Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA8 vs. AT90S2313 - Czy logicznie są takie same?

smoker 16 Apr 2007 08:11 2332 18
    smoker
    Level 18  
    Witam, chciałbym sie dowiedzieć jak to jest z tymi mikrokontrolerami. Czy ATMEGA8 programuje się tak samo, i czy mogę napisać program tak samo jak dla 90S2313? Chciałbym zrobić kurs oślej łączki z EdW, ale nie stać mnie na płytkę testową. Zauważyłem ze ATMEGA8 jest tańszy od 90S2313, a do tego ma większą pamięć i więcej portów. Czy mogę pisać na niego programy w bascom AVR tak samo jak 90S2313 (uwzględniając ewentualne zmiany portów)? Jakie są ewentualne różnice? Z góry dziękuję weteranom techniki uP :)
  • Helpful post
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak, rdzeń ten sam i jeśli piszesz pod bascomem to nie zobaczysz większej różnicy.

A takowa jest bo nieco inny jest UART - USART w atmedze, poza tym więcej trybów timera (i samych timerów) itp. Posługując się helpem od bascoma bez problemu poradzisz sobie z ewentualnymi różnicami i wykorzystasz możliwości ukryte w znacznie lepiej wyposażonym procku.

Musisz pamiętać że jak kupisz nową atmegę będzie pracowała na wewnętrznym oscylatorze, z prędkością 8Mhz podzielone przez 8 czyli 1Mhz. Żeby odpalić na kwarcu i wyłączyć dzielnik / 8 musisz przeprogramować fusebity, ale o tym już na forum setki razy pisano ;)
    M. S.
    Level 34  
    Quote:
    z prędkością 8Mhz podzielone przez 8 czyli 1Mhz. Żeby odpalić na kwarcu i wyłączyć dzielnik / 8 musisz przeprogramować fusebity

Tak, ale dotyczy np. ATTINY2313.

Mega8 fabrycznie też chodzi na wewnętrznym generatorze 1MHz. Można ponadto ustawić wewnętrzne taktowanie na 2, 4, 8MHz, a także wiele innych sposobów taktowania. Weteran AT90S2313 nie miał kompletnego generatora wewnątrz.
    McRancor
    A faktycznie, pomyłka, w nowszej wersji ATmega88 już wsadzili ten nieszczęsny dzielnik.
    161MDS01
    Level 24  
    McRancor wrote:
    A faktycznie, pomyłka, w nowszej wersji ATmega88 już wsadzili ten nieszczęsny dzielnik.

Hmmm dlaczego "nieszczęsny"?...POZDRAWIAM

Daniel
    McRancor
    Bez niego na tym forum byłoby połowę mniej postów :)
    smoker
    Level 18  
    No z tego co wyczytałem w literaturze to fusebity można programować tylko w trybie równoległym, mniej więcej orientuję się o co chodzi. Czy ten wewnętrzny oscylator jest dość dokładny by realizować bez zewnętrznego kwarcu np zegary? Dzięki temu mamy 2 końcówki I/O więcej... Wyczytałem jeszcze w "dataszicie" że wersja TQFP ma dodatkowe linie 10bitowego przetwornika A/C. Wersja DIP nei ma ich wcale, czy sa one realizowane na końcówkach któregoś z portu? Akurat tego nie zdołałem rozszyfrować z diagramu blokowego.
  • Helpful post
    M. S.
    Level 34  
    Fusebity można programować również szeregowo do momentu zablokowania tego rodzaju programowania.
    Oscylator wewnętrzny jest za mało dokladny do zbudowania zegara.
    Wersja do montażu przewlekanego ma 6 wejść przetwornika ADC jako alternatywa portu C, a do montażu powierzchniowego chyba o 2 więcej.
    smoker
    Level 18  
    I może jeszcze trochę odskoczę od tematu. Jak się ma atmega16 do obu powyższych? Ceny nie są zbyt wysokie biorąc pod uwagę możliwości. Pozdrawiam :)
    User removed account
    Level 1  
    McRancor
    W asemblerze wyłączenie samego nadajnika UARTA to jedna instrukcja, włączenie go to druga, myślę że zdecydowanie bardziej nieeleganckim rozwiązaniem jest tak jak robisz to teraz.
    User removed account
    Level 1  
    McRancor
    Nie resetuje, gdyż odbiornik (Rx) pracuje nadal, można wyłączać nadajnik i odbiornik niezależnie, takty niestety będą dwa (sbi i cbi są dwutaktowe)- sory za błąd
    User removed account
    Level 1  
    McRancor
    A jaka to różnica?
    User removed account
    Level 1  
    McRancor
    Wyzerowanie bitu TXEN powoduje że nadajnik zostanie wyłączony natychmiast, chyba że nadajnik ma jeszcze coś do nadania, wtedy zostanie wyłączony po zakończeniu nadawania danych znajdujących się w rejestrach nadawczych. Wyłączenie nadajnika powoduje przywrócenie normalnej pracy pinu TxD (zgodnej z aktualnymi ustawieniami rejestrów konfiguracyjnych pinu)
    User removed account
    Level 1