Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szerokopasmowy Tesla 6608(6604)- budżetowe kino domowe

16 Kwi 2007 15:52 2792 25
  • Poziom 10  
    Mam zamiar zrobić niskobudżetowe kino domowe. Postawilem na te głośnki głównie ze względu na cene (30zl szt.-śmiech na sali xD ), ale i na to, że widziałem sporo pozytywnych komentarzy na jego temat.

Tylko, że nie wiem za bardzo w jaką bude go wsadzić (wymiary, czy zamknięta, czy nie, itp.). Na elektrodzie znalazłem już temat o budowie kolumienek na tych przetwornkach, ale zdjęcie z wymiarami nie otwiera się. Niektórzy mówili, że obudowa nie musi być liczona i wystarczy, żeby miała jakąś dziure na jadnej ze ścian. Lub może nie mieć wcale jednej ścianki (np. z tyłu). Nie wiem, czy to prawda i dlatego się pytam. Zależy mi aby kolumny zajmowyały jak najmniej powierzchni poziomej, więc coś takiego raczej odpada
    http://home.online.no/~ragolse/images/fidelio1.jpg

Na wszelki wypadek daje lika z parametrami:
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=110&catit=186&l=1&catg=27

Jako, że ma to być kino domowe, przeznaczenie kolumn jest, raczej jasne (czyt, filmy), ale nie wykluczam, że od czasu do czasu będzie leciała muzyka na nich. Co do suba to jeszce sie nie zdecydowałem :), ale na forum jest tyle projektów, ze napewno coś odpowiedniego znajde.

Oto wizja własnego projektu, jak ma wyglądać pojedyńcza kolumna (chce, żeby wyglądała konkretnie, mimo iż bedzie tylko jeden głosniczek) :
    szerokopasmowy Tesla 6608(6604)- budżetowe kino domowe

w projekcie nie jest zachowana proporcja, bo i tak wszystko sie może zmienic w zalezności od potrzebnego litrażu
  • Poziom 31  
    "Postawilem na te głośnki głównie ze względu na cene (30zl szt.-śmiech na sali xD )"
    dolicz do tego jeszcze RCL na stłumienie krzyczącej średnicy ;]

Sprawa jest taka że w zależności od tego co chcesz zrobić, ile masz miejsca , kasy itd masz pare opcji:
    -pójście po najmniejszej linii oporu - closed, ok 20l, przydaje się nieco wytłumić - eksperymenty wskazane
    -masz więcej kasy na wiórówe, większe pomieszczenie - możesz zrobić horna ;]
    Było pare takich , nawet tutaj w dziale konstrukcji - poszukaj.

Wsadzanie tego głośnika w open baffle nieco mija się z celem bo zabójczo traci na dole i wytrzymałości mocowej - nie polecam.
  • Poziom 10  
    przecież napisałem, że chce aby zajmowały jak najmniej miejsca ;]
    Nie wiem co to horn, ale wydaje mi się, ze jest to budowa coś pod te kolkumny AcuHorna. Zdecydowanie, za duże, nie mam na tyle miejsca.

Kwesja co chce zrobić. Napisałem kino domowe, a jeśli chodzi jaki typ kolumn, no to właśnie po to napisalem temat, żeby zrobić jak najlepiej i sie poradzić. Piszesz, że lepsza będzie zamknięta ok. 20litrów, ok nie ma problemu, ale o jakich eksperymentach mówisz? (jastem otwarty na wszelkie propozycje)

Co do tłumika (rcl), to głosy są podzielone co do konieczności jego zastosowania, jeśli będe niezadowolony to zamontuje go. Tylko ten RCL, gdzie można to kupić?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Filtr rcl to rezystor, kondensator i cewka w szeregu. R i C kupujesz a cewkę L nawijasz.

Moim zdaniem w przypadku kina domowego taka konstrukcja może się sprawdzić choć muzyka nie będzie brzmiała najlepiej. Bodzie brakowało góry.
  • Poziom 31  
    " ale o jakich eksperymentach mówisz? (jastem otwarty na wszelkie propozycje) "
    o eksperymentach z ilością wytłumienia.

"Moim zdaniem w przypadku kina domowego taka konstrukcja może się sprawdzić choć muzyka nie będzie brzmiała najlepiej. Bodzie brakowało góry."
    nie ma aż takiej tragedii :)
    pozatym coś za coś, nie ma głośnika szerokopasmowego który miałby i dół i góre i równe pasmo, stosując szerokopasmówki godzimy się na pewien kompromis, a wyżej wymienione cechy wzajemnie się wykluczają, po prostu ten typ głośnika już tak ma ;]
    Za to mamy punktowe źródło dźwięku ;P

"Co do tłumika (rcl), to głosy są podzielone co do konieczności jego zastosowania, jeśli będe niezadowolony to zamontuje go. "
    no ciekawe kto powie że ARZ go nie potrzebuje :P
    bez niego strasznie się drze...

