Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie robotem po przez laptop.

15 Kwi 2007 22:39 2991 10
  • Poziom 15  
    Hejka!!
    Jestem nowy na forum i chcę zrobić robota.Interesuje mnie tylko sterowanie modelem po przez laptop.Nie chcę podpinać modelu do laptopa i go programować a później puszczać żeby jechał tak jak mu kazałem.Chodzi mi o sterowanie modelem tak jakby przez rc ale zamiast aparaturki miałbybyć laptop.Treść pytań brzmi tak:

1.Jaki sprzęt potrzeba do tego aby sterować modelem zdalnie po przez laptop?
    2.Jeśli tak to jaki to koszt zakupu?

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Masz full możliwości!

-Bluetooth
    -Wi-Fi
    -Podczerwień
    -aparatura na 433MHz

Każde ma swoje wady i zalety, musisz sam wybrać, które rozwiązanie wykorzystasz!

Poczytaj na elektrodzie, w internecie(google) o tych rozwiązaniach.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Moduły bluetooth - rozwiązanie dość drogie 200-300zł do tego wymaga umiejętności programistycznych na różnych platformach sprzętowych

Wi-Fi - jeszcze trudniejsze w implementacji, koszty zbliżone, jak nie wyższe.

Podczerwień - tania, ale niewielki zasięg i wymagane spore umiejętności z zakresu elektroniki.

Aparatura RC - nadajnik podłączany do PC - dość drogie rozwiązanie ale zdecydowanie najbardziej niezawodne i proste.

Aparatura na 433Mhz na scalonych transceiverach w stylu cc1000 to już spory wyczyn programistyczny i wymaga sporego doświadczenia, inne rozwiązania chociażby na prostych modułach wymagają budowy całego interfesju i oprogramowania.

Prosto znaczy drogo, a jeżeli nie znasz się dobrze na technice m2m i nie programujesz sprawnie, musisz liczyć się z dość dużymi kosztami rzędu kilkuset zł.
  • Poziom 15  
    Oki. To powiedzmy że chcę podłączyć aparaturke RC do PC.Potrzebuje do tego interfejs czy jakieś inne urządzonko??Mam aparaturke Dynam ne-ko 4kan. A i jeszcze ta aparaturka na 433mhz.Czy jest jakaś różnica pomiędzy nią a aparaturką która ma 35 mhz??
  • Poziom 15  
    Hejka
    Tato powiedział mi że robot można jeszcze podłączyć do lap albo pc po przez port rs 232.Szukałem w necie jakiś opisów jak zrobić czy coś w tym stylu i nie znalazłem.Myślałem o zrobieniu tego na podczerwień ale na początku wole przez kabel.Czy trudno jest zrobić sterowanie robota przez port rs 232?Jeśli nie to prosiłbym o pomoc w tej dziedzinie:)

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    różnica jest w pasmie pracy obu aparatur , a funkcjonalnie jeżeli obie są 4 kanałowe nie ma żadnej , oczywiście w przypadku kiedy obie aparatury 4 kanałowe mają te same funkcje ( tory analogowe lub cyfrowe )
    co do sterownia PC > aparatura to chyba najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie układu z przekaźnikami , których styki zdublujesz z oryginalnymi w aparaturze , całość sterowna przez port LPT
    w sieci i na Elektrodzie znajdziesz programy pozwalające na takie sterownie
    (możliwość ustawiania pojedynczego bitu na porcie )
    to rozwiązanie ma sens tylko jeżeli w nadajniku są przyciski z styki
  • Poziom 15  
    Czyli potrzebuje układ z przekaźnikami.Jeśli chodzi o te styki które mam zdublować z aparaturką to trochę nie rozumiem.Czy mógłby mi to pan wyjaśnić??I jeszcze pytanko odnośnie układu z przekaźnikami.Czy moglibyście mi polecić jakiś dobry układ??

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    w aparaturze masz przyciski , które mogą być mikro wyłącznikami , lub polami stykowymi z blaszek sprężystych , membrany z blaszek , gumy przewodzącej
    cała idea polega na zwieraniu dwóch pól kontaktowych , wystarczy z każdego takiego przycisku wyprowadzić po dwa przewody które połączysz do styków NO przekaźnika , zadziałanie przekaźnika powoduje zwarcie swoich styków co będzie równoznaczne z przyciśnięciem przycisku w aparaturze
    może zdążyć się sytuacja w której przyciski mają jeden wspólny punkt , tak więc ilość przewodów będzie mniejsza , musisz rozebrać nadajnik i dokładnie prześledzić jak pracują przyciski oraz czy mają wspólny punkt
    jeżeli takie rozwiązanie Ci odpowiada to wystarczy ULN2803 + 4 miniaturowe przekaźniki , jeden z przykładowych programów sterujących http://www.elektroda.net/download/file84.html poszukaj w tym dziale znajdziesz inne
  • Poziom 15  
    Po przedyskutowaniu tej propozycji z moim tatą uznaliśmy ,że nie chcemy rozbierać aparaturki żeby jej nie uszkodzić:).Narazie mamy zamiar połączyć robota przez port rs 232 lub lpt przez kabel.Poznajdywałem różne układy do tego ,ale nie wiedziałem zbytnio które do którego.Czy mogliby państwo polecić mi jakieś układy i przez jaki port najlepiej połączyć robota

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    O Boże skoro rs232 to tylko com! A układ to max232 (konwerter napięć) pobierz BASCOMA tam w helpie masz schemat i przykładowy program na uC
  • Poziom 39  
    to teraz proponuje przedyskutuj z tatą czy jesteście w stanie napisać stosowny program do obsługi portu szeregowego w PC oraz odpowiedni program dla mikrokontrolera sterujący robotem
    przykłady masz w przyklejonym temacie o sterowaniu przez RS232