Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modułowy system pomiarowy na RS485, sterowny SMS, mail i WWW

Mplons 13 Kwi 2007 22:59 1644 2
 • #1 13 Kwi 2007 22:59
  Mplons
  Poziom 2  

  Koncepcja jest następująca:
  Układ pomiarowy z rozbudowaną możliwością wizualizacji zebranych danych, tworzenia raportów i ostrzegania o przekroczeniu zadanych parametrów. Całość powinna być dość uniwersalna ale pierwotnym zastosowaniem jest zbieranie parametrów z pracujących agregatów prądotwórczych w niewielkich elektrowniach biogazowych.
  Parametry takie jak:
  - dane z układu wzbudzenia i synchronizacji wymieniane z naszym układem poprzez RS-232 ewentualnie RS-485 (do ustalenia z osobą budującą ten układ). Parametry produkowanego prądu, obroty silnika itp.
  - kilka czujników temperatury
  - czujnik ciśnienia i temperatury oleju
  - wartości elektryczne
  - kilka wejść logicznych
  Musi istnieć możliwość zdalnego załączenia przekaźnika wyłączającego agregat.

  W jednej elektrowni znajduje się 1-4 takie agregaty oddalone od siebie o około 5m.
  Podstawowym zadaniem systemu ma być co określony czas raportowane w postaci SMS pod zadany nr telefonu (lub na wymuszenie określonym SMS ewentualnie sygnałem przychodzącej rozmowy na nr wywołującego) aktualnych parametrów pracy agregatów, informowanie o nieprawidłowej pracy bądź awaryjnym wyłączeniu agregatu .
  Ponadto musi być możliwość tą samą drogą wyłączenia wybranego agregaty.
  Aktualny stan parametrów powinien także być wyświetlany na niewielkim panelu sterującym z wyświetlaczem znakowym i klawiaturką.
  I to jest minimum, które musi działać niezależnie od dalszej części, która będzie miała słaby punkt a mianowicie komputer.

  Komputer w momencie gdy pracuje poprawnie może pełnić w całości nadrzędną role i sterować wszystkim ale jego głównym zadaniem będzie gromadzenie historii pracy agregatów, obrazu z kamerki USB, wysyłanie raportów i komunikatów w postaci e-mail itp. W związku z tym, że elektrowni jest w założeniu więcej niż jedna a sterownie przez WWW powinno być scentralizowane to komputer w elektrowni powinien wymieniać dane zebrane lokalnie z główną baza posiadającą dane ze wszystkich elektrowni.
  Strona byłaby podzielona na panel kontrolny, wizualizujący parametry pracy elektrowni, wymuszenia poklatwowego podglądu z kamerki oraz panel administracyjny dający możliwość ustalania warunków raportowania SMS i e-mail, numerów telefonu, adresów e-mail, wyłączenia agregatów itp.

  Całość powinna być możliwie bezawaryjna i łatwa w obsłudze najlepiej pełne Plug&Play, z drugiej strony posiadająca możliwość personalizacji głównych ustawień, czyli tak jak zawsze ;)

  -------------------------------------------

  Moja pierwsza myśl:
  Całość będzie miała modułową konstrukcję połączoną ze względu na ciężkie warunki pracy i ilość modułów magistralą RS485 i kablem 4 parowym SFTP. Będzie jeden zasilacz dla całości (no poza komputerem) dający 12V jedną z par wymienionego kabla. Każdy z modułów będzie posiadał stabilizator na 5V. Proponował bym w całej sieci zastosowanie protokołu MODBUS i układu master slave dla modułów

  Moduły RS485 systemu jakie bym zastosował to:
  - układ mikroprocesorowy przy każdym z agregatów zbierający dane z czujników
  - panel sterujący wyświetlający aktualne parametry, pozwalający na podstawową konfiguracje całości pracujący jako master
  - moduł mikroprocesorowy z podłączonym poprzez RS232 telefonem bądź przemysłowym modułem GSM do SMS’ów
  - moduł z przekaźnikami do wyłączania agregatu
  - konwerter RS485<->RS232 do komputera

  Komputer z linuxem:
  Komunikacja poprzez RS232 z modułami, podłączona kamerka na USB, napisane oprogramowanie do komunikacji poprzez port szeregowy, baza danych zbierająca dane, serwer WWW do lokalnej konfiguracji miedzy innymi połączenia z centralna baza, serwerem.

  Niestety na razie mam jedynie zarys koncepcji i brak konkretów.

  -------------------------------------------

  Mam na początek kilka pytań:
  - Jak wy byście to rozwiązali, czy moja ogólna koncepcja jest słuszna?
  - Czy jakiś wymienione elementy można zastąpić gotowymi rozwiązaniami?
  - Czy poza ekranowaniem i uziemieniem obudów i okablowania w tak ciężkich warunkach pracy należy stosować inne środki ochrony przed zakłóceniami i drganiami?
  - Czy można nie tylko 12V ale i 5V przesyłać od razu z centralnego zasilacza by nie budować przy każdym module układu stabilizującego?
  - Czy jest sens stosowania protokołu MODBUS, czy lepiej wybrać jakiś swój prostszy w implementacji? Może odejść od koncepcji jeden master, reszta slave?
  - Jak rozwiązać dwustronną komunikacje komputera z resztą systemu poprzez stronę WWW?

  Myślę, że w pojawią mi się setki nowych pytań jak już zacznę budowę całego systemu. Wszystkie sugestie, uwagi, podpowiedzi, odpowiedzi, przykłady będą bardzo cenne dlatego bardzo proszę o pomoc.

  Jeśli ktoś woli drogę e-mailową: mplons(at)o2.pl

  0 2
 • #2 15 Kwi 2007 17:16
  bolek
  Specjalista - oświetlenie sceniczne

  bo już nie rozumie- ty to chcesz zlecić komuś czy samamu sie pobawić?

  0
 • #3 15 Kwi 2007 21:16
  Mplons
  Poziom 2  

  Oczywiście samemu chciałbym to zbudować. Na dzień dzisiejszy jestem ciągle na etapie tworzenia rozsądnej koncepcji i jak tylko dopnę ze strony teoretycznej całość projektu to zabieram się za projekty i budowę stąd moja prośba o wasze opinie i sugestie, które zaoszczędziłyby mi czasu i zbędnych pomyłek przy budowie tego systemu.

  0