" a cewkę L nawijasz. "
    jeśli masz drut i JIG-a ;P

"przecież napisałem, że chce aby zajmowały jak najmniej miejsca ;]
    Nie wiem co to horn, ale wydaje mi się, ze jest to budowa coś pod te kolkumny AcuHorna. Zdecydowanie, za duże, nie mam na tyle miejsca. "
    de facto dużo więcej miejsca niż to z linka by nie zajmowały, ale jak chcesz :P
  • Poziom 14  
    może takie cudo mała tubka http://diy-audio.atspace.org/mvgtpic.htm:D ,i subwoofer na przykład też w tubie, nie słuchałem czegoś takiego ale w kinie na pewno się sprawdzi. Konstrukcja łatwa i prosta jak zawysoka to można zawinąć na kształt czegoś takiego jak na obrazku. Góry trochę za mało i jakiś supertweeter by się przydał. A tu kino z innymi głośnikami ale ogólnie to samo http://www.andrewrondeau.com/Voight%20Pipes/speakers.html
  • Poziom 31  
    "może takie cudo mała tubka http://diy-audio.atspace.org/mvgtpic.htm:D ,"
    tyle żę to TL ,a nie tuba ;]
    Pozatym coś krótka jak na TL.
    Nie moge znaleźć tam pomiarów tego czegoś , ma może ktoś ?

"i subwoofer na przykład też w tubie, nie słuchałem czegoś takiego ale w kinie na pewno się sprawdzi. "
    no właśnie - jeśli nie słuchałeś to skąd wiesz ? :)
    Niestety aby tuba miała dół, jaki w kinie jest niezbędny musi być naprawde duża, powiedziałbym ogromna :)
    Słuchałem raz w takim kinowym configu 5 x one way ticket (horn na monacorze) + odwrotka na bsw 154II, potem nawet z korekcją.
    Do muzy - koncertów w DD było to fajne, szczególnie fajnie w rocku się spisywało, ale w kinie... imho to grało źle....
    Sub w kinie musi potrafić polecieć samym dołem , pomruczeć na granicy słyszalności nieraz, a tuba po prostu tego nie potrafi, do tego paradoskalnie sub był za szybki... Przez co grało to dziwnie nieco, zdecydowanie lepiej spisywał się w tej roli alpierd yakuza 15' , ale za to w muzyce było padacznie - audio to sztuka kompromisów :)

"Konstrukcja łatwa i prosta jak zawysoka to można zawinąć na kształt czegoś takiego jak na obrazku. Góry trochę za mało i jakiś supertweeter by się przydał"
    no nie do końca.
    Przydałby się sprzęt pomiarowy...
    Pozatym arz zachęcił Cię dlatego bo był tani, jeśli masz mu jeszcze super tweetera dawać to pod tym względem traci to sens...
    Co byś chciał na wysokotonówke wrzucić wtedy ?
    Bo to też nie taka prosta sprawa :P
    Generalnie dodawanie góry w taki sposób imho nie jest jakimś specjalnie dobrym rozwiązaniem.
  • Poziom 10  
    @takero:
    ""Konstrukcja łatwa i prosta jak zawysoka to można zawinąć na kształt czegoś takiego jak na obrazku. Góry trochę za mało i jakiś supertweeter by się przydał"
    no nie do końca.
    Przydałby się sprzęt pomiarowy...
    Pozatym arz zachęcił Cię dlatego bo był tani, jeśli masz mu jeszcze super tweetera dawać to pod tym względem traci to sens...
    Co byś chciał na wysokotonówke wrzucić wtedy ?
    Bo to też nie taka prosta sprawa Razz
    Generalnie dodawanie góry w taki sposób , moim skromnym zdaniem, nie jest jakimś specjalnie dobrym rozwiązaniem."

Chyba coś ci sie pomyliło, to nie ja pisałem o super tweeterze :wink:
    I nie zamierzam go montować. Za to już na rcl się skusze, przekonałeś mnie do niego :P

przemo-lukas, wielie dzięki za link :) . Właściwie wszystko co mi do szczęścia potrzebne jest tam zawarte. A jeśli ocena wyglądu tyczy się mojego projektu, to ciesze się, ze się podoba.

Zainteresowanym, którzy chcieliby sobie taki projekt wykonać i zobaczyć jak wyglada konstrukcja przed budową, informuje, że robiłem go w photoshopie, każdy kto go ma bez problemu może sobie zrobić, chociaż w paincie na upartego też można :)
  • Poziom 10  
    No mam tylko mały problem ze schematem podanym w linku: http://img504.imageshack.us/my.php?image=arz6604va2.jpg

Ponieważ ze mnie elektronik, taki jak z koziej dupy trąba to mam problemy z otczytaniem schematu. To znaczy wiem, które to rezystor, kondensator i cewka, ale nie moge się połapać w oznaczeniach i nie znalazłem takich w sklepach.
    Próbowałem odczytać i przypożądkowałem sobie poszczególne oznaczenia rzeczom ze sklepu. Dobrze to rozpracowałem?:

