Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja Meteo - schemat

Blue Gene 14 Apr 2007 20:44 3251 9
Renex
 • #1
  Blue Gene
  Level 11  
  Witam, w załączniku przedstawiam schemat mojej stacji pogodowej. Nie mam zaawansowanej wiedzy elektronicznej i jest to mój pierwszy taki projekt.
  Byłbym wdzięczny, gdyby jakiś bardziej doświadczony konstruktor rzucił okiem na ten schemat i stwierdził czy takie urządzenie będzie działać.

  EDIT: poprawiłem schemat.
 • Renex
 • #2
  janek1815
  Level 38  
  powinno byc ok . Daj jakies kondensatory ceramiczne na zasilaniu. Transoptory nie maja bazy wyprowadzonej wiec te opornikio sa niepotrzebne. Rezystor w Anodach transoptorow ma chyba za mala wartosc. A moze by tak dolozyc wyswietlacz aby mozna bylo odczytac wartosci bez uzycia komputera?
 • Renex
 • #3
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  jakoś nie widzę rezystorów w kolektorach tranzystorów transoptorów (oznaczenia linii: PC1, PC3, PC4, PC5).
  Poza tym to mam wątpliwości (jeśli to zrobiłeś programowo), czy wewnętrzne rezystory Pull-up (podciągające do plusa zasilania) w w/w wejściach mikroprocesora są dostatecznie małej wartości, by właściwie ustawiać poziomy logiczne sygnałów.
  Oczywiście rezystory dołączone do baz, (jeśli bazy są wyprowadzone, a nie chce mi się szukać w DataSheet) zdecydowanie zmiejszają współczynnik wzmocnienia prądowego tranzystora, jeśli ich drugie doprowadzenia są ona na potencjale emitera.
  Ale w Twoim przypadku; powodują one nasycenie się tranzystorów transoptorów i są zbędne (należy to wejście pozostawić jako niepołączone).

  Tyle na podstawie schematu, a nie należy zapominać o prawidłowym oprogramowaniu.

  Pozdrawiam
 • #4
  janek1815
  Level 38  
  widzisz quarz mi akurat chcialo sie sprawdzic pdf od tych transoptorow i nie maja one wyprowadzonej bazy na zewnatrz wiec sa zbedne. Co do twoich uwag na gg nie bede sie poki co stosowal i nie mam zamiaru usuwac powyzszego postu. Jesli jest bledny to usuna go moderatorzy a ty nie bedziesz mi rozkazywal co mam robic.
  cytat z gg:
  Quote:
  W kontekście tego, co ja napisałem niżej, lepiej usuń ten Twój post...

  Pozdr, Quarz
  mam nadzieje ze nasze drogi sie juz wiecej nie zejda. Wiecej na PW
 • #5
  Quarz
  Level 43  
  Witam.
  janek1815 wrote:
  widzisz Q(q)uarz mi akurat chcialo sie sprawdzic pdf od tych transoptorow i nie maja one wyprowadzonej bazy na zewnatrz wiec sa zbedne. Co do T(t)woich uwag na gg nie bede sie poki co stosowal i nie mam zamiaru usuwac powyzszego postu. Jesli jest bledny to usuna go moderatorzy a T(t)y nie bedziesz mi rozkazywal co mam robic.
  cytat z gg:
  Quote:
  W kontekście tego, co ja napisałem niżej, lepiej usuń ten Twój post...

  Pozdr, Quarz
  mam nadzieje ze nasze drogi sie juz wiecej nie zejda. Wiecej na PW

  Jeśli nie odróżniasz dobrej rady od rozkazu, to trudno...
  Przecież odnośnie rezystorów w bazach transoptorów napisałem to samo, nie przeczytałeś?
  Moderatorzy merytorycznej części postu nie sprawdzają, a Twój post pod tym względem jest, mówiąc oględnie; żałosny...
  Chcesz, to masz, a chciałem polubownie...

  janek1815 wrote:
  powinno byc ok .

  na jakiej podstawie takie jednoznaczne stwierdzenie?
  I to jest mój podstawowy zarzut !
  Wyrządzasz, nieodpowiedzialną swoją odpowiedzią, krzywdę młodemu Koledze ! ! !

  janek1815 wrote:
  Daj jakies kondensatory ceramiczne na zasilaniu. Transoptory nie maja bazy wyprowadzonej wiec te opornikio sa niepotrzebne. Rezystor w Anodach transoptorow ma chyba za mala wartosc.

  Prawda, ale jest tylko jeden i to jest oczywisty błąd autora, każda fotodioda powinna mieć swój rezystor i o określonej wartości.

  janek1815 wrote:
  A moze by tak dolozyc wyswietlacz aby mozna bylo odczytac wartosci bez uzycia komputera?

  Skoro tak podpowiadasz, to pokaż autorowi jak to zrobić i jak oprogramować obsługę dołączonego wyświetlacza.

  Quarz
 • #6
  Blue Gene
  Level 11  
  Poprawiłem nieco schemat ( źle dobrałem symbol czujnika TCSS1100, niestety nie znalazłem gotowej biblioteki dla niego :/ ).

  Tutaj jest opis tego czujnika: http://tme.pl/dok/optoelektronika/TCSS1100_21.pdf
  Na str 3. tego pdf-a jest schemat - w taki sam sposób podłączyłem czujnik w układzie.

