Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie napięcia na głośniku

13 Kwi 2007 10:53 1329 13
  • Poziom 14  
    Mam takie pytanie czy da się obniżyć napięcie na głośniku bo w kolumnie mam 3 głośniki (piszczałkę średni-tonowy bass-owy) gdy pod głośnię to głośnik (średni-tonowy) chce po prostu "wyfrunąć" czy da się to jakoś zniwelować
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    A te kolumny to sam składałeś czy może jest to wyrób gotowy?
    Jeśli sam je robiłeś to może nie masz dopasowanej mocy tego głośnika do reszty systemu.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Albo nieodpowiednia zwrotnice... Ew wcale jej tam nie ma dlatego sredniotonowka przyjmuje niskie tony co daje efekt jak w temacie.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To na 99% wina zwrotnicy lub jej brak ,może być też tak że średniotonowiec nie ma krytego kosza (lub swojej oddzielnej komory i pracuje tak od cisnienia wytwarzanego przez niskotonowiec.
  • Poziom 21  
    Niech napisze jakie ma kolumny. Wtedy dopiero bedziemy mogli cos doradzic. Nic nie wiadomo czy to kolumna zamknieta czy BR.
  • Poziom 14  
    Piszczałka Piezo 75Watt, średni-tonowy bass-owy 100 Watt (membrana z włókna szklanego), bass-owy 300watt (membrana plastik) (wszystko moc maksymalna chyb) zwrotnicy nie ma kolumna jest bardzo szczelna ma tylko jedną tubę a wzmacniacz (wieża) panasonic SA-AK20 o Mocy 120Watt
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wyrzuć PIEZZO
    koniecznie do średniotonowca osobna komora i co najmniej 10uF kondensator na 250V styrofleksowy, foliowy lub jakikolwiek stały bądź elektrolit bipolarny - poczytaj o tym to są Twoje słowa klucze.

Po za tym wiem o co Ci chodzi, ale używasz terminologii nieprawidłowej. Powinno się mówić po polsku: otwór rezonansowy, otwór Helmholtza, otwór bass-reflex lub żeby było szybko BR ale nie TUBA. Bo tubowego wylotu na pewno jak znam życie to tam nie masz.

Tuba jest zarezerwowana dla wylotów silnie rozszerzajacych się od środka obudowy na zewnątrz. A rura w klocku zwanym obudową ma prawie stały przekrój.

KOnieczna jest natychmiastowa przebudowa tej kolumny. Bo Albo Ci wzmacniacz siadzie od PIEZO albo średniotonowy szlag trafi.

Wszystko żyje tylko dzięki temu, że jeżeli 120Wat to moc z kontaktu to na wyjściu masz jakieś 2x30W

NAJPROSTSZE METODY BUDOWY ZWROTNICY:
    Potrzebujesz tak. Zrobic cewkę na basowca - powiedzmy z drutu 0,8mm nawinąć na karkas tak aby w miarę możliwosci pozbyć się średnich tonów z głosnika basowego. Nawinąć możesz powiedzmy na szpulę po żyłkach na ryby. Jest to oszczędne i tanie a efekty czasem zadowalające. Cewkę łączysz szeregowo do basowca.

NA ŚREDNIOTONOWCA dajesz osobną komore, tak żeby go basowiec nie wybił swoim ciśnieniem. W szereg dajesz 10uF kondensator do tego można dać także małą ceweczkę żeby wyzbyc się niektórych wysokich tonów) oczywiście na słuch.

NA WYSOKOTONOWCA dajesz w szereg kondensator około 4,7uF z rezystorem. Jesli dalej masz piezo to daj tam 30 omów rezystor. Najlepiej jakbys sobie kupił porzadny głośnik wysokotonowy kopułkowy, bo piezo się nie stosuje, chyba, że w BARDZO, BARDZO nieprofesjonalnym sprzęcie. Nawet w tanich chińskich wieżach nie montują już piezo. Lepiej jest dac głosnik szerokopasmowy.

po za tym prawdopodobnie to, że piezo nagle chce wyskoczyć to efekt przesterowania wzmacniacza, ktory jest w wieży. Basowemu juz jest mało mocy, wzmacniacz jest wysterowany tak, że na wyjsciu jest więcej mocy niż dla niego zaprojektowane - jesli wysterowujesz z komputera wzmacniacz to o wyjscie poza skalę nie łatwo.
  • Poziom 14  
    Tremolo Tak zrobię a Piezo zamontowałem bo mi tonsil mi się spalił jeszcze dziś kupie cewkę i zregeneruję go i Przepraszam za nie profesionalne słownictwo
    mam jeszcze jedno pytanie czy firma "Prosonic" robi dobrej jakości głośniki
    to jest ta piszczałka (Piezoelektryczna)
    a tego właśnie mocno wyrzuca
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    CZy masz jakąś zwrotnicę to tych Tonsilów wysokotonowych? Głośniki wg oznaczenia mają jakieś 20 cm, przy takiej membranie pewnie masz dziurę w pasmie i zakłócone średnie tony.
  • Poziom 21  
    Caly czas piszemy o braku zwrotnicy...
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Braku zwrotnicy i zapewne braku oddzielnej komory (ze wzg. na otwarty kosz) tego "sredniotonowca"...
  • Poziom 21  
    Czy to czy tamto w kazdym razie bez braku danych nikt nie pomoze.
  • Poziom 14  
    już jest osobna komora w lutowałem kondensatory na bassowca zamontowałem zwrotnice Tremolo mój jest 16cm a jego wybijanie było spowodowane zbyt mocnymi bassami po wykonaniu czynności wyżej wypisanych wszystko się ustabilizowało
    Serdecznie Dziękuje za pomoc