R1 10.000 - rezystor ceramiczny 5W 5% 10R
    L1 220.0 uH - cewka indukcyjna powietrzna 0,22 mH, drut 0,7; rezystancja 0,37 oma
    C1 5.700 uF - kondensator MKP 4.7NF 630V 10% RM7.5 (autor pisze, ża ma być to Wima MKP4, to mi najbardziej odpowiadało opisowi)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zajrzyj do polinku, tam mają dokładnie takie same elementy. :D
    http://www.polink.com.pl./
    trzeba ściągnąć katalogi w pdf
    5.7 to 5.7 więc nie ma co kombinować.
  • Poziom 31  
    "
    R1 10.000 - rezystor ceramiczny 5W 5% 10R
    L1 220.0 uH - cewka indukcyjna powietrzna 0,22 mH, drut 0,7; rezystancja 0,37 oma
    C1 5.700 uF - kondensator MKP 4.7NF 630V 10% RM7.5 (autor pisze, ża ma być to Wima MKP4, to mi najbardziej odpowiadało opisowi)"
    rez i cewka - zgadza się,
    co do konda to ma mieć 5.7uF, a nie 4,7nF :)
    Jeśli nie znajdziesz takiej wartości to mogą być też równolegle 2u2 i 3u3.
    Spokojnie wystarczy jeśli będą na 100v :)
  • Poziom 10  
    dzieki wielkie za wszystko :D > Teraz już wszystko wiem i będe mógł zamawiać wszystko, jak tylko uporam się z problemami z kontem bankowym. Pozostaje jeszcze kwesja suba, ale na elce jest ich od groma to coś znajde :)
  • Poziom 14  
    Jasne że Tl , "tubkę" powinienem wziąć w cudzysłów. Lecz nie zmienia to faktu, że górę można byłoby czymś zapełnić, np tanią samochodówką wysoko uciętą jak ma to być budżetówka (chociaż arz ma to do siebie że trudno coś pasującego dobrać). Osobiście jak dla mnie bez żadnych zwrotnic i w pokoiku z 12m2 to obdłubane z plastików piezo (ktoś się skrzywi) całkiem nieźle się spisywało. Sub oczywiście zgodzę się z tekero do kina raczej powinien być normalny.
  • Poziom 31  
    " Lecz nie zmienia to faktu, że górę można byłoby czymś zapełnić, np tanią samochodówką wysoko uciętą jak ma to być budżetówka"
    widzisz , problem w tym jak przejśc z ogólników do konkretow. Ciężko jest znaleźć coś co jest tanie i gra.
    Do tego głośnika widziałbym w duecie tylko dt25n z monacora, tym bardziej że można je mieć za dużo mniejsze pieniądze niż stoją w cenniku :)
    Ale to i tak ok 150zł za pare z wysyłką, aerzety kosztują 1/3 tego...
    DO tego zwrota - albo to komuś wysłać, albo zrobić /kupić sprzęt pomiarowy , ale wtedy to też nie takie proste.

"Sub oczywiście zgodzę się z tekero do kina raczej powinien być normalny."
    widze że 6 liter to nie aż tak mało żeby czegoś nie przekręcić ;]
  • Poziom 14  
    a jakby tak zaszaleć i dać RBT-95 monacora? sory takero
  • Poziom 14  
    dzięki dobrze wiedzieć, a coś powyżej tych 20 khz
  • Poziom 14  
    sprecyzowanie chodziło mi o te monacor-y co podałeś wyżej i wyglądają nieźle i pewnie zagrają wyżej niż 20 khz chociaż h-styki są robione do 20 khz (wiem pasmo niesłyszalne).
  • Poziom 31  
    grają wysoko i co wazniejsze mają płaską charke.
  • Poziom 43  
    Nie ma co się przejmować myślę, że sobie poradzą. Muzyka będzie ładnie grała bo nie będzie żadnej filtracji przesunięć fazowych od zwrotnicy.

Ktoś tu pytał o Hornie - jak się nie wie to się szuka Horn to tuba wykładnicza domowa na tym glośniku - zobacz w dziale DIY - bardzo dużo bardzo ciekawych konstrukcji.
  • Poziom 10  
    Głośniki już zamówiłem :). Na strychu znalazłem kawał płyty wiórowej i pomyslałem, że moge ją wykorzystać, tyle, że ona jest oklejona już fornirem i polakierowana. Moge na to nałożyć fornir bądź okleine po uprzednim przeszlifowaniu?
  • Poziom 31  
    Okleine - bez najmniejszego problemu, fornir też, ale należy pamiętać że taka powierzchnia nie przyjmie tyle kleju co "goła" płyta wiórowa więc należy go po prostu dać mniej.
    Przez dłuższy czas używałem takiej płyty z odzysku - stworzyłem przy jej użyciu mase konstrukcji i naprawde można jej spokojnie używać :)
    Trzeba mieć tylko dobrą ręczną piłę tarczową aby równo ją przycinać.
  • Poziom 10  
    no ja mam do dyspozycji krajzege, ale dam rade :P