  Wyświetlacza nie planuje dodawać (może kiedyś).
  Informacje będą sczytywane do komputera ( zaprogramuje się stacje, żeby robiła pomiary np. co godzinę i je zapamiętywała; nast. dane prześle się do komputera, gdzie można je elegancko zaprezentować w postaci wykresów ).
 • #7
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  już lepiej, ale nadal nie jest to poprawny schemat.
  Rezystory Pull-up; 270Ω, na wyjściu transoptora możesz zwiększyć nawet do 10kΩ, lub i więcej.
  Nie dysponuję DataSheet do µPC ATMEGA, więc nie mogę sprawdzić ile może być maksymalna wartość tego rezystora.
  Poprawić jeszcze należy w obwodach anod fotodiod; tam musi być w każdej oddzielny rezystor włączony z nią w szereg.
  Jego wartość przy napięciu Vcc = 5,0V powinna być z zakresu od 68Ω do 82Ω.
  Niejasne jest dla mnie jeszcze połączenie: ZŁĄCZE CZUJNIKA OBROTÓW, ponieważ nic na temat tego czujnika nie wiem.
  Ma ten czujnik swoje własne zasilanie?
  Ze schematu odczytuję, iż z owego czujnika doprowadzasz sygnał bezpośrednio na wejście µPC, a to implikuje, iż jest tam źródło energii zasilające ów czujnik.

  Pozdrawiam
 • #8
  Blue Gene
  Level 11  
  Quarz wrote:
  [..]w obwodach anod fotodiod; tam musi być w każdej oddzielny rezystor włączony z nią w szereg.


  Jeśli dam jeden rezystor zastępczy, zamiast tych czterech (uprości mi to schemat, a przecież nie będę świecił tymi diodami osobno, tylko wszystkimi na raz) a wydaje mi się, że działać powinno tak samo (chyba, że są w tym jeszcze jakieś myki o których nie wiem ;) ). Można by nawet ten rezystor trochę zwiększyć do 15 - 20 ohm (żeby prąd był w granicach 40-50 mA.

  Poprawności działania czujnika obrotów jestem najmniej pewien. Będzie to zwykły silniczek ( wydłubałem z niego cewki i magnesy, zrobiłem jeden lut na komutatorze). Podczas kręcenia wałkiem silniczka komutator będzie się przełączał i raz zwierał obwód a raz rozwierał. Procek będzie zliczał impulsy (ten cały silniczek raczej podłącze do INT0 w uC i zrobię to na przerwaniach).
 • #9
  janek1815
  Level 38  
  Quote:
  Skoro tak podpowiadasz, to pokaż autorowi jak to zrobić i jak oprogramować obsługę dołączonego wyświetlacza.

  Quarz

  poki co to autor nie pyta o strone programowania i nie wiemy w jakim jezyku bedzie napisany program. Ja tylko w tym momencie sugeruje co mozna dolozyc jak widzisz autor odpisal ze na razie nie nie planuje jednak nie twierdzi ze jest to zly pomysl. I moze go zrealizuje. Co do rozmowy na gg to niestety sam jestes zalosny. Widac jaki poziom reprezentujesz swa osoba skoro po krotkiej chwili dodajesz moj numer na liste zablokowanych
 • #10
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  Blue Gene wrote:
  Quarz wrote:
  [..]w obwodach anod fotodiod; tam musi być w każdej oddzielny rezystor włączony z nią w szereg.


  Jeśli dam jeden rezystor zastępczy, zamiast tych czterech (uprości mi to schemat, a przecież nie będę świecił tymi diodami osobno, tylko wszystkimi na raz) a wydaje mi się, że działać powinno tak samo (chyba, że są w tym jeszcze jakieś myki o których nie wiem ;) ).

  ano są, przede wszystkim wynika to z pragmatyki solidnego projektowania tego obwodu. Zarabiasz 30 groszy (koszt rezystorów), a robisz sobie sporo kłopotów w przypadku projektu PCB bez miejsca na rzeczonr rezystory.
  Gdyby charakterystyki prądowo-napięciowe wszystkich zastosowanych LED optotronów były równe (ale nigdy tak nie jest), to "od biedy" można by tak zrobić (wszystkie połączone równolegle i jeden rezystor do ograniczania waretości prądu).
  Wystarczy jednak, że jeden z LEDów ma trochę mniejsze napięcie przewodzenia (przy danych prądzie, prawie nie takie rzadkie) i będzie "brać" znaczną część prądu płynącego przez rezystor ograniczający.
  Mało tego; ze względu na ujemny współczynnik tempraturowy napięcia przewodzenia diody, będzie ten prąd, w miarę nagrzewania się, jeszcze zwiększać się kosztem prądu, który powinien płynąć przez pozostałe diody z połączenia równoległego.
  Jaki to przynosi efekt, to chyba teraz zdajesz sobie sprawę?

  Blue Gene wrote:

  Można by nawet ten rezystor trochę zwiększyć do 15 - 20 ohm (żeby prąd był w granicach 40-50 mA.

  W kontekście tego co napisałem tu wyżej; bezprzedmiotowe.

  Blue Gene wrote:
  Poprawności działania czujnika obrotów jestem najmniej pewien. Będzie to zwykły silniczek ( wydłubałem z niego cewki i magnesy, zrobiłem jeden lut na komutatorze). Podczas kręcenia wałkiem silniczka komutator będzie się przełączał i raz zwierał obwód a raz rozwierał. procesor będzie zliczał impulsy (ten cały silniczek raczej podłącze do INT0 w uC i zrobię to na przerwaniach).

  Jasne, tak może być, ale rezystor Pull-up do wejścia µPC jest również potrzebny.
  Przecież to jest identyczny obwód jak z wyjścia optotronów, tylko przerywacz jest elektromechaniczny, a nie jak tam; w postaci fototranzystora.

  Pozdrawiam