Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer z Novell NetWare 3.12 - nowe "narządy" czy

13 Kwi 2007 19:30 1848 8
  • Poziom 10  
    Witam

Mam zamiar wymienić części serwera ,który pracuje na NetWare 3.12 ,na nowsze ,szybsze i pojemniejsze . W związku z tym mam pytanie . Czy warto ? Główny cel to zwiększenie pojemności dysku serwera i szybkości działania serwera ,bo aktualnie pracuje na procesorze sprzed 10 lat i ma dysk o pojemności ok. 1 Gb ,pamięci RAM też jest bardzo mało .

Jeżeli można go ulepszyć to czego się wystrzegać ? Czy obsłuży nowe dyski o pojemności ok. 60-80 Gb pracujące w RAID 01 na SATA ? Czy może być to zwykły składak z pierwszym lepszy procesorem ,dyskiem ,płytą ,kartą sieciową i pamięcią ? Nowe części i stary Netware ,czy nowe części i nowy NetWare ( warunek tylko do wersji 5.0) ? A może jest inne wyjście ?

Czy NetWare 3.12 obsłuży Wi-Fi ?

Przepraszam ,jeżeli uraziłem wytrawnych administratorów i informatyków swoją nikłą wiedzą ,ale w moich okolicach trudno o fachową pomoc w powyższym przypadku .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie będzie dla niego sterowników do SATA ani kart sieciowych WiFi (to można ominąć stosując AP).
  • Poziom 10  
    Czyli zamiast SATA to ATA100/133 ? Gdzieś w internecie wyczytałem ,że NetWare 3.12 obsługuje dyski twarde do 6 Gb i nic powyżej - to prawda ? A coś więcej o AP ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Obsłuży dużo większy dysk niż 6GB.

AP to Access Point - coś w rodzaju konwertera sieci przewodowej na bezprzewodową. Do Netware nadal będzie połączenie przewodem.

Dysk SATA też będzie działał jeśli BIOS płyty będzie obsługiwał kontroler SATA jako IDE a nie SCSI lub RAID (ma to np ASUS A8V-VM SE).
  • Poziom 10  
    Dzięki bardzo . Wynika z tego ,że nie mam się czego obawiać wymieniając stary sprzęt na nowy w przypadku serwera z NetWare 3.12 :D.
    Tylko przed zakupem/przeniesieniem trzeba sprawdzić czy będą do najważniejszych urządzeń sterowniki.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie

Czy jest program na kształt VMware Workstation ,na którym mógłbym uruchomić Netware 3.12 ? Bo wyżej wymieniony program do tworzenia wirtualnych maszyn ,obsługuje tylko Netware powyżej ver. 5 .
  • Poziom 14  
    Zasdnicze pytanie ???
    Po co w dzisiejszych czasach komuś Novell ???
    To samo a nawet sporo można zrobić na sambie pod linux-em czy unixem taniej i lepiej .
    Andrzej Molicki napisał:

Po co w dzisiejszych czasach komuś Novell ???

Jeśli już to Netware.
    Novell to firma.

Cytat:

To samo a nawet sporo można zrobić na sambie pod linux-em czy unixem taniej i lepiej .

Są miejsca, gdzie działa on niezawodnie od lat, więc nie ma potrzeby jego zmiany.