Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontynuacja naprawy TOSCA 303

15 Kwi 2007 02:52 3332 34
  • Poziom 21  
    Witam znalazłem trochę czasu i postanowiłem pogrzebać przy uszkodzonej TOSCE.

Wymieniłem już uszkodzone tranzystory końcowe na 2x BD 911 i 2x BD 912

Wymieniłem sterujące 2x Bd 140 i 2x Bd 139 ( na takie same :))

Pozostałe 2x Bd 139 tez wymieniłem ( na takie same)

Oraz w przed wzmacniaczu 4x BC 307A wymieniłem na 4x BC 557B

Zmierzyłem nap na wyjściach .. oczywiście nic tam nie występuje w stylu nap stałego więc jest chyba ok.

Nap na 2x diodach są w normie tak jak pisze na forum w opisach kolo 8,2 V

(D401 i 2 do pary po przeciwnej stronie)

Mierzyłem wcześnie napięcia pomiędzy bazami i emiterami TR sterujących Bd 140 i Bd 139 > miało tam być kolo +\- 3V i +\- 2,4 V było trochę mniej ale myślę ze ok.

Prąd spoczynkowy chwilowo ostawiłem na pprkach ... ostawiając tak je żeby na punktach pomiarowych narazie było po 20 mV.

Dodam jeszcze ze Tr końcowe sie nie grzeją (żeby tam jakoś mocno), podłączyłem źródło dźwięku pod wyjście od magnetofonu , załączyłem wzmacniacz >> i niestety chyba coś jest nie tak i końcowe tranzystory nie wzmacniają sygnału.

Dodam że w głośniku podłączonym pod 1 i 2 wyjście słychać minimalnie muzykę ( pewnie od przed wzmacniacza -- bo słychać ledwo co ...)

Jeśli chodzi o potencjonometry od balansu głośników - działają prawidłowo 1 i 2 kanał.

Jeśli chodzi o potencjometr od głośności jeżeli się ścisza z pozycji maksymalnej >> zwiększa się buczenie w głośnikach na chwile.

Własne i zapomniałem jeszcze dodać że pomimo iż słychać ledwo co .. dźwięk występuje jeszcze niewielkie buczenie dodatkowo.

Czy ktoś wie co mogę jeszcze ewentualnie posprawdzać....... lub co może być przyczyną że nie ma całkowitego wzmocnienia sygnału ??

Końcówki są bankowo dobre jak i reszta tranzystorów.

Jedynie (stare) zostały tranzystory BD 135 ...... stare ..... ale sprawdziłem je i wydają się być dobre .. ale one odpowiadają za stabilne napięcie i też jeśli chodzi o regulacje spoczynkowego prądu .. dało sie wyregulować pprkami , wartości spadku napięcia sie zmieniały w zależności od obrotu potencjometra ... wniosek BD 135 muszą być dobre.

........... więc niestety nie mam pojęcia co może być jeszcze uszkodzone :)

proszę pomoc w dalszych czynnościach naprawczych

pozdrawiam

AoT_Hunter_PL
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Nie mam akurat przed sobą schematu ale , jeżeli napięcia dobre to pora na kondensatoty elekrolityczne.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Najlepiej wziąć słuchawkę wysokoomową do ręki i śledzić kolejne stopnie wzmacniacza. Metoda prosta i skuteczna.Skłaniam się ku opinii bemo1-kondensatory elektrolityczne-wepnij się słuchawką przed i po elektrolitach, jeśli różnice poziomu sygnałów będą duże to odpowiedź jasna
  • Poziom 21  
    Ale jest to możliwe że przez niesprawne kondensatory nie wzbudza się stopień końcowy .... 4 kondensatory przy końcowych stopniach od strony sterującej wymieniłem.

pozostał jeszcze 1 full wypasior 2x 4700uf oraz cala reszta kolo przed wzmacniacza i takie tam.

Z tego co pamiętam przed usterką wszystko chodziło na cacy.

Zrobiłem z własnej winy zwarcia na końcówkach z radiatorem ( źle założone) i musiałem szukać przyczyny .. czy przez to mogło wywalić kondensatory ....... wcześniej wywaliło diody prostownicze. ( + ekstra hard buczenie)

Aha to moja 2 wymiana końcówek ... za 1 razem jak wymieniałem .. tez było tylko słychać minimalny dźwięk .... niestety nieuważnie mierzyłem punkty pomiarowe i bęc zwarcie ; końcówki poszły na tamten świat.

Teraz uważniej wszystko robie a końcówki są porządnie odizolowane.

Rozumiem że kondensatory tutaj oprócz filtracji mają role sprzężeń zwrotnych bodajże.

Więc spróbuje z tymi słuchawkami.

