenia domowe bo o przesyle dużych mocy to chyba na razie można zapomnieć.
  • Admin grupy audio
    Witam

Ten temat już był, poszukaj na elektrodzie.

Generalnie obecnie nie ma technologi pozwalającej zrealizować przesył energii na odległość z sensownymi efektami.

Zauważ prostą rzecz.
    Masz nadajnik radiowy który pracuje z mocą kilkuset (lub więcej) watów, a w antenie odbiornika powstaje znikomy sygnał, rzędu mikrowatów. Sygnał ten jest zbyt słaby żeby można było nim zasilić choćby słuchawki, trzeba go wzmocnić do użytecznego poziomu.

Tak więc teoretycznie przesyłanie energii jest możliwe, jednak sprawność tej metody jest bardzo niska - poniżej procenta.

Pozdrawiam
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 18  
    Arturk
    Nie jest tak do końca jak piszesz bo radia detektorowe robiłem jak chodziłem do podstawówki i bez zasilania słuchałem na słuchawkach całymi godzinami. Swego czasu w Raszynie pod Warszawą to całe gospodarstwa były oświetlane mocą energii pobliskiej radiostacji. Sprawnośc maleje w kwadracie odległości a tu odległości są znikome.
    Oprócz tego to częstotliwość pracy też ma istotne znaczenie.
    Spróbuj zrobić pętlę z drutu naokoło pokoju i zmierzyć jej częstotliwość rezonansową. po zasileniu tej pętli generatorem o uprzednio zmierzonej częstotliwości masz prosty nadajnik o dużej sprawności. musisz jeszcze pamiętać że wszystko co jest w zasięgu działania tej pętli ma prawo ją rozstrajać a co za tym idzie zmniejszać jej sprawnośc.
    Na podobnej zasadzie działają przecież piece indukcyjne więc jest to nic innego jak przesyłanie energii w okreslone miejsce.
    Wniosek z tego że proch juz wymyślili tylko wszystkich jego zastosowań jeszcze nie znaleziono
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    A ja może troche w tym temacie na wesoło, gadka w sklepie elektronicznym:

Cytat:

Klientka: Dzieńdobry, szukam przedłużacza bezprzewodowego.
    Sprzedawca: Proszę pani, nie ma czegoś takiego jak przedłużacz bezprzewodowy.
    K: Jak to nie ma? Widziałam taki na internecie!
    S: Nawet jeśli taki jest to nie mamy go na składzie, a nawet jeśli mielibyśmy to pewnie byłby w cenie dobrego samochodu.
    K: Tak? To ja chciałbym sie widzieć z szefem!
    S: Szefa nie ma, przeteleportował się do Tokio na konferencję.

Sytuacja opowiedziana mi przez kumpla, ale raczej prawdziwa.
  • Admin grupy audio
    :arrow: ksiks

Widzisz sam napisałeś "sprawność maleje z kwadratem odległości", a więc nie ma możliwości przekazywania większych energii na duże odległości, bo wymagałoby to setek MW mocy, a uzyskalibyśmy kilka mW.
    Wspomniałeś o odbiornikach detektorowych, wiem co to jest ale zauważ, że nie będą one pracowały z klasycznymi słuchawkami o impedancji 32Ω, musisz mieć słuchawki wysokoomowe.
    Obecnie takie radia nie działają w odległości większej niż kilka km od nadajnika (za małe moce).

Możliwość jest - wiadomo, jednak taki przekaz użytecznej energii jest nieopłacalny i chyba każdy się z tym zgodzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Detektor na kiepskiej i jeszcze na dodatek jednej diodzie działa w odległości 40 km od nadajnika I PR.
    Opłacalność jest pojęciem względnym a jednak produkuje się piece i kuchnie indukcyjne w których sprawność sięga 90% a przy ogrzewaniu gazowym zaledwie 75jak dobrze pójdzie i brat dostarczy dobry gaz.
    Reszta podobnie jak wyzej.
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Było omawiane na elektrodzie: jakaś maszynka, nie pamiętam czy do golenia, czy do mycia zębów, ale
    coś w tym stylu, z akumulatorem w środku i z podstawką - kiedy stała na podstawce (podłączonej do
    sieci) to akumulator się ładował. Metoda: w podstawce uzwojenie pierwotne transformatora i część rdzenia,
    w maszynce reszta rdzenia i uzwojenie wtórne, chyba to działało na zwiększonej częstotliwości.
    Na przykład tu - ale kiedyś omówiono to dokładniej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic735913.html

Pewnie mogłoby być coś takiego do laptopa: stolik, na którym się go stawia, i wtedy się ładuje.
  • Admin grupy audio
    _jta_ napisał:

Pewnie mogłoby być coś takiego do laptopa: stolik, na którym się go stawia, i wtedy się ładuje.

Na tej zasadzie mogłoby to działać.
    Zresztą na podobnej zasadzie działają wszelkiego rodzaju karty transponderowe (tyle, że one się nie ładują).
    Jednak zasięg takiej bezprzewodowej ładowarki będzie mocno ograniczony (kilkadziesiąt cm lub nawet mniej)
    Problem w tym, że do ładowania laptopa (na dodatek często używanego w trakcie ładowania) potrzeba dużo więcej prądu (ok.3A) niż do golarki.

Moim zdaniem konstruowanie takiego urządzenia nie ma sensu.

Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Tak mi przyszło do głowy: takie przesyłanie energii wymaga używania dość silnego pola magnetycznego,
    a komputer jest na nie dość wrażliwy - powodowałoby kasowanie dyskietek i twardego dysku. Można by je
    zastąpić polem elektrycznym, ale wtedy łatwo o jakieś wyładowanie, które by spaliło coś w komputerze.
  • Admin grupy audio
    _jta_ napisał:
    Tak mi przyszło do głowy: takie przesyłanie energii wymaga używania dość silnego pola magnetycznego,
    a komputer jest na nie dość wrażliwy - powodowałoby kasowanie dyskietek i twardego dysku. Można by je
    zastąpić polem elektrycznym, ale wtedy łatwo o jakieś wyładowanie, które by spaliło coś w komputerze.

Czyli tak czy inaczej ciężko zrealizować.

Chyba że zbudujemy coś w rodzaju "piorunowodu" albo "elektrowodu" czyli jakiegoś wężyka, którym będą przesyłane ładunki w postaci iskier albo ładunków elektrostatycznych.

Wężyk mógłby być wypełniony jakimś gazem ułatwiającym przesył energii - tyle, że to już nie jest rozwiązanie "bezprzewodowe", chyba że "bezprzewodowo" rozumieć jako - beż użycia drutu.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A czy pomyślał ktoś o tym że można by wykorzystać zjawisko rezonansu elektromagnetycznego.Wtedy zasięg byłby większy a i sprawność przesyłu zapewne też.

Dodano po 7 [minuty]:

Na świecie prowadzi się badania na ten temat nawet coś znalazłem w necie o tym.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Specjalista elektronik
    :arrow: Kris-591 - po pierwsze, jak coś znalazłeś w necie, to podaj URL zamiast pakować to na Elektrodę - może
    poczytaj regulamin, i zastosuj się do niego, zanim moderator zauważy; to akurat jest physics/0611063 z arXiv.org;
    po drugie, to nie badania nad czymś nowym, a dokładniejsze rozpracowanie rzeczy znanych od bardzo dawna;
    po trzecie amatorskie zastosowanie tego rozwiązania będzie dość trudne, ze względu na użyte materiały.

:arrow: Stuku - czy tu chodzi o pokazanie zjawiska indukcji odkrytego przez Faradaya?
  • Poziom 20  
    Swego czasu Erikson wypuscił serie telefonów z bateriami polimerowymi które mogły doładowywać sie w silnym polu elektromagnetycznym. Była so seria próbna, telefony proste a drogie jak laptopy. Było to przez chwile na rynku i słuch po tym zaginoł.
    Mozna by sie pobawić w przesyłanie energi za pomoca lasera, tylko że odbiornik musiałby pozostać nieruchomy.
  • Poziom 34  
    Obecnie coś opracowali co działa na zasadzie rezonansu cewek. Jast to dość sprawne, ale też na małe odległości. Przesył na zasadzie jak działa radio jest bez sensu (za duże rozproszenie).
  • Poziom 35  
    No to ja jestem starej daty ale przytocze tutaj Biblie :D elektroniki tzw Nowoczesne Zabawki z...lat 70 ubieglego stulecia, a wnim jak mnie pamiec nie myli byl projekt przesylania energii bezprzewodowo.. i to dosc efektywnie z tego co _pamietam_ dzialalo to na zasadzie mikrofal - jak wiemy przy pewnej czestotliwosci mozna dosc dobrze skomasowac wiazke i sprawnosc takiego przesylu radiowego rosnie
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Wszyko OK ale pozostaje problem ze "widzeniem" sie nadajnika i odbiornika a chyba nie o to biegło Krisowi-591. Ja bym poszedł w strone indukcji i koszytania z prądu z przewodów ze sciany. Gdzieś o tym czytałem ale dośc dawno a i chyba widziałem (jako ciekawostkę) prototyp podkładki do takiego zasialania laptopów (!). Z tym że podkładkę nalezało podłaczyć do gniazka z 220V i na tym stawiało sie laptop z zmodyfikowana baterią.
  • Specjalista elektronik
    "Nowoczesne zabawki" kiedyś traktowaliśmy jako zbiór dowcipów - mnóstwo opisów rzeczy, których autor nie rozumiał.
    Pewnie była idea bezprzewodowego przesyłania energii, ale jakby spróbować to zrobić, to okazałoby się, że nie działa, bo
    autor nie orientował się w sprawach technicznych i wszystko poprzekręcał, i nie przeliczył tego "projektu", bo nie umiał.

Myślę, że robiąc cewki z dostępnych materiałów można uzyskać przesłanie większości wysłanej energii na odległość
    porównywalną z rozmiarami cewek, może ze dwa razy większą - na większych odległościach będą dominować straty.
    W tym, co skopiował Kris-591, jest koncepcja użycia dysku ceramicznego o dużej dobroci, co pozwala uzyskać
    wysoką sprawność (przypuszczam, że ponad 99%) na taką odległość, na której cewki nie dadzą nawet 50%.
  • Poziom 31  
    Można wykorzystać całe pomieszczenie jako transformator powietrzny na jakieś 40kHz...
  • Poziom 1  
    Szukam poważnej firmy lub zespołu naukowego
    do rozwiązania problemu zasilania bezprzewodo odbiornika 20W.
    Odbiornik znajduje się na obrotowym stole.

rdziesl<malpa>ios<kropka>krakow<kropka>pl
  • Specjalista elektronik
    A jakie są ograniczenia (geometryczne - rozmiary i kształt; ciężar, ilość materiału; zakłócenia, jakie można generować),
    oprócz tego obrotowego stołu? Jaka grubość stołu, jaka średnica dostępna do zabudowania układem transferu energii?
  • Poziom 16  
    Witam ponownie! niektórzy skrytykowali moje zapytanie w tym temacie a okazuje się że są już produkowane urządzenia jak w temacie . Pozdrawiam!