Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy ogrodowe i ściemniacz do nich.

15 Kwi 2007 21:15 1469 2
  • Poziom 33  
    Witam.
    Kupiłem dzisiaj lampy ogrodowe 230V i zamontowałem do nich żarówki 25W.
    Świecą dobrze, tak jak chciałem jednak nie ma potrzeby aby świeciły ciągle tak mocnym światłem.
    Lampy zamontowane będą przed domem, wzdłóż chodnika od bramy do drzwi domowych.
    W związku z tym wpadłem na taki pomysł:
    Chciałbym aby cały czas świeciły bardzo słabo a w momencie otwarcia np. drzwi domowych lub gdy ktoś znajdzie się w zasięgu czujnika ruchu stopniowo się rozjaśniły do pełnej mocy.
    Po upływie zadanego czasu powinny się znowu przyciemnić do minimum.
    Było by miło aby rozjaśnianie i przyciemnianie następowało płynnie.

Czy ktoś coś takiego już może robił?

Będę wdzięczny za pomoc, dodam, że układ chcę wykonać we własnym zakresie i o ile to możliwe z zastosowaniem elementów dyskretnych (czyt. bez mikroprocesorów).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    Dzięki oj.
    Wprawdzie nie kupiłem tego układu ale jego aplikacja podsunęła mi pewien pomysł z fotorezystorem.
    Rozwiązanie może niezbyt eleganckie ale za to bardzo proste i działa tak jak chciałem.
    Mianowicie wykorzystałem oryginalny prosty ściemniacz od odkurzacza zelmer.
    Zamiast potencjometru podłączyłem fotorezystor a do niego równolegle pr-kę do regulacji minimum.
    Fotorezystor oświetlany jest przez żarówkę 3,5V, całość w czarnej rurce.
    Żarówka podłączona jest przez rezystor 180ohm i włączona równolegle do kondensatora 2*4700mikro.
    Dzięki takiemu podłączeniu uzyskałem płynne ściemnianie oświetlenia.
    Natomiast rozjaśnianie uzyskałem przez załączanie drugiego rezystora przekaźnikiem równolegle do pierwszego.
    Całość podłączona do czujnika ruchu, wyłącznika zmierzchowego oraz do mikrowyłącznika w drzwiach wejściowyh.
    Oczywiście jest również wmontowany układ czasowy.
    Układ prosty i działa.