Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modułowy system pomiarowy na RS485, sterowny SMS, mail i WWW

Mplons 13 Kwi 2007 22:59 1593 2
  • #1 13 Kwi 2007 22:59
    Mplons
    Poziom 2  

Koncepcja jest następująca:
    Układ pomiarowy z rozbudowaną możliwością wizualizacji zebranych danych, tworzenia raportów i ostrzegania o przekroczeniu zadanych parametrów. Całość powinna być dość uniwersalna ale pierwotnym zastosowaniem jest zbieranie parametrów z pracujących agregatów prądotwórczych w niewielkich elektrowniach biogazowych.
    Parametry takie jak:
    - dane z układu wzbudzenia i synchronizacji wymieniane z naszym układem poprzez RS-232 ewentualnie RS-485 (do ustalenia z osobą budującą ten układ). Parametry produkowanego prądu, obroty silnika itp.
    - kilka czujników temperatury
    - czujnik ciśnienia i temperatury oleju
    - wartości elektryczne
    - kilka wejść logicznych
    Musi istnieć możliwość zdalnego załączenia przekaźnika wyłączającego agregat.

W jednej elektrowni znajduje się 1-4 takie agregaty oddalone od siebie o około 5m.
    Podstawowym zadaniem systemu ma być co określony czas raportowane w postaci SMS pod zadany nr telefonu (lub na wymuszenie określonym SMS ewentualnie sygnałem przychodzącej rozmowy na nr wywołującego) aktualnych parametrów pracy agregatów, informowanie o nieprawidłowej pracy bądź awaryjnym wyłączeniu agregatu .
    Ponadto musi być możliwość tą samą drogą wyłączenia wybranego agregaty.
    Aktualny stan parametrów powinien także być wyświetlany na niewielkim panelu sterującym z wyświetlaczem znakowym i klawiaturką.
    I to jest minimum, które musi działać niezależnie od dalszej części, która będzie miała słaby punkt a mianowicie komputer.

Komputer w momencie gdy pracuje poprawnie może pełnić w całości nadrzędną role i sterować wszystkim ale jego głównym zadaniem będzie gromadzenie historii pracy agregatów, obrazu z kamerki USB, wysyłanie raportów i komunikatów w postaci e-mail itp. W związku z tym, że elektrowni jest w założeniu więcej niż jedna a sterownie przez WWW powinno być scentralizowane to komputer w elektrowni powinien wymieniać dane zebrane lokalnie z główną baza posiadającą dane ze wszystkich elektrowni.
    Strona byłaby podzielona na panel kontrolny, wizualizujący parametry pracy elektrowni, wymuszenia poklatwowego podglądu z kamerki oraz panel administracyjny dający możliwość ustalania warunków raportowania SMS i e-mail, numerów telefonu, adresów e-mail, wyłączenia agregatów itp.

Całość powinna być możliwie bezawaryjna i łatwa w obsłudze najlepiej pełne Plug&Play, z drugiej strony posiadająca możliwość personalizacji głównych ustawień, czyli tak jak zawsze ;)

-------------------------------------------

Moja pierwsza myśl:
    Całość będzie miała modułową konstrukcję połączoną ze względu na ciężkie warunki pracy i ilość modułów magistralą RS485 i kablem 4 parowym SFTP. Będzie jeden zasilacz dla całości (no poza komputerem) dający 12V jedną z par wymienionego kabla. Każdy z modułów będzie posiadał stabilizator na 5V. Proponował bym w całej sieci zastosowanie protokołu MODBUS i układu master slave dla modułów

Moduły RS485 systemu jakie bym zastosował to:
    - układ mikroprocesorowy przy każdym z agregatów zbierający dane z czujników
    - panel sterujący wyświetlający aktualne parametry, pozwalający na podstawową konfiguracje całości pracujący jako master
    - moduł mikroprocesorowy z podłączonym poprzez RS232 telefonem bądź przemysłowym modułem GSM do SMS’ów
    - moduł z przekaźnikami do wyłączania agregatu
    - konwerter RS485<->RS232 do komputera

Komputer z linuxem:
    Komunikacja poprzez RS232 z modułami, podłączona kamerka na USB, napisane oprogramowanie do komunikacji poprzez port szeregowy, baza danych zbierająca dane, serwer WWW do lokalnej konfiguracji miedzy innymi połączenia z centralna baza, serwerem.

Niestety na razie mam jedynie zarys koncepcji i brak konkretów.

-------------------------------------------

Mam na początek kilka pytań:
    - Jak wy byście to rozwiązali, czy moja ogólna koncepcja jest słuszna?
    - Czy jakiś wymienione elementy można zastąpić gotowymi rozwiązaniami?
    - Czy poza ekranowaniem i uziemieniem obudów i okablowania w tak ciężkich warunkach pracy należy stosować inne środki ochrony przed zakłóceniami i drganiami?
    - Czy można nie tylko 12V ale i 5V przesyłać od razu z centralnego zasilacza by nie budować przy każdym module układu stabilizującego?
    - Czy jest sens stosowania protokołu MODBUS, czy lepiej wybrać jakiś swój prostszy w implementacji? Może odejść od koncepcji jeden master, reszta slave?
    - Jak rozwiązać dwustronną komunikacje komputera z resztą systemu poprzez stronę WWW?

Myślę, że w pojawią mi się setki nowych pytań jak już zacznę budowę całego systemu. Wszystkie sugestie, uwagi, podpowiedzi, odpowiedzi, przykłady będą bardzo cenne dlatego bardzo proszę o pomoc.

Jeśli ktoś woli drogę e-mailową: mplons(at)o2.pl

• Fibaro
  • #2 15 Kwi 2007 17:16
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

bo już nie rozumie- ty to chcesz zlecić komuś czy samamu sie pobawić?

• Fibaro
  • #3 15 Kwi 2007 21:16
    Mplons
    Poziom 2  

Oczywiście samemu chciałbym to zbudować. Na dzień dzisiejszy jestem ciągle na etapie tworzenia rozsądnej koncepcji i jak tylko dopnę ze strony teoretycznej całość projektu to zabieram się za projekty i budowę stąd moja prośba o wasze opinie i sugestie, które zaoszczędziłyby mi czasu i zbędnych pomyłek przy budowie tego systemu.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson