Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy tyrystory 70 A nadają się do mojej spawarki?

kami111 15 Apr 2007 15:44 3154 9
  • #1
    kami111
    Level 17  
    Wtam koledzy mam do was następujące pytanie a mianowicie mam spawarkę z transformatorem o przekroju 40cm2 jest to transformator zasilany napięciem 230v. Chciałbym zastosować prostownik oparty na mostku Greta w którym zamiast dwóch diod zastosował bym tyrystory czyli miął bym mostek Greta z dwiema diodami i dwoma tyrystorami którym przy zastosowaniu odpowiedniego układu mogl bym regulować prąd spawania. Posiadam dwie diody 200a i dwa tyrystory 70A/1200V moje pytanie dotyczy tego czy tyrystory które posiadam nadają się do tego celu nie ulęgną uszkodzeniu jak myślicie?
    Czy któryś z kolegów może powiedzie mi jak prąd spawania mogę wycisnąć z tego trafa dodam ze na uzwojeniu wtórnym mam 40V.
    Pozdrawiam
  • #2
    tronics
    Level 38  
    Zależy jaki prąd max może wydolić trafo. Ale uważam, że raczej będą za małe.
  • #3
    kasat
    Level 20  
    Witam
    Raczej będą za małe , ale to jest kwestia radiatora (w tym przypadku musiałby by być dość duży). Pamiętaj że na wyjściu musisz dać dławik i to też konkretny 10 mH to nie będzie żadną przesadą. Niskie napięcie masz na wyjściu , a przy tyrystorach napięcie po nich spadnie więcej niż przy diodach (ok 1,4 V) i może być problem z zainicjowaniem łuku (przydałby się jakiś "starter"). Trzeba pamiętać że czym większy spadek napięcie na elemencie (czyli większy jest jego opór) to wydziela się większa ilość ciepła którą trzeba odprowadzić , dlatego tyrystory 70 A mogą być za liche , ale to zależy od maksymalnego prądu spawania i cyklu pracy.
  • #4
    qryszard
    Level 21  
    To co piszą przedmówcy wydaje sie logiczne .Ale przy jednej fazie na tym rdzeniu nie wydusisz 100A na wtórnym ( moc ok 2 kW). A tyle wytrzymają bezproblemowo nawet bez szczególnie wielkich radiatorów (praca impulsowa ).Proponowałbym wypróbować spawarkę bez jakiegokolwiek prostownika, gdyż może się okazać zbyt mała.Przy jednej fazie wyprostowanie prądu wyjściowego niewiele pomaga.Robienie regulacji w tym wypadku jest też niepotrzebna gdyż , będziesz używał zawsze na maxa. Chyba że potzebujesz naprawdę małych prądów.
  • #5
    kami111
    Level 17  
    Dziękuje za zainteresowanie ze spawareczki korzystam już kilka lat powiem szczerze ze sprawuje się świetnie . a wyprostować parad chce ponieważ przybieram się do zbudowania migomatu na tej spawareczce. Radjatorki ma naprawdę durze, koledzy macie może jakis sprawdzony schemat regulatora tyrystorow
  • #6
    SP7SEC
    Level 28  
    sterowanie tyrystorowe mostka spowoduje powstawanie składowej a to może pogorszyć a nie polepszyć jakość spawania konieczne stanie się zastosowanie dławika i innych szpejów a przy tak małej wydajności prądowej żródła prądowegoto mija się z celem
  • #7
    Tomy86
    Level 11  
    moze ma ktos z Was schemat takiego sterownika do tyrystorów?? obojetnie jakich..ja rowniez chcę zrobić regulacje pradu na tyrystorach..
  • #9
    Tomy86
    Level 11  
    w koncu jakis konkretny schemat.. sprawdze go sobie. tylko jakbys mogl dolaczyc chemat montazowy i wzor plytki do tego..
  • #10
    wielki-szu
    Level 14  
    Nie wiem który schemat masz na myśli ale do żadnego nie mam schematu płytki opis wyprowadzeń układu scalonego dokładny znajdziesz jak sobie wpiszesz jego nazwę a potem trochę pokombinować i płytkę zrobisz sobie sam. Ja tak zawsze sobie robię i jestem pewien przynajmniej że nikt nie sknocił schematu połączeń druku powodzenia