Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny schemat stabilizatora napięcia 6.8V

17 Kwi 2007 19:52 1750 11
  • Poziom 23  
    Potrzebuje schematu stabilizatora na niezbyt spotykane napięcie 6,8V. Zależało by mi, żeby napięcie nie ulegało zmianie przy zmianach temperatury i aby nie przepuszczał prądu, gdy napięcie spadnie poniżej 6,8V. Domyślam się, że będzie to musiał być dodatkowy układ.

Układ ten ma służyć do ładowania akumulatora żelowego 6V/4,5Ah z dynama rowerowego.

Z góry dziękuje za rady i wskazówki. Być może źle się do tego zabieram?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    szeregowo z aku daj diode np.1n4001 (lub inna na odpowiednie prady) a stabilizacje mozna wykonac na tranzystorze sredniej mocy z zenerka w obwodzie masy.
  • Poziom 23  
    Te stabilizatory na tranzystorze i diodzie zenera podobno są niestabilne przy zmianach temperatury, ale spróbuje i zobacze jak będzie wyglądać.

Do czego służy dioda 1n4001 podłączona szeregowo z akumulatorem?
  • Poziom 21  
    To zamiast zenerki mozna dac jakies referenzyjne zrodlo napiecia np. tl431 lub cos podobnego. A dioda 1n4001 lub podobna zapobiega przepływowi pradu w "drugim-przeciwnym" kierunku gdy układ nie laduje akumulatora.
  • Poziom 23  
    Dziękuje za odpowiedzi.

W przypadku wolnej jazdy, kiedy napięcie będzie niższe niż 6V będzie swodobnie przepływać przez stabilizator. Nie uszkodzi to akumulatora? Czy wzkazane jest zbudowanie jakiegoś układu który przepuszczał by prąd na akumulator dopiero powyżej wzkazanego napięcia?
  • Poziom 21  
    Mi chodzi o schemat taki jak w zasilaczach z akumulatorem z praca buforowa, wtedy przy wolnej jezdzie stabilizator w ogole nie gra roli powniewaz dioda bedzie spolaryzowana zaporowo. Ogolnie jak to ma ladowac aku to nie jest potrzebny stab napiecia tylko pradu. Mozna zastosowac np. zrodlo pradowe na tranzystorze.
  • Poziom 23  
    Można prosić o jakiś namiar na schemat tego stabilizatora natężenia?
  • Poziom 43  
    Witam,
    zanim cokolwiek napiszę, to odpowiedz mi na pytanie:
    - z jaką średnią prędkością masz zamiar na rowerze z owym układem jeździć i jakiego rozmiaru są w nim koła.
    Odnośnie prądniczki (dynama), to domyślam się, iż jest to ogólniedostępna w kraju rowerowa; jednofazowa prądniczka synchroniczna?

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Prędkość średnia to tak mniej więcej 15km/h do 20km/h, z tym że prędkości chwilowe do 40km/h. Koła 26, dynamo zwykłe 6V/3W.
  • Poziom 42  
    zwykła dioda prostownicza wystarczy, dynamo samo w sobie będzie ogranicznikiem prądu...poza tym to rozwięzanie nie zda egzaminu bo ciężko bedzie uzyskać napięcie koło 7,5 v( twoje 6,8 + 0,7 na diode. ) Dynamo ma prąd znamionowy 0,5A= 3W/6V więc i tak nie unikniesz ładowania baterii z sieci a dynamo tylko do doładowywania.Ale jeżdzić cały czas z włączonym dynamem?Przekładnia koło->dynamo ma bardzo małą sprawność i szkoda siły na to.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Akumulator ma pojemność 4,5Ah, więc najlepszym prądem do jego ładowania będzie 0,45A. 0,5A na pewno mu nie zaszkodzi. Ile musiałbyś jeździć aby naładować w pełni rozładowane aku? 10 godzin :D
    Wepnij w szereg diodę (polecam np shottkiego wyrwanego ze starego AT(X)'a) i śmiało naprzód. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wepnij w szereg amperomierz i wtedy wszystko będzie jasne.
  • Poziom 42  
    też tak kiedyś kombinowałem (jako długie w rowerze miałem H3 55 w) ale wszyskie kombinacje z ładowaniem sprowadzają sie do wtyku minijack na długim kablu w garażu i doładowywania aku z sieci podczas "nieaktywności" roweru