Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośników. Zwrotnica. Czy to zadziała?

rzeznia22 15 Kwi 2007 19:38 1014 5
  • #1 15 Kwi 2007 19:38
    rzeznia22
    Poziom 9  

Witam
    od razu zaznaczam że jestem kompletnie zielony w tych sprawach..
    mam stare dwudrożne kolumny unitry w których jak i głośniki wysokotonowe tak i niskotonowe zostały zepsute (nikotonowe sparciały górne zawieszenia w jeden wysokotonowy ma rozerwaną membranę) chodzi o to że chciałbym wymienić te głośniki na takie same... (niskotonowy to TONSIL 16/12 15 Ohm, wysokotnowy Unitra GDW 6,5/1,5 1,5 VA 8 Ohm) wszystko wydawało sie takie proste i piękne ale, przecież wystarczy kupić głośniki takie same i wkręcić... tylko że głośników takowych już nie ma nigdzie do kupienia :/
    są oryginalne Tonsile ale nie takie same..
    najbardziej odpowiedni do niskotonowego to ten:
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=732
    GDN 16/30 8 Ω

a do wysokotnowego taki:
    http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=702
    GDWK 6,5/10 EX 8 Ω

myslę.. dobra wszystko ok, wkręcić takie i ma grać..
    ale jest jeszcze jedno ale którego sam nie obejdę... mianowicie zwrotnica :/
    oryginalnie siedział tam jeden kondensator... ale boję się że jak wlutuje mocniejsze głośniki niskotnowe i wysokotnowe to nie będzie to chodzić jak należy... a może będzie?
    Do budowy zwrotnicy nie mam zielonego pojęcia... gdybym miał jakiś schemat i liste co mam kupić to bym jakimś cudem zlutował.. :P a zwrotnice na allegro to raczej nie są cuda techniki.. wiec co robić ?
    Może ten kondensator będzie dobry? Nie chce kupić głośników wydać kasiore i żeby później się okazało że nie działa albo że coś spaliłem...

0 5
  • #2 15 Kwi 2007 20:19
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam. głosniczki moga według mnie byc całkiem mozliwe. A sprawa zwrotnicy jest bardzo prosta jesli orginalnie był tylko kondensator do wysokich to proponuje zrobic tak samo (ci któzy to robili pewnie mieli jakies pojecie, Czego ie mozna powiedziec o tych co robia nowe głosnili oczywiscie nie o wszystkich) tylko kupic nowy kondensator o tej samej pojemnosci ( wieksze napiecie nie zaszkodzi ) zeby miec pewnosc ze ma parametry ten stary mógł utracic pojemnosc. Przy tej mocy niema co sie bawic w skomplikowane zwrotnice tymbardziej ze to kolumny 2 drozne. Do basowego niema co stosowac cewek obcinajacych góre pasma bo ten głosnik i z gora sobie całkiem poradzi gwizdek tylko wzmocni zeby charakterystyka była w miare płaska.

0
  • #3 15 Kwi 2007 20:48
    takero
    Poziom 31  

co to za budy ?
    podaj litraż.
    ja bym tam tych głośników nie wsadzał - ok 80zł na głośniki na kolumne - sporo..
    lepiej zagra choćby arn150 + stx pj, mimo że 2 x tańsze są ...

0
  • #4 15 Kwi 2007 21:53
    rzeznia22
    Poziom 9  

Hm.. trudno powiedzieć ile mają.. nie chce mi się mierzyć..
    najbardziej mi chodzi o to czy musze kombinować cos ze zwrotnicą (kondensatorem) czy taki sam co mam teraz wystarczy.. tylko to mnie interesuje :)

0
  • #5 16 Kwi 2007 10:13
    takero
    Poziom 31  

Kond to nie zwrotnica - to filtr zapobiegający speleniu głosnika...

Jeśli chcesz wydawać ~200zł na głośniki konstrukcyjnie mające ze 40 lat to spoko, szkoda tylko że to grać nie będzie - w najlepszym wypadku będzie emitować jakieś dźwięki co najwyżej ;]

Moje zdanie jest takie - nie kupuj tych głośników bo to strata kasy, ale zrobisz jak zechcesz....

Ja wolalbym zrobić jakiś oklepany projekt jakich pełno w necie, nawet z wykorzystaniem istniejącej budy...

0