Możecie mi napisać od czego zacząć i gdzie ładować + i - żebym potem nie zastanawiał się gidze pokolejii wpinać te słuchawki .. jeszcze jakieś zwarcie zrobię :)
  • Osprzęt kablowy
  • Spec od sprzętu Unitra
    Lepiej sprawdz czy masz zasilanie przedwzmacniacza bo jesli problem jest w dwoch kanalach to troche dziwna sprawa nie sadzisz?Co dwa kondensatory na raz sie uszkodzily?Nie piszcie bzdur.Jesli nie masz napiecia 27V na przedwzmacniaczu to najpierw sprawdz bezpieczniki na transformatorze a szczegolnie B504 oraz ich styk bo lubia sniedziec.
  • Poziom 21  
    A mam pytanie czy nie jest tak .. jeżeli nie było by napięcia zasilania na przed wzmacniaczu .. to nie powinno być tak że sygnał w ogóle nie będzie słyszalny ??

Sądze że bezpieczniki wszystkie są u mnie ok a patyny i śniedzi 0 na stykach :)

Oczywiście dla pewności jeszcze raz kuknę i zaraz napisze a tymczasem idę szukać na schemacie gdzie tu kuknąć na ten przed wzmacniacz.

dzięki za poświęcanie czasu dla początkującego elek. ;)
  • Poziom 16  
    Sprawdzenie poprawności napięć zasilających to podstawa i szczerze mówiąc nie sądziłem, że o tak podstawowych rzeczach trzeba pisać, natomiast prawdą jest, że przypadku kiepskiego sygnału występującego jednocześnie w obu kanałach raczej mało prawdopodobne jest uszkodzenie kondensatorów sprzęgających w obu kanałach.
  • Poziom 21  
    Ok rozumiem że zasilanie na przed wzmacniacz 27V idzie z punktu 3 (prim) przez B504 >> dalej przez pewnie "stabilizacje" :P jaką jest T 501 (BC 237)
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jesli przedwzmacniacz nie jest zasilany to w glosnikach bedzie slyszalny jakis cichy dzwiek sa to tak zwane przesluchy.
    Przedwzmacniacz jest tam gdzie potencjometry i wedluch schematu zmierz napiecia bo to podstawa a nie tam odrazu wymieniac co popadnie!!!!!
  • Poziom 21  
    DO brawo "sądziłem, że o tak podstawowych rzeczach trzeba pisać" .. chodziło mi o mierzenie tymi słuchawkami w których punktach , żebym jakiegoś zwarcia nie zrobił.

Wiesz jestem początkującym .. inaczej nie pytałbym się o wiedzę tu na forum.

Pozatym każdy od czegoś kiedyś zaczynał ucząc się metodą prób i błędów.

Wiele z was ma swoje małe sposoby które pomagają większym lub mniejszym stopniu przewidzieć czy tez odrazu znaleźć usterke.

A taki jak ja ....... musi wszystko od początku sprawdzać jeszcze zastanawiać sie 50 razy czy i tak dobrze gdzieś wtyka sondy ,, żeby znów czegoś nie spalić ;)

POZATYM PRAKTYKA CZYNI MISTRZA..... im więcej będę grzebał w takich cackach tym szybciej sie nauczę i potem już nie będzie raczej głupich pytań.

Nikt nie nauczy sie skutecznie naprawiać wzmacniaczy tylko chodząc na wykłady czy czytając książki.

I chyba to potwierdzicie ;)

Dodano po 1 [minuty]:

"glosnikach bedzie slyszalny jakis cichy dzwiek sa to tak zwane przesluchy."

Już odpowiadam że u mnie słychać muzykę zapuszczoną w Winamipie . ale tak jak pisałem w 1 poście minimalnie .. ledwo co ;)

Dodano po 1 [minuty]:

ALE DOBRZE NAPISAŁEM .. ze zasilanie na przedwzmacniacz idzie z punktu 3 (prim) przez B504 >> dalej przez pewnie "stabilizacje" Razz jaką jest T 501 (BC 237)
  • Spec od sprzętu Unitra
    To jak masz te 27V na preampie czy nie?
  • Poziom 21  
    Jaaaaaaaa jaaaaaaaa >> ZWRACAM CHONOR
    b 504 uszkodzony !!!!!!!!!!!!!!!!!

Sekund 5 zaraz pomiezre tylko go wymienie.

