Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica Pa5580A520 - wypalona ścieżka w programatorze.

karol5608 15 Apr 2007 16:44 2784 14
 • #1
  karol5608
  Level 28  
  Witam! Mój problem z wyzej wymienioną pralką polega na tym ze prawdopodobnie podczas wirowania zniklo całkowicie zasilanie i zgasły wszystkie kontrolki! Po rozkręceniu pralki okazało sie ze jest wypalona ściezka na płytce programatora! Wygląda ona tak jakby bylo zwarcie i doslownie cała ściezka wyfrunęła w powietrze! Sprawdzałem miernikiem dokąd podąza kabelek łaczący się z tą ścieżką i biegnie on prościutko do silnika! Mój problem polega na tym ze nie wiem czy zastosować "bajpas" i uruchamiać pralke bo boje sie dalszych możliwych efektów! Może jest to częsta usterka? Jak w wyzej wymienionej sytuacji nalezy sie zachować? Proszę o odpowiedż i pozdrawiam!
 • #2
  staszekf
  Level 33  
  W pierwszej kolejności należy sprawdzić silnik czy nie ma zwarcia (szczotki ,komutator silnika), nastepnie wykonać połączenie o którym wspominasz i zobaczysz co się dzieje.Niczym nie rezykujesz, bo jak walniety jest procesor to i tak należy kupić cały moduł. Powodzenia.
 • #3
  karol5608
  Level 28  
  Witam ponownie! Sprawdziłem oporności silnika i opór na szczotkach silnika wynosi 3om,a na uzwojeniach stojanu 1,5 oma! Jak dla mnie troche mało ale moze tak ma być(zwiększa sie pod wpływem pola magnetycznego). Połączyłem wypalone ścieżki i nic! Po włożeniu wtyczki do gniazdka i przekręceniu programatora na 1 lub inną cyfrę nic sie nie dzieje! Słychać tylko załączenie jakiegoś przekażnika który według mnie rozłancza zasilanie sterownika! Co to oznacza? Moze jest w tej pralce jakieś zabezpieczenie? Co jest dalszym krokiem przy takiej usterce? A moze ma ktoś schemat płytki sterownika za udostępnienie której byłbym wdzięczny! Pozdrawiam
 • #4
  staszekf
  Level 33  
  Schematu płytki nie ma , sprawdź czy podaje się napięcie -5V ze stabilizatora napięcia ten pod radiatorem,moim zdaniem należy przymierzyć się do zakupu nowego modułu.Powodzenia.
 • #5
  karol5608
  Level 28  
  Jak juz pisałem po włączeniu słychać któryś przekażnik i nie ma zadnych napięć na płytce! Sprawdzałem napięcia względem masy z przewodu sieciowego i na całej płytce panowała faza 230v! Tak jakby jeden z przewodów zasilających płytke "wisiał w powietrzu"! Wydaje mi sie ze któryś przekażnik tak właśnie zasilanie rozłancza! Tylko który? Próbował ktoś podłanczać płytke bez pralki? Byłoby duzo wygodniej mieć ją na stole!

  Dodano po 1 [minuty]:

  A co z oporami silnika? Czy są prawidłowe? Bo jezeli padł silnik to naprawa jest raczej nieopłacalna! pozdrawiam
 • #6
  staszekf
  Level 33  
  W tym przypadku sprawdź wyłącznik sieciowy może jeden ze styków nie przewodzi. Powodzenia.
 • #7
  karol5608
  Level 28  
  Ten załanczany pokrętłem jest ok! A co z silnikiem??A zasilanie płytki jest podawane przez przekażnik?
 • #8
  staszekf
  Level 33  
  Zasilanie jest podawane bezpośrednio na trafo (to niebieskie) oraz na triaki sterujące i przekaźniki obrotów( prawo ,lewo) i zasilania grzałki. Silnik przypuszczam jest OK ,można go sprawdzić łącząc szeregowo uzwojenie stojana i wirnika .Pozdrawiam.
 • #9
  karol5608
  Level 28  
  A płytke można wymontować i sprawdzać "na stole" czy muszą być podłączone podzespoły?
 • #10
  staszekf
  Level 33  
  Można ,można sprawdzić .Pozdrawiam.
 • #11
  karol5608
  Level 28  
  Więc wyciągnąłem moduł z pralki i podłączyłem zasilanie z oddzielnego transformatorka do kondensatora za mostkiem prostowniczym. Na stabilizatorze 7905 jest napięcie -5v czyli ok! Do procesora to napięcie zasilania równierz dociera a nie ma żadnej reakcji w postaci zapalenia sie kontrolki mimo wciskania przycisków! Czyli modół do wymiany??? Silnik jest ok ,sprawdzałem podłączając go do kontaktu! Wystartował jak odrzutowiec :D ! Na kabelku od szczotki od silnika jest przetarta izolacja i lekko okopcona więc myśle ze to jest powód awarii! Dobrze myślę czy jestem w błędzie? Pozdrawiam

  Dodano po 23 [minuty]:

  Wydaje mi się ze jakaś kontrolka powinna się zapalić mimo braku styku w przekażniku zamknięci drzwi?!!
 • #12
  staszekf
  Level 33  
  Posprawdzaj jeszcze przejścia na płytce(te niebieskie mostki), często przy zwarciach mają przerwy niewidoczne gołym okiem należy to sprawdzić przyrządem.Pozdrawiam.
 • #13
  karol5608
  Level 28  
  Mostki oczywiście posprawdzałem! A napięcie mierzyłem bezpośrednio na procku! Jeśli jest zasilany to chyba powinna sie zapalić jakaś dioda?
 • Helpful post
  #14
  staszekf
  Level 33  
  To odpowiedź masz w Twoim pytaniu- uszkodzony moduł(procesor) ot co! .Pozdrawiam>
 • #15
  karol5608
  Level 28  
  Dziękuje bardzo za odpowiedż! Pozdrawiam! Zamykam temat

  Dodano po 1 [minuty]:

  A dla pana Staszekf oczywiście punkciki!