Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega16 - mógł paść od lutowania?

15 Kwi 2007 19:44 1248 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Mam taki problem, otóż mam atmegę16 która działała bez zarzutów w układzie prototypowym, zrobiłem nową płytkę w której miał działać docelowo, z płytki prototypowej wylutowałem stabilizator napięcia który był mi potrzebny do układu docelowego, wyjąłem atmegę, przełożyłem na nową płytkę i cisza, nie rusza program który siedział w atmedze i działał na 100% ani programator nie wykrywa układu. Teraz scalak nie działa na żadnej z płytek. sprawdzałem nową płytkę kilka razy i nie ma żadnych błędów.
    Czy układ mógł się uszkodzić od ładunku elektrostatycznego z lutownicy?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witaj.
    Jeśli jesteś pewien poprawności połączeń to pewnie padł układ przez ładunek. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    sprawdz czy jest zasilanie oraz okolice kwarcu. Jesli jest ok to raczej diagnoza djcezar jest poprawna
  • Poziom 10  
    Trochę to dziwne bo zawsze lutowałem nie wyjmując układu z podstawki i wszystko było dobrze. Ale trudno, nie będę go opłakiwał. Już zamówiłem dwa nowe na wszelki wypadek, chciałem tylko wiedzieć na przyszłość żeby nie uśmiercić następnego.

Dodano po 3 [minuty]:

janek1815 sprawdziłem zasilanie, jest w porządku a układ pracuje na wewnętrznym oscylatorze 8MHz.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Sprawdź sobie poprawność fuse bitów. Mi sie zdarzyło, że po lutowaniu fusy sie zmieniły
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    sprawdz jeszcze raz polaczenia , nigdy nie udalo mi sie uszkodzic w ten sposob zadnego mikrokontrolera , przede wszystkim , czy zegar pracuje .
    Co z resetem ?
  • Poziom 10  
    Jak sprawdzić najprościej czy zegar pracuje?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszystko zależy od tego co znaczy "lutowanie" bo już kilkakrotnie widziałem jak ludzie lutują w taki sposób, że dziwiłem się że układ stanu skupienia nie zmienił...

Nie widziałem jeszcze AVRa uszkodzonego przez lutowanie, a już kilka razy lutowałem te sprzęty hot-airem, ale uszkodzenie jest jak najbardziej możliwe.

Pomierz napięcia bezpośrednio na nogach uC (nie podstawki) sprawdź czy reset nie trzyma ciągle układu w stanie zawieszenia, czy zasilanie jest prawidłowe (stabilne)
  • Poziom 32  
    jesli nie masz miernika czestotliwosci to wystarca dwa ledy tylko to jasno swiecace polaczone rownolegle anoda-katoda i drugie polaczenie tak samo(naprzemiennie-rownolegle) a w szereg z tym kondensator np 10-100n jak bedzie plynal prad/przebieg zmienny to beda swiecic przy stalym pradzie nie a zegar bedzi generowal zmienny przebieg wiec sprawdz czy swieca na jednej z koncowek zegara.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przy wewnętrznym oscylatorze nie ma dostępnych wyjść z zegarem.
  • Poziom 18  
    McRancor napisał:
    Wszystko zależy od tego co znaczy "lutowanie" bo już kilkakrotnie widziałem jak ludzie lutują w taki sposób, że dziwiłem się że układ stanu skupienia nie zmienił...

Nie widziałem jeszcze AVRa uszkodzonego przez lutowanie, a już kilka razy lutowałem te sprzęty hot-airem, ale uszkodzenie jest jak najbardziej możliwe.

Pomierz napięcia bezpośrednio na nogach uC (nie podstawki) sprawdź czy reset nie trzyma ciągle układu w stanie zawieszenia, czy zasilanie jest prawidłowe (stabilne)

zgadza sie , mam Atmege 8 która mi słuzy do testów , przylutowuje ja zwykla grzałkowa a wylutowuje hotem i juz scalaczek byl przekladany tak chyba ponad 10 razy i dalej smiga:)

co do niedziałania to spradz dokładnie piny czy dobrze przyporzadkowane sa , ja raz sie machłem o 1 pin i sie dziwilem przez 2 dni ze nie działało przejzyj wszystko 5x , apropo czy czasem w poprzednim układzie nie miales innego kwarcu i na niego nie zaprogramowales??
    ja mialem sytuacje ze atmege zaprogramowalem na kwarc 8M i potem przelutowalem ja na inny uklad w którym smiga wszystko na wew oscylku
    zapomnialem po prostu w porzednim ukladzie przestawic na wew, oscylator, jak juz nie masz siły do meczenia tego to idz po nowy scalak koszt nie duzy do 15zl
  • Poziom 10  
    Po pierwsze - z lutowaniem nie ma u mnie problemów, elektroniką zajmuję się już ładnych parę lat i lutowanie mam opanowane do perfekcji

Po drugie - Pamiętajcie że na grocie lutownicy transformatorowej gromadzą się ładunki elektrostatyczne co nie występuje w lutownicach grzałkowych a tym bardziej w hotair

Po trzecie - Zamówiłem nowy układ i ruszył bez problemów, z tego wynika że na 100% tamtej atmedze zaszkodził ładunek elektrostatyczny powstały podczas lutowania. Może tak jak jeden z kolegów wspomniał wcześniej, poprostu przestawiły się fusebity. Jak będę miał dostęp do programatora równoległego to sprawdzę.

Dziękuję wszystkim za pomoc i bardzo cenne rady.