Dodano po 6 [minuty]:

Panowie GRA :)

wszystko PRZEZ moja NIEU WAGE ...... IDE TERAZ regulować

dzięki WIELKIE JESZCZE TU ZAJZE ZA CHWILE :)
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    No widzisz a Ty bys wymienil wszystkie elektrolity a tu dalej by nie gralo. :D
  • Poziom 21  
    E NIE NIE TU CHODZI .. O TO ZEBY JAK NAJMNIEJ WYMEINIC :d

ale swoja droga potem powymieniam , narazie regualcja .. potem reszta :) .. kiedyś tam :) .. chwilowo odsłuchuje :)

Dodano po 2 [minuty]:

Dałem każdemu z szanownych forum-owiczów POMÓGŁ :) + jeszcze nie zamykam tematu w razie czego :)

Ale już z góry dziękuje za wszelką pomoc i poświęcenie czasu początkującemu :)
  • Poziom 16  
    Nie chciałem nikogo urazić pisząc o podstawowych czynnościach przy naprawie sprzętu. Po prostu tak wnikliwie opisałeś sposób postępowania przy naprawie końcówek mocy, że nawet mi przez myśl nie przeszło, że nie sprawdziłeś zasilania przedwzmacniacza. A tak na marginesie to zawsze najciemniej pod latarnią...
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tylko tam za duzo nie reguluj bo przeregulujesz i znow nie bedzie dzialac :D
  • Poziom 21  
    Po odsłuchaniu stwierdzam że czasem coś pstryknie w głośnikach podczas grania , oraz czasem minimalnie nie równomiernie gra .. czyli ściszy sie lub podwyższy .. ale może zle słyszę ........ to jest bardzo minimalne odczucie.

teraz .... jeśli chodzi o jakość głosu .. co decyduje o jakości pasma .. te tranzystory zaraz po przed wzmacniaczu ( BC 307 A w parach )

ja tam władowałem BC 557B

Chyba będzie trzeba powymieniać kondensatory.

Aha z wad jaką odkryłem 1 wejście działa 2 jak podloncze nie działa prawidłowo koncowki sie grzały wiec tam nie pcha msie narazie.

(GM-2 działa)

GM-1 ) >> nei działa

Dodano po 4 [minuty]:

Teraz stwierdzam ze odsłuchując jakąś łagodną muza coś tam sobie trzepocze po cichu , dźwięk nie jest idealnie wyraźny , czyli są jeszcze jakieś tam małe zakłucenia ;) , szumy itp ;)

Dodano po 24 [minuty]:

Sprawdziłem to Gm- 1 >> działa końcówki się nie grzeją ale w głośnikach i słuchawkach głos jest zniekształcony "pierdzi" :)

Co to może być uszkodzony któryś z tranzystorów przed wzmacniacza od strony wejścia gramonofonowego Gm-1
  • Spec od sprzętu Unitra
    A bylo dobrze na poczatku?W dwóch kanalach jest ten sam efekt?

Dodano po 3 [minuty]:

Na wejsciu gramofonowym bedzie zle dzialac bo to wejscie ma duza czulosc wiec nic tam nie podlaczaj oprocz gramofonu z wkladka magnetoelektryczna.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kondy kondy kondy kondy ale zanim je wymienisz to wepnij sie sygnałem bezpośrednio na końcowke.
  • Poziom 21  
    Kondensatory tez będę wymieniał , tak na 2 kanałach tak jest.

Ale mi sie zdaje że to nie ma znaczenia większego :P czy źródło dźwięku wepniemy w Gr- 1 czy Gr -2 >> ztego co pamiętam obojętnie do którego >> ma grać dobrze.

Mam starszy wzmachol Amator .. coś tam ; obojętnie pod które wejście podpinam sygnał jest >> odgrywany i wzmacniany prawidłowo :)

Dodano po 2 [minuty]:

Aha czy było na początku dobrze odkąd uruchomiłem go .. czyli dziś to zaraz wystąpił ten problem .. tyle że wcześniej źle opisałem go >> (końcówki się grzeją itp) a wcale tak nie jest :P
  • Spec od sprzętu Unitra
    Nie masz racji na wejsciu GM1 bedzie zle grac bo to jest wejscie gramofon magnetoelektryczny(chodzi o wkladke) a AMATOR to inna bajka i tam nie bylo takiego wejscia tylko dwa jednakowe wiec tym sie nie sugeruj.
    Wszystko masz OK. i daj sobie to powiedziec(jesli chodzi o to wejscie)

Dodano po 2 [minuty]:

Jak masz mikrofon to podepnij sie pod jedno i drugie wejscie a zobaczysz roznice i sie przekonasz sam o co chodzi!
  • Poziom 21  
    Nie będą się wypowiadał ponieważ szanowny kolega zna się lepiej.

ZASTOSUJE SIĘ DO RADY I ZOSTAWIĘ GO W SPOKOJU :)

A z ciekawości potem poeksperymentuje z mikrofonem.

Dzięki , za pomoc .. wiec poprowadzę 2x równolegle wejścia do wkładki działającej poprawnie i będą przełączane osobnym przełącznikiem.

