Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy tyrystory 70 A nadają się do mojej spawarki?

kami111 15 Apr 2007 15:44 3154 9
 • #1
  kami111
  Level 17  
  Wtam koledzy mam do was następujące pytanie a mianowicie mam spawarkę z transformatorem o przekroju 40cm2 jest to transformator zasilany napięciem 230v. Chciałbym zastosować prostownik oparty na mostku Greta w którym zamiast dwóch diod zastosował bym tyrystory czyli miął bym mostek Greta z dwiema diodami i dwoma tyrystorami którym przy zastosowaniu odpowiedniego układu mogl bym regulować prąd spawania. Posiadam dwie diody 200a i dwa tyrystory 70A/1200V moje pytanie dotyczy tego czy tyrystory które posiadam nadają się do tego celu nie ulęgną uszkodzeniu jak myślicie?
  Czy któryś z kolegów może powiedzie mi jak prąd spawania mogę wycisnąć z tego trafa dodam ze na uzwojeniu wtórnym mam 40V.
  Pozdrawiam
 • #2
  tronics
  Level 38  
  Zależy jaki prąd max może wydolić trafo. Ale uważam, że raczej będą za małe.
 • #3
  kasat
  Level 20  
  Witam
  Raczej będą za małe , ale to jest kwestia radiatora (w tym przypadku musiałby by być dość duży). Pamiętaj że na wyjściu musisz dać dławik i to też konkretny 10 mH to nie będzie żadną przesadą. Niskie napięcie masz na wyjściu , a przy tyrystorach napięcie po nich spadnie więcej niż przy diodach (ok 1,4 V) i może być problem z zainicjowaniem łuku (przydałby się jakiś "starter"). Trzeba pamiętać że czym większy spadek napięcie na elemencie (czyli większy jest jego opór) to wydziela się większa ilość ciepła którą trzeba odprowadzić , dlatego tyrystory 70 A mogą być za liche , ale to zależy od maksymalnego prądu spawania i cyklu pracy.
 • #4
  qryszard
  Level 21  
  To co piszą przedmówcy wydaje sie logiczne .Ale przy jednej fazie na tym rdzeniu nie wydusisz 100A na wtórnym ( moc ok 2 kW). A tyle wytrzymają bezproblemowo nawet bez szczególnie wielkich radiatorów (praca impulsowa ).Proponowałbym wypróbować spawarkę bez jakiegokolwiek prostownika, gdyż może się okazać zbyt mała.Przy jednej fazie wyprostowanie prądu wyjściowego niewiele pomaga.Robienie regulacji w tym wypadku jest też niepotrzebna gdyż , będziesz używał zawsze na maxa. Chyba że potzebujesz naprawdę małych prądów.
 • #5
  kami111
  Level 17  
  Dziękuje za zainteresowanie ze spawareczki korzystam już kilka lat powiem szczerze ze sprawuje się świetnie . a wyprostować parad chce ponieważ przybieram się do zbudowania migomatu na tej spawareczce. Radjatorki ma naprawdę durze, koledzy macie może jakis sprawdzony schemat regulatora tyrystorow
 • #6
  SP7SEC
  Level 28  
  sterowanie tyrystorowe mostka spowoduje powstawanie składowej a to może pogorszyć a nie polepszyć jakość spawania konieczne stanie się zastosowanie dławika i innych szpejów a przy tak małej wydajności prądowej żródła prądowegoto mija się z celem
 • #7
  Tomy86
  Level 11  
  moze ma ktos z Was schemat takiego sterownika do tyrystorów?? obojetnie jakich..ja rowniez chcę zrobić regulacje pradu na tyrystorach..
 • #9
  Tomy86
  Level 11  
  w koncu jakis konkretny schemat.. sprawdze go sobie. tylko jakbys mogl dolaczyc chemat montazowy i wzor plytki do tego..
 • #10
  wielki-szu
  Level 14  
  Nie wiem który schemat masz na myśli ale do żadnego nie mam schematu płytki opis wyprowadzeń układu scalonego dokładny znajdziesz jak sobie wpiszesz jego nazwę a potem trochę pokombinować i płytkę zrobisz sobie sam. Ja tak zawsze sobie robię i jestem pewien przynajmniej że nikt nie sknocił schematu połączeń druku powodzenia