Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera Sony CCD-TRV218E - kod błędu C31:23

StasiuK 13 Apr 2007 06:09 5356 8
 • #1
  StasiuK
  Level 12  
  Kamera Sony CCD-TRV218E - kod C31:23 "S reel fault" - dokładniej.
  Już tłumaczę, czemu się tym zająłem, a nie oddałem do naprawy - bo mieszkam w okolicach Jeleniej Góry - i musiałbym z tym koksem jechać chyba do Wrocławia.. a mi się nie chce..
  2 pytania do praktyków:
  1. gdzie to się dzieje?
  Pytanie w związku z kodem C31:23 "S reel fault" - popracowałem trochę nad dokumentacją (efekt pracy na rys - jest tam fragment schematu blokowego oraz rysunki wiązek, którymi ten sygnał biegnie). Następnie rozebrałem kamerę (jak złożyć - będę się martwił później ;-) ). Wypatrzyłem lekkie otarcie wiązki (miejsce oznaczyłem na rysunku - ścieżka 2). Problem jest w tym, że nie jest to na linii sygnału "S reel" tylko na innej. Sygn "S reel" leci raczej środkiem wiązki (ścieżki 9, 10) - a tam jest czysto. Więc najprawdopodobniej nie w tym miejscu następuje to "słynne" przetarcie - wielokrotnie opisywane w innych zapytaniach - gdzie to jakiś ząbek mechanizmu powoduje uszkodzenia wiązki (dokładniej: przecięcie ścieżki sygn "S reel"). Więc, żeby pomóc sobie (i nie tylko), pozwoliłem sobie ponumerować odcinki w/w wiązek (niebieskie cyfry), w nadziei, że ktoś, kto miał taki problem, wskaże miejsce, w pobliżu którego najczęściej następuje w/w przetarcie.
  2. Na jednym ze schematów jest taki czerwony opis tego sygn "2.1" (zamieszczony na rys) - czy to jest napięcie? Jaki przebieg ma ten sygnał (dlaczego pytam? patrz pyt. 3).
  Kamera Sony CCD-TRV218E - kod błędu C31:23
  3. Ponieważ raczej nie można zlutować ścieżki (ostrzegam domorośli serwisanci - druciki są za cienkie dla naszych "profesjonalnych" lutownic) - czy można by było zrobić jakiś krosik? np. podać sygn "T reel" na linię "S reel" - to byłoby łatwiejsze (np gdzieś na łączówce) do wykonania.. Do czego w ogóle służy ten sygnał, ten czujnik H002..
  4. i ostatnie 2-gie pytanie.. załóżmy, że nie można tego w domu naprawić, i że czyszczenie gniazd nic nie da - czy (a raczej gdzie) można kupić taką kieszeń i ile (w przybliżeniu) to kosztuje?
  To by było na tyle - ponieważ temat dosyć często powraca - myślę, że moje pytania (a raczej Wasze odpowiedzi na nie) - mogą się komuś przydać..
  Pozdrawiam z uśmiechem (*_-)..
 • #2
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Wyjaśnienie do p.2 i 3 - w części teoretycznej.
  Podobnie jak w technice VCR, w mechanizmach kamer stosuje się pod talerzykami czujniki obrotów (rotacji).
  Lewy talerzyk (podający) jest kontrolowany przez S(Supply) REEL SENSOR, prawy (odbierający) przez T(Take-Up) REEL SENSOR.
  W przypadku braku rotacji jednego z talerzyków (braku sygnału z czujnika na odpowiednim wejściu procesora) mechanizm zostaje zablokowany i wyświetlana jest informacja o błędzie (tutaj C31:23).
  Zaznaczona na rysunku kolorem czerwonym liczba jest wartością napięcia (w V) mierzona miernikiem analogowym, w rzeczywistości jest to sygnał o przebiegu impulsowym i o amplitudzie rzędu kilku Vpp.
 • #3
  hucalm
  Level 14  
  Mam podobny problem, tyle że w moim "soniaku" zaczął pojawiać się komunikat C:31:30 - czy przyczyny są te same co przy C:31:23 czy inne. :?:
  Robiłem to co nakazuje instrukcja /wyłaczyć, odłączyć akumulator, odczekać/ ale nic nie pomaga :cry:

  Może ktoś mi podpowie co dalej :idea::D
 • #4
  Sting
  Video recorders specialist
  Te wszystkie szczegóły są super godne uwagi tylko zwróćcie uwagę o jakiej kamerze mówimy. Autor tematu miał problem z kamerą cyfrową DCR-TRV a nie analogową CCD-TRV . Ja też na początku się na to nabrałem.
  Przeczytajcie cały temat od początku dokładnie.

  Moderated By oldboy:

  Temat podzielono

 • #5
  hucalm
  Level 14  
  Faktycznie, moja to jeszcze analog Hi-8. :idea:
  Ale mimo wszystko może ktoś coś poradzi, nie ma chyba sensu zakładania nowego wątku :?:
 • #6
  aro1978-78o2.pl
  Level 11  
  Witam kolego stasiuk czy naprawiłeś tą kamerę ,mam podobny problem u mnie kod błędu to c;31;22 jaki koszt nowej kieszeni i gdzie można kupić.
 • #7
  StasiuK
  Level 12  
  Naprawiłem - o ile pamiętam - rozebrałem ją, i ponownie złożyłem - i to wystarczyło.. myślę, że przy składaniu "poprawiłem" tasiemkę... Pozdrawiam
 • #8
  ziomus90210
  Level 35  
  "Poprawienie" tasiemki często pomaga !!!
  Warto przeczyścić końcówki tasiemki np.WL-40 oraz gniazda.
  Wielokrotnie poruszany temat.