Więc będzie i tak wybór 2 wejść.

Obudowa też będzie dorobiona inna i mniejsza ... płyta radiowa już dawno jest wypierniczona.

Wlutuje jeszcze wszystkie niepotrzebne przełączniki przełączniki i zostawię tylko 1 do wejścia działającego. Będę musiał tam zewrzeć odpowiednie zworki , ponieważ wszystkie przełączniki będą wlutowane.

Wyjścia głośnikowe będą tez połączone równolegle poziom niżej będą plastikowe które umożliwiają podłaczenei kolum z gołym kablem zaostrzonym. ( takie na zatrzaski)

W wyszym "pokladzie" będą 2x czincze.

Równolegle bo będe mógł przełączać pomioędzy czinczami a tymi kostakami które będą służyć co podłaczanai kolumn bez wtyczek.

Jeśli chodzi o wejście sygnału zastosuje 2x jack stereo.

Jednego jacka stereo podmienię tez zamiast tego duuzego w wejściu słuchawkowym.

Scalono. Ck.

"""Nie chciałem nikogo urazić pisząc o podstawowych czynnościach przy naprawie sprzętu. Po prostu tak wnikliwie opisałeś sposób postępowania przy naprawie końcówek mocy, że nawet mi przez myśl nie przeszło, że nie sprawdziłeś zasilania przedwzmacniacza. A tak na marginesie to zawsze najciemniej pod latarnią..."""

Witam ponownie odpowiadam jeszcze dla PANA BRAVO .. wczoraj podekscytowany działaniem wzmacniacze tego tekstu nie doczytałem i zapomniałem odp.

Jeśli chodzi o poprzednią wypowiedź .. spokos nie czuje się wcale urażony Smile
    Rzeczywiście być może dobrze podałem kolejno opis naprawy wzmachola , ale jeśli chodzi o moją wiedzę jestem początkujący ( idę powoli powoli do przodu Smile ) i tu przyznam racje mój błąd wszystkiego dokładne nie sprawdziłem .. mówiąc już konkretnie o zasilaniu przed wzmacniacza .. a co jeszcze sie okazało wszystko tylko przez jakiś głupi bezpiecznik Smile))

A tak na marginesie ... ja bym napisał ze najciemniej jest gdzie indziej ... RazzRazz ale to się pominie :) Smile

Jeśli chodzi o wzmacniacz - dziś idę zakupić potrzebne podzespoły do modernizacji oraz kondesatoren - machen Smile
  • Poziom 21  
    Witam mam pytanie jeszcze do kolegów odnośnie mojego wzmacniacza ......... a mianowicie czy mogę zamiast bezpośrednio przylutować kable z końcówek do płyty w piny ....... zastosować między nimi popularne kostki do łączenia kabli (np połączenia trafa z płytą).

Nie stracę nic na jakości , albo czy nie będę miał jakiś trzasków w głośnikach pomimo odpowiedniego przyciśnięcia śrubami (w kostkach) z obu stron kabla.

Chce sie na to zdecydować , będzie potem wygodniejsze wydobycie całego radiatora z końcówkami.

Ahas i jaką max długość kabla pomiędzy końcówkami a płytą mogę zastosować do 7 cm styknie ;):?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Mozesz zastosowac kostki laczeniowe tylko dobrze wszystko skrec.
    Jesli chodzi o dlugosci przewodow to im krótsze tym lepiej!
  • Poziom 21  
    Dzięki wielkie powoli biorę się do roboty :)
  • Poziom 21  
    Witam szanownych kolegów mam kolejne pytanie jeśli chodzi o mój wzmacniacz.

Wymieniłem parę kondensatorów elektrolitycznych oraz filtrujący 2*4700uF (zamieniłem go nowymi 2* po 4700uF)

Mam pytanie związane z jakością oferowanego basu przez ten wzmacniacz.

Jeśli chciałbym go trochę zmiękczyć ....... w co muszę ingerować ??? w przed wzmacniacz ?? ( Tranzystory decydują o jakości przenoszonego pasma)

A jeśli chodzi o bas ;)>> ?? ...... w sumie strona przedwzmacniacz-a ma w sobie "korekcje sygnału" ( głośność , balans , niskie tony , wysokie)
  • Poziom 16  
    Charakterystykę częstotliwościową kształtuje przedwzmaniacz
  • Poziom 21  
    A na czym mam się konkretnie skupić żeby zmiękczyć bas >??

Aha jak dam na maxa potencjometry to może trochę "szumieć" wzmacniacz.

Tr z przedwzmacniacza nie wymieniałem.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Mozesz po eksperymentować z doborem wartosci kondensatora C321(322) i rezystory R331 R333 (R332 R334).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Chyba prędzej z parametrami filtra loudness. C338 C337.